Hanwag – 100 rokov na ceste prírodou celého sveta v topánkach z Európy
Martina Hladíková / Hanwag
3 minuty čtení
Rok 2021 je pre značku Hanwag dôležitým medzníkom. Tohto roku to totiž bude presne 100 rokov, kedy Hans Wagner, syn obuvníka, otvoril vo svojom dome č. 56 v malej dedinke Vierkirchen, ktorá mala iba 1 100 obyvateľov, vlastnú obuvnícku dielňu. Od toho okamihu prešla značka ohromný kus cesty, jej topánky sa v priebehu rokov vyvíjali a rôzne premieňali, avšak hlavný cieľ – vyrábať kvalitnú, perfektne padnúcu obuv – zostal rovnaký.
Hans Wagner sa narodil do obuvníckej rodiny – jeho otec aj starý otec boli obuvníci a obuvníckemu remeslu sa neskôr začali venovať aj jeho bratia. Rovnako ako ostatní obuvníci, aj on pôvodne cestoval za prácou do domovov svojich zákazníkov, ale pretože išlo o náročný, a predovšetkým zdĺhavý proces, rozhodol sa pre zmenu a v roku 1921 si otvoril súkromnú obuvnícku dielňu, ktorá mala výrobu topánok značne urýchliť. Ukázalo sa, že išlo o krok správnym smerom, a úspech na seba nenechal dlho čakať. V roku 1923 Hans Wagner pristaval ďalší dom a pribral k sebe štyroch učňov a hneď o tri roky neskôr expandoval druhýkrát.
HISTÓRIA HANWAG
V roku 1936 prišiel k Hansovi do učenia jeho synovec, Sepp Wagner, a spoločne navrhli a vyrobili prvé kožené šnurovacie topánky s hranatou špičkou na lyžovanie, ktoré v tej dobe získavali na popularite. Ich obuv využili športovci aj na zimných olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchene, kde sa po prvýkrát objavilo alpské lyžovanie medzi súťažnými disciplínami.
Veľkú ranu uštedrila prospievajúcemu podniku 2. svetová vojna. Po jej konci zostala továreň nejaký čas prázdna a opustená. V priebehu hospodárskej obnovy však začal dopyt po lyžiarskych a turistických topánkach opäť pomaly stúpať. Práve v tejto dobe Hans Wagner začal vymýšľať názov pre svoj podnik. Pôvodne ho pomenoval „Hawa“, v roku 1952 bolo meno spoločnosti z legislatívnych dôvodov zmenené na dnes známe Hanwag.
Dôležitým míľnikom bol rok 1956, kedy sa Hanwag prvýkrát predstavil na veľtrhu športového vybavenia vo Wiesbadene. Tu Josef „Sepp“ Wagner získal nové kontakty, značka expandovala do USA a čoskoro sa sláva topánok z malej bavorskej dedinky začala šíriť po celej Severnej Amerike.
Od 70. rokov sa značka začala viac venovať vývoju nových modelov do rôznych terénov a situácií. Hneď v roku 1970 Hanwag predstavil Haute Route, prvé topánky určené špeciálne na skialpinizmus. V roku 1980 s pomocou Seppa Gschwendtnera, nemeckého priekopníka športového lezenia, uviedol na trh nové ľahké športové lezecké topánky. O ďalších sedem rokov neskôr, v roku 1987, Hanwag opäť v spolupráci s Gschwendtnerom vyvinul topánky FLY 2000 určené na paragliding.
v polovici 90. rokov boli na trh uvedené nové pohorky Alaska GTX, vyrábané aj v dámskej verzii, ktoré sa v priebehu rokov stali absolútnou klasikou a dodnes patria medzi najpopulárnejšie modely.
SÚČASNOSŤ
Od polovice nového tisícročia až doteraz sa Hanwag okrem výroby nových modelov intenzívne venuje aj návrhu a úprave samotných kopýt, s pomocou ktorých potom topánky vznikajú. Cieľom značky je ponúknuť kvalitne spracovanú, dokonale padnúcu obuv každému, nezávisle od veľkosti či tvare chodidla. V súčasnej dobe na výrobu využíva hneď niekoľko špeciálnych kopýt:
Narrow - vhodné pre úzke chodidlá; vďaka užšiemu strihu lepšie sedí a zaisťuje lepšiu trakciu aj v náročnom teréne
Wide – vhodné pre široké chodidlá; pätná časť je rovnaká ako pri štandardných modeloch, v prednej časti chodidla a v mieste priečnej klenby je topánka širšia
Straight Fit – vďaka mierne širšej špičke zostáva palec v prirodzenej rovnej polohe a necháva viac priestoru aj pre ostatné prsty
Straight Fit Extra – vhodné pre širšie chodidlá; ponúka ešte viac priestoru pre palec aj pre celú prednú časť chodidla
Alpine Wide – modely Alpine majú oproti štandardu užší tvar, variant Wide však ponúka v prednej časti chodidla trochu viac priestoru, čím sa eliminuje riziko omrzlín
Bunion – vhodné pre ľudí trpiacich vbočenými palcami (hallux valgus); topánka poskytuje viac priestoru v mieste palcového kĺbu
Obzvlášť modely Bunion sa tešia veľkej obľube, pretože vbočené palce sú najrozšírenejším – a veľmi bolestivým – ortopedickým problémom na celom svete. Trpia nimi predovšetkým ženy, boulderisti a lezci. Často ide o dôsledok plochých nôh alebo spadnutej klenby – tieto problémy sú zase spôsobené nosením príliš malých, tesných alebo nepohodlných topánok (napr. na vysokých podpätkoch).
TIP: Tatra II Bunion GTX
Mimoriadne pohodlné turistické topánky s praktickými detailmi, extra priestorom v oblasti prstov a ľahkou, odolnou konštrukciou. Vystužená medzipodošva pod pätou tlmí otrasy a zvyšuje tak komfort pri chôdzi. Zvršok topánky je z voskovanej nubukovej kože, nechýba podšívka s Gore-Tex membránou a Vibram podošva, ktorá vás podrží aj v náročnom kamenistom teréne. Špička aj päta topánky sú chránené lemom proti okopaniu. V ponuke v dámskom aj pánskom variante.