Čím sa odlišuje skialpová topánka od lyžiarskej?
HUDY tým
5 minut čtení
Začínate so skialpinizmom a kladiete si otázku, aký je rozdiel medzi klasickou lyžiarkou a tou na skialpy? Na čo sa pri výbere skialpovej topánky sústrediť, opýtať? To sa dozviete v nasledujúcom článku, ktorý pripravili dlhoroční skialpinisti z HUDY tímu.
Hlavný rozdiel je v tom, že skialpinistické topánky majú možnosť prepínania medzi chôdzou a zjazdom a tým umožní pohyb komína pri chôdzi. Pri skialpovej topánke musí byť tuhosť vždy menšia než pri zjazdovej. Skialpové topánky sú vyrobené s kĺbom kvôli lepšej chôdzi. Zjazdové topánky sú vyrobené z jedného kusu. Lyžiarske topánky sú robustnejšie, ťažšie, tuhšie, majú vyšší komín aj viac praciek a celkovo, jednoducho povedané, sa v nich lepšie schádza a horšie stúpa.
Presne naopak je to pri skialpových topánkach – ľahkosť a mäkkosť uľahčí výstup, na rozdiel od zjazdových v nich musíte byť schopní vydržať aj celý deň, pri zjazde ale nečakajte zázraky, zvlášť na tvrdom snehu. Topánky na skialpinizmus mávajú od dvoch do štyroch praciek. Dvojprackové topánky, ktoré sú pohodlnejšie na chôdzu, mávajú rozsah okolo 60° stupňov. Štvorprackové topánky na skialpinizmus, ktoré sú lepšie pri zjazde, mávajú rozsah pohybu okolo 40°.
Na trhu existujú aj lyžiarske topánky, ktoré sú kompromisom medzi topánkami pre freeride a skialpovú túru. Zadováženie topánok z tejto skupiny určite stojí za zváženie, sú stále ešte celkom ľahké a v zjazde pomerne tuhé. Samozrejme, že na tvrdej upravenej zjazdovke plnohodnotne obstoja len masívne, ťažšie zjazdové lyžiarky.
Skialpové TOPánky majú
- Väčší rozsah pohybu v kĺbe. Na rozdiel od klasickej lyžiarky musí kĺb na skialpovej topánke umožňovať predno-zadný pohyb členka. Čím viac, tým lepšie. Faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje pohodlie pri chôdzi.
- Režim walk / ski. Na každej topánke je prepínanie režimu chôdza – zjazd. Dôležitá je jednoduchá obsluha prepínania.
- Menej praciek. Väčšina skialpových topánok má menej praciek. Priehlavok sťahuje väčšinou jedna alebo dve a nad členkom býva jediná, niekedy aj dve, podľa typu topánky. Druhú z horných praciek často supluje tzv. Power-Strap.
- Power-Strap (Velcro). Je popruh so suchým zipsom, ktorým sťahujete topánku nad hornou prackou. Má omnoho väčší význam než pri zjazdových topánkach.
- Tepelne tvarovateľnú papuču, ktorá sa po tepelnom procese presne prispôsobí tvaru vašej nohy. Tvarovanie je možné niekoľkokrát opakovať, väčšinou maximálne 5x. Trendom je konštruovať papuče uzavreté tak, aby nedochádzalo k prenikaniu snehu do vnútra. Vnútorná papuča je použiteľná aj nezávisle, napríklad v chladnom priestore horskej chaty (tzv.Winterraum), pri zimnom stanovaní, alebo napríklad v iglu poslúži teplá a nepremokavá papuča skvele.
- Podobne ako pri topánkach na snowboard sa taktiež pri skitouringových začína namiesto klasických šnúrok používať rýchlosťahovacie uťahovanie alebo lankový systém uťahovania BOA, ktorý zaistí utiahnutie topánočky počas niekoľkých sekúnd. Súčasné skialpové topánky mávajú systém BOA aj k uťahovaniu vonkajšieho skeletu topánky.
- Podrážku. Na rozdiel od zjazdových lyžiarok (rovná podrážka) majú touringové topánky podrážku podobnú ako pohorky, prehnutú (pre lepšiu chôdzu) a z priľnavého materiálu (napr. Vibram).
- Predĺženú hornú pracku. Kvôli zvýšeniu pohyblivosti nad členkom je väčšinou rozsah hornej pracky dlhší.
- Menšia tuhosť. Tuhosť (flex) je menšia na úkor vyššej pohyblivosti členka, teda pohodlnej chôdze, a nižšej hmotnosti. Číselné označenie flexu neberte veľmi vážne, napovie vyskúšanie topánky v predajni alebo lepšie v akcii na snehu. Pri skialpovej topánke musí byť tuhosť vždy menšia ako pri zjazdovej. Skialpové topánky sú vyrobené s kĺbom kvôli lepšej chôdzi. Zjazdové topánky sú vyrobené z jedného kusu.
Trend odľahčovania
Hmotnosť páru lyžiarskych topánok sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 3,5 až 4 kg. Pri topánkach na skitouring je dôraz na nízku hmotnosť omnoho väčší. Modely renomovaných výrobcov, určené pre nepretekárskych vyznávačov túr, nájdete v intervale od 2 po 3,2 kg (pár).
NastaviteĽné Uhly
Pri niektorých topánkach sa dá nastaviť aj viac polôh tzv. „nákľaku“. Tento uhol naklonenia je podstatný pre ľahkosť zatáčania. Stretnúť sa môžete aj s nastavením bočného uhla komína, tzv. cantingu, čo ocenia hlavne tí, ktorí majú nohy do „O“ alebo „X“.
Materiály: Karbón, Pebax a Grilamid
Aj skialpové topánky zasiahol trend odľahčovania, predovšetkým prostredníctvom materiálu. Známy karbón disponuje dôležitou dvojicou vlastností, je ľahký a pevný, a preto prináša zvýšenie tuhosti a zníženie váhy. Použitie karbónu je väčšinou v kombinácii s plastmi, medzi ktorými je najrozšírenejší Pebax®, ktorý je jednak približne o 20 % ľahší než bežné polyuretány, a jednak vykazuje vysokú tepelnú stabilitu. To znamená, že svoje vlastnosti si zachováva v širšom rozpätí teplôt. Presadzuje sa aj nový polyamid Grilamid®, ktorý je veľmi ľahký a odolný proti nízkym teplotám a starnutiu. Tiež poslednú dobu väčšina výrobcov používa materiály, ktoré sú svojou výrobou šetrné k prírode.
Na Čo sA pýtať pri voľbe skialpovej topanky?
- Sú pre mňa komfort a pevná fixácia nohy (kvalitnejšie lyžovanie) dôležitejšie než ľahkosť a pohodlie pri chôdzi (a teda nižšia tuhosť topánok pri zjazde)?
- Chcem jedny topánky na skialpinizmus a zároveň na zjazdové lyžovanie?
- Je topánka kompatibilná s viazaním, ktoré ste si vybrali?
- Je nazúvanie a vyťahovanie vnútornej papuče jednoduché?
TIP: Pri výbere skialpových lyží, viazania a pásov vám radi poradia skúsení zamestnanci našich skialpových špeciálok. Rovnako Vám aj zabezpečia kompletný servis skialpového vybavenia. Neváhajte ich navštíviť.