Modal, udržateľné vlákno z bukového lesa
Marek Žampach
3 minuty čtení
Je priedušný ako bavlna, ale bavlna to nie je! Jemný skoro ako hodváb, ale ani hodváb to nie je! Je odolný ako syntetika, ale je prírodného charakteru. Uhádnete, o akom materiáli je reč?
OBSAH:
Jasné, je to modal! Materiál, ktorý sa môže pochváliť skvelými vlastnosťami, kombinujúci mnoho výhod iných vlákien. To ho v posledných rokoch robí veľmi atraktívnym v množstve odvetví, okrem iného aj v outdoore, kde si buduje čoraz silnejšiu pozíciu.
TROCHu TEÓRIE O TOM, AKO MODAL VZNIKÁ
Modal pochádza prevažne z bukového dreva. Pri jeho výrobe sa vychádza z bukovej celulózy. To je jednoducho povedané tá zložka, čo drží drevo pohromade. Získanie čistej celulózy je základom na výrobu vlákna. Drevo sa najskôr rozdrví na malé kúsočky, ktoré sa upravujú na drevnú hmotu. Tá následne prechádza zložitými chemickými procesmi, ktorých výsledkom je kvapalina obsahujúca rozpustenú celulózu. Následne sa vytlačí malými tryskami do ďalších chemických roztokov a tu sa konečne zmení na dlhé a tenké nite tvoriace základ modalu. Výsledok teda patrí medzi viskózové vlákna alebo vlákna, ktoré sú vyrábané z prírodných surovín, predovšetkým z celulózy. Znie to celkom zložito. Našťastie si modal nemusíme pripravovať sami doma na kolene, ale existuje mnoho producentov, ktorí jeho výrobu majú v malíčku.
odkiaľ SA BERIE TEN NAJVIAC UDRŽATEĽNÝ MODAL?
Medzi najznámejších výrobcov patrí firma Lenzing AG. Firma sídliaca v Rakúsku patrí medzi svetových lídrov vo výrobe špeciálnych vlákien na báze drevnej celulózy. Výrazným bodom ich výroby je fakt, že celé pôsobenie spoločnosti je silne zamerané na udržateľnosť a riešenie environmentálnych aspektov. Lenzing ako hlavný zdroj na výrobu svojich celulózových vlákien preferuje drevo z udržateľne obhospodarovaných domácich lesov (napr. FSC) a investuje do moderných technológií znižujúcich spotrebu energie a vody pri výrobe. Vďaka tomu sú produkty spoločnosti Lenzing ocenené veľkým množstvom medzinárodne uznávaných certifikátov, príkladom je OEKO-TEX® Standard 100. Certifikát zaručuje, že textilné vlákno neobsahuje škodlivé látky, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí.
>>> ČO NOVÉ NA POLI OUTDOOROVÝCH MATERIÁLOV? <<<
Ďalším výrazným certifikátom je EU Ecolabel, označujúci textilné produkty, ktoré majú znížený dopad na životné prostredie naprieč celým svojím životným cyklom vrátane výrobného procesu. Modal totiž nielenže pochádza plne z prírody, ale je tiež 100% odbúrateľný, a dokonca podľa tvrdenia firmy aj kompostovateľný, čo je vlastnosť, za ktorú sa na nás planéta asi hnevať nebude.
Výhody použitia modalu
Ekológia a všetko to okolo je síce super, ale aby mohol byť materiál s obľubou využívaný, musí byť rozhodne aj funkčný. Aké sú teda ďalšie hlavné vlastnosti modalu? Už z úvodu tohto článku sa môže zdať, že si tento podivuhodný materiál berie to najlepšie z mnohých iných vlákien. Je veľmi mäkký a príjemný na dotyk, čo v textilnom priemysle zvyšuje komfort nosenia. Táto vlastnosť sa dá prirovnať k obľúbenej bavlne, na rozdiel od nej však modalové produkty vynikajú lepšou nasiakavosťou a priedušnosťou, čo oceníte predovšetkým v horúcich dňoch alebo pri aktivitách s vysokou mierou potivosti.
Vďaka svojej štruktúre drží aj veľmi dobre farby. Nedochádza tu k "blednutiu látky" a ďalším estetickým neduhom, a to ani po mnohonásobnom vypraní. Rovnako je tomu aj pri jeho lesklosti, ktorou je modal typický. Zaujímavou vlastnosťou, ktorú využijeme nielen v našom outdoorovom prostredí, je aj veľmi solídna pevnosť a odolnosť, prejavujúca sa napríklad stálosťou pôvodnej formy a tvaru alebo vysokou životnosťou materiálu. Tieto vlastnosti robia z vlákna naozaj atraktívnu voľbu na výrobu oblečenia a ďalších textilných výrobkov kombinujúcich komfort, funkčnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu.
AKO SA O MODAL STARAť?
Údržba oblečenia a textilných výrobkov vyrobených z modalu je relatívne jednoduchá a podobná ako pri iných citlivejších materiáloch.
Odporúča sa prať na nejaký šetrný režim s nižšou teplotou. Samozrejmosťou je aj použitie vhodného pracieho prášku. Následné postupné sušenie je vhodné skôr na vzduchu. Pri použití sušičky dajte pozor na to, aby bola nastavená nízka teplota sušenia. Minimalizujete tým riziko zmršťovania a poškodenia štruktúry. Žehlenie modalových materiálov nie je príliš vhodné. Vždy je však potrebné sledovať štítok výrobcu udávajúci pokyny ku konkrétnemu materiálu a výrobku. Modal sa v jednotlivých materiáloch vyskytuje častokrát v určitom pomere, a tak môže byť údržba jednotlivých produktov mierne odlišná.
MODAL, MATERIÁL S BUDÚCNOSŤOU!
Modal je skrátka inovatívne a udržateľné vlákno, ktoré sa v posledných desaťročiach rozšírilo do mnohých odvetví textilného a obuvníckeho priemyslu. Stalo sa obľúbeným materiálom na výrobu rôznych druhov oblečenia a textilných výrobkov, ako je funkčné a športové oblečenie, spodná bielizeň, ale aj vrchné oblečenie. Možnosti použitia tohto viskózového vlákna sa neustále rozširujú, a tak obavy o jeho budúcnosť rozhodne nie sú na mieste.
A čo vy? Máte v šatníku niečo s prímesou modalu?
Seriál o materiáloch pripravujeme v spolupráci s českým výrobcom technického outdoorového oblečenia Direct Alpine.