Ako sa správne starať o stan? Rady a tipy
Marek Žampach
5 minut čtení
Stan. Oáza bezpečia a pokoja pri výpadoch do prírody. Často tiež nemalá investícia do vašej outdoorovej zbierky. Je preto nutné venovať tomuto kúsku výbavy náležitú starostlivosť, aby s vami dokázal udržať krok na množstve ciest a outdoorových počinov. Pripravil som teda nástrel niekoľkých tipov, ako sa o váš stan čo najlepšie postarať.
Obsah
- Životnosť stanu
- Údržba stanu
- Ako opraviť stan
- Preprava stanu
- Ako vyčistiť stan
- Impregnácia stanu
- Skladovanie stanu
ŽivotnosŤ stanu
So životnosťou stanov súvisia samozrejme použité materiály. V prípade turistických stanov sa najčastejšie môžeme stretnúť s materiálmi ako je polyester, alebo nylon. Tieto látky nie sú určené pre dlhodobé vystavenie slnku. Stany, na ktorých výrobu boli použité materiály tohto typu, tak nie sú určením uspôsobené na to, aby boli postavené cez celé leto na priamom slnku. Nejaký ten deň napríklad v kempe pod slnečnými lúčmi im samozrejme neuškodí, ale z dlhodobého hľadiska by to mohol byť problém.

Pokiaľ plánujete mať stan cez leto postavený napríklad na záhrade a neprenášať ho, skúste žmurknúť po iných materiáloch, ako sú napríklad rôzne zmesi bavlny. Pred kúpou a následným užívaním stanu je teda potrebné dobre zvážiť, na aký účel ho budete používať. So samotným nákupom vám určite pomôže článok Ako vybrať stan.
Údržba stanu POČAS používAnIA
Počas používania stanu je samozrejme vždy riziko jeho poškodenia alebo zničenia. Aby ste toto riziko minimalizovali, vždy najskôr dôkladne preskúmajte priestor, kde chcete stan stavať. Pozor dajte na ostré kamene vykukujúce zo zeme, ktoré by mohli pretrhnúť podlahu. Vhodné je pod stan umiestniť nejakú podložku, ktorá ochráni jeho spodnú časť od prípadného nebezpečenstva. Možnosť pretrhnutia podlahy stanu môže teoreticky prísť aj z druhej strany. Ostré kamienky v podrážkach topánok, prerezanie nožom alebo aj nešetrné uloženie vášho batohu môže spodnú časť stanu poškodiť.

Pozor na rizikové faktory
Niekto to možno nebude počuť rád, ale veľkým nebezpečenstvom nielen pre podlahu stanu môžu byť aj domáci miláčikovia. Ich ostré pazúriky, prípadne zuby môžu so stanov urobiť zlé divy. Preto vždy dobre zvážte, či pri kempovaní budete vášho štvornohého miláčika púšťať dovnútra, alebo nie.

Ďalším zdrojom potenciálneho nebezpečenstva pre stan je určite oheň a iskry odlietajúce z neho. Pokiaľ teda plánujete spríjemniť si večer táborákom, postavte stan v dostatočnej vzdialenosti od ohniska.
akO opraviŤ stan
Či už budete na svoj stan počas používania akokoľvek opatrní, môže sa stať, že nejakú tú ranku utrpí. Ak ste niekde v prírode, môže to byť aj celkom nepríjemnosť. Zlomená tyčka stanu alebo spomínaný problém s podlahou dokážu pobyt v stane pekne znepríjemniť. K takýmto prípadom je vhodné so sebou nosiť malú opravnú sadu pre stan. Do tejto sady by som určite odporučil zaradiť nejakú pevnú pásku. S touto kúzelnou vecou môžete provizórne opraviť takmer všetko. Iste si tak poradíte aj s pretrhnutím podlahy či strechy alebo zlomenou tyčou. Mnoho výrobcov k stanom tiež dodáva špeciálnu trubičku, ktorá sa nasadí na zlomenú tyč od stanu a účelne tak zlom spevní. Výrobcovia väčšinou už v základnej sade dodávajú aj záplaty na stan.
PReprava stanu a využívAnIE obalu
Pokiaľ vyrazíte s vašim stanom do terénu je nutné využiť jeho prepravný obal. Rovnako ako u spacích vakov ale neslúži na dlhodobé uchovanie a je dobré mať v ňom stan zabalený iba po nevyhnutne dlhú dobu. Ak stan balíme, je vhodné zapnúť všetky jeho zipsy, aby sme predišli ich poškodeniu. Tiež je vhodné stan jemne očistiť a prípadne dbať na to, aby sme ho balili suchý. To samozrejme nie vždy docielime. V takom prípade je nutné na to myslieť a stan dať pri prvej možnej príležitosti vysušiť. Na cestách sa dá sušiť kdekoľvek. Ráno pri raňajkách, popoludní pri kávičke, ale napríklad aj v meste pri čakaní na odvoz do vašej ďalšej destinácie.

akO vyčistiŤ stan
Po určitom cykle používania bude váš mobilný domček určite vyžadovať istú starostlivosť v oblasti čistenia. Hrubé nečistoty ste schopní odstraňovať priebežne pri používaní stanu. Raz za čas je ale dobré sa tejto činnosti venovať dôslednejšie. V tomto prípade stan nikdy nedávajte do práčky. Odporúčam ručné čistenie. Jednotlivé časti stanu rozprestrite niekde v dobre vetranom priestore a namiešajte zmes nejakého šetrného čistiaceho prípravku. Za mňa môžem odporučiť šetrný a ekologický prípravok od firmy Grangers Tent and Gear Cleaner. Tento koncentrovaný prípravok je vhodný na jemné čistenie akéhokoľvek stanu ale aj napríklad záhradných nábytkov, či markíz. Stačí rozmiešať približne dve viečka v 5 litroch vody a za pomoci hubky alebo jemnej kefky plochu stanu postupne vyšúchať. Následne ešte celý stan opláchnite čistou vodou tak, aby ste vyplavili zvyšky čistiaceho prípravku. Stan potom nechajte riadne vyschnúť.

Pokiaľ ste skôr priaznivci čistidla v spreji, môžete využiť Tent Awning Cleaner od rovnakej značky. Ak váš stan trpí odolnejším znečistením alebo dokonca plesňou, skúste na jeho povrch aplikovať šetrný prípravok na báze alkoholu. Dajte však pozor na poškodenie samotného materiálu. Niekedy je potrebné vyčistiť aj zipsy na stane. Pre tento účel sa hodí malá kefka, ktorej štetiny sa dobre dostanú medzi zúbky a odstránia z ich medzipriestoru prach a ďalšie nečistoty. Neuškodí ani raz za čas zips premazať špeciálnym mazivom na zipsy.
ImpregnÁcIA na stan
Staršie stany s najväčšou pravdepodobnosťou už nebudú spĺňať svoje pôvodné parametre vodeodolnosti. Môže za to jednoduché opotrebovanie materiálu spôsobené napríklad mechanickým oderom alebo pôsobením UV žiarenia. Aj tu ale existuje jednoduchá pomoc. Rovnako ako membránové oblečenie je aj stan možné dodatočne naimpregnovať. Dajte však pozor pri výbere impregnácie, určite sa bude líšiť od impregnácie na funkčné oblečenie. Impregnácie na stany bývajú väčšinou na silikónových bázach. Tieto impregnácie vytvoria na povrchu materiálu jemnú silikónovú vrstvu. Použitie takejto impregnácie pri technickom oblečení by výrazne znížilo jeho priedušnosť.

Na impregnáciu stanu môžem odporučiť výrobok Fabsil Gold, ktorý výrazne zvyšuje vodeodolnosť látok, zlepšuje UV odolnosť a zároveň zachováva rozumnú priedušnosť. Na impregnáciu je nutné opäť nájsť nejaké dobre vetrané miesto a rovnomerne ju naniesť na povrch stanu. Pri ľahkých nylonových materiáloch, ktoré sa často používajú na stanoch, je pokrytie prípravku 15–18 metrov štvorcových na jeden liter. Fabsil Gold je vhodné aplikovať na čistú a suchú tkaninu pomocou štetca, alebo prípadne nejakého vhodného rozstrekovača. Dôležité je zaistiť rozotretie po celom povrchu stanu. Pokojne ešte môžete prestriekať lepené švy Fabsilom v spreji. Po procese impregnácie nechajte stan minimálne 6 hodín zaschnúť. Dôležité je zaistiť, aby na jeho povrch neprišla počas tej doby žiadna vlhkosť. Pokiaľ teda aplikujte prípravok vonku, vyvarujte sa dažďu alebo padajúcej rose.
Po tomto procese by sa na stane mala znovu obnoviť jeho vodeodolnosť. Samozrejme vždy záleží na miere opotrebovanosti vášho stanu. Pri výrazne starších modeloch môže dôjsť k droleniu látky, a teda nenávratnému zníženiu jej parametrov. V tomto prípade už úplne nepomôže ani impregnácia a je lepšie zainvestovať do nejakého nového modelu.
Dlhodobé skladovAnIE stanu
Keď svoj stan práve nepoužívate, je vhodné ho správne uložiť. Dajte pozor, aby bol váš príbytok pred uskladnením riadne vysušený, v opačnom prípade by mohol splesnivieť. Je vhodné uskladniť ho tak, aby látka mohla dýchať, určite ho teda neumiestňujte do obalu. Lepšie je nechať stan voľne zavesený alebo iba párkrát preložený. Pokiaľ však nemáte miesto a svoj stan musíte skladovať v obale, odporúčam ho aspoň raz za čas vytiahnuť a jednotlivé časti vyvesiť. Dostane sa tak z nich nahromadená vlhkosť a prúdiaci vzduch látku osvieži. V tomto smere je prístup dosť podobný ako napríklad pri spacákoch.
Pri výbere miesta uloženia dbajte na to, aby bolo z dosahu priameho svetelného svitu. Miesto by malo byť skôr chladné, s menšou vlhkosťou. Dajte teda pozor na rôzne povaly alebo napríklad kufre áut. V týchto priestoroch môže teplota v letných mesiacoch dosahovať vysoké hodnoty a nenávratne tak zničiť váš stan. Dajte pozor aj na pivnice, kde je zase často problém s vlhkosťou.
Váš stan je LEN jeden
Stan je často zásadným bodom výbavy každého dobrodruha. Ja osobne mám stan cez desať rokov, a hoci som za tú dobu vyskúšal niekoľko iných modelov, ten naozaj „môj stan“ je ale len jeden. Mám s ním spojené spomienky na spanie v mrazivých polárnych oblastiach, ale aj v horúcej púšti. Verím, že to máte podobne. Stan je jednoducho mobilné útočisko pri cestovaní alebo výletoch do prírody. Venujte mu teda maximálnu starostlivosť, určite sa vám za ňu odvďačí množstvom pohodlných nocí akoby ste spali u seba doma.
