RECENZIA: Cyklistické tašky deuter Cabezon
Jakub Kaplan
5 minut čtení
Nemecký výrobca deuter si bezpochyby získal vynikajúcu povesť vďaka výbornému spracovaniu, ktoré sa odráža v celej šírke sortimentu. Na poli bikepackingových tašiek je však relatívne novým hráčom. Nový rad Cabezon reaguje na najnovšie trendy a ponúka nepremokavé tašky pre všetkých nadšencov cestovania na dvoch kolesách.
Z obsahu:
- rámový vak deuter Cabezon FB 6
- podsedlový vak deuter Cabezon SB 16
- riadidlový vak deuter Cabezon HB 14
A ako si viedli tašky Cabezon pri ostrých testoch počas víkendových akcií v Českej republike, ale aj pri viacdenných bikepackingových výjazdoch na Slovensku a v Rakúsku? Skôr ako si konkrétne predstavíme jednotlivé tašky radu Cabezon, poďme si povedať, čo majú spoločné. Vlastne sa vôbec nejedná o tašky v pravom slova zmysle, ale skôr o nepremokavé vaky, ktoré sa upevňujú do špeciálneho puzdra. Stručne povedané: deuter Cabezon sú ľahké, priestranné, plne vodeodolné a v neposlednom rade elegantné vaky vhodné na bikepackingové dobrodružstvo.

Materiál cyklistických tašiek deuter Cabezon
S výnimkou rámovej tašky sú tvorené dvojdielnou konštrukciou. Hlavný materiál je vyrobený z nylonových vlákien (polyamidu) s hladkým povrchom. Pre zvýšenie odolnosti a vodeodolnosti bol tento materiál upravený pomocou termoplastického polyuretánu (TPU).
Pri výrobe bol kladený dôraz na to, aby výsledné produkty boli stopercentne vodotesné a odolné proti roztrhnutiu. Švy sú precízne podlepené voči prenikaniu vlhkosti. Všetky tašky sa k rámu bicykla upevňujú pomocou kvalitne spracovaných popruhov na suchý zips a súčasťou tašiek sú aj reflexné prvky.
Rámová taška deuter Cabezon FB 6
Rámová taška s objemom šiestich litrov sa primárne vyznačuje svojou jednoduchosťou. Aj keď sa jedná o najjednoduchšiu tašku z celej trojice, budete ju pravdepodobne cez deň používať najčastejšie. Dôležité je podotknúť, že deuter má v ponuke aj verziu s objemom štyri litre. Šesťlitrová verzia ponúka dostatok priestoru pre všetko, čo chcem mať po ceste neustále po ruke. Poberie hravo aj ťažší náklad, napr. sadu na opravu kolesa, kompletné varenie, jedlo, a dokonca aj tyčky na stan. Navyše táto taška váži iba 170 gramov.

Dominantou tejto tašky je vodotesný zips po celej dĺžke. Zips pôsobí kvalitným dojmom a spoľahlivo drží, aj keď tašku slušne napcháte. Jediné, s čím sa človek musí zmieriť, je skutočnosť, že šesťlitrová verzia už zaberá výrazný priestor pod rámom, takže umiestnenie viacerých fliaš do držiakov na ráme môže byť problém. Základom je tak zaobstarať vhodné držiaky, ktoré umožňujú aj bočné vloženie fľaše. Prípadne môžeme košíky na vodu namontovať do spodnej časti rámu alebo priamo na prednú vidlicu.
Cabezon FB 6 má 4 fixné body na suchý zips. Je vidieť, že výrobca myslel na rôzne priemery rúr, preto sú niektoré pásiky na suchý zips vyrobené so slušnou rezervou. Niekedy bude určite lepšie popruhy nožnicami skrátiť, aby nám nikde nič zbytočne neprečnievalo.
SPRÁVNE ZABALIŤ SA VYPLATÍ
Jediné, čo ma na taške zaskočilo, ako zvláštne drží alebo skôr nedrží tvar. Najlepšie pôsobí, keď ju máte poctivo naloženú. Keďže sa jedná iba o jednu hlavnú komoru bez ďalších vnútorných vreciek, predmety vo vnútri môžu cestovať a presúvať sa. Z estetického aj praktického hľadiska by som pri šesťlitrovej verzii pridal jeden ďalší popruh na suchý zips. Vylepšilo by to celkový tvar tašky a zabránilo možnému preveseniu. K hornej rámovej rúrke ju totiž fixujú iba dva pásiky. Tie je možné polohovať podľa ľubovôle do šiestich pútok na hornej strane tašky. Polôh je teda dostatok, takže ešte jeden popruh navyše by nemal byť problém. Samozrejme celkový tvar tašky závisí aj od toho, ako starostlivo dokážete usporiadať všetky veci vo vnútri. Pre tých, ktorí to zvládajú lepšie ako ja, môžu celkom štyri uchytenia stačiť.

