Membrána budúcnosti: Futurelight
Libor Dušek / The North Face
4 minuty čtení
Budúcnosť patrí predovšetkým ohľaduplnému prístupu k prírode. To nie je fráza. Tento fakt je zrejmý každému rozumnému a zdravo uvažujúcemu jedincovi, ktorému záleží na tom, aby v zmysluplných podmienkach na Zemi žili jeho deti, vnúčatá a ďalšie generácie. Byť šetrný k prírode znamená okrem iného aj premýšľať nad tým, akým spôsobom a z čoho je vyrábané oblečenie, ktoré nosíme. Nevynímajúc to outdoorové. Samozrejme vyžadujeme kvalitu, ktorá umocňuje naše zážitky z pobytu v prírode a v rámci športových aktivít. Špičková a funkčná výstroj nie je v žiadnom prípade v rozpore s udržateľným štýlom života. Práve naopak! Kalifornská značka The North Face nedávno prišla na trh s membránou FUTURELIGHT™, ktorej vlastnosti spĺňajú na rozdiel od konkurenčných membrán obe dôležité kritériá: ohľaduplnosť k prírode a kvalitu.
MAXIMÁLNA PRIEDUŠNOSŤ, NEPREMOKAVOSŤ A ODOLNOSŤ
Prečo je FUTURELIGHT™ skvelý? Oblečenie z tohto materiálu je navrhnuté tak, aby vás čo najlepšie chránilo pred prírodnými živlami, a vyrobené tak, aby vaša pokožka mohla čo najviac dýchať. Za týmto účelom technológovia v The North Face vyvinuli úplne nový typ najľahšej a najpriepustnejšej membrány, vyrobenej technológiou nanospriadania. Tá dodáva nepremokavému oblečeniu FUTURELIGHT™ doposiaľ nevídanú priedušnosť aj pri zachovaní nepremokavosti a 100% odolnosti proti vetru. Stručne povedané, nepremokavá a pevná tkanina zabraňuje prenikaniu vlhkosti a nárazom vetra, pričom zaručuje, že zostanete v suchu, a zároveň vaše telo bude môcť odvádzať prebytočnú energiu.
PROCES NANOspriadania
Ako uvádzajú technológovia z The North Face, proces nanospriadania spočíva v pokladaní polyuretánového roztoku z viac ako 200 000 trysiek na podklad, kde sa zbiera v podobe randomizovanej matrice a vytvára membránu. Roztok sa následne použije na vytvorenie priedušnej a nepremokavej membrány, ktorú dávame na líc aj rub tkaniny. Vytvorením nanovlákien dostatočne malých na to, aby mohol vzduch voľne prúdiť skrz, zatiaľ čo voda je zadržaná vonku, sa podarilo dosiahnuť úroveň priedušnosti, ktorá je pre materiál FUTURELIGHT™ jedinečná. Jednou z najdôležitejších vlastností technológie FUTURELIGHT™ je možnosť nastaviť si ju podľa potrieb. Počas výrobného procesu je možné upravovať váhu, strečovosť, priedušnosť, a dokonca odolnosť a spĺňať tak potreby každého športovca a každého použitia.
V LABORATÓRIu aj V TERÉNE
The North Face spolupracuje s nezávislou inštitúciou Underwriter Labs, svetoznámou spoločnosťou, ktorá sa zameriava na nezávislé posudzovanie bezpečnosti výrobkov, a ktorá sa môže pochváliť viac ako 120 rokmi skúseností s testovaním protipožiarnych oblekov a oblekov chrániacich pred nebezpečnými materiálmi. Odborníci z Underwriter Labs podrobili FUTURELIGHT™ rovnako extrémnym testovacím štandardom vodeodolnosti, aké používajú pri testovaní hasičského vybavenia. Na oblečenie liali 750 litrov vody za hodinu. Tkanina FUTURELIGHT™ náročnému testu odolala a získala od Underwriter Labs certifikáciu na stopercentnú nepremokavosť, pričom vykazovala vysokú mieru priepustnosti vzduchu.
Na tvorbe prototypov, vývoji a testovaní produktov FUTURELIGHT™ sa podieľal aj tím elitných športovcov. Každý aspekt produktu bol dôkladne konzultovaný so špičkovými športovcami, ktorí nútili tímy našich návrhárov a textilných inžinierov premýšľať o budúcnosti technického oblečenia.
FUTURELIGHT JE ŠETRNÝ K PrÍRODe
Priedušné nepremokavé oblečenie je vyrábané udržateľným spôsobom z recyklovaných materiálov, teda znižuje odpad aj spotrebu nových materiálov. Tkanina Futurelight je z 90% vyrobená z recyklovaných zložiek. Preto je outdoorové oblečenie značky The North Face stojace na jej základe svojou výrobou najšetrnejšia k prírode. Navyše sú zvršky veľmi prakticky a slušivo riešené. Mrknite na bundu Dryzzle Futurelight Jacket Man a Dryzzle Futurelight Jacket Women alebo nohavice Dryzzle Futurelight Pant Men a Dryzzle Futurelight Pant Women.
S FUTURELIGHToM NA ŠPICBERKY
V máji minulého roku prebehla testovacia akcia produktov FUTURELIGHT™, na ktorej sa zúčastnilo viac ako päťdesiat outdoorárov z európskych krajín a USA. Kde inde testovať revolučnú vode a vetru odolnú membránu ako na riadne drsnom severe. Voľba teda padla na súostrovie Svalbard, inak Špicbergy, v Severnom ľadovom oceáne. To je tam hore, nad Nórskom, kúsok od Grónska. Žije tam 3 000 ľadových medveďov a o tri stovky menej ľudí. Treba poznamenať, že do povinnej výbavy sprievodcu patrí okrem iného aj guľovnica, nevyhnutná pre výpad do terénu. Päťdňového dobrodružstva sa za HUDY zúčastnili aj generálny riaditeľ Ondrej Johanovský a vedúci produktového oddelenia Luboš Doležal.
Základným táborom bol ľadoborec Nordstjernen, z ktorého šesťčlenné skupinky pod vedením skúseného horského vodcu znalého terénu vyrážali na celodenné skitouringové túry. Vzhľadom na charakter „Špicatých hôr“ si užili aj množstvo krásnych freeridových zjazdov panenským severským snehom. Tri dni v týchto podmienkach je nepochybne dostatočne dlhá doba na zhodnotenie novej kolekcie z materiálu, ktorý má ten najlepší potenciál formovať budúcnosť outdoorovej výbavy.
V porovnaní s klasickými, po roky používanými membránami, Luboš spolu s vynikajúcou odolnosťou voči vetru a zrážkam a výbornou priedušnosťou vypichol predovšetkým mäkkosť a poddajnosť materiálu FUTURELIGHT™. Ďalej ocenil skvelý strih modelov a ich celkovú maximálnu vhodnosť na freetouring, skialpinizmus a lyžovanie. Ondrej to vidí rovnako a podčiarkuje, že proklamovaná priedušnosť materiálu naozaj výborne funguje.
Foto: Mathis Dumas a Poppis Suomela