Ako správne na spanie v hamaku
Josef Chosé Valušiak | Jan Klega
5 minut čtení
Noc sa dá na výpravách do prírody stráviť rôznymi spôsobmi. Pekne zatvorený v stane, v jednoduchom prístrešku, pod širákom s výhľadom na hviezdnu oblohu, alebo zľahučka pohupujúci sa v hamaku. Spánok v závese nad zemou má svoje kúzlo, aby ste si ho však naozaj užili a načerpali sily na ďalšie putovanie, je nutné sa riadiť niekoľkými základnými pravidlami. Pozrite sa na ne s nami a prečítajte si praktické skúsenosti nášho kolegu, ktorý mal možnosť otestovať set americkej značky ENO.
PREČO VÔBEC SPať V HAMAKU?
Odpoveď je jednoduchá, spanie v hamaku so sebou prináša celý rad výhod. Po prvé je veľmi komfortný, nakoľko v závese sa nemusíte starať o nerovnosti, kamene, polená, jednoducho čokoľvek, čo by mohlo tlačiť, zavadzať, alebo dokonca poškodiť vaše vybavenie. Hamak sa perfektne prispôsobí vášmu telu a dopraje mu tak odpočinok bez nepríjemného tlaku na niektoré jeho partie. Zo svojej podstaty skvele vetrá, nikdy sa teda nestane, že by ste okolo seba mali vydýchaný vzduch, alebo na seba striasli skondenzovanú vlhkosť, ako je to napríklad v stane. A čo je pre mnohých asi najdôležitejšie, nad zemou sa samozrejme znižuje riziko nechceného stretnutia so zástupcami zvieracej a hlavne hmyzej ríše.
Druhou výhodou je veľmi malý vplyv na okolité prostredie. Pre hamak nemusíte vytvárať miesto, jednoducho ho natiahnete nad všetko, čo by bolo pri stavbe stanu nutné odstrániť. Pokiaľ ho navyše zavesíte správne a tak, aby ste nepoškodili kôru stromov, nezostane po vás takmer žiadna stopa, dokonca ani zľahlá tráva. Mimochodom tým, že hamak nestaviate na zem, len ťažko ho zašpiníte ako podlahu stanu. A keď už ho niekde vyváľate, jednoducho ho strčíte do práčky a zapnete zodpovedajúci program.
Tretí benefit vychádza z univerzálnosti hamaku, v ktorom si môžete ustlať v podstate kdekoľvek, kde ho máte na čo zavesiť. K tomu sa pridáva skvelá variabilita príslušenstva, kedy si v podstate každý môže prispôsobiť svoju „závesnú spálňu“, podľa svojich predstáv a potrieb. Od upínacieho systému, cez strechu nad hlavou, izoláciu a ochranu proti hmyzu, až po hamak samotný.
AKO NA ZAVESENIE HAMAKU
Voľba miesta a orientácie
V prvom rade je potrebné si dobre premyslieť orientáciu hamaku voči vetru. Vždy musí viať zboku! Môžete mať super spacák aj zateplenie, keď vám ale prefukuje pod plachtou, prídete o množstvo tepla. Na strane k vetru ukotvite tarp nižšie, na tej druhej pokojne o niečo vyššie, napríklad pomocou palice alebo konárov. Získate tak viac priestoru na bývanie.
Pokiaľ je to len trochu možné, vyvarujte sa otvorených priestorov vystavených vetru, zníženín a priehlbín, kde sa môže držať chlad, a vodných tokov a plôch, od ktorých sa v noci šíri nepríjemná studená vlhkosť. Naopak skúste nájsť miesto, kam s východom slnka dopadajú teplo prinášajúce lúče.
Výber vhodných stromov
Ideálny rozostup kotviacich bodov samozrejme dosť záleží na konkrétnom hamaku a používanom závesnom systéme, avšak všeobecne platí, že by sa vzdialenosť mala pohybovať okolo 4,5 až 5 m. To zodpovedá približne 6 krokom dospelého človeka.
Vyberajte živé stromy bez prekážajúcich vetiev. Dobrým pravidlom je zvoliť také, ktoré majú kmeň široký zhruba 15 až 20 cm, teda asi na dĺžku roztvorenej dlane. Užšie nemusia byť dostatočne pevné, širšie zase ukroja dlhší kus závesného systému.
