Ako vybrať správnu bežeckú vestu alebo batoh
Hanka Topolovová
4 minuty čtení
Možno už nejaký čas zvažujete, že doplníte svoju bežeckú výstroj o vestu, prípadne batoh. Kladiete si pritom otázky: Potrebujem túto časť výbavy vo svojom bežeckom šatníku? Nebude ma batoh obmedzovať, poskakovať na chrbte alebo snáď dokonca narúšať celkový dojem z voľného pohybu, behu? Je to dobrá voľba, pokiaľ vyberiete správne. Bez bežeckého batohu, vesty, ľadvinky sa bežci skrátka nezaobídu. Keď raz skúsite, viackrát nebudete chcieť inak.
BATOHY AJ VESTY? ÁNO! ROZHODNUTIE JE NA VÁS
Snahou týchto riadkov je, aby ste mali priestor si utriediť myšlienky a zhodnotiť vlastné bežecké potreby správnou optikou. Nie nadarmo sa hovorí, že je dobré učiť sa z chýb a skúseností ostatných bežcov. My sme za vás potrebné kilometre nabehali a tu sú naše skúsenosti. Berte ich ako dobre mienené rady tých, ktorí už majú niečo odbehané a súčasne vedia, aké bežecké „nádobíčko“ môžete na trhu nájsť.
Akí ste bežci?
Síce možno stále opakovaná, ale výstižná fráza hovorí: Každý bežec či bežkyňa je originál! Najdôležitejšie je porozmýšľať o svojich trasách. Urobte si jasno a podľa toho vyberajte, či je pre vás vhodný ultraľahký batoh, vesta na behanie alebo vám bude stačiť ľadvinka. V prípade, že beháte diaľky či preteky, sú pre vás tieto doplnky takmer rovnako dôležité ako kvalitné topánky (tie samozrejme patria medzi najzásadnejšie vybavenie). Mrknite na článok o výbere bežeckých topánok. Je veľmi komfortné mať miesto na odloženie tenkej bundy alebo ďalšieho oblečenia na behanie, uskladnenie vaku na vodu či bežeckých palíc. Pokiaľ možno majte všetko po ruke, aby obsluha nezdržovala pri behu. Informácie o výbere palíc na behanie nájdete tu.
AKO VYBRAŤ, ČI BATOH ČI VESTU, ABY spĺňali VAŠE POŽIADAVKY?
Zamyslite sa nad:
CHARAKTEROM BEHU
A) behám pre radosť alebo začínam
B) mám skúsenosti s behom, postupne pridávam kilometre aj náročnosť terénu
C) pripravujem sa na preteky alebo pretekám
Terénom
A) parky či lesoparky, spevnené cesty
B) les, voľné terény
C) horské výbehy s náročným terénom
D) behám do práce (špecifické na prípadné potreby týkajúce sa oblečenia alebo notebooku)
![]() |
![]() |
DĹŽKOU BEHU
A) do 2 hodín
B) poldenné bežecké výbehy
C) celodenné a viacdenné behy či preteky
NÁROKmi NA VYBAVENIE
A) stačí mi pár drobností a predovšetkým vak na vodu
B) potrebujem toho viac: oblečenie, vak na vodu, bežecké palice, desiatu...
C) potrebujem plnohodnotné vybavenie a je pre mňa dôležitá nízka váha na chrbte a praktické vychytávky: odvetraný chrbát, vrecko na hydrovak, vrecká na ramenách vesty…
Odpovede na tieto body vám pomôžu rozhodnúť, do čoho zainvestovať.
Teda:
Pokiaľ prevažuje A – ste začiatočník a vhodným riešením by mohla byť ľadvinka na behanie alebo batoh, ktorý použijete aj na ďalšie outdoorové aktivity.
Pokiaľ prevažuje B – záleží na vašich preferenciách, či zvolíte vestu alebo batoh, ak napríklad beháte aj do práce, batoh je lepšia voľba.
Pokiaľ prevažuje C – je ideálne mať oboje! Ale s ohľadom na uvedené detaily bude bežecká vesta vhodnejším riešením.
