Ako vybrať protišmykové návleky
Marek Žampach
5 minut čtení
Pád na ľad môže byť nielen nepríjemný, ale častokrát aj nebezpečný. Nie jedno obyčajné pošmyknutie už zmarilo dobre rozvíjajúci sa výlet. Je preto určite na mieste sa na prichádzajúcu poľadovicu pripraviť a včas sa vybaviť kvalitnými návlekmi, aby nás zákerný ľad alebo premrznutý sneh nemohol na našej ceste prekvapiť! Protišmykové návleky počas zimy využijete na horách aj v meste.
PodĽa čOho vybEraŤ?
Aj keď sa to nemusí zdať, trh s návlekmi je pomerne pestrý. Nájdete tam veľké množstvo odlišujúce sa cenou ale aj spracovaním. Pred nákupom je teda nanajvýš vhodné venovať pár minút ich výberu a dobre si premyslieť aký typ bude pre vás ten najvhodnejší. Pri rozhodovaní je nutné vziať do úvahy niekoľko parametrov a podľa nich následne vybrať.
- Použitie – chcete používať návleky pri chôdzi po zľadovatelom chodníku, prípadne v ľahkom teréne alebo ich vziať skôr niekam do náročnejších kopcov?
- Veľkosť – pokiaľ vyberiete príliš veľké návleky, nemusia vám na nohe držať. Naopak, pri výbere malej veľkosti, môže byť zase problematické ich navliekanie. V prípade výberu veľkosti návlekov vezmite do úvahy aj veľkosť vašej topánky. Niektoré pohorky bývajú dosť veľké a ich kopyto môže veľkosťou odpovedať aj napríklad o číslo väčšej veľkosti.
- Váha – čím ťažšie návleky, tým väčšiu váhu ponesiete, či už na nohe alebo prípadne vo vašom batohu. Preto je pred nákupom potrebné zvážiť aj tento parameter.
- Cena – aj toto je samozrejme dôležitý parameter pri výbere. Cena by mala korelovať s intenzitou použitia. Pokiaľ protišmykové návleky budete používať skutočne len zriedkavo, asi si vystačíte s lacnejším modelom než v prípade, keď ich budete navliekať víkend čo víkend.
Pokiaľ ste si zodpovedali tieto otázky, je čas sa pozrieť, aké typy návlekom sa vlastne na trhu nachádzajú. V podstate sa budeme baviť o dvoch základných kategóriách. Návleky gumové, ktoré disponujú malými hrotmi, alebo návleky retiazkové.
Gumové návleky s malými hrotmi
Obecne sa jedná o lacnejší variant, väčšina modelov sa dá zaobstarať v rozmedzí desiatok eur. Tieto návleky sa však úplne nehodia na horskú turistiku, kde môžete naraziť na strmé výstupy pokryté ľadom aj uduseným snehom. Ich hroty totiž nebývajú natoľko veľké, aby mohli byť na tomto podklade efektívne. Na poľnej ceste alebo zľadovatelom chodníku však budú ako doma. Svojimi hrotmi totiž väčšinou nijak nepoškodia betón, pokiaľ dôjdete na kus plochy, kde práve šmykľavá ľadová pokrývka chýba.
Okrem spomínanej ceny je ich výhodou rýchle nasadenie a použitie. Návleky sa proste natiahnu na nohu a môžete pokračovať v túre alebo prechádzke. Niektoré modely sú vytvorené vo variante gumového kolesa, ktoré sa obutím prispôsobí tvaru chodidla, iné majú podobu gumového návleku. Existujú aj typy koncipované tak, že majú hroty len v prednej časti nohy. Môžu vyzerať ako také malé pásiky s pár drobnými zúbkami. Ich ochrana proti pošmyknutiu je tým samozrejme výrazne menšia, ale zase sa vojdú aj do malej kabelky alebo príručnej tašky.
Niektoré gumové návleky disponujú vymeniteľnými hrotmi, čo je určite výhoda. Na druhej strane môže dochádzať k ich vypadávaniu a následnej strate. Predsa len sú hroty väčšinou zasadené do gumovej hmoty, ktorá počas chôdze pracuje a nemusí v sebe hroty udržať.
Pokiaľ zháňate návleky pre ľahkú turistiku alebo mesto, zvoľte skôr tento typ. Odporučiť môžem napríklad návleky Nortec Street alebo Svorto Magic Spiker.
Retiazkové protišmykové návleky
Tieto modely sú takým prechodovým mostíkom medzi návlekmi a klasickými mačkami. Omnoho viac sa hodia do zimných hôr, pozor ale, určite nedokážu nahradiť klasické mačky.
