Ako na vrstvenie outdoorového oblečenia
Jan Klega
4 minuty čtení
Spaľujúce letné slnko, jesenné prehánky, snehové fujavice, jarné búrky. Naše telesné schránky to majú na horách ťažké. Musia sa vysporiadať nielen s fyzickou námahou, ale aj s premenlivými podmienkami a mnohokrát aj s nepriaznivými živlami. Užiť si pekné dni či v pohode ustáť rozmary počasia vám bez debát pomôže vhodné oblečenie. Poďte sa s nami pozrieť, aké si zvoliť a ako ho na seba správne vrstviť, aby sme sa zbytočne neprehrievali, alebo naopak nedrkotali zubami od zimy.
FUNKČNÉ OBLEČENIE
Prvá vrstva, ktorú si obliekame priamo na kožu, by mala dobre odvádzať pot a udržiavať tak povrch tela pekne v suchu, rýchlo schnúť a v neposlednom rade tiež nepreberať pachy. Okrem toho sa dá povedať, že by sme o nej pri nosení vlastne ani nemali vedieť, preto nám musí byť materiál príjemný a strih nesmie nijako obmedzovať v pohybe.
Pri výbere máme niekoľko základných možností. Tou prvou sú zvršky ušité zo syntetických tkanín, ktoré vynikajú rýchlosťou odvodu potu a schnutia, na druhú stranu však skôr „zasmradnú“ a mokré nepríjemne studenia. To ich predurčuje na krátkodobé použitie pri náročných aeróbnych aktivitách, ako je beh alebo cyklistika.
![]() |
![]() |
Alternatívu k umeline tvoria prírodné vlákna, najmä osvedčená merino vlna. Nielen že sa veľmi príjemne nosí, dobre dýcha a skvele odvádza pot, ale ani toľko nechytá pachy, a tak sa nemusí veľmi často prať. Schne síce o niečo pomalšie, ale zase toľko nechladí. Svoje uplatnenie nájde všade tam, kde sa neočakáva až taká vysoká intenzita pohybu, teda pri cestovaní, turistike, VHT či lezení. Silu materiálu volíme podľa podmienok. Do horúcich letných dní sa hodí gramáž od 100 do 150 g/m2, kým pre chladnejšie dni okolo 200 g/m2.
![]() |
![]() |
Za zmienku rozhodne stojí aj skvelé funkčné oblečenie od talianskej značky UYN s minimom švov a 3D štruktúrou, ktorá umožňuje rozmiestnenie odlišne priedušných či naopak izolačných panelov do rôznych telesných partií. Šije sa z organického vlákna NATEX, ktoré sa vyrába z ricínového oleja. To je o 25% ľahšie ako klasický nylon a o celých 50% rýchlejšie schne. Je veľmi príjemné na dotyk a dobre sa nosí.
![]() |
![]() |
PEKNE v teple
Druhú vrstvu si na tú základnú obliekame jednoducho preto, aby nám nebola zima. Z tohto dôvodu by mala dobre izolovať, respektíve zadržiavať teplo vyprodukované naším telom, a zároveň dostatočne dýchať. Opäť môžeme siahnuť buď po syntetických alebo prírodných vláknach. Ľahké umelé tkaniny, medzi ktoré patrí napríklad obľúbený Polartec Power Stretch, až tak neabsorbujú vlhkosť. Účinne preto transportujú pot a veľmi rýchlo schnú. Z vnútornej strany sú počesané a veľmi príjemné na dotyk, z tej vonkajšej sú potom hladké, odolné voči mechanickému poškodeniu a čiastočne aj proti vetru.
Niektoré syntetické materiály posúvajú svojou konštrukciou už aj tak výborné vlastnosti ešte o kúsok ďalej. Taký Technostretch Grid Fleece je napríklad opatrený mrežou s nižšou hustotou tkania, ktorá mu dáva skvelú priedušnosť. Extrémne hodnoty na tomto poli dosahuje ľahučká a skvele zbaliteľná izolácia Polartec Alpha. Tá sa často používa v kombinácii s vrchnou tkaninou, ktorá nositeľa chráni pred pôsobením vetra.
![]() |
![]() |
Čo sa týka prírodných vlákien, najčastejšie sa stretneme už so spomínanou merino vlnou, tentoraz však vo vyšších gramážach nad 200 g/m2. Takéto kúsky sa príjemne nosia, dobre dýchajú a izolujú aj prevlhnuté, ale sú obvykle ťažšie a objemnejšie, takže v batohu zaberú o niečo viac miesta. Na druhú stranu je výroba vlnených odevov o dosť šetrnejšia k našej planéte.
![]() |
![]() |
Proti vEtru
Tretiu vrstvu tvoria materiály súhrnne označované ako softshell, ktoré majú za úlohu odvádzať pot a chrániť pred nepriazňou počasia. Na prvé miesto je kladená odolnosť voči vzdušnému prúdeniu, avšak počíta sa tiež s určitou mierou vode-odpudivosti. Do toho musí vydržať hrubšie zaobchádzanie, poskytovať dostatok pohodlia a nijako nebrániť v pohybe. Prepojenie zdanlivo nezlučiteľných vlastností robí zo zvrškov ušitých z týchto tkanín univerzálnych parťákov, ktorí so cťou obstoja v rôznych poveternostných podmienkach.
