Najkrajšie švédske národné parky
Jaromír Zaoral
7 minut čtení
Švédske národné parky sú jedinečnými prírodnými oblasťami, ktoré odrážajú rozmanitosť a krásu severskej krajiny. Prvé národné parky boli vo Švédsku založené už v roku 1909, čo z tejto krajiny robí priekopníka v oblasti ochrany prírody. Každý z parkov ponúka zaujímavé zážitky pre návštevníkov. Môžeme podnikať pešie túry, pozorovať divokú zver, alebo sa len kochať nádhernými výhľadmi. Dodnes sú švédske národné parky starostlivo spravované, aby zostali nedotknutými oblasťami pre budúce generácie. V súčasnosti má Švédsko celkom 30 národných parkov rozprestierajúcich sa po celej krajine – od hustých lesov na juhu až po arktickú tundru na severe. Autor tohto článku Jarda Zaoral navštívil väčšinu z nich a vybral pre vás tie najzaujímavejšie.
Tyresta – HNEĎ ZA HRANICAMI HLAVNÉHO MESTA
Začíname najdostupnejším národným parkom, ktorým je Tyresta neďaleko Štokholmu. Dostanete sa k nemu pohodlne mestskou hromadnou dopravou švédskeho hlavného mesta a môžete si tu užiť nedotknutú prírodu s minimom turistov. Národný park Tyresta je jedným z najlepšie zachovaných príkladov pôvodných severských lesov vo Švédsku. Bol založený v roku 1993 a rozkladá sa na ploche približne 50 km². Park je známy svojimi hlbokými lesmi, ktoré zahŕňajú ako staré borovice, tak husté smrekové porasty, a tiež malebnými jazerami a močiarmi. Niektoré časti lesa sú staré až 400 rokov, čo z Tyresty robí cennú prírodnú rezerváciu s bohatou biodiverzitou. Žijú tu rôzne druhy vtákov, cicavcov a bezstavovcov. Park je domovom aj vzácnych druhov, ako je napríklad rosomák alebo orol morský. Môžete tu naraziť aj na losy.
Bohužiaľ v roku 1999 časť parku zasiahol rozsiahly požiar, ktorý zničil približne 10 % rozlohy parku. Aj keď požiar spôsobil značné škody, stal sa zároveň príležitosťou na pozorovanie, ako sa príroda dokáže obnoviť. Dnes je táto oblasť jedným z najzaujímavejších miest v parku, kde môžu návštevníci sledovať postupný návrat lesa. Spálený, na pohľad zničený les sa teraz pomaly obnovuje, pričom nové rastliny a stromy začínajú znovu rásť a priťahujú späť rôzne druhy živočíchov.
Parkom prechádza niekoľko dobre značených turistických chodníkov, ktoré návštevníkom umožňujú preskúmať rôzne časti tejto nádhernej oblasti. V národnom parku môžeme podniknúť ako jednodňový výlet, tak so sebou vziať stan a prejsť park dôkladne v priebehu niekoľkých dní (pozor, stanovať sa môže len na vyznačených miestach!). Ja odporúčam prechod zo zastávky Tyresta By smerom na sever do dediny Racksta na zastávku Bergholmsvägen.
Gotska Sandön - dobrodružstvo na piesočnej dune
Teraz sa presunieme cez more k unikátnemu národnému parku Gotska Sandön, kam sa môžete vydať z prístavu Nynäshamn neďaleko Štokholmu. Gotska Sandön je na prvý pohľad veľmi ľahko dostupný, pretože do prístavu sa dá tiež pohodlne dôjsť aj mestskou hromadnou dopravou a ďalej je to len pár hodín na trajekte. Už čoskoro sa ale dozviete, že to nie je len tak…
Najskôr vám ale priblížim, prečo patrí Gotska Sandön k mojim najobľúbenejším švédskym parkom. Je to odľahlý a fascinujúci národný park, nachádzajúci sa na rovnomennom ostrove v Baltskom mori, severne od švédskeho ostrova Gotland. Tento neobývaný ostrov, ktorý je súčasťou národného parku od roku 1909, patrí k najizolovanejším a najmenej dotknutým prírodným oblastiam vo Švédsku. Gotska Sandön je vlastne jedna veľká piesočná duna, ktorá vytvára dramatickú a takmer pustú krajinu. Piesočné pláže, ktoré sa tiahnu kilometre pozdĺž pobrežia, sú jedny z najkrajších v celom Baltskom mori. Vnútrozemie ostrova je naopak porastené starými a hustými borovicovými lesmi. Ak máte rady nekonečné pláže bez ostatných turistov a prechádzky po výnimočných dunách a v zaujímavých lesoch, toto miesto je určite pre vás.
Samotný príchod k ostrovu ale nie je len tak. Na ostrove nie je žiadny prístav, a tak sa na ostrov vylodíte len zo špeciálnej gumovej lode, ktorá nabehne priamo na piesočnú pláž. Tú posádka zvolí podľa aktuálnych veterných podmienok. Najmä smer vetra rozhodne, či vás čaká dobrodružstvo na ostrove buď zo severnej, južnej, západnej alebo východnej strany. To môže znamenať veľmi rozdielnu vzdialenosť od základného tábora ostrova. Môže to byť ako krátka prechádzka, tak aj 10km túra. To je skvelé, pretože táto skutočnosť odradí množstvo turistov a vy si tak môžete užiť ostrov takmer osamote.
Tak či onak je Gotska Sandön moje najobľúbenejšie miesto vo Švédsku na odpočinok. V základnom tábore si môžete buď postaviť vlastný stan, alebo prenajať útulnú chatku. Na ostrov si ale musíte všetko vrátane jedla doniesť. Užijete si tak skutočnú pohodu bez vymožeností civilizácie. Ďalším plusom a zaujímavosťou je, že na rozdiel od zvyšku Švédska tu nenájdete ani jediného komára. Vďaka piesočnému povrchu tu nie je žiadne jazierko alebo kaluž, kde by mohli vyrásť nové larvy.
Skuleskogen – najrýchlejšie rastúce hory na svete
Nastal čas presunúť sa pozdĺž pobrežia na sever. Diaľnica na sever Švédska je trochu nudná. Prechádzate viac-menej len monotónnymi lesmi. To sa ale mení po prejazde visutého majestátneho mosta Höga Kusten, ktorý je len o pár metrov kratší ako slávny Golden Gate v San Franciscu. Za týmto mostom začína oblasť Höga Kusten (v preklade „Vysoké pobrežie“), ktorá je známa svojimi dramatickými skalnatými útesmi a hlbokými zálivmi zdvíhajúcimi sa strmo z mora. Zaujímavosťou je, že Höga Kusten je teraz najrýchlejšie sa zdvíhajúcou pobrežnou oblasťou na svete, čo je proces prebiehajúci od poslednej doby ľadovej. Táto téma ma tak zaujala, že som si ju nechal podrobnejšie vysvetliť od geografa vyučujúcim na univerzite Umeå, Håkana Appelblada:
„Geologicky je Höga Kusten výnimočná svojou postglaciálnou izostáziou – procesom, pri ktorom sa zem dvíha po ústupe ľadovca. Za posledných 10 000 rokov sa pobrežie zdvihlo o viac ako 800 metrov, čo viedlo k formovaniu strmých skalných útvarov a unikátneho terénu. Tento proces pokračuje dodnes rýchlosťou približne 8 mm za rok, čo vytvára dynamickú krajinu, ktorá je neustále v pohybe. Ja sám za svoj život vidím veľké rozdiely na plážach Botnického zálivu v tejto oblasti. Naozaj rastú.“
Vďaka unikátnej geológii je Höga Kusten zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a je obľúbenou destináciou pre turistov aj milovníkov prírody. Medzi hlavné atrakcie patria pešie chodníky, ako je Höga Kustenleden vedúci cez celú túto oblasť. Neminie ani impozantný skalný útvar Skuleberget, ktorý sa týči 286 metrov nad more. Na vrchol mimochodom môžete vyliezť cez via ferraty všetkých obtiažností.
Najzaujímavejšou oblasťou oblasti Höga Kusten je potom národný park Skuleskogen, kde môžete objavovať okrem nádherných lesov, útesov, pokojných jazier a výhľadov na Baltské more aj zaujímavé jaskyne. Pri návšteve tohto parku určite nevynechajte Slåttdalsskrevan, čo je jedno z najvýznamnejších a najpôsobivejších miest v parku. Jedná sa o úzku a hlbokú skalnú rozsadlinu tiahnucu sa medzi dvoma strmými útesmi. Rozsadlina je asi 200 metrov dlhá, 7 metrov široká a viac ako 30 metrov hlboká.
V Skuleskogene odporúčam stráviť aspoň 2-3 dni. Cez celý Skuleskogen sa dajú naplánovať zaujímavé niekoľkodenné prechody, pri ktorých môžete v národnom parku stanovať alebo prespať v niekoľkých z jednoduchých útulných chatiek.
