Ako správne zbaliť batoh
Roman Pospíchal
5 minut čtení
Niektorí z nás už majú za sebou svoj prvý výstup na ťažko, vandrovku alebo ak chcete trek. A mnohí sa už pri svojom prvom balení poučili z chýb, ktoré viedli k nepríjemným nešvárom v podobe bolesti chrbta, v horšom prípade k úprimnému posmechu kamarátov, čo to máte na chrbte za „zdochlinu“ alebo patvar. Ale sú aj tí, ktorí sa stále dostatočne nepoučili, alebo s náročnejšími túrami ešte len začínajú. Predovšetkým im sú určené rady, ktoré ponúka tento stručný článok od skúseného turistu Romana z jihlavskej vetvy HUDY tímu.
Už vieme, ako si vybrať batoh, ako sa správne vybaviť na turistiku, čo si zbaliť na turistiku a aj ako vybrať správnu turistickú obuv a tiež správny spacák. Teraz si povieme niečo o ukladaní, utláčaní alebo manažovaní obsahu nášho batohu.
SKÔR AKO SA PUSTÍME DO BALENIA BATOHU
To, čo a kam do batohu naukladáte, nakoniec rozhodne o ťažisku batoha, teda vašom pohodlí a možno aj celkovom dojme z vášho tripu. Aby sme mohli všetko potrebné do batohu správne uložiť, musíme vedieť, čo všetko si chceme so sebou zobrať. Tí menej skúsení by si mali vopred napísať zoznam vecí, ktoré budú potrebovať. V deň „D“, kedy príde na rad balenie, je vhodné si všetky tie veci vyskladať na prehľadné miesto, ideálne na podlahu alebo na posteľ. Odtiaľto budete postupne vyzobávať kúsok po kúsku, až nakoniec bude všetko vo vnútri batohu.
Väčšina veľkých turistických batohov sa dnes vyrába s jednou veľkou komorou, ktorú možno v prípade potreby rozdeliť. Je samozrejme na vás, na čo využijete onú menšiu spodnú komoru. Ale z hľadiska výsledného ťažiska batohu je lepšie dávať si tam niečo ľahké, ideálne spacák, ktorý má v tomto prípade v batohu autonómny priestor. Či má batoh oddeliteľnú spodnú komoru alebo je jednokomorový, už ale žiadnu zásadnú úlohu nehrá. Osobne mávam tú prepážku aj tak väčšinou rozopnutú.
IDEme TO ZBALIŤ!
Cieľom balenia batohu na dlhší výstup je dostať ťažisko batohu čo najbližšie k hornej časti vášho chrbta. Pokiaľ by bolo ťažisko ďaleko od vášho chrbta alebo na dne batohu, bude sa cestovateľ predkláňať v snahe vykompenzovať váhu. Dole je teda vhodné umiestniť spacák, a to najlepšie v kompresnom obale. Zohnať sa dajú už aj nepremokavé kompresné obaly, ktoré vám zaistia suchý spacák aj po prudkom daždi. Zvyšné priestory okolo spacáku môžete vypchať menšími kúskami oblečenia. Výborne sa na to hodia napríklad ponožky. Ďalej je vhodné dať karimatku, pokiaľ vlastníte nejakú skladnú, napríklad nafukovaciu alebo samonafukovaciu. Tú dajte v obale bližšie k chrbtovej časti a za ňou, ďalej od chrbta, vrecko s oblečením. Keď hovorím vrecko, mám na mysli skladný organizér, ktorý vám pomôže vo vašom batohu udržať, ako sa hovorí, trochu tej štábnej kultúry. Môžete mať viac menších vrecúšok, jedno napríklad na spodnú bielizeň a termorádlo, druhé na objemnejšie veci ako izolačná vrstva alebo náhradné nohavice. Nie je zlé mať tieto organizéry tiež nepremokavé.
KAM DO BATOHU S ŤAŽKÝMI VECaMI?
Týmto by sme mali mať zhruba polovicu batohu zaplnenú a prichádza priestor pre tie „obľúbené“ ťažšie veci. Asi najväčším nepriateľom z hľadiska váhy je voda. Už ani neviem, koľkokrát som po zbalení poťažkal batoh a hovorím si, nie je to až také zlé. A potom si spomeniem na dve, zatiaľ prázdne fľaše, čakajúce v kuchyni na naplnenie. Ach jaj. Väčšina batohov má ale dnes priestor, kam môžete zasunúť vak na vodu, alebo ak chcete hydrovak. Tento priestor je zo zrejmých dôvodov umiestnený čo najbližšie k chrbtu. Je ale väčšinou potrebné umiestniť hydrovak skôr, ako batoh úplne naplníte, pretože potom ho tam dostanete len horko ťažko. Za hydrovak alebo aj vodu vo fľašiach môžete umiestniť stan. Ten má tú výhodu, že si jeho váhu môžete rozdeliť s kamošom. Ten šťastnejší vyfasuje len tyčky, a tie sa dajú v pohode umiestniť zvonku. A potom je tu ešte jedlo a potreby na varenie. Kto sa ako ja nezaobíde bez „Trenčianskych jemných párkov s fazuľou“, ten má o záťaž postarané. A ďalšou vecou, ktorú je vhodné kvôli váhe umiestniť čo najbližšie k chrbtu, je napríklad powerbanka, náhradné batérie alebo iná elektronika. Tieto veci tam budú navyše viac v bezpečí.
