Elektronika do prírody a inej divočiny
René Kujan
5 minut čtení
Pamätám si ešte trochu časy, kedy každý, kto si vzal do lesa karimatku, bol stredobodom posmechu pravoverných zálesákov a trampov. Prípustná bola len deka. Doba sa však trochu zmenila, strelka kompasu ukazujúca ten správny smer prežívania v prírode sa pootočila. Dnes už asi nikoho ani nenapadne smiať sa pribalenej karimatke. Naopak cestovatelia, outdoormeni a outdoormanky, prírodomilci a bádatelia všetkého druhu uvažujú nad tým, ako zmysluplne využiť technické prostriedky, ktoré moderná doba ponúka. Indiáni to napokon robili rovnako – vždy zo svojho okolia použili to, čo sa najlepšie hodilo na daný účel.
Mobilný telefón
Elektroniky do prírody, nositeľnej techniky a iného technického, turistického, cestovného a outdoorového vybavenia máme toho času na výber mnoho. Prvá nenahraditeľná vec, čo nás asi napadne, je mobilný telefón. Ten dnešný človek múdry, ako sám seba označuje, nepustí z ruky. Telefón sám o sebe, ruka v ruke so svojimi aplikáciami dokáže nahradiť veľa prístrojov. Zabudovaná GPS je štandard, takže mapové aplikácie umožnia napríklad naplánovať cestu cez hory už z pohodlia domova a potom nás v teréne udržať na tej správnej stope, nenechajú nás prepásť poslednú horskú chatu v snehovej fujavici, strážia nadmorskú výšku a mnoho ďalšieho. Iné aplikácie zobrazujú meteoradary, aktuálnu veternú situáciu aj jej ďalší vývoj, varovanie horskej služby, čo sa napríklad lavínového nebezpečenstva týka, prílivy a odlivy, ak sme na mori, ale možno nás tiež dokážu poučiť o súhvezdiach nočnej oblohy, alebo čo kde rastú za kvety a či sa to nedá zjesť. Existujú dokonca aj celé príručky o prežití, ktoré si so sebou nosíte v mobile a otvárate múdre rady podľa svojej aktuálnej survivalovej situácie.
Má to drobnú nevýhodu, všetko nám to dosť žerie baterku a navyše nemáme diverzifikované riziká. Pokiaľ sa niečo stane mobilu – spadne zo skaly, dôjde baterka, stratíme, zabudneme a všetko sme mali len v tomto jedinom prístroji, máme znenazdajky veľké... nič.
Powerbanka – energiA na dosah ruky
Energetické nároky takých aj iných prístrojov so zabudovanou batériou dokážu uspokojovať len po veľmi obmedzenú dobu. A tu je ten bod, kedy sa do turistickej výbavy chtiac nechtiac vkráda potreba poriadnej powerbanky, najlepšie vysokokapacitnej. Zásobáreň energie zbalenej na cesty dnes zďaleka nie je iba záložným zdrojom. Múdra outdoorová elektronika sama rozozná pripojené zariadenie a ponúkne mu najoptimálnejší režim nabíjania. Výnimkou nie sú ani zmnožené výstupy, aby bolo možné napájať niekoľko zariadení naraz. Často tiež powerbanky ponúkajú okrem dobíjania aj svietenie, a to pokojne v niekoľkých režimoch, takže svoju „banku sily“ môžete využiť aj ako outdoorový lampáš alebo pohotovostný svetlomet.

