Ako sa vybaviť na skialpy
HUDY tým
7 minut čtení
Veľa ľudí sa mylne domnieva, že skialpinizmus je akási extrémna adrenalínová aktivita. To už ale dávno nie je pravda. Venovať sa mu môžete, napokon ako každému inému športu, na akejkoľvek úrovni. Pokiaľ máte základnú fyzickú kondíciu a ak ste zdatní lyžiari, do skialpu sa určite zamilujete. Slobodu a eleganciu spojenú s výstupmi a zjazdmi na panensky bielych svahoch si však užijete len s adekvátnou výbavou.
ÚPLNÝ ZÁKLAD
Na úplnom začiatku si najprv položte otázku, čo od svojej výbavy očakávate? Rozhodujte sa podľa toho, či chcete na lyžiach trénovať a merať sily s ostatnými, odvážne sa púšťať dole strmými žľabmi alebo si užívať klasické túry zakončené pokojnými zjazdmi. Pred zakúpením je treba starostlivo zvážiť, akú čiastku ste ochotní do skialpového vybavenia investovať, ako často a na aký účel ich budete používať. Pochopiteľne je nutné mať kvalitnú zimnú výbavu, v ktorej sa cítime dobre, je spoľahlivá a zaručí voľný pohyb. Napríklad z kolekcie Patagonia.
Skialpové lyže
Lyže na túru by mali byť prispôsobené dvom faktorom: neupravenému, rôznorodému snehu a fyzickej náročnosti výstupu. Počas zjazdu sa pohybujeme prevažne v mäkšom snehu, ale obvykle nedosiahneme rýchlosť ako na upravenej zjazdovke. Skialpové lyže však slúžia predovšetkým na výstup, ktorý tvorí približne 80% túry, a preto je dôležitým parametrom ich hmotnosť. Optimálny pomer nízkej hmotnosti a jazdných vlastností sú v kategórii touring tými najdôležitejšími parametrami.
ŠÍRKA A DĹŽKA LYŽÍ
Šírka lyží pod pätou sa pohybuje obvykle v rozmedzí 78 až 90 mm. Tie užšie používajú pretekári, širšie freerideri. Čo sa týka dĺžky, tak sa odporúča voliť lyže o približne 15 cm kratšie, než je vaša telesná výška. Niekomu vyhovujú kratšie, niekomu dlhšie, ale rozhodne by nemali lyže presahovať vašu postavu. Je potrebné poznamenať, že kratšie lyže významne uľahčujú stúpaciu otočku a pohyb medzi stromami, ale zároveň vyžadujú zvýšený lyžiarsky um počas zjazdu.
Na výber máte medzi lyžami širokými pre freeride alebo úzkymi na preteky, tuhými pre náročných aj mäkkými a dobre ovládateľnými pre začiatočníkov, modelmi krátkymi a dlhými, ľahkými či ťažkými. Siahnuť samozrejme môžete aj po všestranných lyžiach, ktoré počas výstupu nahor príliš nezaťažia, zároveň však dobre poslúžia aj v zjazde.
ZÁKLADNÉ OTÁZKY, KTORÉ SI MUSÍME POLOŽIŤ PRED VÝBEROM SKIALPOVEJ LYŽE?
- Aký dobrý som lyžiar?
- V akých terénoch sa budem pohybovať?
- Budem viac chodiť alebo viac jazdiť?
- Koľko vážim?
- Preferujem nižšiu váhu vybavenia a viac chodím.
- Váha nie je rozhodujúce kritérium, preferujem jazdné vlastnosti.
- Ako často budem lyže používať?
- Koľko chcem do lyží investovať?
Podrobnejšie info nájdete v článku "Zopár rád, ako vybrať skialpinistické lyže".
Skialpové viazanie
V prípade viazania sa ponúkajú dve možnosti. Rámové modely sú ťažšie a dnes už sa príliš nepredávajú. Hodia sa skôr pre náročné zjazdy strmým terénom. Tie dnes však zvládnu aj o dosť ľahšie pinové viazania. Opäť zvoľte podľa predpokladaného použitia: robustné a veľmi bezpečné pre freeride, kde budete väčšinu času venovať zjazdu a minimum stúpaniu a ľahké jednoduché na turistiku a dlhé prechody. Francúzska značka Plum ponúka, rovnako ako ďalšie značky, celú škálu viazaní, od ultraľahkých závodných vážiacich v páre iba 200 g až po 1 100 g v páre ťažké freeridové konštruované pre extrémne prenosy síl.
Poistné remienky boli z bezpečnostných dôvodov nahradené brzdičkami. Pri nákupe viazania treba poznať šírku lyže a podľa toho zvoliť zodpovedajúci rozsah brzdy, zvyčajne sú k dispozícii 3-4 šírky brzdy.