Každopádne sa vždy oplatí mať so sebou pár metrov popruhu navyše. To pre prípad, že by ste sa napríklad dostali do starého lesa alebo do miest, kde stromy rastú ďalej od seba.
Zavesenie hamaku
Keď už máte vybrané, hamak zaveste, a to vo výške 1,8 m, teda zhruba na úrovni hlavy priemerne vysokého človeka. Použiť sa dá samozrejme akákoľvek šnúra, oveľa vhodnejší je však popruh široký minimálne 2,5 cm, ktorý zbytočne nepoškodzuje kôru stromu. Predsa len by po vašom odchode nemalo byť vôbec poznať, že ste na danom mieste spali. Najlepšie riešenie však predstavujú sety priamo od výrobcu, ktoré umožňujú ľahké a rýchle nastavenie závesu podľa konkrétneho miesta. Napríklad s takým systémom ENO Helios je správne natiahnutie hamaku otázkou iba pár minút.

Pri inštalácii myslite na to, aby po zaťažení hamaku zvieral popruh s horizontálnou uhol 30°. Pýtate sa, ako toto zmerať priamo v teréne, kde so sebou rozhodne nebudete mať uhlomer? Máme pre vás jednoduchú pomôcku! Stačí sa postaviť chrbtom k stromu, namieriť prstom vodorovne na uchytenie hamaku k popruhu a zdvihnúť palec do pravého uhla. Požadovaných 30° nameriate – samozrejme nie celkom presne, ale s odchýlkou danou stavbou vašej ruky – medzi ukazovákom a jeho spojnicou so špičkou palca.
Hamak vypínajte zhruba do výšky 50 cm, teda asi tak, ako by pod nim bola stolička. Celkom výrazne si tým uľahčíte ľahnutie aj vyliezanie von, nakoľko v pohode dosiahnete nohami na zem. Mimochodom, úplne najlepšie a najpohodlnejšie je v hamaku ležať nakrivo. Keď sa totiž natiahnete zošikma, cca v uhle 15–30° voči osi napnutia, hamak ľahko zarovnáte a nehrbíte sa.

OCHRANA PRED ŽIVLAMI A HMYZOM
Pekne v suchu a pohode
Po náročnom dni v horách nie je snáď nič horšie, ako celú noc drkotať zubami alebo sa zo slastného spánku prebudiť s kvapkami dažďa dopadajúcimi na tvár. Pred prívalmi vody vás spoľahlivo ochráni plachta, respektíve inými slovami tarp. Na trhu nájdete množstvo druhov líšiacich sa tvarom, rozmermi a váhou. Stačí si len vybrať tú, ktorá vám vyhovuje najviac.
Tarpy z produkcie značiek špecializujúcich sa na výrobu hamak sú svojím tvarom a veľkosťou prispôsobené priamo na použitie s danými modelmi, takže poskytujú najlepšiu ochranu. A čo si budeme nahovárať, väčšinou takýto komplet aj lepšie vyzerá.

Pokiaľ si musíte spanie rozložiť za dažďa, zo všetkého najskôr vypnite plachtu, a to v rovnakej výške ako potom hamak. Získate tak prístrešie, pod ktorým už si všetko ostatné pekne v suchu nachystáte. Ako už sme písali vyššie, s plachtou sa môžete hrať a jej strany podľa potreby upínať rôzne vysoko, aby ste sa lepšie ochránili proti vetru, alebo napríklad získali krytý priestor na varenie. Pamätajte na to, že tarp má vplyvom vlhka a vzdušného prúdenia tendenciu ľahko povoľovať. Ak sa nechcete prebudiť s „mokrou handrou“ na tvári, vždy ju vypnite úplne na doraz.
Navzdory chladu
Pri spaní v hamaku počas nižších teplôt alebo v silnom vetre musíme myslieť na to, aby sme zospodu zbytočne neprichádzali o drahocenné teplo. On aj teplý páperový spacák sa pod telom totiž „splacne“ a čiastočne stratí svoje izolačné schopnosti. Ak nie je veľká zima a nefúka, pomôže karimatka, či už penová, samonafukovacia alebo nafukovacia.