Tajný tip: Pre všetky tašky, ktoré kedy na svojho hliníkového tátoša budete vešať, platí, že je dobré miesta rámu prichádzajúce do kontaktu s taškou podlepiť ochrannou páskou. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť. Po prvej viacdňovej akcii som na niektorých miestach rámu zaznamenal stopy po škrabancoch. |
Podsedlová taška deuter Cabezon SB 16
Najväčšou taškou z radu Cabezon je podsedlová taška SB 16 s objemom 16 litrov. Táto taška sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je vodeodolný vak s rolltopom. Jeho koncová časť je zúžená tak, aby sa ľahko vošiel do postroja. Tašku uzatvárame klasickým rolovaním aspoň na trikrát – kvôli zaisteniu nepremokavosti. Počas tohto procesu je dôležité nezabudnúť povoliť odvzdušňovací ventil umožňujúci vypustiť prebytočný vzduch z tašky a dosiahnuť tak lepšiu kompresiu.

Druhú časť tvorí postroj, do ktorého sa nepremokavý vak zasúva. Súčasťou postroja sú dve uchytenia na suchý zips, ktoré sa kotvia na sedlovú rúrku. Ďalšie uchytenie predstavujú plastové pracky, ktoré sa kotvia na oboch stranách pod sedlo. Pracky poctivo držia a pri jazde sa nepovoľujú.
AKO S taškou NA CESTÁCH?
Puzdro ďalej obsahuje sťahovacie popruhy fixujúce samotný nepremokavý vak. Typicky to funguje tak, že keď po ceste niečo potrebujem, odopnem vak a postroj zostáva stále na bicykli. Puzdro má na svojej vrchnej časti gumové sťahovacie šnúrky. Pod ne je možné umiestniť napríklad nepremokavú bundu, v mojom prípade napríklad aj odpadkový kôš.

Dôležité je správne zabalenie rolovacieho vaku. Každé miesto v spodnej zúženej časti musí byť dostatočne vyplnené, aby sa zamedzilo zvýšenému kývaniu celého kompletu. Kyvadlového efektu sa ale úplne nezbavíme pri intenzívnej jazde v stoji do kopca alebo pri jazde v náročnom teréne. Jedná sa o bežný jav pri týchto typoch tašiek. Značné zlepšenie je možné dosiahnuť starostlivým balením a správnym rozložením ťažšieho a ľahšieho vybavenia. Ideálne je napr. do zúženej časti vaku napchať spacák bez puzdra, ktorý krásne vyplní daný priestor. Vak hravo schová karimatku plus veci na spanie.
Montáž bikepackingového vaku pod sedlo
Určite významnou výhodou tohto postroja je odolný a pevný materiál, ktorý je v mieste dotyku so sedlovkou ešte navyše vystužený. Moje nastavenie sedlovky bohužiaľ vychádzalo tak nešikovne, že sa časť postroja dotýkala sedlovej objímky. To malo za následok, že po dlhšom používaní bolo v mieste dotyku s objímkou puzdro viac opotrebované, než by som si prial. Riešením je v takomto prípade opäť podlepenie nejakou ochrannou páskou (v domácich potrebách nájdeme napríklad „športovú pásku“ nápadne sa podobajúcu „kobercovke“, akú používali už naši otcovia). Toto nie je nič proti použitým materiálom, ktoré sú typicky deutrovské, teda výrazne poctivé, ale nešťastným nastavením mojej sedlovky.

riadidlová taška deuter Cabezon HB 14
Pri tejto taške sa budem trochu opakovať. Materiály postroja a vaku zostávajú rovnaké a všetko funguje obdobne ako pri Cabezon SB 16. K riadidlám máme napevno pripevnený postroj, do ktorého vkladáme vak s obojstranným rolovacím uzáverom. Ten umožňuje rýchly obojstranný prístup ku všetkým veciam vo vnútri. Samozrejme nechýba vzduchový ventil pre dosiahnutie maximálnej kompresie. Na upevnenie postroja na riadidlá slúžia tri pásiky na suchý zips. Súčasťou postroja sú štyri mäkké dištančné podložky, ktoré umožňujú montáž na rôzne typy riadidiel. Samotný vak sa uzatvára pomocou dvoch popruhov s prackou.