Podrobnejšie informácie nájdete v článku "Aký je rozdiel medzi viazaním na skialp a freeride?"
Stúpacie pásy
Pri stúpacích pásoch vstupuje do hry hneď niekoľko faktorov. Vyberať môžete medzi modelmi s lepidlom alebo s hybridným lepidlom na báze silikónu. Prvé menované sú najpopulárnejšie vďaka svojej spoľahlivosti, bez ohľadu na teplotu. Čo sa týka materiálu, máte tri možnosti. Mohérové pásy majú oproti syntetickým výrazne lepší sklz, ale trošku strácajú na stúpavosti. Jednoducho podšmykujú. Kombinované pásy využívajú výhody oboch materiálov. Tak či tak platí, že pre správnu funkciu by pásy mali na lyžiach sedieť na milimeter presne. Jedine tak vám pri stúpaní poskytnú dostatočnú oporu.
Nejlepšie je uchytenie pásov na oboch koncoch lyže! Na jednom konci pevné, na druhom variabilné. Pásy sú riešené v súlade s tvarom lyže, predtým používané rovné pásy už dnes používajú len pretekári. O pásy sa treba po každej túre starať: sušiť (nie nalepené na lyži), nenechávať cez noc nalepené na lyži, kontrolovať lepivosť a podľa potreby obnoviť lepiacu vrstvu, voskovať a pokiaľ možno vyvarovať sa kontaktu pásov s vodou.
Podrobnejšie informácie nájdete v článku "Čo je potrebné vedieť o stúpacích pásoch".
Stúpacie železá
Na zľadovatenom povrchu pásy dopĺňajú stúpacie železá, niečo ako "mačky na lyže", takzvané haršajzne, ktoré sa zahryzávajú do snehu a uľahčujú tak postup. Tie určite nenechajte doma. Ich použitie na tvrdom povrchu dosť zvyšuje istotu kroku a bezpečnosť výstupu. Nasadzujú sa na špičku viazania a je možné ich po prekonaní problematického úseku ľahko zložiť.
Skialpové lyžiarky
Zakúpenie skialpinistických topánok sa opäť riadi spôsobom použitia. Na škále medzi super ľahkými pre pretekárov a ťažkými a zároveň tvrdými pre freeriderov nájdete celý rad modelov, z ktorých si vyberie naozaj každý. Väčšine ľudí však najlepšie poslúži akási zlatá stredná cesta. Rozhodne tu neplatí, že čo je univerzálne, to nie je dobré. Práve tieto stredne ťažké topánky totiž používajú aj horskí vodcovia pri výkone svojho povolania či skialpinisti na expedíciách. Výberu určite venujte dostatok času, aby ste našli také, ktoré vám naozaj sadnú. Nič totiž nedokáže pokaziť slnečný deň na pásoch tak, ako do krvi zodrané pľuzgiere spôsobené nevhodným obutím. Skialpinistky určite ocenia dámske modely, a to nielen kvôli peknému dizajnu, ale predovšetkým pre tvar rešpektujúci anatómiu ženskej nohy.
Lyžiarky vždy vyberáme podľa toho, ako nám sadnú na nohu, nie podľa značky. Každý výrobca má iný tvar kopyta na výrobu topánky. Musíte hľadať také, ktoré sadnú na vašu nohu. V stručnosti platia tieto zásady: pokiaľ viac jazdíme, tak zvolíme lyžiarky vyššie a 4-prackové o gramáži 1350-1600 g, lyžiarky 2-3 prackové s váhou 1050 -1350 g pre pomer 80% výstup : 20% zjazd a ak sa orientujeme prevažne na výstup volíme topánky 1-2 prackové vážiace 700-1050 g. Na ľahších lyžiarkach je v poslednej dobe častý pohodlný sťahovací systém BOA. Lyžiarky tiež volíme proporčne k lyžiam a viazaniu! Je nezmysel mať ťažkú lyžu a ľahkú topánku, rovnako ako opačne: štvorprackovú topánku na 800 g lyži.
Podrobnejšie informácie nájdete v článku "Čím sa odlišuje skialpová topánka od lyžiarskej?".
Skialpové palice
Palice si zaobstarajte dvojdielne a dostatočne odolné, ideálne opatrené dvojakou alebo predĺženou rukoväťou. Tá sa hodí predovšetkým v stúpaní a dlhých traverzoch, kedy namiesto pracného nastavovania dĺžky palicu jednoducho uchopíte tak vysoko, ako práve potrebujete. Nezabudnite na to, že palice dobre poslúžia len so správne veľkými tanierikmi.