Pokiaľ však teplota klesne, je potrebné siahnuť po zatepľovacom návleku, teda takzvanom underquilte. Ten svojím tvarom kopíruje vlastný hamak, či už po celej jeho dĺžke, alebo len v časti, kde sa nachádza torzo spáča, a vytvára tak ďalšiu izolačnú vrstvu. Medzi vami a zateplením by kvôli prefukovaniu a úniku tepla nemala nikdy vzniknúť medzera väčšia ako taká, do ktorej sa zmestí ruka položená naplocho. To sa dá ľahko ovplyvniť pomocou sťahovania. V praxi sa stretnete s plnením underquiltu umelým vláknom, ktoré lepšie odoláva vlhkosti, alebo perím. To sa s vodou úplne nemusí, ale je ľahšie a o poznanie zbaliteľnejšie. Pre tých čo počítajú každý gram perfektná voľba, ale vykúpená vyššou cenou.

Praktickým doplnkom je návlek na karimatku opatrený zateplenými stranicami. Túto vychytávku, ktorú značka ENO nazýva Hot Spot, jednoducho natiahnete na stred matraca, voľné „uši“ ohnete hore a pekne sa do nich zabalíte. Jednoduchosť sama, ktorá sa dá krásne poskladať a vložiť do chrbta batohu.
Pre nerušený spánok
Otravný hmyz dokáže noc vonku pekne znepríjemniť, preto sa v niektorých končinách a ročných obdobiach oplatí niesť v batohu moskytiéru. Nezaberie veľa miesta, skoro nič neváži, ale ochráni pred náletmi komárov a hryzavých mušiek. Niektoré modely, ako ľahký ENO Guardian SL, sa jednoducho naťahujú priamo cez hamak. Iné majú svoju vlastnú šnúru na zavesenie, čo spáčovi poskytuje väčší priestor a pohodlie. Medzi tie patrí napríklad ENO Guardian.

RECENZIA HAMAKU, ZÁVESU, underquiltu a tarpu ENO
Medzi nadšených „hamakárov“ patrí aj náš kamarát a kolega Jozef, ktorý sa nielen podieľal na vzniku tohto článku, ale aj na vlastnej koži vyskúšal hamaky a ďalšie príslušenstvo z výroby značky ENO. Nižšie sa dočítate, ako sa vôbec ku spaniu v závese nad zemou dostal, a čo sa mu na sete od amerického výrobcu páčilo.
ZOZNÁMTE SA SO ZNAČKOU ENO A JEJ HAMAKMI
Americká spoločnosť Eagle Nest Outfitters, skrátene ENO, vznikla v roku 1999 na Floride. Jej zakladatelia najskôr plánovali, že budú v malej dodávke obchádzať hudobné festivaly a na nich predávať návštevníkom svoje hamaky. Rast spočiatku malého podniku, ktorý sa vliezol do pár krabíc, znamenal koniec nomádskeho života. Firma sa usadila v meste Asheville v Severnej Karolíne, odkiaľ teraz svoje produkty vyváža do celého sveta. Dávno sa už nejedná len o hamaky, ale aj o upínacie systémy, prístrešky, moskytiéry, zatepľovacie underquilty a ďalšie príslušenstvo.
Po mnohých rokoch spania pod stanom, celtou alebo plachtou, jednoducho na zemi, som začal pokukovať po niečom trochu inom. Keď si kamaráti zaobstarali hamaky a ja som len smutne pozeral, ako sa hojdajú pod hviezdami s blaženými výrazmi na tvárach, bolo jasno! Zo začiatku som porovnával hmotnosť a objem so stanom, viedol veľa vášnivých diskusií so zástancami jedného či druhého, jednoducho stále o tom dumal. Každopádne po niekoľkých úžasných nociach v hamaku, navyše v rôznych podmienkach, som na to prišiel! Hamak nie je iba o váhe alebo o tom, či je lepší ako stan alebo plachta. Hamak je o zážitku zo spania v prírode.
Na otestovanie som dostal hamak SUB6, popruh Helios z odľahčeného radu, zateplenie Ember2 UnderQuilt a plachtu ProFly Rain Tarp.
Hamak SUB6 váži necelých 180 g a dá sa zbaliť do naozaj maličkého balíčka. Vyrobený je z prekvapivo jemného materiálu. Trošku som sa obával, že ho trhnem hneď na prvom výlete, ale drží fantasticky! Ide o veľkosť single, takže je skôr plytký a najviac si ho užijú cestovatelia strednej postavy. Pozor, označenie single/double neurčuje počet osôb, ktoré sa v hamaku vyspia. To by napokon ani nebolo pohodlné! Prvé uvedené sú menšie a plytšie, zatiaľ čo druhé väčšie a hlbšie.
