5 dobrých dôvodov, prečo je vlna merino vhodná aj na leto
HUDY tým
Kto niekedy navštívil severnú Škandináviu, asi tuší, prečo má tamojšie obyvateľstvo tak v obľube na zimu vlnené svetre. Ale nosiť vlnu v lete? Kto to kedy počul, hovoríte si? A to je práve to. Vlna sa ukazuje ako jeden z najlepších materiálov, ktoré človek na seba môže vziať. Aj v lete. Vedcom totiž bolo už dlhé roky podozrivé, že prekvapivé minimum oviec zomiera v lete na úpal alebo prehriatie, hoci nosia vlnu...
OBSAH:
Teplotný komfort
Nízka hmotnosť a skladnosť
Ochrana pred UV žiarením
Ochrana pred zápachom
Neprekonateľnosť pre cestovanie
Ale dosť bolo srandičiek a vráťme sa opäť k vážnej problematike. Určite vám nikto súdny nebude na leto odporúčať huňatý vlnený sveter, v akom sa Nansen alebo Amundsen prebíjali polárnymi divočinami. Fígeľ je totiž samozrejme v hrúbke vlnenej látky, jej gramáži. Samotné vlnené vlákno je vďaka svojim skvelým vlastnostiam štvorsezónnou záležitosťou. Niekoľkokilové svetre si necháme na zimu, na leto sa vyzbrojíme vlneným oblečením s gramážou ľahko cez 100 gramov na meter štvorcový. Prečo?
1) Udrží nás v teplotnej pohode
V katalógu, prospektoch, na visačkách sa určite dočítate niečo o tom, že vlna funguje ako taká prírodná klimatizačná jednotka. V-t-f, hovoríte si určite, to už bude trochu prehnané. Ale vlastne ani nie je. Hlavnou zložkou vlny je keratín, rovnako ako napríklad naše vlasy. Vlákno z takého materiálu sa vďaka svojim vlastnostiam a prirodzenému zvlneniu chová veľmi účelne. Zadržuje v sebe drobné čiastočky vzduchu (a vzduch je celkom dobrý tepelný izolant) a tým vlastne vytvára „jaskynný efekt“.
Jaskyniari medzi nami už vedia, že teplota v jaskyni je v priebehu roka takmer konštantná, nie je veľmi náchylná k výkyvom. A vlnené vlákna vytvárajúce na povrchu nášho tela drobučké vzduchové vrecká, jaskynky vlastne nerobia nič iné, než že udržujú „konštantnú“ teplotu. To preto nám potom v zime môže byť vo vlne teplo, v lete naopak chladno. Vlastne v oboch prípadoch príjemne, pretože vlna udržuje prirodzenú teplotu tela.
Čo keď ale v letných mesiacoch, za poriadneho úpeku naša teplota vzrastie? S tým si poradia jednak prirodzené vlastnosti vlny, jednak jej v tom môže pomôcť aj spracovanie tkaniny – ultraľahký úplet s nízkou gramážou alebo sieťovaný úplet, ako je to napríklad u Aclima Woolnet. Telo sa za vyšších teplôt, či už sú spôsobené našim intenzívnejším pohybom, alebo intenzívnejším slnečným svitom, potia. S tým dokáže vlna krásne pracovať, a vlastne aj spolupracovať s telom na ochladení. Odsaje pot z pokožky, absorbuje ho a sama pozvoľna uvoľňuje do okolia. Teplota je ustálená a my sme zároveň v suchu alebo minimálne suchší. A to už tí, čo navštevujú horúce oblasti vedia: vysoké teploty sú znesiteľnejšie za nižšej vlhkosti.
2) Je ĽAHUČKÁ a skladná
Ľahký až ultraľahký vlnený materiál vhodný na leto je samozrejme veľmi tenký, a teda krásne priedušný. Notoricky známa je tiež schopnosť vlny absorbovať až 30 svojich hmotnostných percent vlhkosti bez toho, aby stratila svoje skvelé vlastnosti. Takže o komfort krásne suchého pocitu s vlnou v lete neprídeme. Jej „letná“ gramáž niečo cez 100 g/m2 dáva tušiť, že napríklad také tričko bude mať sotva hrúbku dvoch na seba položených papierov z kopírky. A o skladnosti takéhoto oblečenia to tiež niečo vypovedá.
Vedeli ste, že: * Vlnené oblečenie používajú už po stáročia taktiež napríklad beduíni žijúci v púštnych oblastiach? * Stále častejšie sa v merino vlnenom oblečení ukazujú najrôznejšie svetové celebrity? Buď ako celebrita, nos merino! |
3) OchránI nás pRed UV ŽIARENÍM
Navyše nám vlna poskytuje výbornú ochranu proti UV žiareniu. Dokonca vyššiu ako bavlna alebo syntetické materiály. Vlna dokáže zablokovať minimálne 98% ultrafialového žiarenia. A čo to znamená pre nás zatvrdnutých outdoorárov a vášnivých cestovateľov? Trebárs aj to, že so sebou nemusíme ťahať opaľovací krém (alebo minimálne nie toľko), ktorý rovnako stráca účinnosť po niekoľkých málo hodinách. Vlnená ochrana proti UV končí až v okamihu, keď oblečenie na svojom tele dočista skompostujeme.
4) OchránI nás proti ZÁpachOm
A keď už sme pri tom cestovaní – vlna je pre cestovateľov ideálna. Z uvedených (je funkčná, ľahká, s ochranným UV pôsobením) aj ďalších dôvodov: Vlna nesmrdí, respektíve my toľko nesmrdíme vo vlne. Vo vlne sa totiž skoro vôbec nedarí baktériám, ktoré za normálnych okolností rozkladajú náš pôvodne nezapáchajúci pot za vzniku celej škály puchov a smradov
5) Je nepRekonateĽná prE cestovAnIE
Niektorí cestovatelia hlásia, že vydržali na cestách aj dva týždne v tom istom oblečení. Nech je to akokoľvek, na cestách s vlnou ušetríte na hmotnosti (nemusíte so sebou mať toľko kusov oblečenia), za opaľovacie krémy a – ako vieme teraz – za pranie. Rovnako tak na cestách, ako aj doma. Vlnu skrátka nie je potrebné tak často prať. To vo výsledku znamená, že nemusíme kupovať toľko oblečenia a zvršky, čo už máme, nemusíme prať tak často. Ušetríme na pracích prostriedkoch, na elektrine, na vode a príroda si vďaka nám môže trochu vydýchnuť. Ekologickosť vlny sa umocňuje na druhú až na tretiu, ak vezmeme do úvahy, že po doslúžení môžeme vlnené oblečenie bez problémov vrátiť matke zemi, doslova ho skompostovať.
Vlnu merino u nás najdete napríklad pod značkami: