Ako na záchranu z lavíny - poznáte metodiku?
Radoslav Groh / René Kujan
7 minut čtení
Pohyb v horách, najmä v tých zimných, má svoje neoddiskutovateľné krásy. Snehová nádhera v sebe ale ukrýva aj ľadovú kráľovnú dychčiacu po krvi nevinných obetí. Áno, máme na mysli lavínu. A ako sa hovorí v Tatrách: „Ľudia robia kraviny, podceňujú lavíny.“ Tento článok má za úlohu vás vyčleniť zo skupiny tých, ktorí si riziko neuvedomujú, neuznávajú ho alebo mu nevenujú dostatočnú pozornosť. Vybavíme vás skrátka ideologicky tak, aby ste si mohli krásy zimných hôr užívať ešte dlhé roky.
Základom profylaxie, predchádzaniu rizikám, je do lavínového terénu sa vôbec nedostať. Problém pred nás však stavajú samotné horské štíty, ale aj ich kopcovití príbuzní. V horách jednoducho nikdy 100% neviete, odkiaľ to na vás môže spadnúť. Ako sa do lavíny vôbec nedostať, sme si už hovorili inokedy a inde. Dnes sa pozrieme, ako na záchranu z lavíny, keď už sa do nej dostaneme my alebo niekto, koho môžeme z lavíny vyslobodiť.
CENNÉ ŠTATISTICKÉ ÚDAJE
- Až 97 % zasypaných lavínou prežije prvých 18 minút od pádu lavíny
- V ČR platí, že príchod záchranárov môže od príjmu hlásenia trvať až 35 minút
- Zhruba ¾ osôb zachytených a usmrtených v lavíne zahynie z dôvodu udusenia
Z uvedeného vyplýva, že najefektívnejšia pomoc môže byť poskytnutá ľuďmi na mieste nešťastia. Záchrana po páde lavíny musí prísť naozaj rýchlo a pomáhajúci musí zachovať profesionálny pokoj a hlavne prístup. Musí mať skrátka zodpovedajúce lavínové vybavenie, ale aj dostatočné teoretické a praktické skúsenosti.
krok 0: KONTROLUJ!
Ešte pred túrou lavínové vybavenie starostlivo prekontrolujeme. Ako lavínovú lopatu, tak sondu skúsime cvične zostaviť a opäť rozložiť, skontrolovať prípadné poškodenia. Všetko starostlivo uložíme do batohu. Ideálne je, keď máme špeciálny skialpový alebo priamo lavínový. Tie totiž majú špeciálne priehradky na jednotlivé časti lavínovej výbavy tak, aby boli v prípade potreby ihneď po ruke, a zároveň ich chránia pri transporte.
Prekontrolujeme tiež lavínový vyhľadávač: Fungujú bez problémov oba režimy (vyhľadávanie/vysielanie) na všetkých prístrojoch? Sú batérie aspoň na 90 % nabité? (POZOR: Pri vyhľadávaní sa vybíja batéria výrazne rýchlejšie. Navyše pri nízkych teplotách môže rýchlo slabnúť.)
KROK 1: POZORUJ
Už na začiatku prekonávania lavínového žľabu alebo iného terénu, kde hrozia lavínové nešťastia, je dôležité vstupovať do neho jednotlivo. Jedine tak môže zostávať niekto, kto pri páde lavíny môže poslúžiť ako pozorovateľ. V pokoji sa zastavte a starostlivo sledujte situáciu. V prípade nehody je kľúčové si čo najpresnejšie zapamätať a následne identifikovať miesto, kde zasiahnutý zmizol pod lavínou. Výborne poslúžia skúsenosti z práce s mapou a orientáciou v teréne. Niekoľko orientačných bodov nám môže pomôcť vytvoriť pomyselný priesečník priamok, na ktorom sa nachádza miesto stretnutia/posledného vizuálneho kontaktu s postihnutým.
