Fenomén slackline - ako začať?
HUDY tým / foto: gibbon-slacklines.cz a Marek Smolka
5 minut čtení
Slackline zdanlivo pripomína chôdzu po lane. Pri slackline ide taktiež o balansovanie a udržiavanie rovnováhy, ale na popruhu a bez ďalších balančných pomôcok. Dnes je to uznávaný šport, ale aj rekreačná a regeneračná pomôcka. Navyše je vhodná pre deti aj dospelých. Posilňuje správne držanie tela, zmysel pre rovnováhu, dá sa praktizovať vlastne všade, dodáva dobrú náladu. Vyskúšajte to tiež! Máme pre vás rady a tipy od najzasvätenejších.
Z obsahu:
Čo je to slackline?
Základom je polyesterový popruh široký 25 alebo 50 milimetrov, natiahnutý medzi dvoma bodmi. Pri slackline ide o to, aby ste vybalansovali všetky výkyvy a udržali rovnováhu len pomocou vlastného tela. "Slack" znamená po anglicky "uvoľnený", "popustený", čo nám veľa napovedá o dynamike textilného popruhu. Vďaka jeho pružnosti je možné po "slacku" nielen chodiť, ale aj robiť nekonečné množstvo trikov, vrátane skákania, nie podobného ako na trampolíne.
![]() |
![]() |
![]() |
Ako si vybrať slackline? Ponuka je už dostatočne široká, aby si vybrali všetci - začiatočníci aj pokročilí. |
Ako vznikOL slackline?
Za krajinu pôvodu môžeme považovať Spojené štáty americké. Tam sa v 70. rokoch frustrovaní lezci v Yosemitoch za zlého počasia zabávali tak, že blbli na reťazových zábradliach okolo kempu. "Slack" znamená aj "poflakovať sa" - a z poflakovania kalifornských lezcov nakoniec vzniklo nové, dynamicky sa rozvíjajúce športové odvetvie.

Na čo slúži slackline?
Nenechajte sa však zmiasť, nie je to len šport. Nemusíte absolvovať žiadne kurzy, byť členom rôznych asociácií a nemusíte súťažiť pred vypredanými tribúnami, aby ste si ho užili. Naopak, slackline je aj skvelým relaxačným prostriedkom po celodennom sedení v kancelárii - a najmä skvelou zábavou pre partiu priateľov, napríklad v parku. Avšak aj cvičenie, funkčný tréning, rehabilitačná pomôcka.

Kto má športové ambície, môže pracovať na zložitých kombináciách trikov zahŕňajúcich trojité saltá alebo sa skúšať vypnúť a prejsť niekoľko kilometrov dlhú líniu. Kto takéto ambície nemá, využije slackline ako voľnočasovú aktivitu na odbúranie každodenných stresov. Ale aj všetci "medzi tým" majú veľmi pestré možnosti. Slackline môže byť veľmi dobrým nástrojom na spestrenie akéhokoľvek tréningu. Napnutý popruh ponúka nestabilnú plochu na nespočetné množstvo variácií najrôznejších cvikov. Skúste na ňom urobiť napríklad pár klikov. Rozdiel v zapojení svalstva je okamžite badateľný. Na použití lajny je možné postaviť celý kardio-tréning, ale aj silový alebo silovo vytrvalostný tréning.

Všetko zavesené a nestabilné majú už dlhé roky v obľube všetci zdravotníci a fyzioterapeuti, ktorí ho využívajú ako pomôcku pri rôznych terapiách a rehabilitáciách po úrazoch alebo pri cvičení so seniormi. Na rozvoj pohybovej kreativity jednoducho nie je neskoro v žiadnom veku.
Slackline pre začiatočníkov
Ak so slackline ešte len začínate, nekazte si tie krásne chvíle tým, že by ste si kúpili gurtňu k nákladiaku a zavesili ju na horolezecké karabíny. Možno by to nejakú chvíľu fungovalo, ale to riziko Vám naozaj za to nestojí. V napnutom systéme sa po zaťažení skrýva veľa energie. Ak jeden z komponentov zlyhá, explozívne sa uvoľní a zvyšné prvky zrazu získajú nečakanú slobodu a lietajú vzduchom takou rýchlosťou, že by sa im nedokázal vyhnúť ani Chuck Norris.