Abisko – LAPONSKé KRÁĽOVSTVO
Presúvame sa ďalej na sever. Do Abiska môžete dôjsť autom, ale počítajte s naozaj dlhým presunom. Zo Štokholmu je to cez 1300 km a 14 a pol hodiny autom, čo je podobne ďaleko ako cesta z Prahy do Štokholmu. Ak neplánujete nejaký veľký roadtrip, môžete zvoliť aj cestu nočným vlakom zo Štokholmu, ktorý je medzi horalmi a dobrodruhmi veľmi populárny.
Národný park Abisko, založený v roku 1909, je jedným z najznámejších národných parkov vo Švédsku. Nachádza sa v Laponsku, ďaleko na severe krajiny, približne 200 kilometrov za polárnym kruhom, v blízkosti mesta Kiruna a na brehu jazera Torneträsk. Abisko je známe svojou drsnou, ale ohromujúcou severskou krajinou, ktorá zahŕňa hory, hlboký kaňon, jazerá a tundru. Prečo láka Abisko turistov z celého sveta? Tu máme 4 hlavné dôvody:
• Abisko je jedným z najlepších miest na svete pre pozorovanie polárnej žiary, a to vďaka svojej polohe ďaleko na severe a čistému ovzdušiu. Aurora Sky Station, ktorá sa nachádza na vrchole hory Nuolja, je slávne observatórium, kde si návštevníci môžu vychutnať jedinečný zážitok z pozorovania polárnych žiar v optimálnych podmienkach. Okrem toho je toto miesto v letných mesiacoch tiež skvelým spotom na sledovanie polnočného slnka. Z vrcholu môžete obdivovať aj populárny skalný útvar - Laponskú bránu.
• Kaňon Abiskojåkka, ktorý bol vyhĺbený rovnomennou riekou, je jedným z najpôsobivejších prírodných útvarov v parku. Kaňon je hlboký a úzky, s dramatickými stenami z tmavej skaly týčiacimi sa nad tyrkysovo modrou vodou rieky. Pozdĺž kaňonu vedie turistický chodník ponúkajúci nádherné výhľady.
• Abisko je severným východiskovým bodom jednej z najslávnejších turistických trás vo Švédsku, Kungsleden alebo „Kráľovskej cesty“. Tento 440 kilometrov dlhý chodník vedie cez niektoré z najkrajších častí švédskej divočiny vrátane národných parkov Abisko a Sarek. Prvý úsek z Abiska do Nikkaluokty je považovaný za jeden z najprístupnejších a najobľúbenejších úsekov trasy a je ideálny ako pre začiatočníkov, tak pre skúsených turistov.
• Abisko sa nachádza v srdci tradičnej oblasti Sámov, pôvodných obyvateľov Laponska. Návštevníci parku majú príležitosť zoznámiť sa s ich bohatou kultúrou vrátane tradičného chovu sobov a remesiel. V okolí Abiska sa organizujú rôzne kultúrne podujatia a návštevy samských dedín, ktoré poskytujú hlbší náhľad do života v tejto jedinečnej časti sveta.
Na záver mám pre vás tip, kedy Abisko navštíviť. Najlepší čas na návštevu je buď jún na pozorovanie polnočného slnka, september na sledovanie polárnej žiary a treky v okolí a marec pre zimné dobrodružstvo.
Sarek – POSLEDNÁ EURÓPSKA DIVOČINA
Pri popise Abiska som spomenul chodník Kungsleden. Potom sa môžete dostať až do národného parku Sarek, čo je možno vôbec najzaujímavejší národný park Švédska. Sarek je dodnes jedným z najdivokejších a najmenej dotknutých prírodných oblastí v Európe. Park bol založený v roku 1909 a spoločne s parkami Padjelanta a Stora Sjöfallet tvorí rozsiahlu chránenú oblasť, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO pod názvom Laponská oblasť.
Sarek je preslávený svojou dramatickou krajinou. V parku na vás čakajú strmé horské masívy, hlboké údolia, ľadovce a rieky. Park sa rozkladá na ploche viac ako 1 970 km² a zahŕňa šesť z desiatich najvyšších vrcholov Švédska, vrátane pôsobivej hory Sarektjåkkå, ktorá dosahuje výšku 2 089 metrov. Ľadovce pokrývajú veľkú časť parku, čo z neho robí jednu z najťažších a najodľahlejších oblastí pre turistiku v celej Škandinávii.
Sarek je často označovaný ako „divočina Európy“ a jeho návšteva znamená pravé dobrodružstvo... V parku nie sú žiadne značené turistické chodníky, mosty ani chaty, čo znamená, že návštevníci musia byť plne sebestační a pripravení na náročné podmienky. Cesty cez park vedú divokou a nespútanou prírodou, kde sa ľudia musia spoliehať len na svoje mapy, navigačné zručnosti, skúsenosti a vlastné zásoby jedla.
