Na skok do Škótska: diaľková trasa Skye Trail
Tereza Jandová
5 minut čtení
Chodník Skye Trail nájdeme na rovnomennom ostrove nachádzajúce sa v škótskej Vysočine. Pýši sa 128 kilometrami vinúcou sa príjemne kopcovitou krajinou. Pokiaľ ste už prešli známou West Highland Way alebo dávate prednosť trochu náročnejšiemu, menej preľudnenému trailu, bude táto diaľková trasa určite dobrou voľbou. Užijete si kráčanie po útesoch, na ktoré za veterných dní dorážajú vlny oceánu, aj odľahlé hory, kde len tu a tam stretnete pár ľudí. Spoločnosť vám budú robiť najmä všadeprítomné, voľne sa pohybujúce ovce.
KEdy a na akO dlho vyraziŤ
Väčšina z nás si pri zmienke o Škótsku predstaví daždivé a značne premenlivé počasie. Pri voľbe vhodného termínu a najmä za prispenia trochy tej šťasteny si môžeme užiť aj teplé a slnečné dni bez jedinej kvapky vody. Ak chcete ísť šťastíčku trochu naproti a zvýšiť pravdepodobnosť vydareného počasia, dobrou voľbou by mohli byť jarné a skoro jesenné mesiace. Navyše sa zvyšuje šanca, že sa vyhnete sezóne midges, bodavých a otravných mušiek, ktoré vám dokážu z dovolenky urobiť peklo.
Tieto drobné hmyzie netvory sa ujímajú vlády najmä nad škótskymi mokraďami, ktorých je skutočne požehnane, a to v období od júna do konca leta. Nedajú vám chvíľu pokoja a bez kvalitného repelentu a moskytiéry na hlavu sa jednoducho nezaobídete. Ak si pre svoju návštevu zvolíte chladnejšie obdobie, pravdepodobne si vychutnáte chvíle bez neustáleho sebaobranného mávania rúk. Najčastejšia doba potrebná na zdolanie Skye Trailu je 5-6 dní v závislosti na vašich schopnostiach a skúsenostiach.
Doprava na začIAtOk trailu
Na ostrov Skye sa najľahšie dostaneme, ak najprv poletíme do Edinburghu, hlavného mesta Škótska, následne rovno z letiska prejdeme autobusom do Galsgowa a odtiaľ už chytíme priame spoje na tento veľmi obľúbený ostrov. Nejaké tie libry ušetríme, pokiaľ si lístky na autobus kúpime online.
Turistický sprievodca zaoberajúci sa Skye Trailom uvádza smer trasy zo severu na juh, ale nič vám nebráni ísť pokojne v opačnom smere, rovnako ako som to urobila ja. Štart na severe sa nachádza takpovediac uprostred ničoho, ale aj tam sa dostanete autobusom z prístavného mestečka Uig. Na začiatok na juhu sa dostanete ľahšie, nachádza sa v meste Broadford. Pripravte sa ale na závratné ceny cestovných lístkov. V prípade, že dávate prednosť dobrodružnejšiemu spôsobu cestovania, môžete skúsiť stopovať. Tamojší vodiči bývajú často ochotní túlavého človeka kus povoziť.
Trasa a značenIE
Trasa nás zavedie na útesy s výhľadom na oceán, do trávnatých kopcov okupovaných stádami oviec, ale aj k modrým, ľadovo studeným jazerám. Terén nie je technicky náročný, aj tak ale zdolanie trailu nie je úplne zadarmo. V porovnaní s West Highland Way je predsa len o poznanie náročnejší. Komplikáciou sa stáva najmä neexistujúce značenie a v mnohých prípadoch dokonca neexistujúci chodník. Ako nenahraditeľného pomocníka odporúčam, ako už toľkokrát, stiahnuté offline Mapy.cz, kde je celý trail vyznačený. Bez nich by ste sa nepochybne stratili. A nie raz! Možno sa stratíte aj tak, ale našťastie budete vedieť, ako sa spoľahlivo zase nájsť.
Nocovanie
Stanovať v Škótsku, a teda aj na ostrove Skye, je radosť. Ak človek použije sedliacky rozum a nepostaví si stan priamo niekomu pod oknom, môže si rozložiť svoje dočasné obydlie prakticky kdekoľvek, kde to podmienky dovolia. Týmito podmienkami mám na mysli hlavne mokrade, s ktorými sa na ceste neraz stretneme. Tí z vás, ktorí si chcete užiť výdobytky civilizácie, ako je sprcha, záchod a nejaké to občerstvenie, môžu využiť kempy. Tých je na chodníku dostatok. Nájdete ich opäť vyznačené na Mapy.cz.
