Aconcagua: Hľadanie mimozemšťanov na najvyšších vrcholoch sveta
Michaela Musilová
5 minut čtení
Jeden z našich výstupov výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme vedie na Aconcaguu. V rámci tohto projektu NASA okrem iného skúma, aký život dokáže prežiť v extrémnych podmienkach a či by teda život mohol existovať aj inde vo vesmíre.
Obavy... SÚ na mIEstE
Kilimandžáro máme úspešne za sebou. Z našej ďalšej expedície som trochu nervózny. Zavedie nás totiž na Aconcaguu – najvyšší vrchol Južnej Ameriky. Aconcagua je o viac ako 1 000 metrov vyššia ako Kilimandžáro so 6 962 metrov nad morom. Aké budú následky vysokej nadmorskej výšky? Ako zvládneme expedíciu dvakrát takú dlhú, ako bola tá predchádzajúca? Ponesieme so sebou viac vecí na dlhšiu vzdialenosť pri ešte nižších teplotách...

Bolo potrebné vypracovať dôkladný tréningový plán na celý rok 2023 a absolvovať horolezecký kurz so zameraním na pohyb po ľadovci. Rozpočet na tréning nebol veľký. Príprava spočívala hlavne v chodení alebo behaní hore dole po schodoch päť a viac poschodí s batohom s hmotnosťou niekedy aj 30 kíl. K tomu chodíme behať, vypravujeme sa do hôr a v byte s priateľom Cameronom posilňujeme s najťažšími vecami, ktoré sme tam našli.
PRípravy a tréninG
Horolezecký ľadovcový kurz sa ukazuje ako najväčšia investícia do projektu, ale určite stojí za to. Počas deviatich dní sa učíme liezť po ľade, zachrániť niekoho, kto spadol do ľadovcovej trhliny a tiež vyliezate na dve menšie hory Mount Baker (3 288 metrov) a Eldorado (2 703 metrov). Hlavne začiatok kurzu bol skutočne náročný. Šesť hodín v kuse šliapeme do kopca s viac ako 30 kilogramami v našich batohoch deuter. Časom si ale naše telá zvykajú a začína sa vyplácať aj náš nízkonákladový, no dôkladný tréning.

Poslednou záležitosťou, ktorá nám chýbala pred Aconcaguou, bola príprava na redší vzduch vo vysokých nadmorských výškach. Vďaka skvelej spolupráci so slovenským inštruktorom metódy Wima Hofa Viktorom Schillerom sme asi šesť týždňov pred začiatkom expedície pridávali k nášmu tréningu aj rôzne cvičenia s dýchaním. Cieľom bolo naučiť naše telá fungovať s nižším množstvom kyslíka a zvýšiť našu odolnosť voči zime. Našťastie som sa ešte pred Aconcaguou mohla zúčastniť najväčšej čisto ženskej vedeckej expedície do Antarktídy a vyskúšať si kúpeľ vo vode o 0,6 °C aj s tučniakmi.
DOZREL čas prE Aconcaguu
V argentínskom meste Mendoza sa stretávame s naším sprievodcom Agustinom. Mali sme byť pôvodne súčasťou väčšej skupinky. Vraj sa ale nikto iný na expedíciu na Aconcaguu cez údolie Vacas neprihlásil, a tak vydávame len traja. Na horu vedú dve hlavné trasy. Jedna z nich je priamejšia – k základnému táboru Plaza de Mulas cez údolie Horconas. Plaza de Mulas je na západnej strane Aconcaguy a trvá približne dva dni, než sa dostanete na úpätie údolia Horconas.

Druhá trasa začína na východe od Horconas v údolí Vacas. Trvá približne tri dni, kým sa dostanete k základnému táboru Plaza de Argentina na východe od Aconcaguy. Druhá trasa je síce dlhšia, ale umožňuje lepšiu aklimatizáciu pred základným táborom.
>>> PRACHEM A SUTÍ - VÝSTUP NA ACONCAGUU <<< |
Volíme práve tento druhý variant. Na ceste späť vedie cez západný základný tábor Plaza de Mulas. Týmto spôsobom si človek môže užiť Aconcaguu z viac-menej všetkých strán. Preto tejto trase tiež niekedy hovoria „360 Route“. Tento fakt je ale menej podstatný. Pre mňa bolo dôležité nazbierať vzorky pre NASA a získať čo najdôkladnejšie informácie o Aconcague zo všetkých jej strán a rôznych nadmorských výšok.
HOR SA!
Naša expedícia začína 12 decembra 2023. Prekonávame aj niekoľko vodných tokov a okolo nás sa pravidelne predierajú mulice pomáhajúce zásobovať základné tábory. Míňanie sa s nimi je dosť nebezpečné. Teším sa na cestu zo základného tábora ďalej, kde už žiadne mulice nestretneme. Tretí deň prekonávame prekrásnu farebnú roklinu a dostávame sa na Plaza de Argentina, do výšky 4 200 metrov.

