Batohy Fjällräven Singi 20 a 28 – ako sa nosia?
Roman Pospíchal
4 minuty čtení
Predstavíme si batohy Fjällräven z radu Singi, a to konkrétne Singi 20 a Singi 28. Hoci tieto dve menšie outdoorové batôžky nesú rovnaké meno, a majú teda mnoho podobných znakov, majú aj mnoho vecí rozdielnych, prispôsobených konkrétnemu využitiu. Spoločnú majú kvalitu materiálu a spracovania, nadčasový dizajn a silný príbeh švédskej značky.
Ale od začiatku. Ide o batohy švédskej značky Fjällräven, ktorej zakladateľ sa výrobou batohov zaoberal už od roku 1960. Batohy, a vlastne aj oblečenie, pôsobia vďaka použitým materiálom celkom inak, než je v dnešnej dobe obvyklé. Typicky jednofarebný, plátený materiál je hlavným znamením Polárnej líšky, ako znie v preklade meno firmy.
Singi je mIEsto, kde dávajÚ lÍšky dobrÚ noc
„Singi“, ako sa volá celý produktový rad, je viac než len názov batohu. Singi je odľahlé miesto vo Švédsku za polárnym kruhom, ktorým okrem iného prechádza trasa Kungsleden (Kráľovská cesta). Fjällräven má podľa Singi pomenovanú celú rodinu produktov, ktoré práve odkazujú na tradičné poňatie nášho obľúbeného trekingu.
>>> AKO SPRÁVNE ZBALIŤ BATOH |
>>> AKO VYBRAŤ BATOH NIELEN NA TURISTIKU |
>>> AKO VYBRAŤ BATOH DO MESTA |
Batoh Singi 20 je malý, ale praktický sympaťák, ktorý sa už pri druhom pohľade trošičku vymyká trekingovému zaškatuľkovaniu „Singi rodiny“. Alebo nie? Poďme si ale prvýkrát prejsť potrebné základné dáta.
Objem: 20 l |
Rozmery: 44 cm výška, 29 cm šírka, 19 cm hĺbka, váha 570 gramov |
Materiál: G-1000 Heavy duty, (65 %polyester, 35 % bavlna), polyamid 500D |
Testovaný model Singi 20 je vo farbe Storm, ktorá sa spoločne s farbou Cabin red na týchto batohoch už nevyskytuje. Fjällräven naďalej vyrába batohy Singi len vo farbách viacerých prírodných - Dark Olive a Stone Grey.
Design batohu Singi 20
Na prvý dojem človeka zaujme čistý, jednoduchý dizajn, v prednej časti jednoliatosť narúša len prevlečená pomocná guma a vcelku veľké kožené logo. Pri trochu bližšom pohľade si oko všimne akúsi lankovú retiazku, ktorá je našitá po bokoch batohu zhora až dole. Ide o signifikantnú záležitosť, ktorá spája túto rodinku batohov.
Singi 20 síce vzhľadovo zapadá svojimi typickými prvkami do rodiny Singi, osobne ho však škatuľkujem skôr do kategórie mestských batohov a batohov na jednodňové výlety. Na použitie v meste ho predurčuje ľahký a efektívny prístup odklápacím horným vekom. S obľubou jeho veko nazývam pokrievkou. Po väčšej časti obvodu ho zipsom odopnete a čo vám zostane? Čistý výhľad. Tento spôsob som si veľmi obľúbil, pretože po rozopnutí hľadíte do útrob batohu ako do rúry. Táto pokrievka batohu je doplnená dvoma vreckami. Jedno horné, kde je zips krytý légou, a jedno vnútorné, ktoré je pre prehľadnosť ušité zo sieťoviny. Obe vrecká využívajú celú plochu veka, takže každý centimeter priestoru je bezo zvyšku využitý. Všetky zipsy na batohu sú japonskej výroby - YKK.
