Ako vybrať sedák
HUDY tým
Doba, kedy sa lezci viazali priamo na lano, alebo obliekali na kolene zošité úväzy, je nenávratne preč. Našťastie. Dnešná ponuka zahŕňa modely vhodné na stenu, do skál, na horské výstupy, VHT aj skialpinizmus. Poradíme vám s výberom toho, ktorý sa na vaše účely hodí najviac.
ŠPORTOVÉ LEZENIE V SKALÁCH A NA STENE
Trávite najviac času lezením v športovo odistených skalných oblastiach alebo tréningom na umelých stenách? Tak to siahnite po ľahkom a dobre priedušnom úväze, ktorý vás nebude nijako obmedzovať v pohybe. V ideálnom prípade by ste mali mať dokonca pocit, akoby ste ho na sebe vôbec nemali. Na silné polstrovanie pre zaistenie pohodlia zase až tak nehľaďte, v sedáku aj tak asi nebudete dlho nikde visieť. Moderné technológie navyše zaistia efektívne rozloženie váhy po celej ploche úväzu.
Sedáky opatrené tromi prackami vynikajú svojou univerzálnosťou, a to vďaka nastaviteľným nohavičkám. Tie oceníte najmä v chladnejších dňoch, kedy vám umožnia si na seba natiahnuť aj nejaké tie teplejšie zvršky. Na popularite však stále viac získavajú aj úväzy s jedinou rýchloupínacou prackou v páse a pevnými nohavičkami, niekedy s pružným dielom na zaistenie určitej flexibility. Výhodou takýchto modelov je nižšia váha a rýchlejšie obliekanie, pri ktorom odpadá nutnosť uťahovania či povoľovania.
Pri vyberaní sedáku nezabudnite na pútka na materiál. Na stenu a do športových ciest v skalách si vystačíte aj s dvoma. Pokiaľ je to možné, vyskúšajte si, ako sa do nich cvakajú expresky.
ANATóMIa SEDACieHO ÚVäZU
Zoznámte sa s konštrukčnými prvkami sedákov na úväze 3B Slight z dielne českej spoločnosti Rock Empire.
ALPINIZMUS A ľaDOLEZENIE
Do hôr zvoľte úväz so širším a hlavne dobre polstrovaným pásom, ktorý vám pri náročných výstupoch poskytne dostatok pohodlia a stabilitu, a to aj pri plnom naložení materiálom alebo počas dlhého visu na exponovanom istiacom stanovisku. Nezabudnite na dostatočnú rezervu vo veľkosti, aby ste sedák bez problémov natiahli cez niekoľko vrstiev oblečenia. Určite siahnite po modeli s tromi alebo štyrmi prackami, ktorý lepšie prispôsobíte tomu, čo máte práve na sebe.
Na dlhé horské výstupy väčšinou potrebujete niesť viac vybavenia, preto vyberajte medzi sedákmi so štyrmi a viacerými pútkami, ideálne tvarovanými tak, aby sa vám s materiálom dobre manipulovalo. Okrem toho sa dosť hodí, keď úväz disponuje okom na naviazanie pomocného lana a tunelmi na prestrčenie plastových nosičov, na ktoré môžete zavesiť napríklad ľadovcové skrutky.

Pokiaľ sa chystáte vyraziť do hôr, kúpte si tiež hrudný úväz, ktorý so sedákom prepojíte pomocou plochej slučky alebo lana. Takto vzniknutý kombinovaný úväz lepšie rozkladá sily pôsobiace na telo lezca pri páde a bráni pretočeniu hlavou dole. Z vyššie uvedených dôvodov by sa mal používať vždy, keď sa lezie s ťažším batohom.
VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA A SKIALPINIZMUS
Vyrážate na vysokohorské túry, či už pešo alebo na skialpoch, pri ktorých sa dostanete aj na ľadovec? Zaobstarajte si ľahký a skladný popruhový úväz. Väčšina modelov nie je kvôli úspore hmotnosti polstrovaná, niektoré zase vďaka zvláštnej konštrukcii umožňujú obliekanie aj s lyžami na nohách. Tieto sedáky často mávajú len jedno alebo dve pútka na materiál.

DÁMSKE ÚVÄZY
Renomované lezecké značky šijú aj sedáky priamo pre dámy. Od pánskych alebo univerzálnych modelov sa nelíšia iba farebným prevedením, ale predovšetkým tvarom prispôsobeným špecifikám ženskej postavy.

AKO ÚVÄZ SKÚŠAŤ
- Povoľte bedrový pás a pokiaľ to konštrukcia umožňuje, tak aj nohavičky.
- Úväz si oblečte a skontrolujte, či nemáte pokrútené alebo prekrížené nohavičky.
- Bedrový pás umiestnite zľahka nad panvu a utiahnite. Priestor medzi telom a sedákom by nemal byť väčší ako na dva prsty. Myslite na to, že sa istiace oko má nachádzať zhruba v strede postavy.
- Čo sa týka veľkosti, sedák by vám mal jednoducho dobre sedieť. Nesmie byť ani veľký, ani malý. Celkom sa hodí vybrať taký, ktorý má aspoň drobnú rezervu pre prípadné povolenie alebo dotiahnutie. Trčiaci koniec popruhu by mal byť dlhý aspoň ako trojnásobok šírky popruhu.
- Nohavičky umiestnite a dotiahnite tak, aby vás netlačili. Medzi nohu a nohavičku by ste opäť mali byť bez problémov schopní zasunúť dva prsty.
- To, či sedák naozaj sedí, zistíte iba pri zavesení do lana. Na našich lezeckých špeciálkach z tohto dôvodu nájdete testovacie centrá.
- Po zavesení by ste mali byť schopní sedieť vzpriamene, podobne ako na stoličke, a cítiť sa relatívne pohodlne. Pokiaľ cítite, že musíte pre udržanie v tejto pozícii vynaložiť prílišné úsilie, skúste skrátiť elastické popruhy na zadnej strane sedáku, ktoré spájajú bedrovú časť s nohavičkami.
- Bedrový pás by sa nemal posúvať a výrazne hýbať. Pokiaľ sa tak deje, skúste ho viac stiahnuť.
- Ak si chcete overiť, že zo sedáku nevypadnete, otočte sa zavesení opatrne hlavou dole.
- Dbajte tiež na to, aby bol sedák dostatočne pohodlný, neobmedzoval vás v pohybe a nikde nerezal alebo neškrtil.
- Vyskúšajte viac typov, aby ste našli ten pravý.