Ako vybrať palice na behanie
Ondřej Růžek
Palice sú pri behu v náročnom horskom teréne neoceniteľným pomocníkom, ktorý šetrí vaše sily aj telesnú schránku. Vyberte si s nami typ, ktorý sa na vaše výlety v ústrety prudkým stúpaniam či strmým zbehom hodí najviac.
ZÁKLADNÉ ROZDELENIE PAlíc NA BEHANIE
Výrobcovia ponúkajú dva základné typy palíc – nastaviteľné (s možnosťou úpravy dĺžky) a nenastaviteľné (stála dĺžka). Nastaviteľné palice je možné ďalej rozdeliť na teleskopické (zasúvacie; dvoj a troj-dielne) a skladacie-teleskopické (kombinácia lámacích kĺbov a teleskopického dielu). Nenastaviteľné palice možno ďalej rozdeliť na jednodielne (teda „pevné“) a viacdielne (tzv. „skladačky, z-poles, alebo zetká“).
NASTAVITEĽNÉ BEŽECKÉ PALICE
Teleskopické bežecké paličky
Nastaviteľné palice najčastejšie reprezentuje teleskopická odroda, ktorá umožňuje nastavenie svojej dĺžky adekvátne k výške postavy, respektíve k sklonu terénu, po ktorom sa práve pohybujete. Aby bol zoznam úplný, patrí sa ešte spomenúť dva základné systémy fixácie jednotlivých dielov, a teda skrutkovací (diely sa proti sebe uťahujú, respektíve povoľujú) a rýchloupínací.

Pri prvých uvedených sa jednotlivé diely po nastavení správnej dĺžky proti sebe jednoducho zaskrutkujú. Trojdielne palice je možné podľa modelu zložiť aj tak, že zodpovedajú výške batohu s objemom 30 litrov. Dvojdielne palice sú menej kompaktné, ale za to majú väčšiu tuhosť. Nevýhodu skrutkovacieho systému skladania predstavuje časová náročnosť skrutkovania a dosť ťažké skladanie za dažďa, respektíve mrazu/sneženia, kedy môžu dielce preklzovať v rukách. Týmto starostiam sa vyhnete použitím palíc s rýchloupínacím systémom. Manipulácia s nimi je veľmi rýchla a jednoduchá, a to aj s chladom skrehnutými prstami alebo natiahnutými rukavicami.
Odporúčame sa o teleskopické palice starať a pravidelne ich čistiť, aby jednotlivé segmenty stále hravo kĺzali jeden po druhom.
Skladacie - teleskopické paličky na behanie
Zaujímavé technické riešenie prinášajú palice, ktoré kombinujú skladanie cez kĺby s teleskopickým dielom na rukoväti. Takéto modely v sebe vlastne snúbia všetky žiaduce parametre – nízku hmotnosť, rýchlu manipuláciu, skladnosť a nastaviteľnosť. Pri ich obstaraní je však potrebné počítať s tým, že zložitejšia konštrukcia znamená vyššiu cenu a nutnosť šetrnejšieho zaobchádzania.

neNASTAVITEĽNÉ PALICE NA BEHANIE
Jednodielne bežecké palice
Nenastaviteľné palice sú pevne späté s výškou postavy, respektíve so sklonom terénu. Jednodielny variant vyniká nízkou váhou a výbornou pevnosťou. To všetko je však vykúpené neskladnosťou, hodia sa preto skôr na krátkodobé použitie, napríklad pri pretekoch. Prečo? Ak zvolíte optimálnu dĺžku pre stúpanie do svahu, nebudú vám palice vyhovovať pri behu po rovine ani z kopca.
Viacdielne palice na behanie
Nevýhodu nenastaviteľných modelov rieši len o niečo ťažší viacdielny variant. Rozloženie aj zloženie je veľmi jednoduché a zaberie len pár sekúnd, palice teda môžete podľa potreby rýchlo odložiť do batohu, respektíve ich k nemu pripnúť.
BEŽECKÉ PALICE PODĽA POUŽITÉHO MATERIÁLU
Karbónové bežecké palice
Karbón je materiál, ktorý nájde uplatnenie snáď vo všetkých výrobných odvetviach. Vyniká nízkou hmotnosťou a vysokou pevnosťou, zároveň je však pomerne krehkým, príliš dobre teda neznáša hrubé zaobchádzanie.
Bežecké paličky zo zliatiny hliníka
Kombinácia hliníka s ostatnými chemickými prvkami dáva vznik zliatinám s výbornými vlastnosťami, vďaka ktorým je možné vyrábať palice odolné a zároveň ľahké, ale stále o niečo ťažšie ako karbónové. Tým sa nevyrovnajú ani v pevnosti, to však plne vyvažuje výrazne menšiu náchylnosť k mechanickému poškodeniu. Jednoducho povedané nemusíte sa báť, že ich nechtiac zničíte pri prvom zakopnutí či páde.

