Ako pripevniť vybavenie a materiál na batoh
René Kujan
12 minut čtení
Či už si horolezec, vysokohorský turista, skialpinista, alebo len milovník pohybu v prírode, správne pripevnenie vybavenia na batoh je kľúčové pre bezpečnosť, pohodlie a celkovú spokojnosť počas tvojich dobrodružstiev. V tomto článku nájdeš všetko, čo potrebuješ vedieť o rôznych upevňovacích systémoch, materiálových požiadavkách, bezpečnostných opatreniach a oveľa viac, aby si mohol svoje vybavenie nosiť efektívne a bez obáv.
OBSAH:
- Všeobecné zásady pripevňovania výbavy na batoh
- Pripevnenie karimatky
- Pripevnenie stanu
- Pripevnenie spacáku
- Pripevnenie prilby
- Pripevnenie cepínu
- Pripevnenie lezeckého materiálu
- Pripevnenie okuliarov
- Odloženie telefónu
- Pripevnenie oblečenia
- Pripevnenie paličiek
- Pripevnenie mačiek
- Pripevnenie lana
- Pripevnenie snežníc
- Pripevnenie fľaše
- Pripevnenie lyží, snowboardov, splitboardov
- Pripevnenie lavínovej lopaty
- Pripevnenie maskota
Čo sa balenia a prenášania outdoorovej výbavy týka, vydefinujme si najskôr celé spektrum prístupov, kde na jednom konci bude extrémne minimalistický (a treba podotknúť, že aj trochu masochistický) prístup reprezentovaný napríklad českým survivistom Jardom Pavlíčkom. Ten uznáva len jeden druh balenia: jeden vak absolútne bez vreciek, popruhov a ďalších súčastí, len s dvoma povrazmi namiesto popruhov, ktoré sa krásne zarezávajú do ramien. Všetko vo vaku, nič vonku.
Druhý koniec spektra by sme asi zrejme zahliadli niekde v brdských lesoch u trempistov či kdekoľvek sa vyskytujúcich „akožetáborníkov“: malý batoh, pretože minimalizmus je dnes moderný (v prípade trampov „usáreň“), so spacákom vo vnútri a všetko ostatné navešané pekne zvonku na popruhy, remienky, očká, karabínky a pracky. Výsledkom je pochodujúce štrngajúce monštrum šíriace akustický smog, ako mu plecháčik trieska na batohu s panvicou, ešusom a fľašou či čutorou. Zjav potom dopĺňa pohupujúca sa sekerka, mačeta či dlhý nôž. A do toho všetkého sa mimo rytmus pohupuje špagátom uchytená karimatka, celta, bunda či plášť a ďalšia batožina s potravinami zvaná „žracák“.
A pretože nie sme žiadnymi šíriteľmi extrémistických prístupov a názorov, my sa budeme snažiť trafiť so svojim prístupom niekam medzi. Vychádzať pri tom budeme z požiadavky na kompaktnosť balenia (lepšie sa nám chodí/behá, keď nám nikde nič nelieta a neštrngá) a zároveň z trochu protichodnej požiadavky, aby sme všetko potrebné mali čo najviac po ruke.
Veci používané iba večer alebo ráno, skrátka počas táborenia, patria do útrob primerane veľkého batohu. Veci, po ktorých siahneme niekoľkokrát za túru alebo ich naopak potrebujeme do batožiny odložiť, usporiadame, pripevníme tomu zodpovedajúcim spôsobom. Výrobcovia sa nám našťastie aj v tomto smere snažia vychádzať v ústrety, takže možností je naozaj dostatok. Niekedy aj toľko, že by nám niektoré mohli uniknúť, čo by bola naozaj škoda. Poďme sa na ne pozrieť!
Všeobecné zásady pripevňovania
Asi nebude na škodu, keď si vydefinujeme zopár základných zásad balenia, resp. pripevňovanie ďalšieho vybavenia na batoh:
- Snažíme sa o čo najväčšiu kompaktnosť. Čím menšie rozmery, tým lepšie sa nám bude prechádzať náročným terénom, tým menej budeme svojimi batohmi ohrozovať svojich kamarátov na túre a tým menej sa do nás môže oprieť silný horský vetrík so svojimi nečakanými poryvmi.
- Ťažisko batohu sa snažíme držať čo najbližšie pri tele. Inými slovami: ťažké veci patria čo najbližšie k telu, aby sme nemuseli celú túru bojovať s nepríjemne silnými pákovými efektmi a neprevažovali sa neustále dole z kopca, prípadne z horských hrebeňov niekam do údolia. (Stranou ponechajme otázku, ako vysoko má ťažisko batohu byť. Niekto ho rád prekliato nízko, iný – napríklad profesionálni tatranskí nosiči – ho umiestňujú až nezvyčajne vysoko. Poďme teda všeobecne vychádzať z toho, že ťažisko má byť niekde zhruba uprostred chrbta či o máličko vyššie).
- Neustále myslíme na bezpečnosť – svoju aj svojho okolia. Nikdy nenechávame zo svojho batohu trčať ostré alebo špicaté predmety, ktoré by mohli niekoho zraniť.
- Veci, ktoré pripevňujeme zvonku na batoh, vždy poistíme tak, aby pri zlyhaní jedného upínacieho systému ešte stále zostali dostatočne pevne spojené s batohom. Len tak existuje nádej, že o ne neprídeme.
pripevnenie karimatky
Asi najčastejšie riešime uchytenie karimatky. Najmä tie penové sú pekne ľahké, zároveň ale značne objemné. Takže inú možnosť ani nemáme. To len šťastlivci vlastniaci naozaj veľký batoh môžu z penovky urobiť trubicu, tú zasunúť do hlavného priestoru batohu a vyplniť ju ďalším vybavením. Je to praktické a zvonku to vyzerá úhľadne.
Ostatní budú dumať nad tým, kam karimatku pripojiť. Štandardne môžete vidieť dve horizontálne polohy – buď úplne hore, alebo úplne dole. Spravidla podľa toho, kde a akými pásikmi, popruhmi je batoh vyzbrojený. Karimatku môžeme dostať aj do vertikálnej pozície. Bočné popruhy z ľavej alebo pravej strany na to priam nabádajú. Prípadne môžeme karimatku pripevniť aj čelne – pomocou popruhov, gumolaniek, sieťok a podobne.
Karimatka nám vďaka svojej (ne)hmotnosti s ťažiskom batohu nijako nezahýbe. Čo môže byť niekedy problém, je jej značný rozmer, ktorý nám môže sťažovať prechod náročným terénom plným vetví, kríkov, chrastia... či úzkymi priechodmi medzi skalami a podobne. Tomu by sme mali uchytenie karimatky prispôsobiť.
Výrobcovia batohov často ponúkajú aj možnosť dokúpiť si najrôznejšie sťahovacie popruhy (existujú tiež popruhy najrôznejších dĺžok na univerzálne použitie), gumolanká, gumové pavúky či najrôznejšie vrecká na drobnejšie záležitosti typu fľaše na pitie, fotoaparátu alebo mobilu.
pripevnenie stanu
Stan môže nadobúdať podobné rozmery ako spomínaná karimatka. Má však jednu komparatívnu nevýhodu – vyššiu hmotnosť. Tú už by sme mali brať do úvahy pri balení batohu. Najlepšie by asi bolo mať ho vo vnútri batohu, ale niekedy to možné nie je. Umiestnime ho teda pomocou sťahovacích popruhov úplne dole, prípadne úplne hore. Čelné umiestnenie už nie je také vhodné – ťažisko sa dostáva ďalej od tela a vzniká nepríjemný pákový efekt. Ani postranné umiestnenie nie je ideálne, iba ak by sme stan na druhej strane batohu vyvážili ďalším vybavením zodpovedajúcej hmotnosti.
Bezpečnostný tip: Ako pri všetkom, pri stane špeciálne platí – poistiť ho, ďalším spôsobom pripevniť k nejakému pevnému bodu na batohu. Osobne som bol už svedkom nepríjemnej situácie v Alpách, keď turistovi vypadol stan z popruhov, nabral rýchlosť a veľmi nepekne ohrozil ďalších turistov na výstupových serpentínach o niekoľko poschodí nižšie. Nehovoriac o spriatelenom turistovi, ktorý veľmi zariskoval, keď sa po letiacom vreci so stanom neohrozene a takpovediac s nasadením vlastného života vrhol. Vtedy to našťastie dobre dopadlo...
pripevnenie spacáku
Na uschovanie spacáku slúži na veľkých turistických batohoch dolná oddelená komora. Niekam nižšie do týchto miest patrí v takýchto prípadoch mäkký a ľahký spacák aj z dôvodov optimálneho rozloženia hmotnosti. Rovnakú logiku použijeme aj pri upevňovaní spacáku na už zbalený batoh zvonku. Jeho najoptimálnejšie miesto je dole - pod sťahovacími popruhmi na dne batohu. Ostatné možnosti nie sú príliš vhodné.