Na trase existujú aj takzvané bothy, čo sú skromne vybavené, voľne prístupné domčeky, v ktorých je možné prenocovať na poschodiach bez matracov. Túto možnosť uvítate najmä za nepriaznivého počasia. Jedna núdzová chata sa nachádza neďaleko severného štartu a ďalšia pri Loch Scavaig, päť kilometrov od mestečka Elgol. Čo sa týka ubytovania v hoteloch či penziónoch, pripravte sa na variantu, že na poslednú chvíľu nezoženiete žiadne. Ostrov Skye je veľmi obľúbeným rekreačným miestom pre mnohých Britov, kvôli čomu sú ubytovacie kapacity zaplnené dlho dopredu.
Voda na Skye TrailI
Keby to na všetkých trekoch s vodou bolo také jednoduché ako v Škótsku, bola by to značná úľava pre náš chrbát. S vodou, až na výnimky, nie je najmenší problém. Bude však potrebné mať so sebou filter, zvlášť kvôli všadeprítomným ovciam. Jediný úsek, kde nebude voda na každom kroku, sa nachádza v kopcoch severne od Portree.
JEdlo na Skye Traili
V prípade, že sa rozhodnete začať na severe, počítajte s tým, že tam si jedlo neobstaráte žiadne. Chodník začína pri opustenom parkovisku a tam na nič okrem niekoľkých obytňákov nenarazíte. Obchodíky s potravinami sa nachádzajú v mestečku Uig, cez ktorý tak či tak pôjdete. Naopak pri voľbe smeru opačného, v Broadforde je možné nakúpiť vo veľkom supermarkete. V priebehu cesty veľa možností, kde dokúpiť zásoby už nie je. Obstojný obchod sa nachádza až v Portree.
VybavenIe na Skye Trail
Škótske počasie je vrtkavé, a tak treba byť pripravení na všetko: od vytrvalého dažďa až po úplne azúrovú oblohu. Zbaľte si do batohu okrem základných vecí, ako je stan, spacák a karimatka, aj veci, ktoré sa postarajú o váš komfort počas neustále sa meniacich podmienok.
HlavnE zOstaŤ v suchu
Rozhodne by nemala chýbať nepremokavá bunda a poprípade aj nepremokavé nohavice. Aby aj vaše veci zostali v suchu, poradím vám skvelý tip. Iste ste si už všimli, že hoci ste mali na batohu pláštenku, vybavenie vo vnútri ste mali navlhnuté, pretože sa vám dovnútra voda dostala cez chrbtový systém. Riešením je takzvaný liner. Znie to honosnejšie, než ako to v skutočnosti je. Jedná sa o väčšie pevnejšie vrece, môže sa použiť napríklad ten na odpadky, ktorý sa vloží do batohu a až do neho sa vkladajú veci. Vrece sa zaroluje a všetko je v suchu aj v prípade, že vám batoh premokne.
Ďalšou dôležitou položkou na zozname vecí, bez ktorých sa nezaobídete, sú samozrejme topánky. Rovnako ako na West Highland Way si tu vystačíte s nízkymi trekovými topánkami alebo tými, čo sú určené na trailový beh, prípadne mäkšími eproučovkami („nízkymi pohorkami“). Počítajte s tým, že vás čaká veľa podmáčaných úsekov. Topánky budú pod častým náporom vody a bahna, aj keď nebude pršať. Z tohto dôvodu stojí za to zvážiť obuv s gore-tex membránou. Ak dávate prednosť priedušnejšiemu variantu, môžete zvoliť topánky bez membrány a skombinovať to s nepremokavými ponožkami.
Čo sA eštE bude hodiŤ
Dobrým pomocníkom vám budú trekové palice. Uľahčia vám stúpanie do kopcov a pri zostupe uľavia vašim kolenám. Pokiaľ nebudete zostávať v komerčných kempoch, príde vám vhod powerbanka na nabíjanie všetkej elektroniky, pretože v priebehu cesty veľa možností stretnúť sa so zásuvkou mať nebudete. Čelovku môžete pokojne nechať doma, pretože v Škótsku je vidieť podstatne dlhšie ako u nás. Rozhodne sa oplatí byť pripravení na krvilačné midges, zvlášť od konca mája do septembra. V boji proti nim sa bude hodiť moskytiéra a účinný repelent.
Skye Trail je skvelou alternatívou k West Highland Way. Zavedie vás na miesta, kde budete úplne sami, ale zároveň sa dostanete dostatočne často do civilizácie, aby ste si nemuseli brať jedlo na mnoho dní. Mierny terén nevyžaduje rozsiahle znalosti pohybu v horách, ale nejaké skúsenosti sa určite hodia. Hlavne to neprežeňte s výbavou – napríklad ako pár, ktorý som stretla v závere chodníka. Trek si rozhodne neužijete, ak sa budete ťahať s obrovskou krosnou vyváženou ešte malým batohom na bruchu.
Prajem vám ľahký krok a trail plný zážitkov!