Ako vybrať trailové bežecké topánky

Beháte radi v prírode, ale vaša cestná bežecká topánka vás v teréne limituje alebo dostatočne nechráni? Zistite, ako vybrať trailové bežecké topánky presne pre vás.
 

Jak vybrat boty na běhání v terénu

Cestné bežecké topánky vs. trailové bežecké topánky

Trailové topánky majú lepšiu trakciu a priľnavosť vďaka hlbšej vzorke a použitej gumovej zmesi na podrážke. Oproti cestným topánkam ich konštrukcia ponúka oveľa lepšiu ochranu chodidla pri kontakte s terénnymi nerovnosťami a ostrými kameňmi. Trailové topánky sú tiež výrazne stabilnejšie v nerovnom teréne, najmä pri traverzoch a v zbiehaní.

Oproti cestným bežeckým topánkam sú použité vrchné materiály pri väčšine trailových topánok aj odolnejšie proti opotrebeniu. Cestné topánky je možné používať aj na ľahších trailoch, ale v rozbahnenom, strmom a technickom teréne čoskoro pocítite ich limity.

Aj trailovky sa od seba líšia. V akom teréne budete behať?

Ľahký terén

Trailové bežecké topánky určené na behanie po spevnenom povrchu, ako sú lesné a štrkové cesty, bývajú väčšinou ľahšie a priedušnejšie. Vzor podrážky nie je príliš hlboký, ale ponúka skvelú priľnavosť. Ochrana voči kameňom a koreňom je zodpovedajúca ľahšej topánke, ale vyššia ako pri cestnej bežeckej topánke.

La Sportiva Helios W

Offroad

Mimo cesty, po mäkkom, sypkom, zasneženom alebo rozbahnenom podklade. Tento typ trailových topánok ponúka vysokú stabilitu v nerovnom teréne a podrážka má hlbokú vzorku pre spoľahlivý záber. Prvky na zvršku topánky zaručujú ochranu potrebnú pre voľný terén, materiál je veľmi odolný.

La Sportiva Mutant

Kombinovaný terén

Suť, kamene, tráva, mach a bahno, mokrý alebo suchý povrch. Trailové bežecké topánky si poradia so všetkými typmi terénu, aj keď to môže znamenať na určitom podklade väčší, či menší kompromis. Ponúkajú vysokú ochranu nohy a stabilitu.

La Sportiva Bushido


Ako vybrať správnu veľkosť 

V našich predajniach si môžete topánky riadne vyskúšať na testovacích plošinách a porovnať viac veľkostí a typov. Môžete ich vyskúšať aj v pokoji vášho domova. Ak vám nebudú vyhovovať a nebudú javiť známky nosenia, peniaze vám vrátime späť.

  • Skúšajte vždy obe topánky v páre.
  • Ak máte jednu nohu väčšiu ako druhú, vyberajte podľa tej väčšej.
  • Nenechajte sa ovplyvniť číslovaním od výrobcu a dajte na svoje pocity.
  • Aj keď máte pocit, že vám topánky sedia, vždy ich porovnajte aspoň s o pol čísla väčšou/menšou veľkosťou.
  • Topánky neskúšajte ráno, ale popoludní alebo podvečer, kedy má chodidlo väčší objem a už ste za deň niečo nachodili. Prípadne si so sebou vezmite hrubšiu ponožku, ktorá to nasimuluje.
  • Topánka by mala sedieť presne, ale nie tesne. Prsty by mali mať dostatok priestoru na pohyb. Najdlhší prst (nemusí to byť palec) by sa nemal dotýkať vnútornej strany špičky topánky ani pri státí na naklonenej rovine smerom nadol.
  • Tvar topánky by mal sedieť tvaru vášho chodidla a netlačiť ani z boku na malíček a kĺby prstov.
  • Pokiaľ topánku nemáte na ultra dlhé vzdialenosti, nemala by byť príliš veľká ani široká. Stratíte tak stabilitu v teréne.
  • Chodidlo by sa nemalo v topánke výrazne pohybovať, ani by sa nemala zdvíhať päta. Vzniknuté trenie môže spôsobiť pľuzgiere.
  • V ohybe pri zošliapnutí špičky by sa nemal robiť príliš výrazný lom materiálu zvršku topánky smerom k chodidlu. Výrazný lom znamená, že topánka je príliš veľká, alebo že tvar kopyta topánky je príliš vysoký / široký vzhľadom k vášmu chodidlu.
  • Pokiaľ máte ortopedickú vložku, skúšajte topánky aj s ňou a uistite sa, že chodilo má stále dostatok priestoru v topánke a vložka nezdvihne vaše chodidlo príliš vysoko.

S membránou alebo bez?

Nepremokavá membrána Gore-Tex je fajn v daždivých podmienkach a v zimných mesiacoch, kedy udržuje chodidlo suchšie a v teple. V teplejších podmienkach je naopak táto vlastnosť nežiadúca, chodidlá sa viac potia a ich náchylnosť k vzniku pľuzgierov je mnohonásobne vyššia. Z tohto dôvodu do membránových topánok používame vždy funkčné ponožky z rýchloschnúceho materiálu. Pamätajte, že obuv s membránou je vždy o niečo tuhšia a má menší objem, ako rovnaký model bez membrány.

Goretexová obuv

Čo znamená drop pri bežeckých topánkach?

Drop je rozdiel výšky medzi-podrážky meranej na päte a špičke topánky. Udáva sa v milimetroch. Teoreticky čím je nižší drop, tým nám topánka lepšie umožňuje prirodzenejší došľap cez špičku/stred chodidla.

  • Minimalistický štýl topánok má drop v rozsahu 0 – 4 mm
  • Drop od 5 – 9 mm stále umožňuje došľap cez špičku/stred chodidla
  • Vysoký drop 10 – 12 mm je určený pre došľap cez pätu

Ak prechádzate z vysokého dropu na výrazne nižší, začnite opatrne a dávkujte tréningové kilometre postupne. Nízky drop viac zaťažuje lýtkové svaly.

Záleží aj na zložení podrážky

Okrem dizajnu vzorky ovplyvňuje výkonnosť podrážky aj jej zloženie. Existujú špeciálne zmesi napríklad pre mokrý povrch a pod. Všeobecne, mäkké zmesi majú výbornú priľnavosť k povrchu a naopak tvrdšie zmesi majú dlhšiu životnosť a netrpia toľko napríklad pri používaní nesmekov.

Talianska značka La Sportiva používa pri svojich trailových topánok 3 typy:

  • Frixion White: Super priľnavá zmes pre maximálny výkon.
  • Frixion Blue: Vysoká odolnosť pre časté behanie po cestách.
  • Frixion Red: Vyrovnaný pomer životnosti a priľnavosti.

Pozrite sa na prehľad bežeckých topánok La Sportiva podľa určenia

La Sportiva