Ako vystúpiť na Grossglockner – rady a tipy
Magdaléna Štanglerová
7 minut čtení
Grossglockner (v preklade „Veľký zvonár“) je najvyššou horou Rakúska s vrcholom vo výške 3798 m n. m. Nachádza sa vo Veľkých Tauroch na pomedzí Korutánska a Tirolska. Strmo čnie do nebies nad mestom Kals. Vrchol Grossglockneru je zdobený zlatým vrcholovým krížom a ponúka výhľady na všetky strany berúce dych. Po takýchto výhľadoch pravdepodobne aj zabudnete na námahu z výstupu.
OBSAH:
- Normálna cesta na Grossglockner / Normalweg
- Chata Erzherzog Johann Hütte
- Výstup na Grossglockner cez hrebeň Stüdlgrat
- Pallaviciniho kuloár / Pallavicinirinne na Grossglockner
- Mayerlrampe na Grossglockner
- Potrebné vybavenie pre výstup na Grossglockner
Nádhernú alpskú scenériu dokresľuje tridsaťsedem trojtisícoviek a devätnásť ľadovcov. Masív Grossglockneru tvorí rula. Na povrchu je pretkaná vrstvami bridlice, niekde v kombinácii so sľudou a vápencom. Východné svahy masívu pokrýva najväčší rakúsky ľadovec Pasterze. Keďže je Grossglockner najvyššou a zároveň pravdepodobne najznámejšou horou Rakúska, je výstup na túto horu veľmi populárny. Môže sa teda stať, že sa budete musieť na vrchol prestŕkať masami nadšených turistov a alpinistov. Mať vrchol sami pre seba je už trochu umenie.

Ako prvý vystúpil na vrchol 28. júla 1800 päťčlenný tím z početnej expedície, ktorá bola zorganizovaná na popud biskupa Reifferscheidta z Korutánska. Členmi vrcholovej skupiny boli bratia Klotzovci, farár Horasch a dvaja tesári. Dnes vedie na Grossglockner množstvo horolezeckých výstupov. Ide o zhruba 30 rôznych trás, ktoré sa líšia svojou obtiažnosťou – od „normálky“ vhodnej pre začiatočníkov až po ťažký lezecký terén. Okrem normálnej cesty sú veľmi populárne horolezecké výstupy:
• Pallaviciniho kuloár
• Mayerlrampe
• Stüdlgrat
Pokiaľ si na takúto serióznu túru na najvyššiu horu Rakúska netrúfate, odporúčame ju absolvovať s horským vodcom! Na zdolanie Glockneru je totiž potrebné bezpečne ovládať horolezecké techniky, orientáciu v horách, chôdzu po ľadovci, vyslobodzovanie z trhlín, zachytávanie pádu/brzdenie cepínom, istenie aj pohyb na skalách a pod.

Výstup na najvyššiu horu Rakúska je možné uskutočniť ako v lete, tak v zime. V zime obvykle počítajte s ťažšími podmienkami, avšak menším počtom ľudí. Môžete mať hory viac-menej pre seba. Niektoré horolezecké výstupy sú náročné na podmienky, treba sledovať počasie v súvislosti s možnosťami výstupu a jeho bezpečnosti vrátane návratu. Napríklad veľká snehová nádielka či výrazné oteplenie po napadnutí snehu môže znamenať vysoké riziko pádu lavíny. Na niektorých cestách potrebujete skôr firn, niekde oceníte radšej suchú holú skalu.
Normálna cesta / Normalweg
jún - október | 2-3 dni | 1900 m | obtiažnosť I-II UIAA | PD+
Najobľúbenejším výstupom na Grossglockner je takzvaná „normálka“ (Normalweg), najlogickejšia a najľahšia výstupová trasa. Stupeň jej lezeckej obtiažnosti je II. Vďaka tomu ju zvládnu aj horolezci-začiatočníci. Výstup na Veľkého zvonára začína buď z Kalsu alebo Heiligenblutu a vedie cez chatu Erzherzog Johann Hütte.

Popis trasy
Od Lucknerhütte nahor k Stüdlhütte. Tam odbočíte vpravo na cestu smer Salmhütte, po cca 500 m sa vpravo obíde skalný výbežok a dostávame sa na začiatok Ködnitzkeeses. Stúpame nahor po ľavej časti ľadovca, na výšinu Luisenscharte, mierne do kopca na tzv. Kampl. Po Mürztalersteig (po ferrate obtiažnosti C) hore do Adlersruhe (Erzherzog-Johann-Hütte). Od chaty po plochom hrebeni doľava k vrcholu. Na záver strmo na tzv. Glocknerleitl až do sedla (malé sedlo). Stúpajte vpravo po plochom hrebeni (do stupňa 2 UIAA) na predvrchol Kleinglockner. Z Kleinglockneru prudko klesáme do rokliny medzi Kleinglocknerom a Grossglocknerom. Oceľové lano uľahčuje výstup na samotný vrchol.

