Ako vybrať druhú vrstvu
Jan Klega
5 minut čtení
Ortuť teplomera klesá, funkčná bielizeň už nestačí, a tak prichádza čas obliecť si na seba druhú vrstvu. Nechajte si od nás poradiť, ako vybrať tú pravú!!
Chladné počasie dokáže naše telesné schránky pekne potrápiť, preto by sme vždy mali pamätať na to, ako ich udržať pekne v teple. Ušetríme tým nielen silu fyzickú, ktorej nie je nikdy nazvyš, ale aj nemenej dôležitú silu psychickú. Pokiaľ budeme drkotať zubami a myslieť len na to, ako sa zahriať, túru či výstup si veľmi neužijeme. Pri pohybe v náročnom horskom teréne potom môžeme vďaka strate koncentrácie a zhoršeniu úsudku urobiť chybu, ktorá sa nám môže škaredo vypomstiť.
HRIAŤ A DÝCHAŤ
Druhá vrstva vstupuje na scénu vo chvíli, keď už je nám v tej prvej zima. Nemá to pritom práve jednoduché, lebo sa musí postarať o dve celkom protichodné úlohy. Nielen že by mala dobre izolovať, teda zadržiavať teplo vyprodukované našim telom. Zároveň musí tiež dostatočne dýchať a odvádzať ďalej pot, ktorý k nej od pokožky preniesla funkčná bielizeň.
Na výber máme z množstva materiálov. Začnime tými syntetickými. Klasický fleece, ako je napríklad Polartec Thermal Pro, asi nie je potrebné veľmi predstavovať, stretli sme sa ním už takmer určite všetci. Skvele izoluje, ale je ťažší a po zbalení objemnejší. Trošku tiež stráca na voľnosti pohybu, a tak sa hodí skôr pre pokojnejšie aktivity. Najlepšie sa hodí na potulky po meste, posedávanie pod skalami či pohodovú lyžovačku na zjazdovke.
Ďaleko viac muziky ponúkajú ľahké strečové tkaniny, medzi ktoré patrí napríklad obľúbený Polartec Power Stretch. Tieto materiály až tak neabsorbujú vlhkosť, preto účinne transportujú pot a naozaj rýchlo schnú. Z vnútornej strany sú počesané a veľmi príjemné na dotyk, z tej vonkajšej potom hladké, odolné voči mechanickému poškodeniu a čiastočne aj proti vzdušnému prúdeniu. Oblečenie z nich ušité nijako neobmedzuje v rozlete, využijete ho teda aj pri náročných aktivitách ako je lezenie, VHT alebo skialpinizmus.
PREDOVŠETKÝM PRIEDUŠNOSŤ
Niektoré syntetické materiály posúvajú svojou konštrukciou už aj tak výborné vlastnosti ešte o fúz ďalej. Taký Technostretch Grid Fleece je opatrený mriežkou o nižšej hustote tkania, ktorá mu dáva skvelú priedušnosť. Tú oceníte napríklad pri svižnom výstupe s pásmi na lyžiach. Pozor len na to, že tieto tkaniny vďaka svojej štruktúre ľahko prefúknu, a tak sa samostatne naozaj hodia hlavne na intenzívny pohyb. Ak sa nikam neponáhľate, oplatí sa na ne vo vetre obliecť napríklad ľahkú vestu.
Tento problém do istej miery rieši hviezda posledných sezón, extrémne priedušná, ľahká a perfektne zbaliteľná izolácia Polartec Alpha. Outdoorové značky ju často kombinujú s vrchnou tkaninou, ktorá majiteľa pred pôsobením vetra chráni. Toto spojenie z nej robí skvelého spoločníka, ktorý si poradí pri rozličných aktivitách a v rôznych poveternostných podmienkach.
S OHĽADOM NA PRÍRODU
Ak by sme sa chceli vyhnúť umelým vláknam, nie je nič ľahšie ako siahnuť po merino vlne. Oproti základnej vrstve sa už pohybujeme vo vyšších gramážach. Ľahšie kúsky začínajú na 200 g/m2, tie teplejšie potom prekračujú hranicu 300 g/m2. Merino mikiny a svetre sa príjemne nosia, dobre dýchajú a izolujú aj prevlhnuté, obvykle majú ale väčšiu hmotnosť a v batohu zaberú nejaké to miesto navyše. Na druhú stranu je ich výroba o dosť šetrnejšia k našej planéte.
Zodpovedná produkcia je dnes veľkou témou, preto sa so snahou obmedziť dopady na životné prostredie stále častejšie stretávame aj pri syntetických tkaninách. Niektoré z nich sa z recyklovaných materiálov vyrábajú úplne, iné z väčšej či menšej časti. Typickým zástupcom prvej skupiny je spomínaný Polartec Alpha, do tej druhej zase patrí Polartec Power Stretch Pro alebo Polartec Power Grid.
PREMYSLENÁ SKLADAČKA
Outdooroví výrobcovia sa snažia funkčnosť oblečenia zvyšovať šikovným kombinovaním materiálov. Pri druhej vrstve sa často stretávame s využívaním panelov s vyššou priedušnosťou v exponovaných miestach, kde sa ľudia viac potia, napríklad v podpazuší. Tkaniny, ktoré lepšie izolujú, potom bežne nachádzame v oblasti hrudníka alebo na pažiach, teda všade tam, kde vo väčšej miere hrozí prechladnutie.
Užitočné detaily
Materiál je jedna vec, na úžitkovej hodnote oblečenia sa však podieľajú aj detaily, ktoré nám jeho nosenie spríjemňujú. To platí aj pre druhú vrstvu. Základ predstavuje premyslený strih, ktorý rešpektuje krivky ľudského tela a nijako mu nebráni vo voľnom pohybe. Či vám zvolený kúsok sedí spoznáme ľahko. Stačí sa predkloniť a zamávať pažami a hneď viete, či sa mikina nevyťahuje, neškrtí alebo neťahá. V niektorých prípadoch preferujeme vestu.
Druhá vrstva funkčného prádla nás má udržať v teple, preto sa hodí, keď má predĺžený zadný diel, vďaka ktorému nám nebude ťahať na kríže. Príjemným prvkom sú predĺžené rukávy s pútkami na palce, ktoré pred chladom ochránia naše zápästie. Samozrejmosťou by mal byť vysoký golier, v ideálnom prípade s anatomicky tvarovanou kapucňou. To aby nám nemrzli ušká a hlavne mozgovňa.
Komfort nosenia funkčnej bielizne zvyšujú aj zdanlivé maličkosti ako ochrana brady v zakončení zipsu. Takáto "garáž" predchádza boľavému priškripnutiu kože, prípadne fúzov. Určite tiež oceníte zopár vreciek, do ktorých môžete dať nejaké tie drobnosti. Napríklad mobilný telefón je predsa len dobré mať bližšie pri tele, kde jeho batéria nedostane v mrazivom počasí tak zabrať.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako na vrstvenie outdoorového oblečenia
Oblečenie z Merino vlny: kedy sa hodí a ako sa o neho starať
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, ktorý sa vo svete vertikál pohybuje viac ako pätnásť rokov. Domovskou oblasťou je mu jesenický Rabštejn, za skalami sa však vydáva aj mimo českej kotliny, napríklad do Vysokých Tatier alebo talianskeho Arca. Riadi sa jednoduchým heslom: „Polezieme, kým nám neodpadnú prsty.“