SKIALPINISTICKÉ KURZY
Objavte kúzlo skialpinizmu pod dohľadom skúsených! Prihláste sa na jeden zo skialpových kurzov, ktoré organizujeme v malebnom prostredí Krkonôš na Brádlerových búdach! Je zbytočné roky sám prichádzať na to, čo vás inštruktor naučí v rámci víkendu.
Horolezecká výstroj
Pre pohyb na ľadovci a v exponovanom teréne sa používajú prvky horolezeckej výbavy, ku ktorej patria aj mačky, cepín, sedací úväz, lano, karabíny a ďalšie. Na týchto veciach sa skialpinista vždy snaží pár gramov ušetriť, volí preto odľahčené varianty vybavenia. Na túrach sa len málokedy dostanete do kontaktu s tvrdým vodným ľadom, bohato si teda vystačíte s hliníkovými mačkami, ktoré skoro nič nevážia a v zasnežených žľaboch sú ako doma. Podobné je to aj s cepínom. Špeciálne skialpinistické modely majú kvôli úspore hmotnosti z ocele iba hrot, porisko obvykle tvorí už spomínaný hliník.
Čo sa týka sedáku, kúpte si jednoduchý úväz bez zbytočného polstrovania. Na trhu dnes nájdete aj také, ktoré sa dajú obliecť s lyžami na nohách, ako napríklad Rock Empire Super Light. Samozrejmosťou je tiež prilba, ktorá vašu hlavu ochráni nielen pred uvoľneným kameňom a ľadom v žľabe, ale aj pri páde v zjazde.
PRIPRAVENÍ NA VŠETKO
Do zimného terénu by ste nikdy nemali vyraziť bez adekvátnej lavínovej výbavy. Základ v dnešnej dobe tvorí lavínový vyhľadávač (pípak), sonda a lopata. Ak hoci len jedna položka z tejto takzvanej „svätej trojice“ chýba, stáva sa úspešná záchrana zasypaného veľmi nepravdepodobnou.
Lavínová výbava
Vyhľadávač určite zvoľte troj-anténový, napríklad Mammut Barryvox, pre ktorý výrobca na tohtoročnú sezónu pripravil rozsiahlu aktualizáciu. Sondu si kúpte minimálne 240 cm dlhú a lopatu zoberte s kovovým listom a teleskopickou rukoväťou. Váži síce o niečo viac, ale v porovnaní s plastovými modelmi sa s ňou omnoho lepšie kope. Siahnuť môžete aj po lavínovom batohu, ktorý vás v prípade potreby udrží na povrchu lavíny.
NEVYHNUTNÉ DOPLNKY
Z núdzového vybavenia doma určite nezabudnite bivakovací vak a lekárničku. Chýbať by nemal nabitý mobilný telefón, doklady, mapa, buzola, hodinky s výškomerom, GPS prístroj, čelovka s náhradnými baterkami, slnečné okuliare, lyžiarske okuliare, opaľovací krém, pomáda na pery, dostatok jedla a pitia, lepidlo na pásy v spreji, mini náradie na opravy a náhradné rukavice.
V neposlednom rade nezabúdajte na pravidelnú údržbu. Tak hurá na kopce, užiť si slobodu vo voľnom teréne! Nezabúdajme však na dodržiavanie pravidiel v chránených územiach! Tiež buďme súdni sami k sebe - predovšetkým k vlastným zručnostiam a schopnostiam. Bezpečnosť na prvom mieste.
Text pripravený v spolupráci s bratmi Ondrom a Jirkom Švihálkovými, horskými vodcami UIAGM a HUDY ambasádormi značky Millet.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
- Skialpinizmus a lyžovanie
- Čo si nezabudnúť zabaliť na skialpovú túru
- Na skialpoch cez Krkonoše
- Základné informácie o lavínach
- Lavíny a terén
- Lavíny a počasie
- Lavínové vybavenie alebo do voľného terénu bezpečne
AVALANCHE INFO
Chystáte sa v zime do hôr? Pohybujete sa na miestach, kde môžu padať lavíny? Stiahnite si e-book AVALANCHE INFO, ktorú pripravili odborníci na slovo vzatí, a to profesionálny záchranár Martin Honzík, horskí vodcovia UIAGM Janek Bednařík a Dušan Stuchlík a vodca Alpenvereinu Michal Bulička.
Publikácia vás jasne a stručne prevedie všetkými nástrahami pohybu v zimných horách. Rozdelená je na šesť kapitol, postupne sa teda pozriete na zúbok skialpovému, freeridovému a lavínovému vybaveniu, záchrane zasypaného, lavínam ako takým, postupu na lyžiach po ľadovci, prvej pomoci a plánovaní túr. To všetko v prehľadnom a čitateľnom prevedení.