Ako vybrať karimatku? Rady a tipy od expertov
HUDY tým
7 minut čtení
Prebúdzajte sa ráno vonku oddýchnutí, plní energie, nerozlámaní a posilnení tým najkvalitnejším spánkom! Usteľte si pod hviezdami na karimatke, ktorá vám zaistí dostatok komfortu pre kvalitný odpočinok a regeneráciu! Pokojný spánok po náročnom dni na horách, to je to, o čo tu beží! Môžete mať ten najlepší spacák, bez poriadnej karimatky si však budete pripadať tak trochu ako princezná na hrášku. Do chrbta sa vám zahryzne každá nerovnosť podkladu aj chlad tiahnuci sa od zeme. Ak chcete začínať nový deň čerství a plní síl, dajte si na výbere tej správnej podložky naozaj záležať!
OBSAH:
- Ako karimatky izolujú?
- Čo je tepelný koeficient?
- Ako poznať komfort karimatky?
- Čo nám hovorí hrúbka karimatky?
- Ako sú karimatky odolné?
- Aké sú karimatky veľké a koľko vážia?
- Aké sú druhy karimatiek?
- Kedy siahnuť po akej karimatke?
- Ako karimatky skladovať?
- Tvar ako ďalší parameter karimatky
- Cena karimatky – čo ju ovplyvňuje?
Pýtate sa, čím sa pri kupovaní novej karimatky riadiť? Tým prvým, čo by ste mali mať na pamäti, je prevládajúci spôsob použitia. Jednoducho povedané, na niekoľkotýždňovú výpravu do ľudoprázdnych hôr, kde si všetko ponesiete na ramenách, sa hodí iný kúsok ako na víkendové kempovanie niekde pri vode. Akonáhle si toto ujasníte, celkom ľahko už potom určíte, ktoré z nižšie uvedených parametrov u vás hrajú hlavnú úlohu.
AKO KARIMATKY IZOLUJÚ?
Spať na studenej zemi nie je nič príjemné a už vôbec nie zdravé, práve preto je dôležité zvoliť takú podložku, ktorá dokáže pred zimou dostatočne ochrániť. Izolačnú schopnosť vyjadruje koeficient tepelného odporu R-value. Čím je vyšší, tým účinnejšie karimatka bráni prenikaniu chladu k našim telesným schránkam.
Ide o tvrdé fyzikálne hodnoty získané v laboratórnych podmienkach. Každý z nás ale samozrejme vníma chlad subjektívne inak. Niekto je otužilý Wim Hof, niekomu ku komfortu aj za vrcholného leta dopomôže až poriadne hrubá páperová duchna. Hodnota tepelného odporu tak slúži skôr na orientáciu, do akých podmienok je teoreticky karimatka vhodná.
TIP: Mnemotechnická pomôcka: Niekde medzi hodnotami 3 a 4 sa láme teoretická hranica trojsezónneho a štvorsezónneho použitia. Od 6 vyššie je karimatka vhodná na expedičné použitie, do extrémnych podmienok.
čo je to tepelný koeficient, koeficient tepelného odporu, R-value?
Ide o fyzikálnu hodnotu, ktorá hovorí, ako veľmi sa daný materiál bráni prestupu tepla z jednej strany vrstvy na druhú. A čím viac sa bráni, tým viac tepla zostáva pri našom tele a nestráca sa zahrievaním zeme pod nami. „Najvyšší tepelný odpor ponúka naša karimatka Tensor Extreme Condtition od výrobcu NEMO Equipment. To je naozaj kúsok, s ktorým sa nemusíte báť vyraziť ani v zime za polárny kruh,“ hovorí produktový manažér HUDY Jan Tlustý.
TEPELNÝ KOEFICIENT R-VALUE |
URČENIE |
R1 – R2 |
letné karimatky |
R2 – R4 |
univerzálne trojsezónne karimatky na použitie od jari do jesene |
R4 – R6 |
celoročne použiteľné karimatky, ktoré obstoja aj v zimných podmienkach |
R6 a viac |
karimatky do extrémneho chladu |
ako poznať komfort karimatky?
Otázka pohodlia je jednoduchá. Na hrubej nafukovačke sa určite vyspíte lepšie ako na penovej skladacej karimatke. Sčasti možno aj preto, že si o poznanie ľahšie poradia s rôznymi nerovnosťami, na ktorých sa rozhodnete rozložiť svoje lôžko.