Vo vnútri batohu tiež žiadne zložitosti nečakajte. Je tam len jedno veľké vrecko v oblasti chrbta, ktoré mne osobne slúži na transport nejakých dosiek a niekedy aj notebooku 15“. Len musím spomenúť, že vrecko nie je nijako vo vnútri batohu polstrované, ako by to bolo u „čistokrvných“ batohov na počítač. Dno tohto batohu je urobené tak, aby batôžtek stál, keď v ňom niečo máte. To napríklad ocením, keď do neho ladujem krabičky s obedom, ktoré sa tam fakt vkladajú veľmi pohodlne vďaka spomínanému prístupu.
Chrbát plecniaka je veľmi jednoduchý, skôr kontaktný. Väčšinu plochy tvorí príjemná sieťovaná tkanina a celkovo je chrbát vypolstrovaný pružnou penou. Vďaka tejto konštrukcii je možné batoh aj v prípade potreby s opatrnosťou aj preložiť napoly. Vlastne je celý batoh aj veľmi skladný a keď ho budete potrebovať uschovať do nejakej väčšej batožiny, dokážete ho perfektne spľasnúť.
Ramenné popruhy sú tiež polstrované skôr decentne, ale na zamýšľané použitie dostatočne. Nachádza sa tu aj hrudný popruh, ktorý sa dá s trochou cviku ľahko výškovo nastaviť. Na začiatku som spomínal aj gumolanko, ktoré je prevlečené cez retiazku. Tú gumu si môžete pretiahnuť, kam sa vám to na batôžku bude hodiť, pokojne napríklad úplne do strany a mať tam zafixované, čo sa vám dovnútra nevošlo. Sám som popruh niekoľkokrát využil na prichytenie oblečenia.
A na záver som si nechal vysvetlenie tejto retiazky. Tá tam nie je len ako dekorácia alebo priestor na prevliekanie gumolanka, ale slúži na uchytenie prídavných vreciek – Singi Side Pocket a Singi gear holder (prípadne aj Kajka Side Pocket). Tieto vrecká vám pomôžu zvýšiť objem batohu a ich prichytenie je do istej miery variabilné. Dokonca nemusia byť len z boku ale aj spredu na batohu. Upevňujú sa jednoduchým prevlečením oliviek.
Dlhodobé testovAnIE batohu Fjällräven Singi 20
Tento batoh testujem už asi štyri roky. Má za sebou zopár výletov, ale hlavne je to pre mňa verný parťák na cesty do práce. Veľa ciest som s ním absolvoval aj na bicykli. Pre tento spôsob pohybu by som pri batôžku ocenil aspoň základný bedrový pás, ale chápem, že to nie je cyklobatoh. Na tomto plecniaku oceňujem jednoduchosť, vskutku bezchybný prístup k uloženým veciam a dostatočné pohodlie. Čo viac potrebujete? Síce je Singi 20 po tých rokoch jemne opotrebovaný, ale rozhodne nemôžem povedať, že by bol nejako poškodený. Batoh aj po rokoch pôsobí stále dosť odolne a vzdorovito. Takto v základe ide podľa môjho názoru naozaj o mestský batoh. Keď k nemu zaobstaráte bočné vrecká, nezväčší sa len jeho objem, ale aj úžitková hodnota pre rad výletníkov.
Plusy |
skladnosť, jednoduchý a funkčný design, variabilita prídavných vreciek, jednoduchý prístup, zosilnené dno |
Mínusy |
bočné vrecká sú investícia navyše; zrejme vďaka prítomnosti bavlny v materiáli batoh opticky starne, možno aj vplyvom oderu a slnečného žiarenia |
Batoh Fjällräven Singi 28
57 cm na výšku, na šírku 27 cm a 20 cm do hĺbky, váha 1400 g. Materiálové zloženie je rovnaké ako pri menšom súrodencovi, teda hlavným materiálom je G-1000 a vo vnútri nejaký ten polyamid 500D.
Design batohu Singi 28
Na rozdiel od Singi 20 je batoh Singi 28 už na prvý pohľad pravoverný turistický batoh. Je vyšší, opatrený bedrovým pásom. Celkovo pôsobí tak ako batoh do lesa. Aj tu vidíme prevlečenú gumu cez retiazky, ktoré sú nielen po stranách, ale navyše aj v prednej časti a slúžia na pripnutie spomínaných vreciek. Veľké kožené logo Fjällräven je umiestnené v dobrej časti.
Veko batohu ukrýva pomerne priestranné vrecko, kde je schovaná pláštenka. Navyše prístup do tohto vrecka je pomocou zipsu v tvare „U“. Za mňa by tento tvar zipsu mal byť na každom hornom vrecku každého batohu na svete, pretože vďaka nemu je možné využiť priestor vo vnútri na maximum a vsunúť tam objemnejšie predmety. Ja do neho totiž s obľubou dávam svoj necesér vo forme dobre naplneného puzdra Fjällräven Gear Bag. Padne tam ako... viete čo. Veko batohu navyše disponuje ďalšou sadou textilných retiazok. Síce len so štyrmi a pol okami, ale pre nejaký ten pomocný popruh je to dostatočné.
Keď si poriadne prezrieme chrbtový systém Fjällräven Singi 28, vidíme, že sa na prvý pohľad podobá Singi 20. Je potiahnutý meshovou látkou, pod ktorou je pena. Pod penou je ale navyše vystuženie plastom a zrejme aj pozdĺžnymi hliníkovými pásmi zašitými do látkových pruhov. To zistíte, keď rozopnete obrátený zips vo vnútri batohu. Vďaka tomuto vystuženiu sa nemusíte obávať batohu poriadne naložiť. Batoh je na to stavaný.
Keď už sme nazreli dovnútra, tak pokračujme v prehliadke. Kúsok pod týmto zipsom je vrecko na hydrovak a vývod na hadičku smeruje k ľavému ramenu. Na protiľahlej strane sa v hornej časti nachádzajú dve vrecká nad sebou. Horná nepriehľadná, do tej som si presťahoval pláštenku, tak aby nezaberala miesto vo vrecku vo veku. Spodné vrecko je meshové, takže môžete vidieť, čo ste tam pred časom zašantročili. Zvyšok vnútorného priestoru je už voľný pre hromadu vašej výbavy.
Ramenné popruhy sú dostatočne široké a dobre polstrované. Samozrejmosťou je hrudný popruh. U tejto verzie ľahko výškovo nastaviteľný posunom po koľajničkách. A je na ňom píšťalka. Nad hruďákom sú ale ešte na každej strane dva popruhy, kam je možné pripnúť nejaké ďalšie vybavenie, napríklad GPS alebo baterku.
Bedrový pás je dostatočne pevný, slušne polstrovaný a predtvarovaný. Na každej strane nájdeme zipsové vrecko, ktoré pojme aj rozumne veľký smartfón alebo drobnosti, čo sa hodí počas dňa. Pri oboch vreckách je malé oko. Nerozlúštil som presne, na čo slúži, ale zmestí sa do neho expresková karabína, do ktorej sa dá pripnúť ďalšie vybavenie. Dôležitou informáciou môže byť aj to, že bedrový pás sa dá ľahko odopnúť. Je prevlečený chrbtovým systémom, s ktorým je spojený suchým zipsom. Ďalej stačí len vycvaknúť smart pracky nastaviteľných popruhov v zadnej časti bedráku. Nemusíte ich vyvliekať, o čo som sa pôvodne márne snažil aj ja. Pravdepodobne sa vám to aj tak nepodarí.
