Výber správnych topánok chce svoj čas
Petra Valouchová / Gabriela Kolářová
5 minut čtení
Pohyb by mal byť pre človeka niečím prirodzeným. Výber správnych topánok chce svoj čas, hovorí Petra Valouchová v rozhovore s Gabrielou Kolářovou. Mgr. Petra Valouchová, Ph.D. je vedúcou fyzioterapeutkou v Centre pohybovej medicíny Pavla Kolářa a vo svojom odbore má dvadsať rokov praxe. Navyše už od útleho veku trávi veľa času na horách. Problematiku týkajúcu sa správneho výberu topánok teda dobre pozná z oboch strán – ako odborníčka aj ako milovníčka športov a pohybu.
Správna obuv je základom pre akúkoľvek outdoorovú aktivitu. Máte pocit, že majú ľudia v dnešnej dobe už dostatočný prehľad o tom, prečo je dôležité mať v botníku pre rôzne aktivity rôzne typy obuvi, aby bolo chodidlo chránené pred poškodením?
Začiatkom 80. rokov vznikli prvé bežecké topánky s odpruženou pätou a odvtedy ide vývoj obuvi a obuvníckych technológií stále veľmi rýchlo vpred. Myslím, že dnes si už väčšina bežcov vyberá pohodlnú a primeranú obuv. Čo sa outdoorovej obuvi týka, jej ponuka je dnes naozaj široká, napriek tomu nie je neobvyklé stretnúť na horách turistov, ktorí majú na nohách ľahké bežecké topánky.
Je škodlivé nosiť na túry bežné tenisky? Prečo by mal človek, ktorý pravidelne vyráža do hôr, investovať do turistických topánok?
Na krátku túru po spevnenej ceste alebo chodníku nie je problém obuť kvalitné bežecké topánky, do náročnejšieho kamenistého a skalnatého terénu však už nestačia. Tu je potrebná pevná podrážka a konštrukcia, či už z usne, alebo kombinácia iných materiálov, ktorá nohu dostatočne spevní a zabráni jej kĺzaniu vo vnútri topánky. Pokiaľ totiž noha kĺže, máte zarobené na pľuzgiere, ktoré dokážu cestu pekne znepríjemniť. Ak stúpate päť hodín na vrchol a potom vás čaká trojhodinový zostup, stačí jeden polcentimetrový pľuzgier a z dobrodružnej výpravy sa stane hotový očistec!
Niektorým ľuďom pripadajú pohorky nepohodlné. Ja som jazdila na hory od útleho detstva – otec ma bral do Beskýd, Jeseníkov, na Veľkú Fatru aj do Vysokých Tatier. Tiež som chodila do turistického krúžku a na „púte“ v Tatrách a klasické kožené pohorky boli to jediné, čo v tej dobe bolo na výber. V pohorkoch sme trávili sedem hodín denne celých štrnásť dní. Za tri dni sa noha s topánkou úplne zžila.
V čom robia ľudia pri výbere topánok (prípadne lyžiarok, lezečiek atď.) najväčšiu chybu?
Myslím, že ľudia často topánky kupujú narýchlo, nestrávia v nich na predajni dostatočne dlhú dobu a neskúsia si „nasimulovať“ prostredie, v ktorom sa budú pohybovať. Sama mám atypický tvar nohy so širokým prednožím a valgóznymi palcami už od štrnástich rokov, takže výberu topánok, či už bežeckých, turistických, alebo skialpových, vždy venujem dostatok času, pokojne aj hodinu a pol, keď v predajni skúšam, chodím, behám prešľapujem na šikmej ploche hore a dole. A noha sa pri tom musí cítiť ako v papučke. Keď vám po dvadsiatich minútach v topánke mierne tŕnie malíček alebo stred chodidla, nebude vám sedieť nikdy, ani keď ju tzv. rozchodíte.
Hovorí sa „športom k zdraviu“, ale je to naozaj tak? Každý má inú telesnú konštrukciu a iné predpoklady… Na čo by sme si mali dať pozor a podľa čoho by sme mali voliť vonkajšie aktivity a športy?
Pohyb vždy bol a mal by byť pre človeka niečím prirodzeným čiže zdravým. Ide však o vhodnú mieru. A zdravá miera pohybu bude pre každého rôzna. Niekomu bude stačiť hodinová prechádzka, iný potrebuje hodinu bežať alebo tvrdo posilňovať. Človek inklinuje k tomu, čo robil ako dieťa, k čomu mohol tzv. privoňať bez toho, aby musel podávať veľké výkony. Ja som napríklad na základnej škole behala orienťáky a závodne liezla po cvičných skalách. Aj keď som nebola nikdy extra rýchly bežec ani lezec, k behaniu som sa okolo tridsiatky vrátila a zabehla veľa maratónov. Dnes je beh veľmi populárny, čo je vidieť aj na zvýšenom výskyte tzv. bežeckých zranení. Tie vznikajú neprimeranou záťažou, keď chcú ľudia z nuly začať behať maratóny.
