Čo znamená technológia No-Edge pri lezečkách?
HUDY tým
No-edge („Bez hrany“) je relatívne nová technológia lezeckej obuvi. Slovo „relatívne“ treba dvakrát podčiarknuť. Samotná La Sportiva, taliansky držiteľ technologického patentu, to s lezečkami no-edge skúšala oficiálne už koncom 90. rokov. Prvé no-edge Mantry uzreli svetlo sveta v roku 1999. Aj my starší si iste pamätáme prvého predchodcu progresívnej technológie – lacné čierne plátenné kopačky, ktorým sa odrezali štuple – a voilá! naše prvé lezečky boli na svete. Vtedy sme však ešte netušili, že sme vlastne na stope niečoho, čo si srdce lezcov po celom svete dobyje o niekoľko desaťročí neskôr.
Kto lezie rád, dlho a trebárs aj intenzívne, nejaké tie no-edge už doma asi má: vychodené drapľavé lezečky s obrúsenými hranami! To už ale trochu zveličujeme a uvádzame príklad úplných začiatkov, z ktorých sa vyvíjala dnešná podoba lezečiek no-edge.
ČO PRESNE ZNAMENÁ BEZHRANNÁ TECHNOLÓGIA No-Edge®?
Koncept je postavený na troch pilieroch, ktorými je citlivosť, rovnomerné rozkladanie tlaku a prispôsobivosť.
Citlivosť (sensitivity)
Vrstva gumy je redukovaná do tej miery, aby bola zaistená citlivosť chodidiel voči rôznym druhom stupov. Toho sa docieli jednoducho tak, že konštrukcia redukuje vzdialenosť chodidla od povrchu skaly.
ROVNOMERNÉ ROZLOŽENIE TLAKU (homogenous pressure)
Neprítomnosť ostrých hrán podrážky má za následok rovnomernejšie rozkladanie tlaku chodidiel a prstov z vnútornej strany topánky.
PRISPÔSOBIVOSŤ (adaptability)
Dizajn podošvy bez ostrých hrán maximalizuje kontaktnú plochu medzi chodidlom a stupom za najrôznejších podmienok.
Z uvedeného vyplýva, že lezečky La Sportiva No-Edge sú veľmi univerzálne, vhodné pre široké spektrum lezcov a techník. Ideálne sa hodia na moderný indoorový bouldering, na dynamické prechody, skoky, veľké objemy a lezenie na trenie. Mäkká a poddajná podrážka, ktorá má väčšiu styčnú plochu s povrchom, k tomu priamo nabáda.
Stred topánky v prednej časti je oproti okrajom vždy ešte o niečo mäkší, čo tieto vlastnosti ešte podčiarkuje. A robí z nich najvhodnejšiu obuv pre moderné, dynamické cesty. Príkladom tej najmäkšej no-edge lezečky sú Mantry.
Výhody lezečiek bez hrany
Lezečky s technológiou no-edge sú pohodlné. Napríklad Futura, Genius majú dobrý dizajn aj na vonkajšie lezenie. Adaptujú sa aj na tie najmenšie stupy. Po vyvinutí tlaku lezečka stup priamo obalí, pohltí a krásne drží. Z uvedeného vyplýva, že sú topánky výborné aj na pieskovcové lezenie.
Lezečky s no-edge od nás vyžadujú lepší footwork. Lezci občas majú tendenciu zanedbávať prácu palcov a dúfať, že nedostatok doženie pazúr lezečky. S no-edge chodidlá a prsty viac pracujú, čím je dosiahnutý lepší presun celkovej sily, kedy lepšie zapájame celý biomechanický reťazec od dolných končatín až nahor do rúk.
Topánka tak dáva viac pracujúcej nohe väčšie pohybové možnosti a zároveň väčšiu variabilitu nastúpenia na hranu, lištu, stup všeobecne. Zároveň má no-edge tú výhodu, že stup nemusíme trafiť úplne presne, aby noha pozíciu ustála. „Obzvlášť pri lezení on sight, je pri neznalosti cesty ťažké dávať nohy na 100% presne. S Futurami či Speedsterami môžem pohybovať nohami oveľa rýchlejšie a menej presnejšie, lezečka si stup takpovediac sama nájde,“ hovorí k tomu jeden z najpovolanejších, lezec Adam Ondra. No-edge je skrátka vhodnejšia pre širšie spektrum lezcov. A aj do toho profesionálneho lezenia môže vniesť viac variability.
A AKO CELKOVO HODNOTÍ NO-EDGE LEZEC ADAM ONDRA?
„Paradoxne tým, že no-edge nemajú hranu, tak aj dlhšie vydržia. Topánka s hranou sa používaním ošúcha a hrana sa zaguľatí. Zatiaľ čo tu už je topánka vlastne zaguľatená. No-edge tak má o 50-100% dlhšiu výdrž ako bežná lezečka.“
„No-edge má aj zjavné nevýhody, ktoré sú cítiť až vo veľkých previsoch. V 50° previsie sa na malom stupe toľko nezadrapnete. Ale na všetko, čo nie je veľký previs, je no-edge vhodná. Ako na malé ostré pozitívne stupy, tak aj na malé oblé stupy, ktoré kĺžu. No-edge môže byť pre prevažnú väčšinu ľudí veľmi univerzálna topánka. Beriem si no-edge vždy, keď si chcem lezenie viac užiť, pretože si myslím, že tá sloboda, ktorú nohy v týchto topánkach majú, je jednoducho neuveriteľná. Napríklad v tom najmäkšom variante, ktorý predstavuje Mantra... to sa jednoducho v iných lezečkách zažiť nedá. A super je to napríklad na našom českom piesočku.“
Podobné články
Čo je hybridná bunda? Výhody a nevýhody, ktoré musíte poznať
7 minut čtení
19. 11. 2024, Kateřina Ženíšková
Recenzia: Testujeme no-edge lezečky La Sportiva Genius
3 minuty čtení
14. 11. 2024, Jakub Rudorfer
RECENZIA: Testujeme bežecké topánky La Sportiva Prodigio
3 minuty čtení
15. 10. 2024, René Kujan