Hlavným „highlightom“ tohto batohu je pre mňa fakt, že prístupový zips na batohu, ktorý je vysoký 57 cm, meria neskutočných 120 cm. Čo to znamená? Nemáte len horný vstup, ale v podstate aj bočné na oboch stranách. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale ktorý batoh to má?! Na bokoch batohu sú ďalej kompresné popruhy, ktoré ale môžu tiež slúžiť ako pomocné popruhy na uchytenie dlhších predmetov zasunutých do Singi Gear Holderu. O ňom ešte nižšie.
Dlhodobé testovAnIE batohu Fjällräven Singi 28
Tento batoh mám len niečo cez rok. V predajni sa na mňa dlho usmieval. Jednoduchý čistý tvar, farba lahodiaca môjmu oku i srdcu výletníka. Len tá cena a absencia bočných vreciek... Lenže ako to tak býva, „tak dlho sa chodí okolo batohu, až si ho kúpite.“ Bágel som si vyskúšal so záťažou a hneď som cítil, že to by mohlo byť ono. Ďalším plusom pre mňa bol onen dlhý zips, zaisťujúci ľahký prístup a prehľad o veciach vo vnútri. Osobne veľmi nemusím pri batohoch tejto veľkosti klasické veká. No, nakoniec som si ho odniesol domov vrátane oboch typov prídavných vreciek. Prevažne mám pripnutý iba Singi Gear Holder. Aj po čase trvám na tom, že batoh je mi pohodlný a materiál dostatočne odolný. Už netrpezlivo vyzerám ďalší trip!
Plusy |
extra dlhý hlavný zips, pohodlie, možnosť odopnutia bedrového pásu, dostatok vreciek (veko, vnútro), variabilita pripnutia prídavných vreciek, pláštenka, zipsy YKK |
Mínusy |
hlavne cena môže spočiatku neprávom odradzovať |
Singi Gear Holder
Je to jednoduché bočné vrecko z materiálu G-1000 heavy duty, hore stiahnuteľné na pružnú gumu so zipsom. Vrecko sa k batohu prichytáva prevlečením oliviek do spomínaných pozdĺžnych retiazok. Horné olivky je možné zaistiť ešte pomocným očkom. Súčasťou Gear Holderu je aj prídavný popruh. Toto vrecko môže dobre slúžiť na transport dlhších predmetov (puška, statív), alebo len ako obyčajné vrecko napríklad na fľašu s vodou.
Singi side pocket
Väčšie aj o niečo širšie vrecko, než je gear holder. Je tiež stiahnuteľné, navyše je kryté vekom a zaistiteľné kovovým háčikom. Bez problému do neho dostanete fľašu s objemom 1,5 litra a ešte vám zostane priestor okolo. Uchytenie samozrejme aj na olivky.
Niekoľkokrát som spomínal absenciu vreciek u batohov Singi. Pravdou ale je, že obstaraním jedného páru prídavných vreciek získavate prídavné priestory pre 4 rôzne batohy, pretože k rodine Singi (rozdelenie do rodín používa https://www.fjallraven.com/) patrí okrem Singi 20 a Singi 28 ešte Singi 48 a poľovnícky špeciál Singi Stubben. Ja teraz vlastním dva spomínané batohy. Až mi k tomu pribudne napríklad raritka v podobe Singi Stubben, tak už teraz viem, že ďalšie vrecká už kupovať nebudem.
Utekajte von a užívajte prírodu! Singi jou jou jupí jupí jou!
Roman “Mañas“ Pospíchal
FOTO: Jakub Koumar, Fjällräven, autor
Použité vybavenie
Singi 20
Fjällräven
- Clay
- Dark Olive
- Stone Grey
- Cabin Red
- Storm
Singi 20 značky Fjällräven je batoh s polstrovaným chrbtom a zosilneným nepremokavým dnom.
Singi Side pocket
Fjällräven
- Dark Olive
- Stone Grey
Bočné vrecko Fjällräven Singi ako príslušenstvo pre batohy Singi. Pripevňuje sa pomocou kolíkov k pútkam. Vnútorné vrecko so sťahovacou šnúrkou.