V niektorých prípadoch snáď možno ešte čelne alebo na opačnom póle – úplne na vrchu batohu. Tam by nám ale pravdepodobne mohol zase sťažovať záklon, alebo dokonca aj pohodlné narovnanie hlavy. Treba jednoducho vyskúšať. Dolné umiestnenie využijeme aj pri chvíľach odpočinku, kedy si po sňatí batohu z ramien môžeme na zbalený spacák pohodlne sadnúť.
pripevnenie prilby
Prilba svojimi podbradnými popruhmi spínanými najčastejšie na pracku s trojzubcom priamo nabáda k tomu, aby sme ju tým najjednoduchším spôsobom niekam jednoducho zavesili. Sami ale čoskoro zistíte, že tento spôsob nie je ani pohodlný, ani príliš bezpečný (pre prilbu ani pre nás).
Oveľa vhodnejšie je využiť doplnkové vybavenie – špeciálne sieťky na uchytenie prilby. Tá je na mnohých skialpových, zimných alebo bikových batohoch integrovaná, prípadne je možné univerzálny držiak na prilbu aj dokúpiť (treba vyskúšať, či si s vaším batohom bude rozumieť!). A so sieťkou na prilbu môžeme zároveň získať navyše aj univerzálne meshové vrecko – napríklad na sušenie vlhkých vecí alebo separáciu tých najviac zašpinených.
pripevnenie cepínu
Pomôcky na upevňovanie cepína k batohu sú dnes už veľmi zabehnutým štandardom. Niekedy je možné vidieť dve očká v dolnej časti aj na lacných mestských batohoch, to ako výrobcovia narýchlo skopírovali koncept niektorej zo slávnych outdoorových firiem bez toho, aby si uvedomili, akú funkciu určité časti batohu vlastne plnia.
Klasickým riešením je teda spodné oko, ktorým cepín prestrčíme tak, aby jeho popruh išiel po preklopení cepína cez jeho hlavu. A ďalej v hornej časti pripevníme k batohu aj rúčku cepína. K tomu výrobcovia ponúkajú celú škálu riešení. Cez popruhy na suchý zips až po najrôznejšie systémy gumolaniek s háčikmi, olivkami, sťahovacími prevlečkami a pod.
Moderným, stále viac rozšíreným riešením je prevlečka z eloxovaného hliníka pripomínajúca svojím tvarom lastovičie krídla. Lastovičku prevlečieme odľahčovacím otvorom hlavice cepínu - a je hotovo. Lastovičky bývajú niekedy po dvoch, niekedy nájdeme na batohu len jednu. Každá lastovička je s batohom spojená gumolankom. Nie je výnimkou, že presnú dĺžku a napätie takého gumolanka je možné zvnútra batohu tiež regulovať pomocou sťahovacej prevlečky. Takto môžeme systém lastovičiek využiť aj v prípade, že máme cepín, ktorý v hlavici nemá otvor. Jednoducho len uvoľníme väčší kus gumolanka a do neho, jeho oka hlavicu cepínu vsunieme.
Bezpečnostný tip: Zobák cepínu vždy smerujeme tak, aby neprečnieval cez batoh. Tak sa vyhneme úplne zbytočným zraneniam alebo poškodením vybavenia svojho či svojich spolupútnikov. Skvelé by samozrejme bolo, keby sme používali aj špeciálne ochranné čiapočky na zobák, lopatku aj bodák cepínu.
pripevnenie lezeckého materiálu
Na batohoch určených na lezenie, skialpinizmus a pod. nájdeme na bedrovom páse jedno alebo aj viac ôk na materiál – najrôznejšie karabíny, slučky, skrutky do ľadu... Niekedy býva prítomné aj ďalšie špeciálne očko, za ktoré môžeme zastrčiť nosič materiálu, špeciálnu karabínu (väčšinou plastovú) s veľkou svetlou šírkou, do ktorej sa zmestí aj inak problematický materiál.
Bezpečnostný tip: Nepleťte si materiálové oko a oko na pretiahnutie medzinožného popruhu pri lavínových batohoch. Do takéhoto oka by nemalo ísť nič iné! Väčšinou je výrazne farebne (aj veľkostne) odlíšené.
pripevnenie okuliarov
Na lyžiarske okuliare slúži pri väčšine špecializovaných batohoch vrecko vypolstrované jemnejším materiálom s chlpom tak, aby sklá okuliarov boli ochránené pred mechanickým poškodením.
Slnečné okuliare môžeme v priebehu túry odkladať do niektorého z očiek na ramenných popruhoch. Existujú však aj batohy (napr. deuter) so špeciálnym prevlečením na nožičku okuliarov. Svoje obľúbené sklá tak máme vždy po ruke a zároveň bezpečne prichytené k batohu.
ODLOŽENIE TELEFÓNU
Veľa výrobcov už dávno myslí na to, že aj ich používatelia chcú mať svoj mobilný prístroj neustále po ruke. K tomu ponúkajú množstvo integrovaných alebo odnímateľných vreciek, prevažne na ramenných popruhoch. Nájdu sa však aj takí (napr. Mammut), ktorí neváhajú ponúknuť aj niečo navyše – špeciálne nepremokavé vrecko s univerzálnym využitím.
pripevnenie oblečenia
Vyskytnú sa prípady, kedy potrebujeme rýchlo odložiť nejaký ten zvršok, prípadne ho nechať vyvetrať, vysušiť. Kam s ním? Tu je riešenie asi najuniverzálnejšie. V podstate kamkoľvek, kam sa bude dať a nebude to prekážať.
Bezpečnostný tip: Skúste aj každý kus oblečenia na batohu poistiť. Skvelé je, keď sa nám popruh podarí pretiahnuť napríklad rukávom tričká, mikiny a zacvaknúť na pracku. Tak nám tričko neuletí, ani keď sa mu zo zovretia samotného popruhu podarí vyslobodiť. Rôzne batohy ponúkajú napríklad aj lankové alebo gumolankové pavúky, vonkajšie sieťované pružné vrecká a pod. Pekné je riešenie napríklad na batohu Mammut Ducan Spine.
pripevnenie paličiek
Paličky pri väčšine batohov umiestnime štandardne za bočné popruhy. Niekedy je možné sčasti využiť aj bočné vrecká. Inokedy na svojom batohu objavíme aj pomôcky špeciálne na uchytenie paličiek. Žiarivým príkladom nám môže byť deuter Ascender alebo Mammut Ducan. Väčšina popruhov z čelnej časti u väčších batohov, ktoré sme vyššie využívali na uchytenie cepínov, je využiteľná aj pre trekové paličky.
Bezpečnostný tip: Aj tu sa snažíme poistiť si svoj náklad. Pútka paličiek priamo nabádajú k tomu, aby sme ich ešte navyše precvakli nejakým popruhom, karabínkou a pod.
prichytenie mačiek
Mačky predstavujú spoločne s cepínmi asi najnebezpečnejší kontraband, aký budeme na svojich túrach prepravovať. Ich upevňovanie je prudko podceňované, a preto môžeme v navštevovanejších častiach Álp v sezóne nachádzať množstvo postrácaných mačiek.
Samotné mačky nie sú na upevňovanie úplne ideálne, a to práve kvôli svojim hrotom. Pri pripevňovaní za popruhy necháme hroty buď opierať o batoh (a koledujeme si o batoh s vlastnosťami rešeta), alebo ich necháme trčať smerom od batohu (a koledujeme si o poškodenie vybavenia alebo dokonca zranenia tých, ktorí sú nám priestorovo najbližšie). Ani jedno zrejme nechceme.
Bezpečnostný tip: Na prepravu mačiek vždy používajte na to určené puzdrá. Mačky v puzdre sa prepravujú výrazne lepšie, ľahšie, bezpečnejšie. Obal na mačky nájdete väčšinou pod názvom crampon(s) bag, crampon safe alebo crampon pocket. A vôbec nie je zlý ani obal od českého výrobcu Rock Empire.
prichytenie lana
Pre lano opäť volíme najlepšie horizontálne uchytenie v hornej alebo spodnej časti batohu. Postranné popruhy si necháme iba pre prípad, že nesieme laná dve a batoh si tak vhodne vyvážime, alebo na druhej strane už nejaký iný náklad korešpondujúcej hmotnosti máme. Ideálne je horizontálne uchytenie v hornej časti batohu, kde už je obvykle pripravený aj na tento účel vhodný kompresný popruh. Poistenie ďalšími popruhmi od veka batohu je čerešničkou na torte.