Výstup od chaty Lucknerhaus
Pokiaľ sa chcete vydať hore tou najjednoduchšou trasou, zvoľte tú z mestečka Kals od chaty Lucknerhaus (1918 m n. m.). Odtiaľ vedie chodník nahor k chate Stüdlhütte. Druhou alternatívou je prísť večer pred plánovaným zdolaním vrcholu až na chatu Erzherzog Johann Hütte, ktorá leží vo výške 3454 metrov nad morom. Ide o najvyššie položenú horskú chatu v Rakúsku. Tu môžete prenocovať a skoro ráno vyraziť na vrchol. Väčšina ostatných plánuje ranný výstup až zo Stüdlhütte, ktorá leží o viac ako 600 výškových metrov nižšie. Vďaka tomu získate náskok a vyhnete sa davom na vrchole.
Chata Erzherzog Johann Hütte
Chata býva otvorená počas letnej sezóny a je hojne navštevovaná. Určite je dobrý nápad rezervovať si miesto vopred. Mimo sezóny je tu možný nocľah v takzvanej winterraume ("zimná izba"), ktorá slúži iba na prespatie a za nocľah sa platí do pokladničky. Ak patríte ku skúsenejším lezcom, od chaty Stüdlhütte môžete zvoliť aj inú peknú výstupovú trasu. Tá vedie cez exponovaný juhozápadný hrebeň Stüdlgrat a ľadovec Teischnitzkees.

Výstup cez hrebeň Stüdlgrat
jún - október | 2-3 dni | 600 m | náročnosť III+ UIAA | AD
Stüdlgrat predstavuje klasickú skalnú a kombinovanú túru. Obtiažnosť je určená na III+ UIAA. Výstup trvá asi štyri a pol hodiny a prevýšenie dosiahne na necelý kilometer. Výstup má charakter skalnej hrebeňovky s orientáciou na juhozápad.

Popis trasy
Autom prídeme na parkovisko Glocknerhaus (1984 m n. m.) – východisko na chatu Stüdlhütte. Vyrážať budeme z chaty Stüdlhütte (2802 m n. m.), serpentínami sa uberáme do kopca až do sedla pri ľadovci. Po kraji ľadovca a čiastočne pozdĺž hrebeňa pokračujeme až pod hlavnú stenu. Nastupujeme na hrebeň a pokračujeme priamo po ňom. Občas je potrebné vykonať malý úhybný manéver doľava, nie však výrazne. Zostup z vrcholu nasleduje normálnou cestou. Spočiatku pozdĺž železných tyčí (s ich pomocou možno doisťovať), ďalej potom na chatu Johann Hütte a traverzom pokračujeme až na Stüdlhütte.

Budete potrebovať
2x40metrové lano polovičné, expresky (7), vklínence / friendy (pár na doistenie), mačky, turistický cepín, helmu, sedací úväz s istítkom. Kompletnú výbavu na ľadovec. Nanotraxion, T-bloc, prusíky, ľadovcové skrutky, karabíny s poistkou. Nezabudnite tiež pár slučiek na doistenie.
Teplé oblečenie, nepremokavú/vetruodolnú bundu, zatepľovaciu vrstvu napr. primaloft alebo páperku, dostatok tekutín, desiatu, lekárničku (alu fólia, obväz, ovínadlo, lieky), spacákovú vložku na chatu, rukavice, čelenku/slabú čiapku. Na sebe: turistické topánky, vhodné trekové ponožky, merino tričko, dlhé nohavice, mikinu napr. polar-tec.
Pallaviciniho kuloár / Pallavicinirinne
marec - jún, september - október | 2-3 dni | 600 m | náročnosť 70°/III UIAA | D