V základe máme na výber medzi softshellom membránovým a nemembránovým. Prvý uvedený tvorí vrchná tkanina lamináciou spojená s membránovým materiálom a vnútornou podšívkou. Poskytuje výbornú ochranu proti vetru a v pohode si poradí aj s dažďom. Trochu horšie dýcha, a tak sa skôr hodí na aktivity v zimnom období, ako je turistika, chôdza na snežniciach či skialpinizmus. Nemembránová verzia, či už s podšívkou alebo bez nej, vyniká skvelou vetru-odolnosťou a perfektnou priedušnosťou, ktorá je daná práve absenciou ďalšej vrstvy. Zvršok býva spravidla opatrený vode-odpudivou úpravou, vcelku bez problémov teda zvládne drobné mrholenie alebo ľahkú prehánku. Kombinácia toho všetkého predstavuje praktický mix, ktorý vynosíte po celý rok a pri najrôznejších aktivitách.
![]() |
![]() |
Proti chladu
Štvrtú vrstvu predstavujú zvršky, ktoré majú zabrániť prechladnutiu, najmä keď sa zastavíme, či už počas dňa na desiatu, alebo večer pri pohybe okolo stanu, príprave večere alebo sledovaní západu slnka. Hrubé bundy do ťažkých mrazov tentokrát nechajme bokom, oveľa častejšie totiž využijeme ľahké kúsky, páperové alebo syntetické svetre. Takéto bundy sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a skvelou zbaliteľnosťou, čo znamená, že sa dajú zobrať so sebou takmer všade. Zahrejú na jednodňovom výlete aj týždennej výprave.
Ak sa pozrieme na výplň, hlavnú úlohu hrá jednoznačne perie, ktoré poskytuje viac tepelného komfortu pri nižšej váhe a menšom objeme. Jeho jedinou nevýhodou je to, že si moc nerozumie s vodou. Mokré razantne stráca svoje izolačné schopnosti. Pred premočením ho čiastočne chráni vodeodpudivá úprava vrchného materiálu bundy, ale aj tak je na mieste mierna opatrnosť pri používaní.
![]() |
![]() |
Syntetické materiály nie sú na údržbu také náročné, do istej miery izolujú aj vlhké a navyše rýchlo schnú, na druhej strane sú však ťažšie a po zbalení zaberú v batohu viac miesta.
![]() |
![]() |
KEĎ Je vonku pod psa
Piata vrstva prichádza na rad vo chvíli, keď sa obloha zatiahne a z mrakov sa spustí dážď alebo prívaly snehu. Nepremokavé oblečenie tvorí akési brnenie, ktoré nás chráni pred vyčíňaním živlov. Nemá to pritom vôbec ľahké, lebo musí zaistiť dve v podstate protichodné veci. Na jednej strane sa nesmie voda padajúca z neba dostať dovnútra, na druhej sa musí vlhkosť prenesená od tela ostatnými vrstvami dostať von.
Záterom sa zaoberať nebudeme, lebo svojimi parametrami jednoducho nespĺňa to, čo sme si popísali vyššie. Je síce celkom lacný, ale vo vyššie uvedených parametroch trochu zaostáva. Kto to myslí vážne, siahne po pokročilých membránach, ktoré fungujú na princípe odlišnej priepustnosti rôznych skupenstiev vody. Plynnému umožňujú voľne odchádzať preč, zatiaľ čo kvapalnému bránia dostať sa zvonku dnu. V praxi sa stretávame s dvoma základnými typmi materiálov: poréznym a neporéznym. Prvý z nich je plný malých dierok, cez ktoré prejde para, ale kvapka už nie. Druhý je celistvý, z vnútornej strany však absorbuje molekuly vody a na princípe difúzie ich transportuje mimo tkaniny, odkiaľ sa odparí.
![]() |
![]() |
Pri výbere membránovej bundy sa rovnako ako pri iných častiach výbavy zamyslite nad tým, v akých podmienkach ju budete najčastejšie nosiť. Ľahké a vysoko priedušné modely sú skvelé na jednodňové akcie a aeróbne aktivity, ako je napríklad trailový beh. Veľmi sa už ale nehodia na dlhodobé použitie, napríklad pri viacdenných prechodoch horských hrebeňov, kedy môžeme v daždi kráčať dlhé hodiny. To už by sa mohlo stať, že sa pod tlakom ramenných popruhov nejaká tá vlhkosť dostane skrz, a tak je lepšie siahnuť po odolnejších dvoj a trojvrstvových modeloch.
![]() |
![]() |
Pokiaľ svoje nepremokavé zvršky hodláte používať aj na vysokohorskú turistiku, via ferraty či dokonca lezenie, voľte medzi trojvrstvovými kúskami, ktoré bez väčšej ujmy ustoja aj kontakt so skalou, ľadom či premrznutým snehom. Uistite sa, že kapucňu v pohode pretiahnete cez prilbu a zároveň že sa pohodlne dostanete do vreciek, aj keď na sebe budete mať sedací úväz. To sú detaily, ktoré značne uľahčujú v horách život. Mrknite aj na kúsky z kolekcie Patagonia.
![]() |
![]() |