Softshell vs. hardshell – v čom sa líšia a čo vybrať?
Kateřina Ženíšková
5 minut čtení
S pekným počasím často prichádza veľká chuť vyraziť do prírody za zážitkami. A s plánovaním cesty samozrejme súvisí obstaranie alebo doplnenie výbavy. Softshell a hardshell sú dve takmer kúzelné slovíčka, ktoré sa v outdoorovom svete používajú veľmi často. Čo znamenajú a ako sa v nich vyznať? Je vhodné zvoliť „mäkký“ alebo „tvrdý pancier“, ako znie ich doslovný preklad? V nasledujúcom článku si ich význam priblížime a vysvetlíme.
Z obsahu:
- Hardshell
- Vlastnosti hardshellu
- Softshell
- Softshell s membránou
- Softshell bez membrány
- Vlastnosti softshellu
- Hybridné bundy
- Čo si vybrať?
Outdoorové oblečenie
V krátkosti si poďme pripomenúť, čo je vlastne outdoorové oblečenie. Outdoorové oblečenie označuje druh odevov vyrobených z funkčných materiálov, ktoré poskytujú ochranu pri športových aktivitách v prírode. V závislosti od zvolenej aktivity a prostredia sa treba zamerať na konkrétne vlastnosti materiálu. Dôležité je pri outdoorových aktivitách správne skombinovať jednotlivé vrstvy oblečenia.
Hardshell
Hardshellové oblečenie by sme zjednodušene mohli popísať ako vrchné ochranné oblečenie. Základnými vlastnosťami hardshellových búnd a nohavíc je nepremokavosť, vetruodolnosť a nízka hmotnosť. Primárnou funkciou tohto druhu oblečenia je ochrániť používateľa pred nepriaznivým počasím. Kvalitná hardshellová bunda vám poskytne ochranu pri daždi, vetre aj snehu. Označenie hardshell vychádza z použitej vrchnej látky, ktorá nebýva elastická, ale o to viac je odolná. Súčasťou tohto druhu búnd je membrána, ktorá sa stará o optimálnu paropriepustnosť a zároveň zabraňuje vode pretiecť cez bundu.
Hardshellové oblečenie
Na trhu je veľké množstvo nepremokavého oblečenia s membránami, ktoré majú rozdielne technológie a vlastnosti. Medzi takéto materiály patria napríklad Mammut DRYtechnology™ Pro, Eco-Shell od firmy Fjällräven, Futurelight™ od firmy The North Face a ďalšie. Asi medzi najznámejšie membránové materiály patrí GORE-TEX.
GORE-TEX je polytetrafluoretylén alebo teflón. Princíp tejto poréznej teflónovej membrány je vcelku prostý. Zjednodušene by sme túto membránu mohli popísať ako sito, ktorým neprejdú kvapky vody, ale prejde vodná para. Navyše labyrintová štruktúra zaisťuje vetruvzdornosť.
V oblečení sa membrána GORE-TEX vyskytuje predovšetkým ako laminát. Na trhu existuje hneď celý rad druhov laminátov GORE-TEX:
DVOJVRSTVOVÝ GORE-TEX sa najčastejšie používa pri turistických alebo lyžiarskych bundách. Membrána je pevne spojená s vonkajšou textíliou a pohodlie môže zvýšiť voľná podšívka.
• GORE-TEX PACLITE® Plus je dvojvrstvový laminát, ktorý je zo spodnej časti chránený karbónovou vrstvou. Bundy tohto typu sú nepremokavé, priedušné a ľahké. Nevýhodou je nižšia odolnosť.
• GORE-TEX Shake Dry™ je ideálny na aeróbne aktivity. Membrána GORE-TEX s karbónovou vrstvou nie je chránená krycou tkaninou. Tento druh oblečenia nie je vhodný na použitie s batohom.
Trojvrstvový GORE-TEX je druh laminátu vzniknutý spojením troch vrstiev do jednej. Membrána GORE-TEX je zlaminovaná s ochrannou podšívkou aj s vonkajšou tkaninou. Vďaka tomu je zaistená vysoká odolnosť, nepremokavosť, vetruvzdornosť a priedušnosť.
• GORE-TEX Pro zvyšuje oderuvzdornosť a znižuje hmotnosť vďaka nahradeniu podšívky materiálom GORE Micro Grid.
• GORE-TEX ACTIVE je vhodný na aktívny šport, ako je beh, skialpinizmus alebo cyklistika. Tenká membrána integrovaná priamo do podšívky ponúka vynikajúcu priedušnosť. Nie je tu taká vysoká odolnosť a nepremokavosť.
Vlastnosti hardshellu
Hardshellové oblečenie chráni užívateľov pri nepriazni počasia. Bundy a nohavice tohto typu sú nepremokavé, ľahké, vetruodolné, priedušné a odolné. O nepremokavosť, priedušnosť a vetruodolnosť sa postará použitá membrána. Zaiste nebude hardshell priedušný ako softshell, ale aj tak sa v prípade membránových búnd dá hovoriť o priedušnosti. Niektoré typy týchto odevov sú navyše opatrené zipsovými vetracími otvormi (v podpazuší alebo po stranách nohavíc) na zvýšenie regulácie teploty pri náročných aktivitách alebo za teplého počasia.
Vrchný materiál býva odolný a doplnený o vodeodpudivú DWR úpravu. Vďaka tomu kvapky vody pekne stekajú z povrchu preč. Hardshellové oblečenie máva technický strih s priestrannou nastaviteľnou kapucňou. Ide o ľahké oblečenie, ktoré môžete mať vždy pribalené v batohu a obliecť ho pri zhoršení počasia.
Softshell
Oblečenie zo softshellového materiálu je mäkšie a býva elastické. Softshellové bundy a nohavice poskytujú výbornú priedušnosť a chránia pred vetrom. Niektoré kúsky z tejto kategórie zvládnu aj ľahší dáždik, ale pre výdatnejší dážď musíme zvoliť nepremokavú vrchnú bundu.
Softshellové oblečenie s membránou
Aj softshell môže byť doplnený o membránu. Medzi softshellové membrány patrí napríklad GORE‑TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER®. Membrána je integrovaná medzi vrchný polyamidový materiál a vnútornú podšívku. Primárne je membrána určená ako ochrana pred vetrom.
Softshellové oblečenie bez membrány
Softshellové oblečenie je primárne určené ako ochrana pred vetrom. Pokiaľ si nevyberieme bundu alebo nohavice s membránou, môžeme zvoliť kus oblečenia s vysokou hustotou tkania. Vďaka tomu je tento odev vetruodolný a skvele priedušný. Tento druh softshellu je vhodný pre aktívnejší pohyb, ako je skialpovanie, bežkovanie, beh a pod.
Vlastnosti softshellu
Softshellové oblečenie je vetruodolné, priedušné a často vodeodpudivé. Elastický materiál spoločne so športovým strihom poskytuje voľnosť pohybu. Vďaka vodeodpudivej úprave (DWR) vydrží bunda či nohavice aj ľahší dážď. Tento druh oblečenia nie je nepremokavý. Jednotlivé bundy a nohavice sa samozrejme líšia v strihu a aj v teplotnom určení. Veľký rozdiel bude medzi bundou určenou do zimného počasia a ľahkou softshellkou určenou na letné vychádzky na bicykli. Softshellové bundy je možné vďaka priedušnému materiálu použiť aj ako strednú izolačnú vrstvu pod vrchnú nepremokavú bundu.
Hybridné bundy
Ďalšou samostatnou kapitolou by boli hybridné bundy. Tie sa snažia kombinovať viac funkčných vlastností. Pri výprave do hôr s ťažkým batohom oceníte kombináciu priedušného elastického softshellu s ramenami z odolného materiálu. Napríklad na skialpoch sa vám zase hodí kombinácia priedušných elastických panelov s izolačnými materiálmi.
HARDSHELL ALEBO SOFTSHELL? ČO SI VYBRAŤ?
Ideálne oboje. Záleží, čo plánujeme a aké máme požiadavky. Avšak vzhľadom na odlišné vlastnosti týchto dvoch typov outdoorového oblečenia nie je možné softshell a hardshell zamieňať. Pokiaľ sa chystáme na turistickú výpravu alebo výlet s priateľmi, je chladnejšie alebo veterno, ale nebude pršať – zvolíme softshellové oblečenie. Ideálne však bude, ak si do batohu pribalíme hardshellovú bundu a nohavice. Počasie sa dokáže veľmi rýchlo meniť, a nie vždy bude nablízku nejaký prístrešok. Nemusíme kvôli veľkej zmene počasia ani do zahraničia. Aj u nás v Krkonošiach môže byť počas chvíľky z pekného počasia poriadna fujavica.
Rovnako tak zvolíme softshellové oblečenie, pokiaľ máme v pláne aktívnejší pohyb, ako je beh, jazda na bicykli, bežky, skialpy a pod. Softshellku si vyberáme podľa niekoľkých kritérií: strih, určenie (zimné/letné), elasticita materiálov, množstvo vreciek, priedušnosť atď. Pri nepremokavom oblečení budeme riešiť predovšetkým strih, nepremokavosť, priedušnosť a odolnosť.
Nepremokavé hardshellové bundy sú vhodné na outdoorové aktivity počas celého roka. Nutnosťou budú v prípade dlhších trekov, horolezectva, skialpov a ďalších aktivít, pri ktorých hrozí nepriaznivé počasie. Rovnako je to aj s nohavicami. Ak sa vydáme na túru do lesa alebo do hôr, tak si väčšinou oblečieme softshellové nohavice a so sebou pribalíme nepremokavé vrchné nohavice.
Ja osobne nedám na svoju goretexovú bundu dopustiť. Už mnohokrát mi spríjemnila skialpovú túru, turistický výstup aj výlet s deťmi. V poslednej dobe som si tiež dosť obľúbila tenkú softshellovú bundu od La Sportivy, ktorá je ideálna na beh a bicykel v chladnejších či veterných dňoch. Je skvelé, keď sa nemusíme nechať limitovať počasím a môžeme si každú svoju aktívnu chvíľu užiť naplno!
Kateřina Ženíšková
Outdoorová športovkyňa naklonená novým výzvam. Medzi jej najobľúbenejšie športy patrí beh, lezenie, skialpinizmus, lyžovanie a turistika. Svoj voľný čas najradšej trávi aktívne v prírode so svojím manželom, vedúcim dvoch pražských predajní HUDYsport. Svoje dve dcéry učia milovať športy a prírodu od útleho veku. "Baví ma tá variabilita a široká škála outdoorových športov. Kvalitné vybavenie mi dokáže každú aktivitu ešte viac spríjemniť!"