No a to už sme skoro hore. Na vrch hlavnej komory batohu sa hodí oblečenie, ktoré má byť rýchlo po ruke, napríklad páperka, ktorú vytiahnete niekde na kopci vo chvíľke odpočinku, aby sa do vás nepustila zima. Pod ňu dáme jedlo, ktoré budete cez ten konkrétny deň potrebovať. V prípade ohrevu jedla nebude samozrejme ďaleko varič.
čo do horného vrecka na batohu?
Veko väčšinou tvoria dve vrecká na zips. To schované vo vnútri využite na uschovanie vecí ako peňaženka, pas alebo kľúče od auta. Horné vrecko je viac po ruke, takže sa tam hodí uschovať lekárničku, zatvárací nôž alebo multitool, čelovku a nejaké hygienické potreby vrátane kamaráta pre najvyššie potreby. Aj ten môže byť bezpečne uschovaný v originálnom nepremokavom obale.
Batoh zvonku
Hlavná komora a veko batohu sú zvyčajne dosť podobné pre väčšinu modelov. Naopak, často vidíme väčšie rozdiely zvonku. Kompresné popruhy nachádzajúce sa z bokov batohu sú dnes už štandardom. Ak sú dosť dlhé, môžete ich smelo využiť na pripevnenie penovej karimatky. Tá je ľahká a nemusíte sa báť, že by vám rozhodila ťažisko. Vynikajúci, už spomínaný gadget je predné elastické alebo aspoň trochu priestranné predné vrecko, kde je vhodné uložiť napríklad nepremokavú bundu. Bočné vrecká sú na turistických batohoch tiež už samozrejmosťou. Tam najlepšie zapadne nejaká fľaša na vodu, ktorá vám bude cez deň hasiť smäd. Správny batoh má vrecká na bedrovom páse, ktoré vám doprajú uloženie tých drobností, ktoré potrebujete počas dňa najčastejšie. Pre niekoho je to úkryt na mobil, ďalší tam má niečo na maškrtenie, niekto zatvárací nôž a niekto tam má pripravenú čelovku pre každý prípad alebo zopár drobných.
Pútka na turistické palice nájdete už tiež takmer na každom batohu na prednej časti a často sa stretnete s ďalšími variáciami možností pripevnenia hardvéru či prevlečenia dodatočných popruhov.
TIPY ktOré ocení Váš chrbát
- Pokiaľ sa pohybujete v príkrom teréne, je vhodné ťažisko batohu trochu znížiť.
- Kompresné popruhy vždy stiahnite, aby bol batoh kompaktnejší.
- Ráno pri balení si rozmyslite, čo budete jesť cez deň a umiestnite si danú porciu na správne miesto.
- Je fajn mať zvonku batohu plecháčik pre prípad, že natrafíte na studničku, ale bacha, nech neustálym cinkaním nepripomínate Turka.
- Keď si zvonku batohu navešiate veľa vecí, dopredu si vyskúšajte, či pláštenka na batoh bude riadne držať.
- Na ramenný popruh sa dajú pripnúť ďalšie propriety, napríklad puzdro s foťákom.
- Nenakladajte si viac ako 20-25% vašej váhy.
- Pri balení batohu pred cestou lietadlom si dobre rozmyslite, či si tam tú plechovku piva dáte alebo nie. Môže sa stať, že namiesto vás si pivo vypijú vaše veci už počas letu.
- Pokiaľ nechcete zažiť nemilé prekvapenie, nedávajte si do hydrovaku sýtený nápoj.
- Ak vás nebaví ťahať ťažký batoh s množstvom zbytočností, tak odporúčam si pri každej balenej veci položiť otázku „naozaj to potrebujem?“ Pár vecí vám iste ubudne. Je to odskúšané.
- Pokiaľ zvonku batohu pridávate nejaké ďalšie vybavenie, predovšetkým mačky alebo snežnice, dbajte na zvýšenú pozornosť spôsobu uchytenia, aby napríklad ostré hrany batoh nepoškodili.
ZÁVEREČNÉ MÚDRO
Každý z nás má iný batoh, používa iné vybavenie. Z toho vyplýva, že má vlastne každý aj svoj systém balenia. Avšak fyzikálne zákony (v tomto prípade najmä gravitácia) sú nemenné a neúprosné. Preto je dôležité dodržiavať základné pravidlá vyplývajúce z obrázku v úvode textu, ktorý pre istotu zopakujeme aj v závere. Časom si z toho človek urobí rutinu a potom už bezpečne vie, kam pre čo siahnuť. Potom bude cestovanie zase o niečo príjemnejšie.
Mrknite na ďalšie články z autorovho pera: