Čo nové na poli outdoorových materiálov?
René Kujan
4 minuty čtení
V poslednej dobe sme aj v odevnom outdoorovom priemysle svedkami stále väčšieho príklonu k prírodným materiálom. Matka Príroda nám stále má čo ponúknuť a akékoľvek pokusy vymyslieť niečo prudko funkčné a technické je vo svojej podstate len nedokonalé napodobňovanie niečoho, čo už „tam vonku“ dávno existuje. Veľmi výhodné bývajú aj fúzie prírodného materiálu so syntetickým. Vzájomne sa vyvažujú a v rámci spolupráce sa snažia zmazávať svoje nevýhody a podporovať sa vo svojich výhodách. Z tých prírodných a snáď nikdy neprekonateľných materiálov spomeňme aspoň husie pierko či ovčie kadere.
DOWNWOOL – PÁPEROVÁ VLNA, VLNENÉ PERIE
Medzi tie najnovšie a najprogresívnejšie materiály patrí kombinácia, fúzia, mišunk hneď dvoch prírodných vlákien – kvalitnej ovčej vlny a peria. Dobre si zapamätajte názov DownWool, pravdepodobne o ňom budeme v budúcnosti počúvať stále častejšie.
Vlastnosti peria sú takmer až notoricky známe, nebude však škodiť ich triezve pripomenutie: Perie je neprekonateľné vo svojich tepelnoizolačných výkonoch prepočítaných na hmotnostnú jednotku. Tak ľahučký, a pritom tak dobre izolujúci materiál aby človek skrátka pohľadal. Perie je prírodné, je trvanlivé. Každá minca aj každé pierko má ale dve strany. V prípade útoku vlhkosti sa rúca (dočasne) štruktúra jemných pierok a materiál rýchlo a znateľne stráca svoje dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
Vlna je z úplne iného súdka. Je tiež výborným izolantom, ale je ťažká. V prepočte na hmotnostnú jednotku nemôže periu ani zďaleka konkurovať. Lenže – oproti periu má ovčie rúno jednu obrovskú výhodu: Kadere milých ovečiek znášajú veľmi dobre vlhko bez toho, aby pritom strácali svoje izolačné prednosti. Navyše pôsobí antibakteriálne.
Zateplené spacáky, zateplené oblečenIE
Vidíte to tiež? Vidíte to, čo nemecký Grüezi-Bag, vlastne vynálezcu materiálu DownWool, priam trklo ako mohutný alpský baran? „Keby sa tieto dva materiály spojili, vzájomne by mohli zrušiť, znegovať negatíva svojho náprotivku!“ povedal si Markus Wiesböck a vytvoril DownWool. Ako už asi tušíte, ide o inovatívnu high-endovú záležitosť zloženú z optimálneho pomeru oboch prímesí. 70% kačacieho peria (90% prachových pierok ku 10% slamiek v plnivosti 650+ cuin) a 30% mechanicky spracovanej vlny. Voľbe konkrétnych pomerov a výberu konkrétnych vlákien predchádzalo množstvo skúšok, pokusov a testov. Všetko bolo zvolené tak, aby výsledok bol čo najfunkčnejší.
Obyčajné zmiešanie týchto dvoch materiálov by ale neprinieslo najlepšie výsledky. A miešajte ovčie kučierky s pierkami vareškou! Nie, nie, nemeckí inžinieri nútia prírodné vlákna k spolupráci obrovskými tlakmi aplikovanými rázovo, takže pierka s vlnou doslova „zostreľujú“ dokopy. Výsledkom je veľmi homogénna zmes, ako napokon môžete vidieť aj na priloženej snímke z mikroskopu. Táto zmes vykazuje takmer až explozívny loft, má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré príliš nemiznú ani po zvlhnutí.
Perie dodáva exkluzívnu tepelnú izoláciu, vlna mu v tom pomáha a ak dôjde na vlhkosť, tú naviaže na seba (bez straty funkčnosti to dokáže až do 30% svojej vlastnej hmotnosti), aby perie mohlo nerušene pracovať ďalej. Navyše sa vlna postará o vyváženú mikroklímu a pôsobí antibakteriálne. Výsledný materiál nie je tak citlivý na vlhko ako samotné perie, dobre izoluje a je výrazne ľahší, než by bola samotná vlna.
DownWool môžeme v súčasnej dobe nájsť predovšetkým v spacích vakoch, luxusných lôžkovinách a v outdoorovom oblečení. Paleta sa stále rozširuje.
AKO VYBRAŤ SPACÍ VAK |
TESTUJEME: GRÜEZI BAG BIOPOD DOWNWOOL HYBRID UNDERQUILT |
SO SPACÁKOM GRÜEZI BAG DO PAMÍRU |
THINDOWN – „TENKÉ PÁPERÍČKO“? PÁPERová látka!
Ďalším materiálom, ktorý si zaslúži podrobnú zmienku, je ThinDown. Ako názov napovedá, pôjde opäť o perie, avšak tentoraz v kombinácii so syntetickým materiálom. Laickým jazykom povedané je ThinDown prachové perie uväznené medzi dvoma syntetickými tkaninami, vlastne prilepené a natiahnuté medzi týmito dvoma vrstvami. Jazykom marketingu potom ide o prvú a doposiaľ jedinú skutočnú „páperovú látku“ na svete. Výhody sú jasné každému asi už od prvého pohľadu. Naozaj ide o takú hrubšiu látku (vyrába sa v rôznych gramážach aj rôznych šírkach), ktorú je veľmi ľahké spracovávať – strihať, zošívať... Zatiaľ čo na spracovanie prachového peria do spacákov, búnd a tak ďalej potrebuje výrobca špeciálne stroje a špeciálne podmienky, ThinDown dokáže spracovať akákoľvek šijacia dielňa. Aké má ale výhody ThinDown pre koncového používateľa, pýtate sa?
ThinDown je veľmi variabilný a vyrába sa v mnohých prevedeniach |
TALIANSKA „pÁPERová látka“
Naozaj veľké, pretože najlepší prírodný izolant je a zostáva presne na tom mieste, ktoré mu bolo určené. ThinDown je extrémne „teplý“, pritom ľahučký, skvele priedušný a komfortný. Pierka sú po celej ploche látky rozprestreté úplne rovnomerne, nikde nevznikajú studené spoje, nikde sa pierka nezosypávajú vplyvom používania a pôsobenia zemskej gravitácie. Nepotrebujete žiadne tunelíky, komory, do ktorých sa perie musí napchávať. Neexistuje prenikanie pierok látkou a veci vám „nepelichajú“.
Severočeský Direct Alpine je jedným z mála výrobcov spracovávajúcich v ČR ThinDown |
Keď k uvedeným vlastnostiam pripočítame ešte vynikajúcu zbaliteľnosť a po rozbalení veľmi rýchly návrat k pôvodnému objemu a tvaru, máme ideálny materiál, ktorý sa uplatní pri športových aktivitách v odevoch, obuvi, ale napríklad aj v automobilovom priemysle, v armáde a pri akustickej izolácii.
Chcete ďalšie výhody materiálu ThinDown, ktorý uzrel svetlo sveta v Taliansku? Rýchlo vysychá, ľahko sa udržuje – možno ho prať v práčke (určite odporúčame vhodný prací prostriedok) bez toho, aby sa perie zhlukovalo do tragicky vyzerajúcich hrudiek a hrčiek, ktoré potom musíte ešte niekoľko dní po vypraní „rozmasírovávať“, natrepávať, presypávať a nadýchať .
EkolÓgiA, obnoviteĽnosŤ, udržAteĽnosŤ
A pretože je ThinDown ľahko spracovateľný, ušetrí výrobcom odevov atď. 25 % výrobných nákladov a kapacít, takže ešte prispeje svojim desiatkom aj k ekológii. ThinDown existuje v mnohých variantoch – s husím aj kačacím perím, s podielom recyklovaného peria a/alebo recyklovaných syntetických vlákien, v kombináciách s rôznymi syntetickými vrstvami, medzi ktoré sú pierka vlepené...
U nás môžete nájsť ThinDown v produktoch českého výrobcu Direct Alpine.
Direct Alpine spracováva ThinDown napríklad do pekných modelov Uniq a Peak |
Ako vedeli už starí klasici, pokrok nemožno zastaviť. Z pohľadu outdoorového vybavenia ho môžeme len obdivne pozorovať a priať si, aby nás pri našich dobrodružstvách sprevádzal rovnako neochvejne ako povestná Sila. Zároveň ale nikdy nezabudnime na fakt, že pravá Sila je a musí byť v nás, nie v našom vybavení.
>>> ZAUJÍMAJÚ VÁS aJ ĎALŠIE MATERIÁLY?
- PRIMALOFT
- RECCO - REFLEKTOR ZÁCHRANNÉHO SYSTÉMU
- CORDURA - MATERIÁL MINULOSTI AJ BUDÚCNOSTI
- GORE-TEX - JEDNA VRSTVA VLÁDNE VŠETKÝM
- PREČO JE DOBRÉ NEMAŤ BPA, A MAŤ BPA-FREE?
- NUBUK - ČO TO JE A AKO SA O NEHO STARAŤ
- MODAL, UDRŽATEĽNÉ VLÁKNO Z BUKOVÉHO LESA
- TENCEL, EUKALYPTOVÉ PRÍRODNÉ VLÁKNO Z NÁRUČIA KOÁL
- IZOLÁCIA MAMMUT LOOPINSULATION – NOVÝ ŽIVOT HOROLEZECKÝCH LÁN
Seriál o materiáloch pripravujeme v spolupráci s českým výrobcom technického outdoorového oblečenie Direct Alpine.