Prečo je dobré nemať BPA, a mať BPA-free?
Marek Žampach
3 minuty čtení
Čo vlastne znamená skratka BPA? Určite ste ju už niekedy zbadali a s látkou, ktorú predstavuje sa bohužiaľ tiež stretli. BPA označuje bisfenol A, syntetickú chemikáliu používanú pri výrobe niektorých plastov. A ako už hrozivý názov napovedá, určite nejde o nič zdravé, s čím by sme chceli prichádzať denne do styku.

PREČO JE BPA TAKý ZLÝ?
Tiež vám názov trošičku pripomína Cyklon B? Tajuplný názov doplnený písmenom neevokuje nikdy nič dobré. Bisfenol A je toho žiarivým príkladom. BPA je veľmi často spájaný s rôznymi zdravotnými následkami, ktoré môže zanechať v našom tele v prípade, že doň nejakým spôsobom prenikne. Najviac sa v súvislosti s ním hovorí o jeho schopnosti fungovať ako estrogén, teda ženský pohlavný hormón. To znamená, že môže výrazne ovplyvňovať hormonálny systém ľudského tela a narúšať tak stabilitu pohlavných hormónov. V súvislosti s tým potom môže pridať svoju kvapku do mlyna pri rozvoji rôznych chorôb, ako je napríklad cukrovka, neplodnosť a ďalšie maškrty z rozsiahlej palety civilizačných chorôb.

KONTAMINÁCIA OKOLIA
Okrem toho sa bisfenol A hrozne rád uvoľňuje, a to obzvlášť pokiaľ plast, ktorý ho obsahuje, zahrejeme alebo dlhodobo vystavíme slnečnému svitu. Toto uvoľňovanie nie je žiaduce nikdy, ale obzvlášť nebezpečné je napríklad v nádobách na potraviny alebo tekutiny. Obal vplyvom opotrebovania ale napríklad aj zahriatím púšťa čiastočky bisfenolu A do potravín či vody, ktoré následne vstupujú do nášho tela. Samozrejme sa nestane nič zásadné, keď sa sem tam napijete z obyčajnej plastovej fľaše na ktorú chvíľu zasvietilo slniečko, ale ak budete mesiac piť z plastovky, ktorú budete pravidelne opekať na svojom pracovnom stole, kam osem hodín denne svieti slnko, mohol by to byť problém.

BPA predstavuje výrazný problém aj z ekologického hľadiska. Vo veľkej miere sa uvoľňuje aj počas starnutia a rozkladu plastov. Plastové výrobky a odpadky nachádzajúce sa vo voľnej prírode tak kontaminujú vodu a pôdu, cez ktorú sa dostávajú do potravinových reťazcov zvierat, prípadne opäť k človeku.
BPA free RIEŠENIE PROBLÉMU

- napríklad titán
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť negatívnym prejavom BPA, je siahnuť po BPA free produktoch. Veci a materiály takto označené totiž zaručujú, že žiadny bisfenol A neobsahujú a nie sú tak v tomto smere zdraviu škodlivé. Firmy často investujú nemalé peniaze do vývoja takých materiálov, a tak je možné zakúpiť aj plastové výrobky bez bisfenolu A, ktoré si zachovávajú žiaduce vlastnosti plastu. Pokiaľ teda patríte medzi priaznivcov napríklad plastových obalov na vodu, nezúfajte a siahnite napríklad po fľašiach Nalgene, ktoré sú vyrábané BPA free.
Samozrejme môžete zvážiť aj ďalšie materiály, ktoré sú už zo svojej podstaty bez BPA. Môže to byť napríklad nerez, inertný titán alebo sklo. Každý materiál má však svoje špecifické vlastnosti a je vždy na vás, či vám bude vyhovovať.
Všeobecne platí, že dopyt po BPA free produktoch stále rastie a pre mnoho firiem je už akýsi štandard ponúkať svoje výrobky s touto certifikáciou. Na trhu je tak veľa možností a produktov, stačí si len vybrať variant, ktorý vám bude vyhovovať.
>>> ČO NOVÉ NA POLI OUTDOOROVÝCH MATERIÁLOV? <<<