Ako názov napovedá, sú tvorené sériou hrotov pripevnených k retiazkovej konštrukcii. Hroty bývajú väčšie ako v prípade gumových variant a tvarom sú lepšie prispôsobené k tomu, aby sa zahryzli aj do uduseného snehu, na ktorý pri horskej túre určite narazíte. Tieto návleky sú teda vhodnejšie pre použitie pri horskej turistike. Naopak v meste s nimi príliš parády neurobíte. Ich veľké a ostré zuby vás donútia ich vyzuť zakaždým, keď budete musieť prejsť nejaký kus zeme bez ľadu a snehu.
Všeobecne sa dá povedať, že retiazkové varianty lepšie držia na nohe, obzvlášť v strmom teréne. Na druhej strane, o nich pri chôdzi ale budeme vedieť. Sú ťažšie a na nohe pôsobia väčším dojmom než tie gumové s hrotmi. Skrátka sa jedná o agresívnejší variant do náročnejších podmienok.
Drobnou nevýhodou retiazkových modelov môže byť ich cena, ktorá bude väčšinou vyššia ako u predchádzajúceho typu. Pokiaľ ale hľadáte návleky do náročnejšieho terénu, siahnite radšej po niektorých modeloch z tejto kategórie. Príkladom môžu byť napríklad Nortec Alp 20.
RETIAZKOVÉ Návleky verzus mačky
Ako som písal, tento druh návlekom určite nedokáže nahradiť použitie mačiek. Mačky bývajú ťažšou a mohutnejšou alternatívou do ešte náročnejších podmienok. Disponujú prednými zubami pre hladké stúpanie v exponovanom terénu a celkovo väčšími hrotmi. Rovnako tak aj systém uchytenia na topánku býva odlišný. Určite teda nezabudnite tieto dve zimné pomôcky.
Návleky bežecké
Pri bežeckých variantoch je kladený veľký dôraz na váhu a dobrú priľnavosť k topánke. Návleky musia držať aj na mäkkej topánke. Navyše musia odolávať prudkým zmenám smeru alebo dopadom, keď pri behu poskočíte. Čiastočne sa dajú nahradiť niektorými typmi gumových návlekov, ale pokiaľ plánujete behať v zimných horách, určite by som sa poohliadol po niektorých variantoch na beh priamo určených. Napríklad Nortec Nordic budú určite vhodnou voľbou. Pokiaľ by ste boli naozajstným gramarom, pozrite sa na typ Nortec Trail, ktorý patrí k jedným z najľahších návlekov na trhu a sú tak ďalším jasným adeptom pre použitie pri zimných bežeckých aktivitách.
Mrknite na porovnanie troch vyššie uvedených návlekov od Nortecu v podaní horského vodcu UIAGM Janka Bednaříka.
skrutkovacie kovové hroty do podrážky topánok
Špeciálnym typom návlekov sú kovové hroty, ktoré sa pripevnia do podrážok topánok na to určených. Niektoré hroty sa zaskrutkujú natrvalo, iné je možné po aktivite zase odobrať. Výhoda ich použitia oproti klasickým variantom spočíva v tom, že vás hroty v podrážke nijak neobmedzujú v prirodzenom pohybe. Vôbec o nich neviete, a tak si môžete naplno užiť vašu trekingovú či bežeckú aktivitu.
Odporučiť môžeme napríklad topánky La Sportiva Cyklon alebo Crossover 2.0 GTX, ktoré sú kompatibilné s La Sportiva hrotmi do podrážok. Oboje topánky navyše disponujú členkovým návlekom, ktorý výrazne zvýši pohodlie pohybu v snehových podmienkach.
Verím, že teraz už budete vedieť, po akých návlekoch siahnuť a či už si vyberiete gumové alebo retiazkové, budete vďaka nim na svojich zimných potulkách disponovať pevným a istým krokom a vždy do svojho cieľa dorazíte bez pádu či iného karambolu.
MAREK ŽAMPACH
Mára je nadšený cestovateľ, ktorý sa s obľubou presúva s natiahnutou rukou a vztýčeným palcom. Stopom prešiel poriadny kus sveta. Zviezol sa na všetkých možných aj nemožných dopravných prostriedkoch, nákladným vlakom počínajúc, oslom ťahaným povozom končiac. Cestovanie často kombinuje so svojim ďalším koníčkom, ktorým nie je nič iné ako behanie.
Prečítajte si aj ďalšie články z Márovho pera: