Laos – rady a tipy pre cestovateľov
Tereza Jandová
10 minut čtení
Laos sa nachádza v juhovýchodnej Ázii rovnako ako susedný Vietnam, Kambodža alebo Thajsko. Jeho hlavným mestom je Vientian. Symbolom tohto štátu sú bezpochyby budhistické chrámy, mnísi v sýto oranžových habitoch a slony. Ten, kto má rád dobré a exotické jedlo, si tu tiež príde na svoje. Pripravte sa na bezčasie, kde sa nikto neponáhľa.
KEDY NAVŠTÍVIŤ LAOS ALEBO AKÉ JE TAM POČASIE?
Laos je najlepšie navštíviť v čase, keď je u nás zima. Kto by si nechcel namiesto sychravého počasia užívať modrú oblohu? Od novembra do februára sa môžete tešiť na suché obdobie s príjemnými teplotami. Tieto mesiace so sebou prinášajú ale aj isté negatíva. Keďže sa jedná o najviac príjemné obdobie, a tým pádom aj o hlavnú sezónu, počítajte s tým, že zláka aj najväčšie množstvo ľudí. Po období sucha nasledujú horúce mesiace trvajúce od marca do júna a za nimi prichádzajú monzúnové dažde, ktoré vydržia až do októbra. Ale aj to so sebou prináša určité pozitíva, ktorými je svieža, bujná vegetácia a vodopády plné vôd. Ale aj turistov budete stretávať oveľa menej.
Vízum do Laosu
Občania Slovenskej republiky si musia zaobstarať pre vstup a pobyt v Laose vízum. Sú dva druhy víz a záleží najmä na tom, ako sa do tohto štátu budete dopravovať.
1. eVisa
Možno o ne požiadať, ako napovedá názov, online na oficiálnych stránkach www.laoevisa.gov.la. Ich vybavenie trvá väčšinou tri dni a poplatok za ich spracovanie je približne 50 $ (táto čiastka sa počas rokov môže zvyšovať). Ste povinní mať toto vízum po schválení vytlačené. Treba mať tiež na mysli, že je len niekoľko miest, kde vám ho akceptujú. Nie je možné prejsť autobusom zo susedných štátov na akomkoľvek hraničnom priecestí. Vopred si preto radšej overte, či ho prijímajú práve na vami zvolenom prechode. Na letiskách si našťastie s týmto problémom hlavu lámať nemusíte. Vízum vám bude platiť iba na jeden vstup a na dobu 30 dní od dátumu prekročenia hraníc a zároveň 60 dní od jeho online udelenia.
2. Vízum „on arrival“
Jedná sa o vízum, ktoré nemusíte vybavovať vopred a obstaráte si ho priamo po prílete na letisku vo Vientiane alebo Luang Prabang. Je možné ho dostať aj na niektorých hraničných priechodoch, len môže nastať problém, ak idete autobusom, aby na vás vodič bol ochotný počkať, kým si vízum obstaráte. Celý proces spočíva vo vyplnení formulára, ktorý obdržíte buď už v lietadle, alebo na imigračnom oddelení či hraničnom priechode. Bude od vás požadovaný poplatok pohybujúci sa okolo 30-40$, ktorý treba zaplatiť v HOTOVOSTI, a tiež dve pasové fotografie. Celý proces trvá len chvíľu. Najviac času zaberie čakanie, kým na vás dôjde rad a vy sa dostanete k imigračnému úradníkovi.
Či máte eViza alebo víza on arrival, je potrebné mať pas, ktorý bude mať platnosť aj po vašom návrate z Laosu. Aktuálne podmienky a prípadné zmeny nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.
POTREBNÉ DOKLADY
Okrem nevyhnutného pasu sa vám môže hodiť aj vodičský preukaz, ak máte v pláne si požičať motorku alebo skúter. Bohužiaľ vám nestačí iba ten, ktorý bežne používame u nás. Treba si ešte na Slovensku zaobstarať takzvaný Medzinárodný vodičský preukaz, o ktorý si môžete požiadať príslušný orgán Policajného zboru. Existujú dva varianty a dajte si pozor, aby vám vydali ten správny. Poplatok za vybavenie je 6,50 € vo forme správneho poplatku. Napriek tomu, že u nás môžete s vodičským preukazom skupiny B riadiť aj slabú motorku, bohužiaľ pri medzinárodnom vodičskom oprávnení toto neplatí. Pokiaľ teda nemáte vodičské oprávnenie priamo na motocykel, máte smolu.
Očkovanie
Očkovania v Laose nie sú požadované žiadne. Nie je ale od veci nejaké dobrovoľné zvážiť. V prvom rade si overte, či nemáte „prešlú“ tetanovku. Medzi tie, čo stoja za zváženie, patria žltačka typu A, ktorá sa prenáša za nedostatočných hygienických podmienok, čo vás v Laose bezpochyby čaká. Tiež sa odporúča očkovanie proti brušnému týfusu, ktorý súvisí s použitím kontaminovaného jedla či vody: Laos sa radí do oblastí s vysokým rizikom. Keďže sa v tejto ázijskej krajine pohybuje obrovské množstvo psov, ďalším voliteľným očkovaním je to proti besnote. Pre ďalšie informácie sa obráťte na niektoré z očkovacích centier.
Doprava v Laose
Autobus
Cestovanie miestnym autobusom je zážitok, na ktorý len tak nezabudnete. Vzdialenosti nadobúdajú úplne iné rozmery. Trasu dlhú 200 kilometrov budete pravdepodobne zdolávať skoro celý deň. Obrňte sa trpezlivosťou a vybavte sa vrecúškom, ak by došlo k najhoršiemu, a to sa pravdepodobne stane. Kvalita tamojších komunikácií je naozaj smutná. Cesta, ktorá vyzerá, že vedie na pole, v skutočnosti spája dve najväčšie mestá Laosu. A o zákruty tiež nie je núdza. Naopak o priestor vo vozidle núdza je. Tam, kde by normálne sedelo osem ľudí, ich sedí pätnásť. A do toho je niekedy až neznesiteľné horko. Cestovné poriadky sú vyložene orientačné. Hodinové oneskorenie na odchode nie je nič neobvyklé. Kým sa nenaplní autobus, tak sa nejde. Preto si starostlivo premyslite systém, ktorým Laos budete chcieť prejsť. Vracať sa určite nebudete chcieť, tak je radno si miesta, ktoré chcete navštíviť, logicky naplánovať. Pripravte sa aj na to, že autobusové stanice sú často veľmi vzdialené od centra, niekedy napríklad aj 12 kilometrov!
Vlak
Je možné zvoliť aj vlakovú dopravu, ale jej infraštruktúra je ešte nerozvinutá a je možné ju využiť len v úseku medzi Vientianom, cez Luang Prabang až do Boten, na hranice s Čínou. Je to pohodlnejší variant ako autobus, len sa pripravte, že kým vás pustia do vlaku, prebehne bezpečnostná kontrola ako na letisku. Nesmiete mať vo svojej batožine žiadne nože ani iné nebezpečné predmety.
Tuktuky
Okrem klasického taxi, ktorý tu nie je práve veľmi rozšírený, sa dosť pravdepodobne budete prepravovať týmito vozidlami. Obzvlášť v prípade, že skončíte na autobusovej stanici vzdialenej pekný kus od cieľového bodu. V porovnaní s cenami za ubytovanie alebo jedlo sú tuktuky drahé. Pokiaľ nie ste ochotní ísť vzdialenosť niekoľko kilometrov, premrštenú cenu radi zaplatíte a prevádzkovateľ to vie. Na tuktuky narazíte skoro všade a s veľkou pravdepodobnosťou sa vám budú sami aktívne ponúkať.