Cyklistická taška na riadidlách
Oproti ostatným taškám vyžaduje Cabezon HB 14 o trochu viac pozornosti. Pokiaľ tašku viac naložíte a terén nie je úplne prívetivý, má tendenciu postroj nepatrne klesať k prednému kolesu. Po ceste som musel viackrát suché zipsy znova dôkladne posťahovať. Navyše mi pripadalo, že vnútorný vak v postroji tak nejako preklzáva. Nie je to nič dramatické, len celý komplet občas počas dňa musíte upraviť. Tomu môžeme pomôcť správnym rozložením vecí vo vnútri rolovacieho vaku pri balení.

Štrnásťlitrová taška inak ponúka naozaj dostatok priestoru, poberie napríklad aj minimalistický stan (dobrým príkladom je Rock Empire Orbis 2 CP). Za zmienku stoja aj pútka na vrchnej časti postroja, ktoré v kombinácii s gumovým sťahovacím lankom hravo poslúžia aj na uchytenie ďalšieho materiálu, v mojom prípade kompaktného fotoaparátu alebo mobilného telefónu.

Celkové zhodnotenie vakov deuter Cabezon
Bikepacking je skvelá vec, špeciálne bikepackingové tašky však vyžadujú trošku starostlivejšie balenie, ako je tomu pri klasických cykloturistických taškách. Tie mávajú mnoho komôr a vreciek pre lepšiu organizáciu vecí. Pri bikepackingových taškách Cabezon je dobré si všetko správne poskladať podľa nutnosti použitia, vyťahovania vecí z nich počas dňa. Pretože, čo chceme na ceste naozaj minimalizovať, je to neustále prehrabovanie sa a odopínanie vakov z puzdier. To môže byť pri nesystematizovanom zabalení vecí už celkom slušná otrava.
DLHODOBÉ SKÚSENOSTI
Predtým ako človek vyrazí na dlhšiu akciu, odporúčam vyskúšať systém fixácie tašiek a premyslieť, čo kam zabalíme. Následné balenie nepremokavých vakov do puzdier už je jednoduché a priamočiare. Všetko funguje tak, ako má. Minimalistická dvojdielna konštrukcia však nemusí byť ideálna pre tých jedincov, ktorí radi veci neustále hľadajú v brašniach a potrebujú mať všetko po ruke.

Veľmi milo ma deuter prekvapil kvalitným spracovaním aj pri tomto type minimalistických tašiek. Použité materiály nesklamali ani v daždivých dňoch. Ako som už spomínal na začiatku, deuter si svoje renomé určite udrží aj pri cyklistických taškách Cabezon. Z môjho pohľadu sa jedná o prepracovaný produkt, ktorý budem v budúcnosti ešte rád využívať. A tieto tašky môžem vrelo odporučiť všetkým svojim bikepackingovým kolegom i kolegyniam.

* Okrem tašiek Cabezon ponúka deuter aj ďalší typ bikepackingových tašiek nesúcich názov Mondego. Predstavujú ľahšiu a lacnejšiu alternatívu, ktorá však neposkytuje výhody dokonalej nepremokavosti. |
Použité vybavenie
Cabezon FB 4
deuter
- atlantic-black
- desert-black
Voděodolný vak pro vaše cestování na kole. Je lehká, velikostně tak akorát a snadno ji čtyřmi popruhy na suchý zip připevníte na rámovou trubku u kola.
Cabezon FB 6
deuter
- atlantic-black
- desert-black
Voděodolný vak pro vaše cestování na kole. Je lehká, velikostně tak akorát a snadno ji čtyřmi popruhy na suchý zip připevníte na rámovou trubku u kola.