CestovnÉ solárnE panely
Moderné powerbanky by neboli tou správnou elektronikou pre cestovateľov, turistickou výbavou, keby okrem vlastného nabíjania zo siete v perimetri civilizácie neponúkali aj možnosť dobíjania cestovnými solárnymi panelmi. V dnešnej ponuke sú verzie veľkosti od takmer vreckových cez zhruba formát A4 až po skladacie solárne panely s plochou pekných pár desiatok decimetrov štvorcových. Nie je nezvyčajné, že sa výrobcovia snažia, aby sa panely dali reťaziť, teda prepojiť medzi sebou a získať tak ešte viac wattov. S kamarátmi na cestách si tak pokojne môžete založiť aj malú solárnu farmu. Pretože v tejto oblasti platí, že na veľkosti záleží.
Osvedčeným výrobcom solárnych panelov na cesty je spoločnosť Goal Zero.
GPS navigÁcIA
Keď bola reč o telefónoch, ktoré so sebou berieme na cesty, nesmieme nespomenúť ich cestovateľom asi najvyužívanejšiu funkciu – určovanie polohy pomocou GPS a ideálne aj prepojenie so stiahnutou mapou okolia. Navigácia v telefóne na kratšie výlety stačí, niekedy je ale možno výhodnejšie mať aj cestovnú GPS navigáciu. Pokiaľ sa budete túlať na bicykli alebo plaviť po vode neznámymi končinami, je to určite dobrá voľba – mať dva prístroje na sebe nezávislé ako technicky, tak energeticky.
Sám som v pravekých dobách využíval dobrodenie prístroja Dakota 20 od strýka Garmina. Familiárne som ho nazýval „pästným klinom“. Treba podotknúť, že tento prístroj opatrený šnúrkou mi na Islande poskytol také služby, aké by telefón určite nezvládol. Okrem skvelej navigácie medzi najsevernejším a najjužnejším bodom ostrova mi poslúžil aj ako zbraň proti útočiacej chaluhe veľkej (nie, nie je to morská riasa, je to dravý vták o rozpätí krídel pol druha metra). Tá sa mi snažila zaryť do hlavy svoj zobák aj pazúry, no márne. Gépéesku som na šnúrke hrdinsky roztočil nad hlavou a všetky nálety zdarne odrazil. To, že som sa pri tom sám niekoľkokrát trafil prístrojom do hlavy, dotieravého vtáka potom ani raz, prosím, nikomu nehovorte.

Tak vidíte, aká je tá GPS užitočná – a keď si ju dnes môžeme dobiť pomocou slniečka a solárneho panelu, nie je asi čo riešiť.
Hodinky do pRírody
Potom tu ešte máme taký fenomén: začínajú sa nám tu množiť „wearables“. Toto škaredé slovíčko označuje nositeľnú elektroniku, teda niečo, čo má cestovateľ pripnuté priamo na tele. Najčastejšie sú to smart športové hodinky, outdoorové hodinky, GPS hodinky alebo multišportové náramky s krokomerom, alebo napríklad aj meračom tepovej frekvencie a podobne. Hodinky s navigáciou dnes dokážu neuveriteľné veci. Tie drahšie v sebe dokážu uchovávať aj mapy, takže v zmenšenej verzii nahradia oveľa väčšie navigačné prístroje. Aj tie nemapové v sebe ukrývajú množstvo funkcií, ktoré na svojich cestách po zvyškoch prírody oceníte. Určite je dobré dôkladne sa zoznámiť s funkciou GoHome. Tá vás v prípade núdze dokáže navigovať po prejdenej trase späť až na štart. Niekedy sa môžu hodiť aj presné údaje o východe a západe slnka. Pokiaľ je prítomný barometer, môžeme sledovať nadmorskú výšku alebo rýchlejšie predvídať vývoj počasia na horách.