Ubytovanie
S nájdením ubytovania nebudete mať žiadny problém v turisticky obľúbených miestach. Buď môžete zvoliť istotu v podobe rezervácie cez Booking či Agodu, alebo jednoducho prísť na miesto a nechať sa „odchytiť“ od miestnych podnikavcov. Požiadajte ich, nech vám najskôr izbu ukážu a vopred si tiež nechajte oznámiť cenu. Pri rezerváciách je nevýhoda, že fotky často nezodpovedajú realite. Vybrať si môžete z rôznych úrovní od zdieľaných izieb na hosteloch až po luxusné hotely. Špeciálnym druhom sú takzvané homestay, kedy nocujete u miestnych rodín a mnohokrát je v cene aj večera či raňajky priamo v rodinnom kruhu.
Jedlo
Pokiaľ máte radi street food, v Laose si jedlo zamilujete. Najväčší gurmánsky zážitok vás čaká na takzvaných night marketoch. Vôňa sa nesie zo stánkov s najrôznejšou ponukou od polievok cez rôzne závitky až po ryby a mäsové špízy. Prídu si na svoje aj milovníci sladkého. Výborné sú lievančeky z kokosového mlieka alebo zmrzlinové rolky. Na tieto nočné trhy narazíte napríklad v Luang Prabang alebo v Luang Namtha. Skvelé jedlo si užijete nielen pri stánkoch na ulici, ale aj v miestnych reštauráciách. V turistických oblastiach sú často tieto stravovacie zariadenia na úrovni Európy. To so sebou samozrejme prináša aj vyššie ceny. Za zmienku stoja aj ranné trhy. Tam zoženiete najrôznejšie druhy ovocia, zeleniny, bylinky, ryby a mäso. Zákazníkov tvoria najmä miestni obyvatelia. Aj v prípade, že si nechcete nič kúpiť, budete sa mať na čo pozerať.
Peniaze
Nebuďte zaskočení tým, že sa skoro nikde nedá platiť kartou. Nezaobídete sa bez miestnej meny s názvom Laoský kip (LAK). Tú si zaobstaráte buď výberom z bankomatu, kde vám budú pravdepodobne účtovať nejaký ten poplatok, alebo výmenou dolárov či eur v banke. Žiadanejšia mena je v tomto prípade vždy dolár. Eurá vymieňajú v turistických miestach alebo väčších bankách. Tentokrát sa vďaka výmennému kurzu budete cítiť ako milionári. Za jedno euro si totiž kúpite necelých dvadsaťpäť tisíc laoských kipov.
SIM a WiFi
Ak by ste chceli komunikovať s príbuznými alebo s priateľmi a použiť slovenské telefónne číslo, pravdepodobne by ste sa nedoplatili. Riešením môže byť zakúpenie miestnej SIM karty s dátami. Jej obstaranie je úplne bezproblémové. Na predajcov narazíte, akonáhle vyjdete z lietadla a ocitnete sa v príletovej hale. Vašu pozornosť bude chcieť zaujať hneď niekoľko operátorov a vy budete mať z čoho vyberať. Aj veľké dátové balíčky zaobstaráte za veľmi prijateľné čiastky. Platba je možná v dolároch. Na WiFi narazíte na niektorých ubytovaniach, ale rýchlosť a kvalita často nie je valná.
ČO NAVŠTÍVIŤ V LAOSE
Miest, ktoré stoja za návštevu, je veľké množstvo. Z tohto dôvodu spomeniem len pár z nich, ktoré sa nachádzajú na severe Laosu.