V základnom tábore zažívame psychicky náročnejšie dni. Neustále nás niekto straší, že hore je príliš veterno a nehrozí, že sa k vrcholu vôbec dostaneme. Je potrebné preniesť polovicu našich vecí do prvého postupového tábora vo výške približne 5 000 metrov, ale predchádzajúci deň z tohto tábora ustupuje iná skupina práve kvôli silným vetrom.
My máme šťastie. Vietor už toľko nefúka a zásoby, oblečenie a časť našej výbavy sa ocitá v tábore. Nabudúce budeme mať batohy o to ľahšie a naša aklimatizácia tiež prebieha úspešne. Nasleduje niekoľko dní vyčkávania, kým sprievodca potvrdzuje, že je bezpečné presunúť sa do prvého tábora. O štyri dni neskôr má dôjsť na náš pokus o zdolanie vrcholu. V prvom tábore trávime len jednu noc a presúvame sa do druhého postupového tábora vo výške asi 5500 metrov. Výhľady z tábora berú dych. Máme tu byť aklimatizačné dva dni.y.
AklimatizÁcIA v turbo módE
Sprievodca nás hneď nasledujúci deň prekvapuje naliehavou informáciou, že už na budúci deň musíme vyraziť do tretieho tábora. To okrem iného znamená zaobísť sa bez odpočinkového dňa pred samotným výstupom. Nepríjemné prekvapenie! Odpočinkové dni sú kľúčové pre aklimatizáciu a regeneráciu tela, kým ho človek vystaví ďalším extrémom. Nerozumiem tomu, počasie sa nezmenilo, predpoveď zostáva bez zmeny a konkrétny dôvod na zmenu plánov nám sprievodca nedáva. Ak sa teda niekedy vydáte na Aconcaguu, zvážte, či je Augustino skutočne ten pravý...

Do tretieho tábora vo výške 6 000 metrov dorážame po iba troch hodinách krásnej túry. Zvyšok dňa trávime prípravami na vrcholový deň. Vstáva sa o pol štvrtej ráno a o piatej hodine sme nachystaní na cestu, ktorá má trvať asi 12 hodín. Toľko by mala zabrať cesta na vrchol a návrat späť do tábora.
Problémy a otočka
Bohužiaľ počasie nám nepraje a už po pár hodinách trpí jeden člen tímu zdravotnými problémami. Rozhodujeme sa teda pre predčasný návrat a z výšky asi 6200 metrov sa vraciame do tretieho tábora. Nechceme nič riskovať, zdravie a bezpečnosť je prednejšia. Nasledujúci deň opúšťame tretí výškový tábor a zliezame až do základného tábora Plaza de Mulas. Na Štedrý deň sa dostávame až na koniec údolia Horcones. Naša výprava končí.
Vrchol Aconcaguy sme síce nedosiahli. Pre mňa je ale expedícia napriek tomu úspešná. Vrátili sme sa všetci živí, zdraví a so všetkými končatinami. K tomu sa mi podarilo nazbierať všetky potrebné vzorky pre NASA a ďalšie inštitúcie, s ktorými spolupracujem. Okrem toho sa nám podarilo natočiť materiál pre ďalší dokumentárny film. Možno sa sem ešte vrátime a hora nás pustí na vrchol. Teraz ma už ale čakajú prípravy na ďalší z vrcholov Koruny Zeme – Denali, najvyšší vrchol Severnej Ameriky.
Dr. Michaela Musilová (text a foto)

Aktuálne žije svoj sen. Roku 2021 začala výskumno-vzdelávací projekt Astro Koruna Zeme. Cieľom je viesť vedecké, vzdelávacie a popularizačné aktivity počas expedícií na najvyšší vrchol každého kontinentu. Medzi jej vedeckú prácu patria výskumy v spolupráci s NASA a medzi popularizačné aktivity potom natáčanie dokumentárnych filmov z expedícií.
Prvú expedíciu úspešne viedla v roku 2022 na Kilimandžáro. Tam sa podarilo bez problémov realizovať všetky naplánované aktivity. Z tejto expedície vzišiel v roku 2023 prvý z dokumentárnych filmov - Hakuna Matata Kilimanjaro.
Podobné články
Recenzia: Testujeme skialpové nohavice La Sportiva Orizon
3 minuty čtení
10. 4. 2025, Tereza Bačinová, Magdaléna Válková


Jordánsko: exotický trek horami a púšťou - Jordan Trail
5 minut čtení
9. 4. 2025, Marek Žampach


Srí Lanka: Perla Indického oceánu, raj čaju aj exotickej prírody
7 minut čtení
28. 3. 2025, Tereza Jandová