TIP: Pozor na začiatočnícku chybu, kedy (samo)nafukovaciu karimatku nafúkneme úplne „do dosky“. Pre komfort spania je vhodné karimatku individuálne doladiť tak, aby sa na nej pohodlne spalo. To znamená, že sa karimatka vhodne prispôsobí vmačknutému tvaru nášho tela, ale zároveň sa v najzaťaženejších miestach neprepadne natoľko, aby strácala izolačné schopnosti. V extrémnom prípade by sa mohlo stať, že sa naše boky a ramená cez tenkú textíliu karimatky budú dotýkať priamo studenej zeme. To nechceme. Čím viac vzduchu uzavretého v karimatke medzi nami a zemou je, tým lepšie.
Čo nám hovorí hrúbka karimatky?
Hrúbka podložky na spanie nám opticky sľubuje mieru komfortu. V zásade je rozhodujúce, čo od karimatky chceme, čo si od nej sľubujeme. Chceme len ochrániť vzácny spacák od pozemskej špiny? Postačí čokoľvek. Ak sme ale „chrbtičkári“ s problémami s platničkami či po operácii chrbtice, niekde okolo 5 cm a vyššie začína zóna pohodlného spánku. Čo z hry v zásade vyraďuje penové podložky, ktoré končia niekde okolo centimetra a pol. Tie majú zase iné výhody.
„Teplotné určenia na spacákoch podľa normy EN 13537 (teraz už ISO 23537) vychádzajú z testov, kde sa počíta s tým, že máte karimatku s R-hodnotou minimálne 5. Takže, aby vám bolo v spacáku tak teplo, ako výrobca sľubuje, mali by ste použiť karimatku, ktorá dobre izoluje,“ dopĺňa Jan Tlustý, produktový špecialista HUDY.
AKO SÚ KARIMATKY ODOLNÉ?
Životnosť karimatky závisí z veľkej časti od toho, kam ju so sebou vozíme a ako ju používame. Ak rady zaspávate s pohľadom do tancujúcich plameňov, radšej siahnite po penovej klasike. Iskry odlietajúce z ohniska jej síce uberú na kráse, nijako zvlášť ale neznížia jej funkčnosť. Nafukovacie a samonafukovacie karimatky sú na tom presne naopak. Prepálené sa premenia na obyčajné „vrece“ dobré tak akurát na to, aby ste si nezašpinili spacák.
Podobné je to s prepichnutím, tomu ale predídete trochou opatrnosti pri výbere miesta na spanie. Stačí odpratať kamienky a vetvy a máte postarané. Moderné materiály, vrátane tých odľahčených, toho navyše vydržia pomerne veľa, a tak sa nemusíte zbytočne báť ani keď zhodou okolností zakotvíte v nepríliš prívetivom teréne. Naozajstní fajnšmekri nosia ešte ochrannú podložku pod karimatku. Tým sa ale môžu dosť strácať naše úspory hmotnosti na samotnej karimatke. Iným riešením je voziť so sebou tarp, celtu dostatočne veľkú, aby sme si na ňu mohli s karimatkou ľahnúť a zároveň sa ňou aj prikryť.
AKé SÚ KARIMATKY VEĽKÉ A KOĽKO VÁŽIA?
Hmotnosť a objem dosť závisí od typu karimatky. Penové sú spravidla ľahké, ale zaberú veľa miesta. Nedá sa s nimi v podstate robiť nič iné ako zmotať do valca. Ten vám potom zaberie skoro celý batoh alebo signifikantne zväčší objem vašej batožiny zvonku. Tým trochu sťažíme svoje možnosti prenikať husto zarasteným terénom a zvýšime pravdepodobnosť, že si karimatku o nejakú tú vetvu „drbneme“.
Skladacie penovky (skladané do „Z“) vyzerajú praktickejšie, objemu nám ale aj tak veľa neušetria. Samonafukovačky sú na tom so zbaliteľnosťou oveľa lepšie. Čo nám ale ušetria na objeme, to nám pridajú na hmotnosti. Patria spravidla medzi tie najťažšie karimatky vôbec. A je otázkou, či nám tých ušetrených pár vdychov stojí za tú drinu. Na obhajobu samonafukovačiek je ale zase nutné poznamenať, že vďaka vnútornej štruktúre môžu poskytovať viac stability a komfortného ležania. A keď dôjde k úniku vzduchu, prepichnutiu, stále medzi nami a zemou zostáva trocha vnútorného materiálu samonafukovačky.