KROK 2: BURCUJ
Pokiaľ máš pri sebe telefón (mal by si ho mať!), okamžite volaj miestnu záchrannú službu, Horskú službu (jej číslo máš určite uložené v telefóne ešte z doby príprav na túru, že áno?!). A potom v pokoji a zreteľne informuj operátora:
- kto si
- čo sa stalo
- kde sa to stalo
- kedy sa to stalo
- koľko je na mieste zasiahnutých osôb
- počet osôb, ktoré sú schopné pomôcť s lavínovou záchranou
- aké je počasie na mieste
- či môže prípadne pristáť vrtuľník
Pokoj, hlavný je pokoj - nemusíš si všetko pamätať. Predstav sa a povedz čo/kde/kedy, keď zabudneš na ostatné, operátor sa ťa opýta. Čím profesionálnejšie budeš postupovať ty, tým profesionálnejšie a hlavne rýchlejšie môžu postupovať záchranári. Obrovská miera stresu ale dokáže urobiť svoje, takže hlavne kľud, aby si mohol za seba robiť to najlepšie.
KROK 3: PLÁNUJ A PrEDVÍDaJ
Ale bacha, ešte než začneš organizovať záchranu z lavíny iných, zaisti si bezpečnosť svoju! Ako ďalší zasypaný nikomu nepomôžeš. Zhodnoť situáciu, či je vôbec možné vykonať bezpečné vyslobodzovanie z lavíny. Neexistuje na mieste riziko sekundárnych lavín? Existuje iné ohrozenie? Kadiaľ sa dostanete bezpečne na lavínisko a späť? Majú všetci, ktorí sa budú záchrany v lavíne zúčastňovať, funkčný lavínový vyhľadávač („pípak“), lopatu a sondu?
KROK 4: ORGANIZUJ
Opäť si zopakujme: Zaistite v prvom rade vlastnú bezpečnosť. Určite záchranárom neurobíte radosť tým, že počet zasypaných alebo ranených v priebehu záchrannej akcie ešte narastie! Organizácie hľadania v lavíne a následného vyslobodzovania nech sa ujme JEDEN najskúsenejší člen výpravy. Pre prístup do lavíniska volíme cestu s najmiernejším sklonom a najstabilnejšou snehovou pokrývkou. Pri postupe dodržujeme bezpečnostné rozostupy. Vyhýbame sa rizikovým miestam, ako sú strmé svahy, žľaby, muldy. Naopak cestu vedieme cez „ostrovčeky istoty“ vo forme najrôznejších vyvýšenín, zalesnených úsekov a podobne.
KROK 5: VYHľaDaJ
V prvom rade je nutné identifikovať posledné miesto, kde bol postihnutý videný. Vedúci vyhľadávačov od tohto bodu velí k prepnutiu pípakov do vyhľadávacieho režimu. Od miesta závalu vedieme pátranie smerom dole a systematicky prehľadávame lavínisko. Pokiaľ sme sami alebo je nás málo, nasadzujeme s patričnými rozostupmi metódu cik-cak. V prípade väčšieho množstva pátračov môžeme postupovať po priamkach. Na začiatku vyhľadávania sa snažíme postupovať čo možno najrýchlejšie, so skracujúcou sa vzdialenosťou k zasypanému spomaľujeme a spresňujeme lokalizáciu vyhľadávačom. Režim jemného dohľadávania aplikujeme od vzdialenosti cca 5 metrov od zasypaného.
BUDE SA HODIŤ: |
Lavíny a terén |
Lavíny a počasie |
Základné informácie o lavínach |
Pri pátraní nám môžu veľmi pomôcť stopy po nezvestnom. Všímame si vyčnievajúce časti lyží (pozor, zasiahnutý ich mohol stihnúť počas pádu odhodiť; môžu ale minimálne upresniť smer hľadania), oblečenie a ďalšie vybavenie. Stopy nechávame na mieste, nemanipulujeme s nimi!
KROK 6: ZACHRáŇ!
Pre tento krok je pochopiteľne nesmierne dôležité, aby všetci zúčastnení boli oboznámení s lavínovou problematikou a metodikou. To už sa potom na svahu zle doháňa. Lavínové základné vybavenie, tzv. „svätá trojica“ je samozrejmosťou. Okrem vyhľadávača je nutné byť vybavený aj lavínovou sondou a lopatou. Okrem toho, že sú všetci patrične vybavení, je dôležité, aby s výbavou taktiež dokázali patrične a efektívne pracovať. To sa najlepšie naučia na špecializovanom kurze v teréne. Že je nutné nadobudnuté znalosti pravidelne trénovať a cibriť, snáď nemusíme vôbec hovoriť.
AKO NA LAVÍNY
Vyhľadávač v teréne nosíme umiestnený čo najbližšie pri tele – prekrytý minimálne jednou vrstvou oblečenia, aby v lavíne nedošlo k jeho strhnutiu. Ďalej pípak v režime vyhľadávania držíme čo najďalej od mobilných telefónov a prístrojov GPS, ktoré môžu jeho funkciu negatívne ovplyvňovať.