Najčastejším východiskovým bodom je horská stanica Saltoluokta, odkiaľ môžete naplánovať neuveriteľné výpravy. Aj ja na svoju prvú výpravu Sarekom čakám a nemôžem sa dočkať. Už niekoľkokrát bola v pláne, ale zakaždým do toho niečo vliezlo. Vyjde to teraz na jeseň roku 2024? Najmä na vyhliadku z hory Skierfe sa nemôžem dočkať.
Fulufjället – unikátna náhorná plošina s najvyšším vodopádom Švédska
Na záver sa presunieme viac na juh, ale v horách a pri nórskych hraniciach zostaneme. Rád by som vám predstavil národný park Fulufjället, ktorý nájdete v kraji Dalarna. Väčšina národného parku Fulufjället je na náhornej plošine s mierne zvlneným terénom, ktorý je typický pre Škandinávsky horský masív. Plošina dosahuje výšku okolo 1000 metrov nad morom a jej vrcholové partie sú často pokryté kamennými poľami a vresoviskami. To znie ako divočina, že? Na rozdiel od Sareku tu ale nájdete niekoľko chát, ktoré môžete použiť ako útočisko pri svojich výpravách.
Okrem náhornej plošiny nájdete v národnom parku aj niekoľko ľadovcových údolí a v jednom z nich nájdete dokonca najvyšší vodopád vo Švédsku. Njupeskär je 93 metrov vysoký a z toho voľný pád vody dosahuje 70 metrov. Vodopád je jednou z hlavných atrakcií parku a je ľahko prístupný po turistickom chodníku, ktorý vedie z návštevníckeho centra v Naturum Fulufjället. V zime, keď vodopád zamrzne, je tu populárne aj ľadolezenie.
Ďalšou zaujímavosťou národného parku Fulufjället je miestny strom „Old Tjikko“, ktorý je považovaný za najstarší strom na svete. Mal by byť starý viac ako 9 500 rokov. Tento objav priniesol Fulufjälletu medzinárodnú pozornosť a urobil z neho miesto záujmu pre vedcov a milovníkov prírody.
Fulufjället je jedinečné miesto, kde sa stretáva surová krása škandinávskej prírody s bohatou históriou a geologickými zázrakmi. Tento národný park ponúka návštevníkom príležitosť zažiť pokoj a majestátnosť divočiny v jednom z najmenej narušených ekosystémov Európy. Ak tento národný park navštívite, nezabudnite tiež využiť saunu pri Rösjöstugorna a skok do ľadového jazera.
Čo ďalšie stojí vo Švédsku za návštevu?
Toto je zoznam podľa mňa najzaujímavejších národných parkov Švédska. Nájdete ich ale v tejto nádhernej krajine samozrejme oveľa viac. Podrobne si o nich môžete prečítať v angličtine na oficiálnej stránke: https://www.sverigesnationalparker.se/en/
Vo Švédsku inak nájdete niekoľko ďalších veľmi zaujímavých miest, ktoré síce nie sú národnými parkami, ale rozhodne stoja za návštevu. Predstavím vám aspoň krátko moje najobľúbenejšie:
• Gotland – najväčší švédsky ostrov, ktorý sa nachádza neďaleko už predstaveného Gotska Sandön. Ostrov ponúka malebné pláže, dramatické vápencové útesy – tzv. raukary a bohatú históriu siahajúcu až do vikingskej éry, čo z neho robí obľúbenú turistickú destináciu. Ďalej je preslávený svojim stredovekým mestom Visby, zapísaným na zozname UNESCO.
• Štokholmské súostrovie – je rozľahlý komplex viac ako 30 000 ostrovov, ostrovčekov a skál rozprestierajúcich sa v Baltskom mori východne od Štokholmu. Táto oblasť je obľúbená pre svoje malebné krajiny, rybárske dediny a pokojné zátoky. Ostrovy sú perfektné na jedno a viacdenné výlety. Medzi moje najobľúbenejšie ostrovy patria Gällnö, Rödlöga, Grinda a Sandhamn.
• Jämtlandský trojuholník – Pokiaľ hľadáte horské dobrodružstvo, ale dostupnejšie ako Abisko, Kungsleden alebo Sarek, zamierte preskúmať Jämtlandský trojuholník. Nájdete ho neďaleko obľúbeného zimného strediska Åre v strednom Švédsku a užijete si tu nádhernú severskú horskú prírodu. Tento trojuholník spája tri chaty Storulvån Fjällstation, Blåhammarens Fjällstation a Sylarnas Fjällstation. Celková výprava je 47km dlhá.