Bezpečnostný tip: Hlavou "lanovej bábiky" prevlečieme jeden popruh alebo expresku, prípadne slučku a zaistíme lano proti strate. Vyskúšajte napríklad parádne lezecké batohy deuter z radu Gravity.
prichytenie snežníc
Snežnice majú väčšinou rovnaký problém ako mačky – majú hroty, pred ktorými je nutné sa v prípade transportu brániť. Niektoré snežnice sa dodávajú vrátane transportného obalu, ktorý môžeme taktiež využiť.
Pokiaľ obal nemáme, je najlepšie zložiť snežnice hrotmi k sebe a uchytiť za dvojicu sťahovacích popruhov – vertikálne z čela batohu, pätkami dole to vychádza asi najlepšie. V hre sú tiež bočné strany batohu prípadne niektoré z vertikálnych polôh. Tam už ale zase rastie náklad do šírky a priestupnosť voľným terénom sa tak zmenšuje. Ako vždy sa oplatí náklad poistiť ďalším popruhom či karabínou.
prichytenie fľaše
Výrobcovia už myslia aj na potrebu mať nejaké menšie fľaše po ruke. Takže prevažne o vrecká (a napríklad aj odnímateľné, vhodné na pripnutie napríklad aj na bedrový pás) nie je zase až taká núdza. Niekedy býva obal na fľašu súčasťou dodávky, samotné obaly je možné aj dokúpiť – napríklad práve pre vašu obľúbenú Nalgene. Vhodný obal môže zároveň pôsobiť aj ako termoizolácia pre náš nápoj.
Pripevnenie lyží, snowboardov, splitboardov
Na zimných túrach budeme určite riešiť aj uchytenie lyží. Štandardne je možné takmer pri každom turistickom batohu zvoliť prichytenie zboku za kompresné popruhy. Najlepšie však je, keď máme adekvátny batoh na zimné športy, prípadne priam skialpinistický. Taký skialpový batoh má prípravu na bočné (lyže, rozložený splitboard) aj čelné (zložený splitboard, snowboard) uchytenie a na patričných miestach je zosilnený. Snowboard, splitboard je možné v niektorých prípadoch nosiť uchytený aj naprieč batohom, ale musí tomu zodpovedať terén - ideme po zasneženej pláni a môžeme si dovoliť byť takto naširoko.
Na uchytenie skialpových lyží slúži aj odkladací diagonálny „rýchlosystém“ zložený z pevného oka na jednej dolnej strane batohu a pružného kotviaceho popruhu na úrovni protiľahlého ramena. Týmto spôsobom je možné lyže rýchlo odložiť či opätovne obuť bez toho, aby bolo nutné dávať dole batoh. Z nášho videa je postup dobre viditeľný.
Bezpečnostný tip: Ak máte lavínový batoh s airbagom, nikdy nepoužívajte uchytenie lyží zboku. To by mohlo mať za následok zlú funkciu alebo zlyhanie záchranného systému!
prichytenie lavínovej lopaty
Pokiaľ vyrážame na skialpovú túru, využijeme na to určený batoh, ktorý má vnútorný organizačný systém na lopatu aj lavínovú sondu. O uchytení lopaty na batoh uvažujeme iba v prípade, že ideme do hôr alebo snehových podmienok s turistickým batohom, ktorý bezpečné uloženie lopaty dovnútra neumožňuje.
V takom prípade môžeme využiť „lastovičky“ určené primárne pre cepíny a k tomu prislúchajúce upínacie popruhy (pôvodne pre porisko cepínov), prípadne bočné alebo čelné popruhy. Určite sa oplatí lastovičky zvnútra batohu viac dotiahnuť, ak to umožňuje váš batoh.
prichytenie maskota
A v neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na talizman, obľúbeného plyšáka, maskota výpravy! Aj u neho, hoci mu napríklad nájdete miesto v pohodlnom vrecku na batohu, sa oplatí predchádzať stratám a poistiť ho napríklad karabínou. Záchrana talizmanu už dokázala predísť mnohým rodinným tragédiám! :)