Najmenej miesta v batohu zaberú karimatky nafukovacie, ktoré zároveň ponúkajú aj veľmi prijateľnú hmotnosť. Dnes môžu dosahovať až kozmické parametre pri karimatkách (nieto ešte nafukovacích) nevídané. Tu je to vykúpené vyššou cenou. Ale pokiaľ vyrážame napríklad do hôr pomerne často, za svoju službu si svoju cenu zaslúžia.
TIP: Ak sa chystáte so (samo)nafukovacou karimatkou do teplôt pod bodom mrazu, zvážte obstaranie nafukovacieho vaku (niekedy býva aj súčasťou balenia alebo je obal karimatky šikovne riešený ako nafukovací vak) alebo miniatúrnej elektrickej pumpičky. Predídeme tak zvyšovaniu vlhkosti vnútorného priestoru karimatky, ktoré má na izolačné vlastnosti negatívny vplyv.
AKÉ SÚ DRUHY KARIMATIEK?
Penové karimatky
Penové karimatky moc nevážia, nikdy nám však nemôžu ponúknuť taký komfort (či už tepelný alebo čo do hrúbky) ako ich ostatné sestry. Ich neprekonateľným plusom je takmer nesmrteľnosť. Zažil som akcie, kde bola do karimatky prepálená diera veľkým horúcim uhlíkom alebo odloženým horúcim ešusom bez toho, aby to na jej funkčnosť malo výraznejší vplyv. Alebo kedy sme z penovky vyrábali náhradné vložky do turistických topánok alebo odrezávali kusy karimatky na najrôznejšie zmäkčenie výstroja.
TIP: Karimatky (a nielen penové) je možné v prípade núdze použiť aj ako závetrie na varenie, ako dlahu na fixáciu zlomenín, núdzový plavák a mnoho ďalšieho.
„Pokiaľ idem na nejakú dlhšiu akciu, rád vozím parametricky nadupanú nafukovačku a k tomu tenšiu penovku. Tá sa hodí aj cez deň ako sedátko, podložka pod čokoľvek, v noci ako ochrana zraniteľnejšej nafukovačky,“ dopĺňa svoju skúsenosť René Kujan, špecialista z HUDY. O penovú karimatku sa môžete báť úplne najmenej a môžete sa k nej správať naozaj hrubo, napriek tomu nebude žiadnou výnimkou, ak vám vydrží trebárs aj 10 rokov.
O konvenčných penovkách to samozrejme neplatí. Pokiaľ si kúpite v supermarkete podložku za pár desiatok korún, nečakajte od nej nič viac než príjemné poležanie v lete pri vode. Do outdooru patria kvalitné peny s uzavretou štruktúrou (napr. EVA) tak, aby nenasakovali vodu. Kvôli ich vlastnostiam a z nich vyplývajúceho jednoduchého použitia si ich obľúbilo mnoho z tých, ktorí vyrážajú do zimných podmienok alebo vysokých hôr. Tí často siahajú aj po skladacích penových karimatkách. Už spomínané „harmoniky“ majú charakteristickú konštrukciu s jamkami zadržiavajúcimi vzduch ako izolant. Niektoré z nich sú z jednej strany navyše opatrené fóliou, ktorá odráža teplo a tým ešte zvyšuje tepelný odpor.
Výhody penových karimatiek
- lacné
- ľahké
- odolné
- dajú sa využiť pre mnoho ďalších aplikácií
Nevýhody penových karimatiek
- veľmi objemné, neskladné
- nevyrábajú sa vo väčších hrúbkach (= menej pohodlné)
- častým používaním strácajú na hrúbke
- môžu vlhnúť, naberať vodu ako hubka na riad
Samonafukovacie karimatky
Samonafukovačky ponúkajú za prijateľnú cenu skvelé izolačné vlastnosti, dostatok komfortu a malý objem po zbalení. Vo svojom vnútri ukrývajú dobre stlačiteľnú pórovitú penu, ktorá sa po otvorení ventilu zbaleného matraca začne rozpínať a tým nasávať vzduch. Nikdy to nedokáže do plna, vždy jej treba trochu pomôcť.
TIP: Pozor, s dychom sa chtiac nechtiac dovnútra vždy dostane trocha vlhkosti. Pokiaľ chcete, aby vám karimatka dlho vydržala, po návrate z hôr ju otvorte a skladujte roztiahnutú, aby sa mohla poriadne vyvetrať. Samonafukovacím karimatkám môžeme vytknúť dve veci, a to trošku vyššiu hmotnosť a nutnosť zvýšenej opatrnosti pri používaní.
Výhody samonafukovacích karimatiek
- takmer samé sa nafúknu
- poskytujú vysoký komfort
- veľká tvarová stálosť
Nevýhody samonafukovacích karimatiek
- vysoká hmotnosť
- vyššia náchylnosť
- možnosť prepichnutia a zníženia funkčnosti
- horšia zbaliteľnosť než pri nafukovačkách
Nafukovacie karimatky
Nafukovačky tvorí v podstate prázdny obal, ktorý v prípade potreby naplníme izolačnou vrstvou, teda vzduchom. Jeho schopnosti sú obmedzené, preto výrobcovia zvyšujú tepelný odpor za pomoci rôznych viac či menej inovatívnych technológií. Typicky používajú dômyselné systémy komôr, ktoré zabraňujú prúdeniu ohriateho vzduchu, alebo tenkých vrstiev materiálov odrážajúcich teplo. Zaznamenať sme mohli aj (sľubné) pokusy s vlnou vo vnútri karimatky, ako nám to predvádza nemecký Grüezi bag. Hrúbka nafukovacích karimatiek bežne presahuje 5 cm, sú preto veľmi pohodlné. Vďaka svojej konštrukcii sú veľmi ľahké a skladné, hodia sa preto všade tam, kde je nutné ušetriť každý gram a kúsok miesta.
Medzi nevýhody opäť patrí potreba väčšej obozretnosti v tom, kde si človek ustelie. Málinko otravné je aj samotné nafukovanie, ktoré zaberie trochu času a energie. To sa dá riešiť pomocou špeciálnych vakov alebo malinkých ventilátorov, ktoré plnenie celkom uľahčujú. Ich použitie má potom ešte jednu výhodu. Do karimatky sa dostane výrazne menej vlhkosti, ktorá môže v zime v jej vnútri kondenzovať a mrznúť. Opäť platí, že je dobré karimatky skladovať roztiahnuté a s otvoreným ventilom. Zamedzíte tak vzniku plesní, ktoré zhoršia jej izolačné schopnosti a hlavne znížia jej životnosť.
Výhody nafukovacích karimatiek
- sú najľahšie
- najzbaliteľnejšie
- možnosť dosiahnuť najväčších hrúbok
Nevýhody nafukovacích karimatiek
- vyššia náchylnosť
- možnosť prepichnutia a kompletnej straty funkčnosti
- vyššia cena
- nutnosť mať dobré pľúca alebo nafukovacie pomôcky
- nevhodné nafukovať ústami v mrazoch
Alumatky
Alumatky tvoria samostatnú a treba povedať, že nijako významnú kategóriu. Okrem toho, že sú ľahké a malé, v sebe skrývajú snáď už len samé nevýhody. Teda ešte okrem nízkych obstarávacích nákladov zodpovedajúcich možnostiam využitia. Po podlahe stanu alumatky väčšinou kĺžu, spacáky väčšinou kĺžu po nich. Hrúbka niekoľkých milimetrov neposkytuje žiadny relevantný tepelný komfort a nezachráni to ani odrazná alu-fólia prepožičiavajúca podložkám svoje meno.
Na druhú stranu môže byť alumatka super ako záložný prostriedok. Pokiaľ by malo dôjsť k nejakému priekaku, poslúži lepšie ako samotná izolačná fólia, ktorú určite každý nosíme v lekárničke (!) Inak alumatku môžeme využiť na drobné posedenie s priateľmi v tráve pri pikniku alebo povaľovanie na pláži či ako doplnkovú podložku pod nejakú lepšiu karimatku. A niekto ju napríklad vozí v aute ako najvyššiu núdzovku.