Potom sú ľudia, ktorí športujú - a často práve behajú - len kvôli tomu, aby schudli, čo je zle. Je dôležité, aby vás vybraná aktivita bavila a chceli ste sa k nej vracať. Okrem behu sú tu iné možnosti – chôdza s palicami, korčuľovanie, plávanie alebo napríklad turistika v horách. Pokiaľ ale niekto trpí ochorením kĺbov, je potrebné zvážiť, či beh alebo aj turistika v teréne stav kĺbov, najčastejšie bedrových alebo kolenných, ešte viac nezhoršujú.
Ako sa vyhnúť ortopedickým zraneniam a všeobecne ochoreniam šliach, opuchom prstov a pod.?
Je dôležité, aby mali svaly a šľachy rôzne typy záťaže a aby boli všetky tkanivá v rovnako dobrej kondícii. Tým sa zabráni ich preťažovaniu a prípadným problémom. Dnešná doba, kedy má veľa ľudí sedavé zamestnanie, týmto zdravotným problémom ale skôr nahráva. Dôležitú úlohu zohráva prevencia a je vhodné k pohybu viesť aj deti. Ja som ako dieťa liezla po skalách od 10 do 14 rokov a ruky ani šľachy ma neboleli. Myslím, že to bolo vtedy určitou primeranosťou a tiež tým, že som súčasne robila iné športy, basketbal a orientačný beh.
Dnes sa v ordinácii stretávam so stále väčším počtom detí vo veku 10 – 15 rokov, ktoré trpia množstvom bolestí z preťaženia. To k detskému veku vôbec nepatrí, ale je to dôkaz oslabenosti mäkkých tkanív. Je to spôsobené súčasným životným štýlom – rodičia zavezú dieťa autom do školy, kde niekoľko hodín prevažne sedí, zo školy idú autom na krúžok, kde nasleduje jedna alebo dve hodiny intenzívneho tréningu, potom opäť autom domov, kde ratolesť zasadne k úlohám alebo k počítaču. Vytratil sa prirodzený pohyb - chôdza, naháňačky po lese, preliezanie plotov a lezenie na stromy -, ktorý je dôležitý práve pre udržiavanie kondície a zároveň regeneráciu pohybového a kardiovaskulárneho aparátu.
Hallux valgus alebo vybočený palec patrí k najrozšírenejším ortopedickým problémom na svete. Ide o častú obtiaž u boulderistov či lezcov, ale nevyhýba sa ani bežnej populácii. Akú obuv by ľudia trpiaci vybočeným palcom mali vyhľadávať?
Deformitou hallux valgus trpí mnoho športovcov, ktorí pre svoj šport potrebujú pevnú a úzku obuv a ktorých nohy a tým pádom aj palce sú zaťažované na vnútornej strane a sú v tzv. addukcii – vbočení. Ide predovšetkým o tanečníkov, baletky, horolezcov, krasokorčuliarov alebo hokejistov. Svoju úlohu samozrejme zohráva aj genetická predispozícia.
Vzhľadom na to, že športová obuv často napomáha k rozvoju hallux valgus, je potrebné, aby obuv, ktorú športovec používa na bežné nosenie, mala priestrannú špičku, a pomohla tak prsty a palec z addukcie uvoľniť. V kategórii outdoorovej obuvi takéto topánky ponúka napríklad značka Hanwag. V niektorých prípadoch potom pomôžu zmeniť zlé zaťaženie palca špeciálne ortopedické vložky vyrobené na mieru.
Petra Valouchová
Vyštudovala Fakultu telesnej kultúry Univerzity Palackého, odbor fyzioterapie a algoterapie, kde promovala a potom absolvovala doktorandské štúdium Kinantropológie so špecializáciou na Biomechaniku. Pracuje na 2. LF UK ako odborný výukový asistent pre študentov fyzioterapie a všeobecného lekárstva, venuje sa vedecko-výskumnej činnosti. Je členkou tímu lektorov konceptu Dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie, vyučuje kurzy a semináre DNS v ČR aj v zahraničí. Spolupracuje so špičkovými športovcami. Sama sa venuje množstvu outdoorových aktivít.