Neviete si rady s výberom cepínu?
VŠEOBECNE
Cepíny sú symbolom a praktickým vybavením alpinistov. Sú nepostrádateľné ako pri pohybe po ľadovci, v zľadovateľých žľaboch, tak pri zdolávaní ľadových stien a mixov. Pretože cepín bude vašim priateľom niekoľko rokov, nemala by byť cena tou najdôležitejšou podmienkou pri výbere.
Využiteľnosť, pevnosť a kvalita materiálov, hmotnosť a kľudne aj dizajn by mali rozhodovať pri vašom výbere. Venujte pozornosť spracovaniu: oceľ, hliníková zliatina, zváraný kov či nitovanie.
Prezrite si taktiež hrot (zobák): úzky hrot sa zaborí do ľadu jednoduchšie než široký, ale nebude tak silný a odolný. Násady väčšiny cepínov, ktoré sú dnes na trhu, sú vyrobené z hliníka, tým je dosiahnuté perfektné vyváženie a pohltenie rázovej energie. Cepín môže byť vybavený pútkom, ktoré uľahčuje jeho držanie a zabraňuje jeho strate.
Cepíny rozlišujeme podľa ich použitia na cepíny pre horolezectvo a cepíny turistické .
Cepíny TURISTICKÉ
Turistické cepíny zostávajú stále verné klasickému tvaru T tzv."piolet". Neslúži len na lezenie, ale aj sekanie stupňov a plošiny pre stan, istenie, pohyb v hlbokom a strmom snehu, to je len pár príkladov, v ktorých musia turistické cepíny obstáť.
Násada je rovná, dlhá (50-90 cm) zakončená jednodielnou hlavicou. Opačný koniec násady je väčšinou vybavený hrotom. Ten sa pri chôdzi ľahšie zapichuje do tvrdého snehu a ľadu. Cepíny bez tohto hrotu používame len v tom najľahšom teréne.
Hlavica cepínu je na jednom konci zakončená lopatkou a na druhom mierne prehnutým hrotom. Hrot by mal byť oceľový a ostrý. Ak je váš turistický cepín bez pútiek a vydáte sa s ním do strmého terénu, je vhodné pripevniť si ho slučkou (napr. zošitou dyneema 120 cm, ktorú prevlečiete otvorom v hlavici pomocou líščieho uzlu).
Aký dlhý cepín?
V prípade, že preferujete chôdzu po plochých alebo miernych ľadovcoch, volíte dlhší. Ak sa pohybujete na strmých ľadovcoch alebo cepín používate k výstupom na alpské vrcholy, vyberte si kratší.
Inak všeobecne platí asi toto: Najjednoduchšou metódou je praktický výber podľa vašej výšky.
Uchopte v stoji cepín za hlavicu a ruku nechajte spustenú pozdĺž vašej nohy. Dĺžka pre tých, ktorí chcú cepín ako oporu: spodný hrot by sa mal dotýkať zeme. Dĺžka pre ostatných, ktorí chcú používať cepín až v strmšom teréne: spodný hrot siaha k členku.
Všeobecne sa dá uviezť nasledujúci prevodový pomer:
- osoby menšie než 172 cm – dĺžka cepínu 50 – 60 cm
- 172 – 180 cm – dĺžka cepínu 60 – 70 cm
- väčší než 180 cm - dĺžka cepínu 60 – 75 cm
V prípade, že máte „gorilí index“ (dlhšie rozpaženie, než je vaša výška), môže byť cepín kratší. Na záver: A je možné, že dvaja rovnako vysokí ľudia si vyberú inú dĺžku cepínu.
Cepíny HOROLEZECKÉ
Moderné horolezecké cepíny majú kratšiu násadu (väčšinou okolo 60 cm) a predovšetkým tvar násady je zakrivený. Spolu s ideálnym vyvážením cepínu toto zakrivenie umožňuje maximálne využitie sily švihu potrebného pre zaseknutie. Môžeme povedať, že zakrivenie narastá s obtiažnosťou terénu v akom sa budeme pohybovať.
Cepíny s rovnou násadou sú ideálne pri strmom alpskom lezení, ale pokrivkávajú v obtiažnejšom lezení ľadov a mixov. Mierne zakrivenie hornej časti násady je zvlášť vhodné pre zdolávanie kolmých ľadov a mixov. Spodná, rovná časť násady môže stále slúžiť ako opora v snehu, nie však tak dobre ako modely s násadou rovnou. Modely s výrazným, celkovým zakrivením od konca násady až k hlavici uľahčujú švih, sú ale určené len pre vertikálne a previslé terény.
Hlavice horolezeckých cepínov môžu mať vymeniteľné hroty. Pri opotrebení alebo poškodení je jednoduché ich nahradiť novými. Taktiež lopatka na druhom konci hlavice môže byť vymenená za kladivo, slúžiace pre zatĺkanie skôb.
"Zbrane" v dnešnej dobe delíme do dvoch kategórií: cepíny s pútkami a bez nich. Každá z nich má svoje plusy a mínusy a je ťažké povedať, ktorá je lepšia. Skrátka existujú dve odlišné kategórie v ľadovom lezení.
Lezenie bez pútok síce neposkytuje takú oporu pre zápästie, ale umožňuje ľahšiu manipulácii pri zakladaní istenia a viacej voľnosti pohybu pri extrémnom lezení. V duchu tohto štýlu boli v posledných rokoch preliezané tie najťažšie cesty a stalo sa tak nepísaným pravidlom špičkových lezcov.
Mohlo by vás zaUjímaŤ
Cepín podľa normy
Tvar, veľkosť a materiál nie sú normované.
Požiadavky noriem musí spĺňať len pevnosť poriska. Tá sa posudzuje podľa noriem EN 13089 a UIAA, pričom sa rozoznávajú dve pevnostné triedy:
Základné vybavenie, značené „B“ (ako „Basis“, „basic“), s nižšími pevnostnými hodnotami, pre použitie pri zdolávaní ľadovcov, pri menej obtiažnom lezení v rámci lyžiarskej túry a iných menej extrémnych aktivitách. Tieto cepíny sú väčšinou o niečo ľahšie, cepíny môžu mať hlavu zo zliatin hliníka alebo titánu (s malou údernosťou). Pri použití cepínu ako snehovej kotvy musí porisko „B“ vydržať zaťaženie 2,5 kN. Toto značenie „B“ v krúžku je nepovinné.
Technické vybavenie, značené „T“ (ako „Technik“, „technic“) s vysokými pevnostnými hodnotami, je vhodné pre akékoľvek použitie v ľade, zvlášť potom pre „technické“ lezenie v ľade. Pri použití cepínu ako snehovej kotvy musí porisko „T“ vydržať zaťaženie 3,5 kN.
Všeobecne sa dá tvrdiť, že väčšina turistických cepínov je označených ako „B“ a “Téčkové“ sú horolezecké (označenie aj pre vymeniteľné časti – hroty).
Brúsenie cepínu
Vykonávame ho zásadne ručne, jemným pilníkom.
Použitie brúsky je nevhodné. Dôvodom je veľký vývin tepla, kvôli ktorému dochádza k nepriaznivej zmene vlastností materiálu (zmäknutiu). Pri pilníkovaní moc netlačíme a zahriate miesta občas chladíme ponorením do vody.
Pilníkujeme s rozvahou, snažíme sa zachovať tvar hrotov a odpílime len toľko materiálu, koľko je nevyhnutné.
Niekoľko odporúčaní horského vodcu Vojtěch Dvořáka
Zistite si a naučte sa správny a bezpečný spôsob ako nosiť cepín na vašom batohu. Často stretávam na túrach nesprávne a aj nebezpečné spôsoby fixácie cepínu na batohu. Nechajte si poradiť od predavačov priamo na predajni.
Naučte sa brzdiť cepínom. To je základná vedomosť pri pohybe na ľadovcoch a ľadovcovom, či snehovom terénu.
V každom prípade sa cepín drží na strane ku svahu (v ruke, ktorá je bližšie svahu) a lopatkou od seba. To preto, aby ste mali cepín pripravený na brzdenie v prípade pokĺznutia alebo pádu.
A pri ceste lanovkou dávajte pozor, aby ste nikomu cepínom na vašom batohu neublížili. Buďte ohľaduplní k ostatným.
Horskí vodcovia
Pohyb po ľadovci alebo lezenie v ľade je komplexná disciplína a pre samostatný pohyb je dobré absolvovať ľadovcový alebo "ľadolezecký" kurz. V zimnom období napríklad na umelej ľadovej veži v Špindlerovom Mlýně.
Takéto kurzy a ľadovcové túry s výstupmi na alpské vrcholy zaisťuje kancelária horských vodcov HUDY MOUNTAIN GUIDE. Začnite s tými najlepšími.
NAOZAJ ŤAŽKÉ lezenIE s cepínMI
Vybrané turistické a lezecké cepíny z HUDY e-Shopu
Podobné články
Čo je hybridná bunda? Výhody a nevýhody, ktoré musíte poznať
7 minut čtení
19. 11. 2024, Kateřina Ženíšková
Recenzia: Testujeme no-edge lezečky La Sportiva Genius
3 minuty čtení
14. 11. 2024, Jakub Rudorfer
Horolezecké Pakistanagano: Expedícia Karakoram Muču Kiš 2024
3 minuty čtení
29. 7. 2024, HUDY tým