Ako vybrať paddleboard
Jaroslav Soukup
5 minut čtení
Paddleboarding alebo aj SUP (Stand Up Paddle) zažíva obrovský boom. Ako sa ale vyznať v ponuke a typoch paddleboardov? Ako a podľa čoho vybrať ten správny paddleboard pre seba? Popredný český paddleboardista a znalec všetkého okolo vzpriamenej jazdy s dlhým pádlom na plaváku Jarda Soukup z HUDY České Budějovice vám poradí, ako sa zorientovať v ponuke.
Z obsahu:
- Druhy paddlebordov
- Paddlebordy pre deti
- Vlastnosti paddleboardov
- Pádlo na paddleboard
- Ďalšia výbava na paddleboardy
- Značky a modely paddleboardov
História paddleboardingu začína okolo roku 1960, kedy surferi z Havaja pádlovali na svojich longboardoch s fotoaparátmi na miesta, kde sa turisti učili surfovať a fotografovali ich pri ich počínaní. Pádlovať na surfovej doske však už napadlo domorodcov z Veľkonočných ostrovov
o mnoho rokov skôr. Masívny rozvoj paddleboardingu nastal medzi rokmi 2007 a 2009, a to najskôr v Amerike a následne po celom svete. Paddleboarding používa ako doplnkový kondičný tréning celý rad profesionálnych, ale aj rekreačných športovcov s kladným vzťahom k vodnému prostrediu. V Čechách sa paddleboarding objavil medzi rokmi 2009 a 2010 a od tej doby neustále rastie na popularite ako medzi „hobíkmi“, tak aj medzi výkonnostnými športovcami.
Druhy paddleboardOV
Rozdelenie jednotlivých typov paddleboardov odpovedá rôznorodosti vodných plôch a s tým spojených jazdných podmienok. Ďalším parametrom pri výbere paddleboardu je váha a výška jazdca, ktorý bude na plaváku jazdiť. Jeden paddleboard väčšinou do rodiny nestačí, pretože pádlovanie je okrem iného aj o zdieľaní zážitkov a nikto nechce sedieť na brehu a čakať, až na neho vyjde rad. Pokiaľ kupujeme rodinný paddleboard, ktorý si spočiatku budeme požičiavať, vyberáme ho na mieru najťažšiemu jazdcovi. Druhý (väčšinou dámsky či detský) a prípadne ďalší neskôr vyberáme opäť pre konkrétnu osobu. Ďalším dôležitým parametrom pri výbere paddleboardu je jeho využitie podľa typu vodných plôch a schopností jazdca.
Plavák allround je najstabilnejšia „nafukovacia doska na vodu“ vhodná na splavovanie riek, na more, jazerá, do požičovní, pre rodiny ako najuniverzálnejší plavák. Je to zároveň aj najvhodnejší paddleboard pre začiatočníkov. Vďaka väčšej šírke je plavák stabilný, ale pomalší, a preto ten, kto chce jazdiť dlhšie vzdialenosti, bude najskôr voliť plavák typu touring.
PADDLEBOARDING JE ZÁBAVA A TRÉNING SPEVŇUJÚCI CELÉ TELO |
AKO SPRÁVNE PÁDLOVAŤ NA PADDLEBOARDE |
AKO SPRÁVNE ROBIŤ OTOČKU NA PADDLEBOARDE |
Touringový paddleboard zachováva rovnakú nosnosť (litráž), ale znižuje šírku predĺžením plaváku. Vďaka tomu doska lepšie drží smer, je rýchlejšia, ale zase o niečo menej stabilnejšia ako plavák typu allround. Ide už o turistický, športový paddleboard. Plavák je vhodný pre hobby športovcov alebo pre tých, ktorí chcú podnikať dlhšie výlety a výpravy alebo si jednoducho "dať trošku do tela".
Pokiaľ máte už s paddleboardingom skúsenosti a chcete sa posunúť ďalej, budete zrejme voliť plavák typu race. Závodný paddleboard má opäť predĺženú dĺžku – väčšinou na 14 stôp a jeho šírka sa pohybuje v rozmedzí 26-28 palcov.
Vďaka tomu získate skutočné športové náčinie, ktoré vám ukáže, aký môže byť paddleboard rýchly, a zároveň preverí vašu fyzickú zdatnosť. S týmito plavákmi sa už dá smelo pustiť do súťaženia ako u nás, tak vo svete.