Výhody alumatiek
- sú ľahké
- lacné
- zbaliteľné do malého balíčka
Nevýhody alumatiek
- sú tenké (= takmer nulový komfort)
- veľmi neizolujú
- nie sú príliš odolné
- pre mnoho materiálov fungujú ako klzná plocha
KEDY SIAHNUŤ PO AKEJ KARIMATKE?
do kempu | na vodu | do hôr | na cyklotúru | na skialpy | na výlet | |
penovky | *** | * | *** | ** | ** | *** |
samonafukovačky | *** | *** | ** | ** | ** | ** |
nafukovačky | *** | *** | * | *** | * | ** |
alumatky | *** | * | * | ** | * | *** |
JE TVAR KARIMATKY ĎALŠÍ PARAMETER?
Áno. Špičkoví výrobcovia karimatiek ponúkajú spravidla dĺžkové, šírkové a tvarové varianty. K dispozícii tak môžu byť varianty Long pre dlhých spáčov, Regular pre bežných a Short pre spáčov a spáčky menšieho vzrastu alebo deti. Tam výber zďaleka nekončí. Napríklad americký NEMO Equipment má v ponuke tiež rozšírené varianty Wide pre objemnejších alebo rozmaznanejších spáčov.
Špeciálnu skupinu tvoria extra skrátené karimatky. Tie majú v obľube napríklad horolezci, ktorí karimatkou podložia iba svoje torzo, hlavu zložia do záhybov svojich verných lán a nohy podložia batohom. Kategóriu Extra Short alebo Extra Small niekedy volia aj „lovci gramov“, ktorí sú tak schopní ďalej ušetriť na hmotnosti.
Ani tu ale ešte nie sme s výberom na konci. Je tu pre nás ešte ťarcha voľby medzi bežným obdĺžnikovým tvarom a tvarom oblým, mumiovým. Do hry zasiahnu osobné preferencie. Obdĺžnik bude o pár gramov ťažší a zaberie o trošku viac miesta, za to môže ponúknuť o trochu väčší komfort. Múmia presne sadne pod múmiový spacák a vy neprichádzate do kontaktu s premrznutou zemou viac, než je úplne nevyhnutné.
AKO KARIMATKY SKLADOVAŤ?
Úplne ideálne je skladovať karimatky úplne roztiahnuté, naležato, s otvorenými ventilmi. Tak nám ani pri dlhodobom skladovaní nevzniknú deformácie a neskôr napríklad aj praskliny v miestach najčastejších ohybov, prehybov. Penová karimatka sa potom pod nami v lese nebude krútiť ako mastný úhor (ak skladujete karimatku vždy zmotanú do valca, navyše stále z rovnakej strany, určite viete, o čom hovorím), nafukovacia a samonafukovacia karimatka odvetrá prebytočnú vlhkosť a plesne a baktérie (aj vďaka čoraz častejšej antibakteriálnej úprave) nebudú mať v týchto miestach ľahký život. Asi ani nemusíme pripomínať, že karimatky skladujeme na suchom a temnom mieste, lebo UV žiarenie použitým materiálom úplne neprospieva a o vlhkosti a zahnívaní platí to isté.
CENA KARIMATKY – ČO JU Ovplyvňuje?
Na cenu karimatky má vplyv niekoľko prepojených faktorov. Prvým z nich je samozrejme materiál. Čím pevnejší, odolnejší, ale zároveň ľahší, tým drahší. Všeobecne sa dá povedať, že aj množstvo použitého materiálu zohráva úlohu, a to ako do plochy (short/regular/long), tak aj do šírky (hrúbka karimatky). S tým úzko súvisí ukazovateľ tepelného odporu (R). Jeho vysoké hodnoty sú spôsobené kvalitou použitých materiálov a ich množstvom. Preto aj „teplejšie“ karimatky s vyšším R budú drahšie.
Vplyv na cenu má určite aj konštrukcia karimatky. Spravidla sú najlacnejšie penové karimatky, potom jednoduché nafukovačky bez akýchkoľvek vnútorných výplní, potom nafukovačky s výplňou (tepelne odrazná vrstva, vrstva izolačného materiálu a pod.) a následne samonafukovačky. Vždy ale záleží na kvalite materiálu, takže poradie neberte ako dogmu. Ak je karimatka ľahká, má kompaktné rozmery po zbalení, dobre izoluje (vyššia R-Value), je pohodlná a nešuští = vyššie obstarávacie náklady z dôvodu zložitej konštrukcie a použitia špičkových materiálov.