SvEtelné zdroje, čelovky a lAMPy – zdroje zábavy AJ energie
Do správneho cestovného vybavenia určite patrí aj poriadna výkonná čelovka alebo iný zdroj svetla.Vďaka raketovému vývoju v oblasti LED, ale aj akumulátorov sa dnes svetelné zdroje hrdo môžu radiť k outdoorovej elektronike. Čelovky dnes zhusta ponúkajú plynulý zoom, prepínanie medzi niekoľkými reflektormi, úpravu intenzity osvetlenia, a to napríklad aj automaticky podľa toho, či si svietite do mapy alebo na horskom hrebeni v diaľke pátrate po ceste. Dokonca existujú aj čelovky, ktoré si pomocou technológie bluetooth pripojíte k aplikácii v chytrom telefóne alebo chytrému náramku a ovládate ich na diaľku a môžete si ich v mnohých ohľadoch prispôsobiť, customizovať. Takou čerešničkou na torte pri takých čelových svietidlách (ale napríklad aj outdoorových lampášoch) býva, že ich zdroj, puzdro s akumulátormi možno použiť ako záložnú powerbanku na dobíjanie iných prístrojov.
Tablet – elektronická mapa namIEsto papIErovEJ
Kto sa toho nebojí, vezme so sebou na výlet do nepreskúmanej divočiny alebo na horskú túru napríklad aj tablet takého prevedenia, že o neho nemusí mať ani trochu strach. Napríklad Enduro Urban T1 od Aceru sa pýši mimoriadne vysokou odolnosťou, ktorú vám osobne doloží získanými armádnymi certifikátmi. Vďaka odolnosti na úrovni IP53 sa ako správny vojak vo výcvikovom tábore nebojí ani vody, ani prachu. Postaví sa pred vami do pozoru aj so svojimi zosilnenými rohmi a reproduktormi, s vodeodolnými tlačidlami i portami. Zároveň Vás veľmi nezaťaží, jeho vyrysované telo váži len 627 gramov.
Notebook – Ďalší spolOčník do terénu?
Notebooky väčšinou bývajú krehké stvorenia, s ktorými je nutné jednať v rukavičkách. Robustný stroj Acer Enduro Urban N3 so zosilnenou ochranou je z iného cesta. Takže ak sa chcete vydať v ústrety dobrodružstvu, ale na cestách napríklad ešte musíte pracovať, alebo chcete spracovávať svoje fotky alebo videá ešte za čerstva, možno oceníte vodeodolný počítač s unikátnou drenážnou konštrukciou. Práca vo vonkajšom prostredí je pre neho všedným chlebom a znesie toho naozaj veľa. Navyše na jeho povrchu nedostanú šancu ani baktérie alebo vírusy.
Tajný tip
Väčšina elektroniky do prírody je nejakým spôsobom odolná proti prachu, vode aj nárazom. Napriek tomu niekedy dáva zmysel chrániť ju pomocou vodotesných obalov. Najjednoduchším a tiež najľahším variantom bývajú nepremokavé vrecká a vaky. Existujú ale aj najrôznejšie vodotesné puzdierka, puzdrá, aj napríklad celé kufre.
USB, kam sA poZRIEŠ
Z moderného outdoorového vybavenia skrátka vždy niekde pozerá nejaký ten USB konektor. Dobíjacie sú dnes napríklad už aj zapaľovače. Žiadne dolievanie benzínu, vymieňanie kamienkov, dopĺňanie plynu, nervovanie sa s piezo zapaľovaním. Jedno tlačidlo, jeden konektor. Elektrický výboj, plazma.
Určite ste si všimli, že výkonné LED sa pri plnom výkone pomerne rýchlo a silne zahrievajú. Možno ste ich ako ja už tiež niekedy použili ako núdzový ohrievač pre skrehnuté ruky. Podobným spôsobom zafunguje aj powerbanka s nižšou kapacitou, keď ju bleskovo vysáva nejaké energeticky náročnejšie zariadenie. Ale pozor, už nemusíte takto experimentovať. Na trhu sú totiž aj dobíjacie ohrievače rúk. Sú to vlastne powerbanky (a áno, skutočne z nich môžete dobíjať aj iné zariadenia), ktoré sa zámerne, cielene a riadene zahrievajú.

MAŤ, či nemAŤ – to je otázka
Nositeľná elektronika a elektronika odnesiteľná do lesa či do hôr predstavuje dnes už vlastný trhový segment, neustále sa vyvíjajúci, neustále rastúci a rozširujúci sa. Ako hovoril klasik: Pokrok nezastavíš! Je potom už len na nás, čo zo širokej ponuky vyhodnotíme pre svoje výpravy ako zmysluplné, užitočné a nenahraditeľné. Určite má niečo do seba aj úplne sa odrezať od modernej civilizácie, vziať na chrbát batoh len s tým najnutnejším a poriadne si v lone matky prírody vyčistiť hlavu. Pokiaľ nám alebo našim kamarátom ale nejaká malá šikovná outdoorová elektronická vecička môže zachrániť život alebo zdravie, určite má aj ona svoje opodstatnenie.

Prečítajte články pohybového pôžitkára Reného Kujana:
Ako sa správne vybaviť na turistiku
Ako sa správne starať a impregnovať outdoorové topánky