VÝBER A NASTAVENIE SPRÁVNEJ DĹŽKY BEŽECKÝCH palíc
Dĺžka bežeckých paličiek sa odvíja od aktuálneho sklonu terénu a preferencií užívateľa. Pri nenastaviteľných paliciach vždy rozhoduje úsilie, ktoré hodláme pri ich použití vyvinúť. Pri pretekoch si najskôr hrabneme viac, preto viac oceníme dlhšie. Základnú hodnotu nastavenia určíme tak, že sa postavíme pekne vzpriamene na rovnú plochu, primkneme paže k telu a v lakti ich ohneme do pravého uhla. Pozor, na určenie správnej dĺžky musíme zabodnúť hroty do zeme.
CESTA nahor S PALIČKAMI
Pre výstup do kopca sa všeobecne odporúča palice o 5 až 10 cm skrátiť. Platí jednoduché pravidlo, a to čím prudší svah nás čaká, tým kratšie palice oceníme. Pokiaľ budete chcieť hornú polovicu tela zapojiť viac, môžete si palice naopak predĺžiť.
Existujú prípady, kedy sa oplatí palice pri behu do kopca naopak predĺžiť. Ak prahneme napríklad po dosiahnutí čo najrýchlejšieho času a tým pádom napríklad aj lepšieho výsledku v závode, zvolíme palice dlhšie, aby sme do výkonu viac zapojili paže a hornú časť trupu.
Dbajte na to, aby ste pri odpichu palice udržali dlaň v rovine s predlaktím. Zápästie určite nezalamujte.
Z kopca dole s bežeckými paličkami
Akonáhle sa pred nami začne terén zvažovať, mali by sme palice o 5 až 10 cm predĺžiť. Za palicami by sme sa rozhodne nemali predkláňať alebo sa o ne pri zostupe opierať plnou váhou. Pri behu z kopca nám neslúžia ako pevná opora, na to ani nie sú stavané, ale pomáhajú udržať rovnováhu.
RUKOVÄŤ BEŽECKÝCH palíc
Rukoväť predstavuje druhé podstatné ergonomické hľadisko pre výber konkrétneho modelu. Jednoducho musí padnúť do ruky. Na výrobu rukovätí sa využívajú predovšetkým syntetické materiály a korok. Dosť záleží na osobných preferenciách, každému je na dotyk predsa len príjemné niečo trochu iné. Každopádne platí, že korok rýchlejšie ubúda, po „vydrobení“ je dokonca nutné vymeniť celé madlo, za to sa však jedná o najlepší materiál pre celoročné použitie.
Medzi syntetickými materiálmi rozlišujeme rukoväte penové a gumové. Prvé uvedené sú príjemne mäkké a dobre odvádzajú pot. Gumové madlá sú väčšinou najťažšie, nie sú tak príjemné a viac sa v nich potia dlane. Skvele sa však hodia do zimných podmienok, kedy aj tak používame rukavice a tiež nehrozí ich nasiaknutie a zamrznutie.

Pútka na paličkách na behanie
Pútka tvoria podstatnú súčasť palíc, ktorú by sme rozhodne nemali podceňovať, a to preto, že cez ruku (dlaň) zabezpečujú prenos sily z trupu na palicu, respektíve na jej hrot a ovplyvňujú celkové držanie palíc. Správne nastavené pútko smeruje sily efektívnejšie. V momente najväčšieho zaťaženia totiž vďaka opretiu cez malíkovú hranu dlane správne aktivujete svalovú súhru ruka-paže-rameno-trup. Opretím do pútka navyše šetríte silu, ktorú by ste inak vynaložili na zovretie palíc.
Na trhu sú k dispozícii palice s dvoma základnými typmi pútok – pevné (spojené s palicou), voľné (odopínacie, tzv. rukavičky). Pevné pútko je samozrejme nastaviteľné, aby sa prispôsobilo veľkosti vašej dlane. Výhodou je, že ho nestratíte, pre svoju jednoduchosť je mechanicky odolnejšie, zato sa o niečo dlhšie navlieka. Voľné pútko z palice odopnete, spravidla cez plastové zámky, stále teda zostáva na vašej ruke. Prioritu tu jednoznačne zohráva rýchla manipulácia. Musíte si len dať pozor, aby ste ich po zložení nestratili, prípadne z neopatrnosti nepoškodili upínací mechanizmus.