Záves/popruh Helios je kapitola sama o sebe! Váha cca 140 g, miniatúrne rozmery a fantasticky jednoduchý systém nastavenia, čo viac si človek môže priať? Posun konštruktéri vyriešili tak, že napínaciu šnúru pretiahli cez samu seba. To znamená, že sa vlákna okolo nej pri zaťažení natiahnu, pevne ju zovrú a zabránia tak povoleniu. Znie to divne, ťažko sa to opisuje, ale funguje to na 100% a rýchlo.
Zateplenie Ember2 váži 660 g a vo svojom vnútri skrýva izoláciu High Loft Polyester Fill. Po niekoľkých použitiach môžem povedať, že je zavesenie jednoduché a bezproblémové. Okrem toho je na mieste treba spomenúť, že existujú aj páperové varianty do naozaj veľkej zimy, pre naše podmienky však postačí variant z umelých vlákien v kombinácii s dobrým spacím vakom. Jedinú výhradu mám k absencii kompresného obalu, lebo s ním by sa underquilt dal stlačiť zhruba na polovicu.
Plachta, v mojom prípade ProFly Rain Tarp s hmotnosťou 720, je vyrobená z veľmi pevného materiálu, vybavená dostatočne dlhými šnúrami a jednoduchým samosvorným systémom vypínania. Tvarovo mi prišla úplne ideálna, nad hamak pasuje tak akurát. Len keď prší a fúka, oplatí sa zavesiť ju nižšie, aby človek nemal mokrý zadok. Nemilo ma prekvapilo len to, že v balení chýbajú kolíky.
Čo sa páčilo:
- Fantasticky nízka váha a skvelá zbaliteľnosť hamaku a popruhu.
- Neuveriteľne vychytaný systém zavesenia Helios umožňujúci naozaj rýchle nastavenie.
- Praktický spôsob vypínania kotviacich šnúr pri plachte ProFly Rain Tarp. Všetko sa dá „poštelovať“ ľahko a rýchlo.
Naopak úplne nenadchlo:
- Obal zateplenia Ember2 nie je kompresný.
- v balení plachty ProFly Rain Tarp chýbajú kolíky.
Čo dodať na záver? Určite si to aspoň na jednu noc vyskúšajte! Len malé upozornenie! SPANIE V HAMAKU JE VYSOKO NÁVYKOVÉ!!!
Použité vybavenie
ProFly
Eno
- Grey
- Olive
Tarp od floridskej firmy Eno, ktorý zaistí za dažďa dostatočne suchý priestor nielen na spanie.
SingleNest
Eno
- Orange/Olive
- Rasta
- Grey/Seafoam
- Charcoal/Red
- Seafoam/Navy
- Red/Charcoal
- Navy/Royal
- Khaki/Maroon
Závesný hamak z jemného a odolného nylonu, v ktorom môžete odpočívať takmer kdekoľvek.
Sub6
Eno
- Lichen
- Charcoal
Nejlehčí závěsná hamaka z jemného a odolného nylonu, ve které můžete odpočívat takřka kdekoliv.
Helios Suspension System
Eno
- Grey/Grey
- Grey
Velmi lehký upevňovací popruh pro uchycení všech hamak Eno.
ProFly Sil
Eno
- Charcoal
- Lichen
Hledáte pouze jednoduchou ochranu proti dešti?
Guardian SL Bug Net
Eno
- Charcoal
Moskytiéra Guardian SL značky ENO ponúka perfektnú ochranu proti hmyzu.
Atlas XL Suspension System
Eno
- Black/Royal
- Black/Grey
Upevňovací popruh so 40 upevňovacími okami pre uchytenie všetkých hamakov Eno. Popruh je ľahký a nosnosť je 181 kg. Šetrný ku kôre stromov. Doprajte si nerušený odpočinok.
Biopod DownWool Hybrid Underquilt
Grüezi bag
- Deep Forest
Termo ochrana pre hojdaciu sieť. S kombinovanou náplňou z kačacieho peria a ovčej vlny.