Paddleboard prE dEti
Nesmieme zabúdať ani na deti. Detské plaváky sa vyznačujú výrazným zmenšením šírky, dĺžky i výšky plaváka. Vďaka tomu je paddleboard pre dieťa ľahko ovládateľný, ľahko prenosný, jednoducho „ušitý na mieru“. Najčastejšou chybou pri výbere paddleboardu pre dieťa je názor „ono do toho dorastie“. Je to rovnaké, ako keby ste dieťaťu kúpili dospelácky bicykel a chceli dieťa naučiť správne jazdiť.
ŠpeciálnE paddleboardy
Poslednou skupinou sú paddleboardové špeciály. Máme tu plaváky určené na cvičenie jogy, splavovanie riek, paddleboardy s plachtou (windsurfingové paddleboardy), tandemové paddleboardy na jazdu vo dvojici aj špeciálne rescue plaváky na vykonávanie záchranných operácií. Všetky tieto druhy už sú značne špecializované a výhradne určené pre konkrétny druh činnosti. Napriek tomu majú svoje významné miesto v rodine paddleboardov.
Vlastnosti paddleboardOV
Plaváky nerozdeľujeme iba podľa ich použitia, ale aj podľa materiálu. Všetky spomínané druhy sa vyrábajú v asi najznámejšej a najpopulárnejšej verzii air (nafukovací paddleboard). Je tu použitá technológia drop-stitch, ktorá je známa už vyše 50 rokov a prvýkrát bola použitá firmou Goodyear pri výrobe nafukovacích krídiel pre lietadlá americkej armády. Následne sa tento materiál začal používať pre motorové člny a ich dna. Naozajstný boom však nastal s rozmachom paddleboardingu. Teraz sa používa aj pri nafukovacích kajakoch či surfových doskách. Drop-stitch je spojenie dvoch vrstiev tkaniny (väčšinou PVC) s tisíckami a tisíckami vláknami z nylonu. Tieto vlákna zaručujú, že sa po natlakovaní paddleboard nevyduje, má pravidelné tvary a po celom vnútrajšku rovnaký tlak. Väčšinou sa paddleboardy fúkajú na tlak od 15 do 25 PSI podľa americkej stupnice. Podľa zložitosti konštrukcie delíme drop-stitchové materiály na niekoľko typov:
Jednovrstvová konštrukcia (single layer) - jedná sa o jednu vrstvu PVC z každej strany, ktorá je spojená nylonovými niťami. Jedna vrstva je tu zároveň vnútorným aj vonkajším materiálom a preto jej poškodenie znamená zákonite poškodenie celého plaváka. Ide o ľahký a zároveň lacný paddleboard.
Dvojvrstvová lepená konštrukcia (double layer) - tu dochádza pri rovnakej hrúbke PVC k zlepeniu z dvoch častí pomocou vysokopevnostného lepidla, kedy druhá vrstva tvorí tzv. vrstvu ochrannú. Táto technológia je odolnejšia voči mechanickému poškodeniu, vykazuje vyššiu tuhosť, avšak má aj vyššiu hmotnosť.
Dvojvrstvová laminovaná konštrukcia (fusion technology) - táto technológia spája výhody jednovrstvových a dvojvrstvových paddleboardov, kedy spojenie dvoch vrstiev PVC sa deje pomocou laminácie za vysokej teploty pod vysokým tlakom. Vďaka absencii lepidla (cca 1,5 kg) sú produkty ľahšie a zároveň ekologickejšie. Vďaka laminácii je paddleboard pevnejší a znesie vyššie natlakovanie, čo v dôsledku znamená vyššiu tuhosť.
Technológia machine weave je aktuálne najmodernejší spôsob výroby paddleboardov, kedy sú jednotlivé vrstvy PVC pretkané vysoko pevnou tkaninou a všetko je opäť za tepla zlisované dokopy. Vďaka menšiemu množstvu PVC je tu dosiahnutá výborná tuhosť a zároveň nízka váha. Paddleboardy sa dajú maximálne natlakovať, preto sa neprehýbajú a dobre idú.
Samostatnou kapitolou sú plaváky vyrábané z dreva, sklolaminátu alebo karbónu. Tieto špeciálne plaváky sú ľahšie, pevnejšie a vďaka tomu tiež rýchlejšie. Ich použitie je väčšinou určené pre aktívnych športovcov či pretekárov.