Na dohľadávaní zasypaného si dávame maximálne záležať. Jeho presná lokalizácia nám ušetrí cenné minúty. Dohľadávame s prístrojom striktne v horizontálnej polohe, pohybujeme ním do kríža a starostlivo sledujeme namerané hodnoty. Zameraný minimálny perimeter prehľadávame sondou. Jednotlivé vpichy opisujú špirálu od prvého zápichu na mieste najnižšej hodnoty z vyhľadávača smerom von, a to s rozostupom 25 cm. Sondujeme kolmo k povrchu snehu. Pri pozitívnom náleze nechávame sondu zapichnutú na mieste.
Kopeme a hrabeme
Od predpokladaného zasypaného ustúpime mierne smerom po svahu a začneme kopať. Pochopiteľne čo najrýchlejšie a čo najopatrnejšie. V prvom rade je dôležité odkryť hlavu, umožniť dýchanie. Celú obeť vyťahujeme z lavíny pokiaľ možno v horizontálnej polohe. S postihnutým manipulujeme veľmi opatrne, existuje reálne nebezpečenstvo, že môže mať poranenú chrbticu.
V prípade, že nás je viac, sa po svahu dole rozostavíme do tvaru prevráteného V a postavíme sa v rozostupoch na dĺžku 1 lopaty (prví dvaja), prípadne na dĺžku 2 lopát (ďalší kopajúci). Pokiaľ to štruktúra lavínového snehu a pevnosť nášho vybavenia umožňuje, využívame na odhrabávanie snehu pohyby ako pri pádlovaní. Je to rýchle a účinné. Pri dlhšie trvajúcej fáze vyslobodzovania členovia kopáčskeho záchranného tímu pravidelne rotujú každých cca 5 minút alebo častejšie.
ČO NÁM MÔŽE Ešte pomôcť?
Pokiaľ zasiahnutý neutrpí nejaké závažné mechanické zranenia (pravdepodobnosť toho je pomerne malá), potom má s vhodným vybavením veľkú šancu prežiť. Z príslušného vybavenia máme na mysli hlavne batoh s lavínovým airbagom. Vzduchový vak výrazne zvýši objem tela a tým aj pravdepodobnosť, že zostanete „plávať“ na povrchu lavíny. Vzduchový vankúš navyše chráni najzraniteľnejšie miesta - hlavu, krk, ramená, trup. Pokiaľ už investujete do tejto lavínovej vychytávky, pred každou túrou pripravte batoh presne podľa inštrukcií výrobcu a pred vstupom do lavínového terénu ho pripravte na použitie (hlavne ťahadlo na aktiváciu airbagu). Nebolo by nič trápnejšie, ako utrpieť ujmu s nepoužitým, ale perfektne vybaveným batohom.
Lekárnička
Do „svätej X-tice“ by mala neodmysliteľne patriť tiež lekárnička. Dobre vybavená lekárnička nám pomôže výrazne zefektívniť prvú pomoc postihnutému. Môžeme si zaobstarať špecializovanú lekárničku alebo si pripraviť svoju, a to tak aby sme dokázali ošetriť stavy bezprostredne ohrozujúce život (prudké krvácanie, otvorené poranenie hrudníka, zástava dychu a obehu). Ďalej však tiež menej závažné poranenia a úrazy (odreniny a rany, poranenia kĺbov, zlomeniny atď.).
A čo by nemalo chýbať v žiadnej lekárničke? Latexové rukavice, resuscitačné rúška, väčšie obväzy rôznej šírky, trojcípa šatka, náplasti na cievke, pružné obväzy rôznej šírky, zatvárací špendlík, alu-fólia a v neposlednom rade aj návodné kartičky s postupmi prvej pomoci (napríklad Deuter ich má štandardne vytlačené na textile a všité priamo do svojich lekárničiek) a multifunkčný nôž s integrovanými nožnicami.
V neposlednom rade nezabudnite na prilbu! Lavína často nepozostáva len z čistého nadýchaného prachového snehu a množstvo lavínových obetí utrpelo závažné poranenia práve hlavy. Aj napríklad od svojho vlastného vybavenia. Takže: Stay safe with prilba! ;)
Preštudujte si lavínovú problematiku ešte dôkladnejšie – stiahnite si našu špecializovanú príručku!