Jedná sa o najslávnejší ľadovcový výstup v Rakúsku. Vedie severnou stenou Grossglockneru a patrí k povinným výstupom ľadovcového lezca. Dostatok ľadu či firnu je síce len na začiatku jari, ale napriek tomu je výstup fantastickým dobrodružstvom. Ťažko uveriť, že ho gróf Pallavicini so svojimi dvoma vodcami vystúpil ako prvý už pred viac ako jeden a pol storočím. Dnes je blízko nástupu umiestnená bivakovacia búda, ktorá je veľmi často beznádejne preplnená, ale ani tak sa nedá vynechať.
Pallaviciniho kuloár je klasická ľadová túra so sklonom cca 55° s orientáciou na sever. Ide o cca 600 m dlhý výstup, prevažne ľadový/mixový. Cesta je náročná na podmienky. Touto cestou sa vydali dole aj prví premožitelia hory z radov lyžiarov. Vy to ale radšej neskúšajte.
Budete potrebovať
Ľadovcové skrutky (počet závisí od stavu snehu/firnu) , mačky, cepín(y), helmu, expresky (7), vklínence, slučky, friendy, laná polovičné 2x50 m.
Vychádza sa z Glockner-Biwaku (3260 m n. m.). Z Franz-Josefs-Höhe sa vydáme na ľadovec Pasterze. Cez neho a popod ľadovcové bloky stúpame k bivakovej búde, stále zostávame vľavo od hrebeňa. Búda stojí na markantnej skalnej kazateľnici vo výške 3205 m n. m. Na konci sa vydáme buď doľava okolo (sneh alebo ľahká plotňovitá skala), alebo mierne vpravo od hrebeňa (lezecký úsek II. stupňa) k búde. Počítajte 6 hodín na výstup. Zostup nasleduje cez normálku (juhovýchodne) cez Kleinglockner (3770 m n. m.) a Glocknerleitel ďalej na Adlersruhe (3451 m n. m.). Odtiaľ cez ľadovec Hoffmannskees (trhliny) na ľadovec Pasterze. Na zostup rátajte 4,5 hodiny.
Mayerlrampe
máj - jún | 2-3 dni | 500 m | náročnosť 70°/III UIAA | D
Jedná sa o krásny kombinovaný výstup v severnej stene Glockneru. Najskôr si užívame v strmom firne a ľade, potom pokračujeme veľmi exponovaným mixovým hrebeňom na vrchol. Vedúci lezec prvovýstupu bol S. Mayerl, po ktorom cesta nesie aj svoj názov. Cestu lezci zdolali v roku 1967.

Výstup začína z Glockner-Biwaku, Franz-Josefs-Höhe na ľadovec Pasterze. Cez neho a popod ľadovcové bloky stúpame k bivakovej búde, stále sa držíme vľavo od hrebeňa. Búda stojí na markantnej skalnej kazateľnici vo výške 3260 m. Na konci buď doľava okolo (sneh alebo ľahká plotňovitá skala) alebo mierne vpravo od hrebeňa (lezecký úsek II). Čas výstupu 5:30. Zostupujeme normálnou cestou (4:30).
Rampa sa skladá z dvoch častí, prvých 250 m vedie firnom do 50°, potom sa uhýba vľavo po výraznej rampe, sklon sa dvíha až k 70°, miestami môže byť čistý ľad. Po dolezení do sedla pokračujeme na vrchol Glockneru vzdušným severozápadným hrebeňom zhruba 200 m v obtiažnosti III. stupňa. Hrebeň môže byť podľa aktuálnych snehových podmienok značne náročný.
Potrebné vybavenie na Grossglockner
Expresky (8), vklínence, friendy, ľadové skrutky (8), slučky, helma, cepíny, mačky, polovičné laná 2x50 m.
ZHRNUTIE INFORMÁCIÍ O VÝSTUPE NA Grossglockner
Výška Grossglockneru | 3 798 m |
Čas výstupu | cca 5,5h |
Čas zostupu | cca 4,5 hodiny |
Obtiažnosť výstupu | UIAA II-III |
Prevýšenie | cca 3 000 m |
Súradnice | 47°4′28″ s. š., 12°41′38″ v. d. |
Pohorie | Vysoké Taury, Alpy |
Ubytovanie/Stravovanie | Chata Erzherzog Johannhütte, Chata Salmhütte |
Magdalena Štanglerová
Magda je rodáčka z Krkonôš, vášnivá športovkyňa, lezkyňa a lyžiarka. Najradšej má české piesky a hory. Najčastejšie ju nájdete v okolí Adršpachu, Krkonôš alebo Chamonix, ako sa oddáva tradičnému lezeniu a pohybu v prírodných terénoch. Láka ju dobrodružstvo s tým spojené. Z alpských disciplín inklinuje najviac ku skialpinizmu a pohybu vo voľnom teréne. Je absolventkou FTVS UK so špecializáciou trénerstva športového lezenia a lyžovania.