VESTA NA BEHANIE? PRE MINIMALISTOV A RACE BEŽcov
Na úvod je potrebné si uvedomiť, že aj vesta je batoh. Avšak minimalistického charakteru, ide vlastne o malý batoh s množstvom špecialít. Väčšina viest je prispôsobená na preteky aj tréning a poberie všetko, čo pri horských bežeckých aktivitách potrebujete. Hlavný priestor síce nie je taký veľký, ale napriek tomu je v nej miesto na hydrovak, základné oblečenie, telefón, výživové doplnky, palice atď. Naša skúsenosť hovorí, že detaily ako široké ramená, odvetraný chrbát, vrecko na hydrovak, vrecká na ramenách a predovšetkým nízka hmotnosť sú skvelý benefit. Rovnako ako bežecký batoh musí dobre sedieť a nesmie škrtiť, ani inak prekážať. Jej využitie nájdete najmä na kratších vzdialenostiach ako ultra dištanciách a samozrejme záleží aj na počasí. V zásade je možné tvrdiť, že vesta je vhodná predovšetkým pre tzv. race bežcov. Toto škatuľkovanie však nerobíme radi. Skúsení bežci nám určite dajú za pravdu, že každý má iné potreby. Niekomu aj na dlhý beh stačí minimum vecí a preferuje menej materiálu na svojom tele, aby si emócie z behu užil. Odporučili by sme určite vesty či ľadvinku od Montane alebo La Sportiva či Mammut.
PREČO UVAŽOVAŤ O BATOHU?
Hlavným dôvodom, prečo si zaobstarať batoh, je väčší objem a možnosť zbaliť si viac vecí a následne ich aj odložiť. Hodí sa teda na dlhé bežecké trasy alebo pretekanie, kedy sú veľké rozostupy medzi „občerstvovačkami“ a povinná výbava v podobe náhradného oblečenia a určitého objemu tekutín. Napriek tomu majú samozrejme detaily, ako sú vrecká na palice, kvalitné ramenné popruhy, vrecká na fľaše s pitím a vrecká na ľahkú vetrovku a výživu. Všetko vybavenie, ktoré potrebujete pre výkon, si môžete dopriať a nemusíte pri tom ani na chvíľku zastaviť. Všetko na úkor o niečo väčšej váhy ako v prípade bežeckej vesty. Môžeme odporučiť batohy od Black Diamond.
Beh ako cesta do…
Možno patríte medzi vyznávačov behu ako cesty do práce alebo pre vás táto pohybová aktivita predstavuje praktické riešenie, kedy sa premiestnite do potrebného bodu a zároveň sa venujete športu. Potom je pre vás batoh vhodná voľba. Umožňuje nosiť si so sebou oblečenie a niekoľko ďalších vecí. Z tohto dôvodu sa na prepravu vecí lepšie hodia klasické batohy alebo hybridné konštrukcie, ktoré sú síce ťažšie, robustnejšie, ale ideálne. Myslite na objem. My odporúčame pätnásťlitrový batoh kombinujúci výhody bežeckej vesty a klasického batohu. Celková hmotnosť je síce o niečo vyššia a zapínanie cez bedrá nemusí pôsobiť príjemne, ale odmenou je vysoká stabilita aj pri plnom naložení.
ČO DODAť NA ZÁVER?
Fakt, koľko toho nabeháte a kde, zásadne ovplyvňuje váš pohľad aj potreby. Podľa toho vyberajte trailový batoh, batoh s hydrovakom alebo len ľadvinku na behanie. Popoludňajšie prebehnutie v neďalekom lese či parku určite zvládnete aj bez veľkej výbavy. Ak vás ale čaká akýkoľvek dlhší beh, určite oceníte miesto, kam môžete uložiť bundu, jedlo, bežecké paličky, energetické gély, pláštenku a tiež poriadnu zásobu vody. Rozhodnutie je na vás, či vesta alebo batoh, ale argumenty poznáte.
Či už vyberiete batoh alebo vestu, odporúčame, aby ste stavili na svoj pocit.
1) Vyhovuje objem na chrbte vašim potrebám?
2) Sedí vám akurát?
3) Nespôsobuje na kontaktných miestach nepríjemné pocity, neškrtí vás?
4) Sú okraje ramenných popruhov vypolstrované?
5) Neprekážajú rezervoáre na ramenných popruhoch?
6) Máte hadičku od hydrovaku pohodlne a sedí vám náustok?
7) Odvetraný chrbát?
HANKA TOPOLOVOVÁ
Slečinka s dušou dobrodruha, ktorá kombinuje život na horách so životom v meste. Športový "mnohoživelník": cestička, gravel, bike, trailové behanie, bežky, lezenie, windsurfing ... Patrím medzi tých, ktorí prepadli kúzlu outdoorového športu, mám rada kopce a výzvy. Pracujem na UK FTVS, testujem športové vybavenie, vytvorila som dámsky športový časopis Wild cat a dlhé roky píšem o športe v rôznych súvislostiach. Podčiarknuté a zrátané šport má úžasný dar: dávať radosť, zážitky a možnosť spoznávať miesta a ľudí. V tom tkvie celé kúzlo a jedinečnosť.
PRÍRODA, ŠPORT, ENDORFÍNY sú ten NAJ koktail!
Prečítajte si aj môj článok o tom, ako vybrať vhodné oblečenie na behanie.
A článok o bežeckých topánkach La Sportiva Crossover.