Preto vám kladieme na srdce: Kupujte vždy len kvalitné sety, ktoré sú určené na slacklining! Takisto sa oplatí zabezpečiť a poistiť všetky časti systému pre prípad, že by sa stalo niečo nepredpokladané. Lezecké vybavenie si nechajte na lezenie! Napríklad lezecké karabíny sú určené pre odolávanie v ťahu v 2 smeroch, na ukotvenie lajny ale potrebujete smery hneď 3. Teda strmene sú omnoho vhodnejšie ako karabíny. Navyše sú oceľové oproti karabínam z hliníkových zliatin. Hliník vám v krízovej situácii nič nenaznačí a hneď sa zlomí, železo sa najprv deformuje (naznačuje, že bude problém) a deformuje, až nakoniec povolí. To je pri lajne ďalšou výhodou. Teda ak svoje vybavenie pravidelne kontrolujete, čo vrelo odporúčame!

Typy slackline
Existujú rôzne typy "lajn", ktoré môžeme jednoducho rozdeliť na základe ich výšky nad terénom a dĺžky.
Lowline
popruh je napnutý nízko nad zemou, vo výške do 1 metra
Trickline
popruh je zvyčajne širší (50 mm) a jeho napnutie je vyššie tak, aby pružnosť popruhu umožnila robiť najrôznejšie triky
Longline
všeobecne lajna dlhšia ako 30 metrov
Midline
lajna napnutá 2 až 10 metrov nad zemou
Highline
označuje sa ako "kráľovská disciplína", jej výška je nad 10 metrov nad úrovňou zeme
Ako začať so slackline?
Štandardne budeme začínať s lowline, s krátkym setom (15-20 m) napnutým nízko nad zemou. Začneme pravdepodobne chôdzou, teda zrejme s užšou šírkou (25 mm). Budeme dbať nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na zdravie používaných stromov. Ak budeme napínať popruh napríklad niekde v parku alebo v lese medzi stromami, vždy budeme dbať na to, aby sme ich nijako nepoškodili!

Môžete si kúpiť aj špeciálnu tree protection (treewear zo špeciálneho odolného flísu), v prípade núdze môžete použiť kus starého koberca, karimatku a pod. Dôležitá je aj šírka kotviaceho popruhu - čím je širší, tým lepšie sa rozložia sily a tým menej hrozí poškodenie kôry stromu. Nie nadarmo sa vo svete hamakovania používa pre kotviace popruhy názov "tree hughers", "objímače stromov". Aj s našimi lajnami by sme mali stromy skôr objímať ako decimovať.
Slackline tréning
Keď stojíme na slackline, máme nohy pokrčené, pružné v kolenách, ruky zdvihnuté nad hlavou a trup a hlavu držíme rovno a vzpriamene. Pohľad upierame na pevný bod mimo lajny, t. j. skôr pred sebou. A potom už len trpezlivo kráčame, neponáhľame sa a užívame si to. Spočiatku nie je vôbec hanbou prijať pomocnú ruku kamaráta či kamarátky stojacích na zemi.

Pri tréningu majte vždy na pamäti, že telo "nasleduje hlavu". Preto sa vždy snažte udržať rovnováhu pohybom rúk a nakláňaním bokov do strán viac než čímkoľvek iným. Hlavu spoločne s trupom sa snažíme stoj čo stoj udržať na pomyselnej priamke spájajúcej naše dva oporné stromy/body a príliš nimi nehýbať.
Chôdza na slackline
Chôdza na lane je absolútnym základom pre akúkoľvek ďalšiu prácu na slackline a možno aj pre niektoré triky. A pretože na tomto základe sa potom buduje čokoľvek ďalšie, je potrebné vybudovať pevný základ - trénujte trpezlivo, zlepšujte sa, neponáhľajte sa. Všetky ostatné disciplíny a aktivity v spojení so slackline sú založené na chôdzi. Preto je vhodné venovať jej maximálnu pozornosť a dosiahnuť dokonalosť predovšetkým v nej.

Kde NATIAHNUŤ slackline?
Slackline sa zvyčajne napína medzi dvoma stromami alebo pevnými stĺpmi, ak sa nachádzame v urbanizovanejšom prostredí. Vieme si však poradiť so slackline aj bez stromov? Vieme! Bez stromov to už zvládneme vonku aj vo vnútri. Existujú špeciálne konštrukcie na použitie v interiéri. V nich je popruh nízko pri zemi, konštrukcia je stabilná, takže riziko zranenia je minimálne a zábava maximálna. Napríklad spoločnosť Gibbon ponúka svoj SlackRack. Na vonkajšie použitie bez stromov sú vhodné špecializované systémy. Základom sú pevné zemné skrutky doplnené o zvislú konštrukciu - slackframe.
![]() |
![]() |
![]() |
Na použitie v interiéri a exteriéri existujú špeciálne konštrukcie na zavesenie slackline. |
UPOZORNENIE: Vždy používajte vhodné vybavenie, riadne ho zabezpečte a skontrolujte. Trénujte bezpečne a s rozumom. Napriek všetkému úsiliu môže cvičenie na slackline spôsobiť zranenia alebo dokonca ohroziť život!
