Ako správne istiť TOPROPE?
Hudy tým
4 minuty čtení
Viete aké sú najväčšie chyby pri istení s horným lanom a základné princípy tejto lezeckej techniky? Prečítajte si zásady bezpečného lezenia s horným istením. Pre lezenie s horným istením sa často používa aj anglický názov „toprope.“ Lano (rope) je prevlečené vrchom (topom) cesty. Lano je teda vedené zhora dole k lezcovi. Istiaci stojí na zemi a istí (doberá) lezca, ktorý pri prípadnom pádu len sadne do lana. Lezec je po dolezení cesty buď spustený alebo sám zlaňuje. Obvyklý je tiež výraz istenie "na rybu", kde istič je pomyselný "rybár" a istený lezec "ryba na udici" - lane.
Na rozdiel od pádu prvolezca, ktorý môže byť vďaka niekoľkometrovej dĺžke celkom dlhý, nehrozí pri toprope lezení nebezpečie dlhého pádu. Jedná sa teda o ideálny spôsob lezenia pre začiatočníkov, výborný pre deti. Toprope ale lezú aj pokročilí lezci pri lezení či pri nacvičovaní cesty a z tréningových dôvodov. Zo športového hľadiska je toprope lezenie menej hodnotným štýlom. Odpadá totiž psychické vyrovnanie sa s nebezpečenstvom pádu. "Na rybu" nikdy nelezte na pieskovcových skalách, ničíte tým skalu trením lana!
Zásady bezpečného lezenIA Top Rope
- Bod (niekde sa tiež používa výraz „vratný bod“), ktorým je lano prevlečené, musí byť stopercentne istý.
- Lano prevliekajte minimálne jednou karabínou so skrutkovacou poistkou zámku.
- V núdzi je možné použiť aj dve karabíny bez poistky, založené zámkami opačne proti sebe.
- Lano pri top rope lezení nikdy neprevliekajte popruhmi alebo slučkami. Trením zaťaženého lana o textilné vlákna dôjde k vývinu tepla a rýchlemu prepáleniu popruhov a slučiek!
- Lano neprevliekajte cez plakety nitov.
- Lano musí viezť k lezcovi priamo zhora, po spádnici. U šikmo vedených alebo predvisnutých ciest lezte toprope len v prípade, že lano je zapnuté v medziistení.
- Lezenie toprope v cestách nedolezených do konca je veľmi nebezpečné, viacmenej v praxi často videné. Pokiaľ teda nie je lano prevlečené koncovým bodom cesty (expresky, karabína s poistkou), lezte len do takej výšky, aby nad vami boli zapnuté aspoň dve expresky za sebou. Tento nešvár radšej neskúšajte: občas sa stáva, že lezec v „zápale boja“ nesleduje vedenie lana a po vycvaknutí posledného istenia sa rúti k zemi!
NejčastEjšIE chyby pRi lezení Top Rope
- Lezec istený lanom zhora, ktorý vyberá medziistenie zanechané prvolezcom, zoberie aj posledné vrcholové istenie, v ktorom je vedené lano, ktoré ho istí!
- Prevlečené lano fixným istením. Tým dochádza k jeho prebrusovaniu a nevratnému poškodeniu.
- Horné istenie nepoužívajte pri lezení na pieskovcových skalách, pokiaľ by pri ňom mohlo dôjsť k poškodeniu skaly trením lana.
- Pri lezení na top rope pre naväzovanie (spojenie lana a sedacieho úväzu) nepoužívajte len jednu karabínu. Naväzujte sa najlepšie priamo na lano.
- Pri lezení dlhého top rope doberajte poctivo hlavne na začiatku lezenia tak, aby pri odsadení nedošlo k preťaženiu lana a následnému pristáti na zemi.
-
Pri spúšťaní či istení tope rope, kedy istič nestojí na zemi, ale napríklad na polici, nezabudnite urobiť na konci voľného lana uzol alebo sa istič môže naviazať. Zabránite tak prípadnému prejdeniu lana istítkom.
-
Pre spojenie istítka a sedaciaho úväzu používajte skrutkovaciu karabínu.
- Pri lezení do traverzu alebo do previsu bez nacvakaného medziistenia dochádza pri páde lezca k veľkému kyvadlu. Môže dôjsť k nárazu do ďalších osôb pod skalami alebo do steny či do stromu. Pamätajte na to!
- Pri viacerých lanách v jednom vratnom bode sa uistite, že sa laná vzájomne nekrížia. V tom prípade hrozí ich prepálenie.
Tech-tip
Pri istení nováčikom odporúčame si odsadnúť cca 3 m nad zemou a nechať sa spustiť na zem tak, aby si nováčik vyskúšal prácu s istítkom a s lanom. Pri zlyhaní tak riskujete „len“ krátky pád. Niekedy sa môže k isteniu pridať ešte jeden kolega, ktorý za ističom ešte robí dodatočné istenie iba držaním lana za istítkom ističa.
PoZRITE sA na On-Line publikÁciU "základy bezpečného lezenIA"
ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA III
Tretie vydanie úspešnej publikácie, ktorá je ideálnym vodítkom pre začínajúcich lezcov. Stiahnite si publikáciu ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA III., ktorej autori sú dlhoroční metodici, horskí vodcovia, skrátka profesionáli vo svojom odbore. Nemala by chýbať v knižnici každého, kto sa pohybuje na umelej stene, na pieskovcových skalách i skalkách a vo veľkých horách. Toto tretie vydanie vydané v máji 2021 je opäť aktualizované a doplnené o kapitolu na tému Ferraty. Výrazne prepracovaná je kapitola o slackline a nájdete tu taktiež nové rozhovory so špičkovým horolezcom Markom Holečkom, športovou lezkyňou Eliškou Adamovskou, horským vodcom Radkom Lienerthom a vývojárom z firmy Rock Empire Zdeňkom Homolou.
Prečítať si môžete taktiež staršie verzie publikácie ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA I. a ZÁKLADY BEZPEČNÉHO LEZENIA II.
Podobné články
Čo je hybridná bunda? Výhody a nevýhody, ktoré musíte poznať
7 minut čtení
19. 11. 2024, Kateřina Ženíšková
Recenzia: Testujeme no-edge lezečky La Sportiva Genius
3 minuty čtení
14. 11. 2024, Jakub Rudorfer
Horolezecké Pakistanagano: Expedícia Karakoram Muču Kiš 2024
3 minuty čtení
29. 7. 2024, HUDY tým