Pádlo na paddleboard
Nemenej dôležitou súčasťou vybavenia pre paddleboarding sú pádla. Pádla rozdeľujeme podľa použitého materiálu ako pri šafte, tak pri liste. Najzákladnejšie druhy sa robia z kovu a plastového listu. Výhodou je cenová dostupnosť a veľká odolnosť. Nevýhodou je vyššia váha a možnosť tzv. utopenia.
Najpoužívanejšou kategóriou je sklolaminátový šaft a plastový list, kedy dochádza k úspore váhy a lepšej dynamike pri zábere. Pre športové ambície sa používa kombinácia sklolaminátu s karbónom ako na šaft, tak na list, kedy opäť znižujeme váhu a zlepšujeme priehybové vlastnosti pádla.
Absolútnym vrcholom pri výrobe pádiel je použitie iba karbónového vlákna. Tieto pádla sú extrémne ľahké, tuhé, avšak krehké.
S paddleboardOm na vodu
Ešte než vyrazíme čeriť vodnú hladinu, prejdeme si aj doplnky k paddleboardom. Bežnou súčasťou všetkých plavákov je aj tzv. leach, šnúra. Táto záchranná pomôcka je jediné spojenie medzi vami a paddleboardom. Odporúča sa používať leach na všetkých typoch vodných plôch okrem riek. Paddleboard pri vašom páde do vody neupláva a vy sa tak máte čoho chytiť.
Ďalšou dôležitou pomôckou je plávacia vesta, ktorá je v niektorých krajinách, najmä pri mori, povinná. Pokiaľ na paddleboardoch podnikáte dlhšie výlety, určite sa hodí mať so sebou tzv. loďák – nepremokavý lodný vak, do ktorého si uložíte napríklad náhradné oblečenie, telefón či občerstvenie. Na trhu je veľké množstvo veľkostných aj farebných variantov.
Ak si chcete sezónu predĺžiť, tak rovnako ako pri iných vodných športoch je možné používať neoprénové pomôcky, napr. topánky či neoprénové oblečenie. Znížite tým riziko prechladnutia pri páde do vody. Ak ste už skúsený jazdec a pád vám nehrozí, oblečiete sa podobe ako napr. pri behaní. Nezabúdajte na pitný režim, hodiť sa vám určite bude ľadvinka s fľašou na vodu.
Značky a modely PaddleboardOV
Český aj svetový trh je zaplavený stovkami značiek a tísíci modeli paddleboardov. Ako sa v nich vyznať? Vždy je dôležité si položiť otázku na čo a kým bude paddleboard používaný. Jednotlivé firmy sa predbiehajú vo vychvaľovaní vlastností, avšak iba technické špecifikácie ukážu, či sa jedná o pravdu alebo lož. Preto vždy starostlivo kontrolujte konštrukciu paddleboardov (jednovrstvová, dvojvrstvová lepená, dvojvrstvová laminovaná atď.), materiál pádla (hliník, sklolaminát, karbón), dodávané príslušenstvo (pumpa, leash, batoh, opravná sada, obal na telefón...). Nemenej dôležitá informácia pri kúpe je maximálny tlak nafúknutia (PSI či BAR) alebo pozáručný servis na prípadné poškodenie paddleboardu (výmena ventilu, pretrhnutie, poškodenie pochôdznej peny...).
Všetky tieto podmienky spĺňa napríklad česká značka Kiboko, ktorá svojimi výrobkami spĺňa vo všetkom naše odporúčania. Zo zahraničných výrobcov je možné odporučiť napríklad značku Gladiator, ktorá svojou výrobnou šírkou uspokojuje akékoľvek požiadavky zákazníka. Vyrába všetky tvary a všetky dostupné technológie. Málo známou, ale veľmi zaujímavou kvalitnou značkou je firma Body Glove, ktorá sa svojimi nevšednými dizajnmi a tvarmi úplne odlišuje od väčšiny ostatných výrobcov.
Najlepší paddleboard vám však nikdy nepomôže vyriešiť nedostatky techniky pádlovania, a preto ak sa chcete vyvarovať začiatočníckych chýb a zlozvykov, odporúčame využiť rady inštruktorov pádlovania či aspoň zhliadnuť inštruktážne videá na youtube.
Tipy na závEr
- paddleboard skladujte pokiaľ je možné nafúknutý
- nenechávajte dosku dlho na slniečku
- pravidelne kontrolujte tlak
- zjednodušte si nafukovanie elektrickou pumpou na paddleboard
- nafúknutý plavák je možné prepravovať aj na streche vozidla