RADY A TIPY: Ako sa obliecť na skialpy
Lukáš Vavrda
5 minut čtení
Beh alebo chôdza do kopca, kĺzanie prašanom, drhnutie po zmrznutom firne, opekanie na vrcholovej rovinke alebo silný chladný vietor. To všetko sa môže pri skialpinizme vystriedať počas jediného dňa a na zachovanie tepelnej pohody je potrebné správne kombinovať skialpové oblečenie. Vrstvenie oblečenia na skitouring a freeride je alfou a omegou.
ČO KUS, TO UNIKÁT
To platí ako o jednotlivých modeloch oblečenia, tak predovšetkým o skialpinistoch. Možno máte ako ja kamaráta, ktorý sa potí po piatich krokoch – jeho nároky budú úplne odlišné od mojich. Ja totiž aj po desiatich kilometroch rannej chôdze cítim chlad v periférnych častiach tela a pot riešim len pri naozaj svižnom tempe.

Pred výberom oblečenia na skialpy si teda ujasnite, aký ste druh človeka a tomu od začiatku prispôsobte výber vrstiev. Niektoré zostanú spoločné, nakoniec možno všetky, ale zatiaľ čo stokilovému, na aeróbny šport zvyknutému tridsiatnikovi bude stačiť ako izolácia tenká primaloftová vesta, deti alebo ženy si budú v rovnaký moment obliekať najhrubšiu páperku.
AKÝ DRUH SKIALPINIZMU CHCEM ROBIŤ?
Vezmite do úvahy aj druh skialpinizmu, ktorý sa chystáte vykonávať. Oblečenie totiž rovnako ako výbava na skialpinizmus zahŕňa široké spektrum zamerania – od pretekárskej kombinézy, cez teplé skialpové nohavice a bundy až po vyslovene technické páperky alebo návleky na topánky, ktoré využijú himalájski extrémni skialpinisti.

Pomôcť odhaliť aký druh oblečenia na skialpinizmus sa pre vás hodí môžu aj články s výberom skialpových lyží a topánok. Tie totiž takisto rozlišujeme podľa druhu aktivity, ťažké a široké lyže sa hodia skôr na freeride, ľahučké touringové špeciálky zase na preteky a športovú chôdzu. |
POZNAJ SVOJE TELO
Svoje telo poznáte z iných športov - viete, pri akej záťaži sa potíte, ako často ste zvyknutí zastaviť a odložiť alebo obliecť ďalšiu vrstvu. Na skúsenostiach z ostatných športov sa dá tiež vydedukovať, aký skialpinista z vás bude, a teda aké vrstvy pre vás budú vhodné. Ste ultramaratónsky bežec? Asi budete mať športové až pretekárske ambície a budete vyberať z veľmi tenkých a priedušných odevov.
BUDE SA HODIŤ: |
AKO SA VYBAVIŤ NA SKIALPY |
AKO VYBRAŤ SKIALPOVÝ BATOH? |
AKO VYBRAŤ SKIALPOVÉ VIAZANIE? RADY A TIPY |
Ste turista a na skialpy vyrážate ako zimnú alternatívu vysokohorskej turistiky alebo ferraty? Vyberajte z technických vrstiev, ktoré poskytujú aj tepelný komfort, budú podobné tým turistickým, ale prispôsobené zimným podmienkam.

Ste lyžiar a výstup na kopec je pre vás len príprava na zjazd prudkého žľabu? Alebo lyže používate ako nástroj pre rýchly prístup k mixovému lezeniu? Potom významne diferencujte vrstvy pre pomalšie činnosti ako zjazd a čakanie na štande, ktoré na výstup zbalíte do malého vrecka v batohu.
POZOR NA PRECHLADNUTIE
Všeobecne ale platí, že na skialpovej túre strávite až 90 % času chôdzou do kopca, zvyšok sa delí medzi zjazd a odpočinkové pauzy. Bolo by však chybou zamerať sa len na výbavu pre chôdzu, prechladnúť pri ostrom vetre je možné aj počas tých pár minút, kým vyberiete termosku s čajom. Nasledujúci zoznam teda berte ako inšpiráciu, z ktorej podľa fungovania vášho organizmu a spôsobu, ktorým budete skialp prevádzkovať, vyberiete vlastný set-up.

oblečenie Z MERINO VLNY – SPODNÁ IZOLÁCIA, ODVOD POTU, MINIMALIZÁCIA PACHOV
Pomocou kože telo vyrovnáva svoju teplotu a pri aktívnom pohybe je potrebné odvádzať vlhkosť, aby po zastavení (zloženie pásov a zjazd) navlhnuté podvliekačky a spodná vrstva neviedli k rýchlemu prechladnutiu. Moderné materiály väčšinou kombinujú časť syntetických vlákien, ktoré sú odolné, a prírodných – vlna merino má skvelé izolačné vlastnosti aj priedušnosť a navyše bráni vzniku nepríjemných pachov, ale produkty zo 100% vlny nebývajú také odolné. Preto je vhodné vybrať tričko a spodky z takého mixu, ktorý bude mať čo najlepší komfort, ale aj dobrú odolnosť a výdrž. A nezabúdajme na komfort. Komu vadia na koži švy, môže zvoliť bezšvové termo, pre skitouring neberte príliš teplé - zahrejete sa a spodnú vrstvu nezložíte, vyberajte skôr ako na beh, izoláciu zaistí druhá vrstva.
STREDNÁ IZOLAČNÁ VRSTVA – hoodie
Tenkú mikinu alebo tričko s dlhým rukávom môžu zaradiť tí, ktorí majú tendenciu skôr prechladnúť a nemajú problém s potením. Taká tenká „hoodie“ môže byť variantom na chladné dni.

Technická vrstva – still on
Ide o bundu na skialpy a skitouringové nohavice. To najdôležitejšie, čo oblečiete, musí spĺňať požiadavky na lyžiarske oblečenie, ale zároveň byť ľahké a veľmi, veľmi priedušné a funkčné. Tenký softshell je vhodné vybrať aj s vodeodpudivou úpravou, aby pri drobnom snežení alebo prehánke nebolo nutné vyberať nepremokavú vrstvu. Windstopperové nech sú aspoň kľúčové časti, vietor dokáže v horách zraziť pocitovú teplotu o mnoho stupňov. Taká priedušná bunda a nohavice na skialpy by mali mať veľké vetracie otvory (otváracie a zatváracie zipsy), vďaka ktorým nie je potrebné túto vrstvu takmer nikdy vyzliecť. Niektoré skialpinistické bundy (napríklad z kolekcie La Sportiva Alpine Tech) majú vnútorné vrecko na stúpacie pásy, v ktorom lepidlo nevychladne a pásy sa potom lepšie znovu nalepujú na skĺznicu.

VONKAJŠIA IZOLAČNÁ VRSTVA
Po väčšinu času odpočíva pod vekom batohu, pre dobytie vrcholu alebo komfortný zjazd nevyhnutná. Perie, Primaloft alebo akékoľvek iné izolačné vrstvy sú nutnou súčasťou. Páperová bunda alebo tenká vesta, podľa toho, aký veľký je kto „zmrzlík“, nájde uplatnenie pri dlhších pauzách alebo záverečnom výstupe na vrchol, ale aj pri akomkoľvek náhlom zhoršení počasia. Pretože je táto vrstva väčšinu času v batohu, mala by byť dobre zbaliteľná a ľahučká. Pri ochladení je na nezaplatenie.

NEPREMOKAVÉ A VETRUODOLNÉ NOHAVICE A BUNDY NA LYŽE
Alebo tiež nepremok a neprefuk – záloha keď ide do tuhého. Membránovú vrstvu by vždy mal mať pri sebe ten, kto vyráža do neistého počasia alebo na viac dní. Prevlečná technická bunda a nohavice, ktoré je možné obliecť bez vyzutia lyžiarok – teda celorozopínacie po oboch stranách, by mali odolať vodnému stĺpcu aspoň 20 000 mm. Túto vrstvu možno spojiť s tenkou bundou, pokiaľ má dobrú membránu a plánovaná túra je v stálych podmienkach a pri zhoršení by sme aj tak z túry utekali. Nepremokavá bunda na lyže a prevliekacie nohavice na skialpy musia byť tým, čo vás ochráni pred akýmkoľvek dažďom, snežením a vetrom.
Skialpové ponožky
Starajte sa o svoje nohy, odmenia sa vám. Skitouringové podkolienky by sme mohli zaradiť medzi spodnú vrstvu, ale sú natoľko kľúčové, že im venujeme špeciálnu pozornosť. Nahor aj dole vás nesú nohy, navyše sú uzavreté v málo priedušných topánkach. Ponožky na skitouring by mali predovšetkým presne sadnúť na nohu, inak sa budú zhŕňať a tvoriť pľuzgiere. K tomu bude dochádzať aj keď bude noha vo vlhku, takže vyberajte materiál, ktorý dobre odvádza vlhkosť, na hrubé lyžiarske zabudnite. Ak trpíte chladom, radšej si kúpte vyhrievané, ale tenké.

Rukavice dvojmo – tenké a prevlečné
Pri výbere rukavíc počítajte s nutnosťou ovládať batoh, karabíny, prepínanie viazania a tak ďalej. Hodia sa teda tenké rukavice, podobné aké používajú bežci na lyžiach, a jedny prevlečné, ktoré v chladných dňoch poskytnú tepelný komfort. Tie vrchné ideálne nepremokavé, teplé alebo vyhrievané, spodné skôr priedušné.

čo na hlavu?
Čiapka alebo čelenka? Rátajte s prilbou. Pokrývka hlavy nie je len estetickým doplnkom, aj keď aj táto rola je dôležitá. Hlavou uniká množstvo tepla, takže aspoň tenkú čelenku potrebuje každý. Kto nie je zvyknutý používať kapucňu, využije aj teplejšiu čiapku - len pozor, brmbolec je cool, ale pod prilbu sa nezmestí.