Vientiane
Jedná sa o hlavné mesto Laosu. Oproti metropolám v susedných štátoch je Vientiane tak trochu ospalé mesto. Medzi ikonické pamiatky patrí bezpochyby budhistický chrám Pha That Luang. Ide o pozlátenú stavbu, ktorá je s týmto mestom spätá a bude znázornená snáď na všetkých pohľadniciach a suveníroch, ktoré si kúpite. Nie je to samozrejme jediný chrám, ktorý môžete navštíviť. Ďalšou známou stavbou je Patuxay - Victory Monument. Je to pamätník, ktorý by ste štýlom architektúry zaradili skôr do nejakého európskeho mesta. Vientiane nie je ale len o stavbách. Za návštevu stojí aj night market s jedlom, kde budete môcť ochutnať kadejakú ázijskú špecialitu.
Luang Prabang
Toto mestečko je asi najviac turistickým miestom v Laose. Nevynechá ho žiadna cestovná kancelária, ale to by vás rozhodne od návštevy odradiť nemalo. Prekvapí vás veľmi príjemnou atmosférou, napriek tomu, že sa jedná o tak obľúbené miesto. Môžete tu vidieť veľké množstvo budhistických chrámov slúžiacich stále svojmu účelu. Žijú v nich mnísi v pestrých oranžových habitoch, ktorí každé ráno prechádzajú mestom a najmä od miestnych dostávajú almužnu v podobe guličiek lepkavej ryže.
Za návštevu stojí aj tunajší nočný trh, kde nájdete veľké množstvo tovaru rozličného druhu od látok, oblečenia, cez nádoby, obrazy až po čaje a kávy. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza ulica venovaná čisto street foodu, kde si nepochybne vyberie každý. Za návštevu stoja aj vodopády Kuang Si Falls nachádzajúce sa neďaleko Luang Prabang. Tam môžete ísť buď tuktukom, za pomerne vysokú cenu, alebo si požičať skúter či bicykel.
Vang Vieng
V tomto mestečku narazíte väčšinou na mladých cestovateľov túžiacich po troche dobrodružstva. Miestne agentúry totiž ponúkajú rozličné aktivity v podobe adrenalínových zážitkov. Vyberať môžete z jazdy na raftoch či kajakoch, rôznych zjazdov po zipline či lete teplovzdušným balónom. Najznámejšou miestnou atrakciou je asi jazda na nafukovacích kruhoch, ktorú si môžete spestriť popíjaním rôznych alkoholických či nealkoholických nápojov. Môžete si tiež požičať horské bicykle a prejsť sa po okolí so zastávkou v niektorej z lagún, kde si môžete zaskákať do vody z hojdačiek či kladky. V okolí Vang Viengu sa nachádza aj veľké množstvo jaskýň vhodných na preskúmanie za svitu čeloviek. Sú veľmi rozsiahle a v niektorých sa nachádzajú jazierka. V tých sa môžu tí odvážnejší aj vykúpať.
rieka Mekong
Kto si chce užiť naozaj pomalé cestovanie, bude jazda loďou po rieke Mekong presne pre neho. Po nej sa môžete dostať z prístavu v Luang Prabang s medzizastávkou v Pakbenk, kde strávite jednu noc, až do Houayxay. Pokiaľ mierite do Thajska, neďaleko tohto mesta sa nachádza hraničný priechod. Lístky na neturistickú loď si môžete zakúpiť priamo v prístave bez prirážky za sprostredkovanie. Tento druh prepravy funguje samozrejme obojstranne.
Luang Namtha
Ak vás láka pešia turistika alebo plavba na nafukovacom kanoe džungľou, Luang Namta, je východiskovým miestom aj niekoľkodenných túr do pralesa. Tunajšie agentúry ponúkajú rôzne balíčky, z ktorých si podľa osobných preferencií vyberiete to, čo vám najviac vyhovuje. Cena väčšinou zahŕňa sprievodcu, jedlo pripravované na ohni a taktiež ubytovanie v homestay, teda nocovanie u miestnych. Najpopulárnejšie je ale prespávanie v kempe priamo v džungli, kedy vám na prespanie poslúži vlastnoručne pripravený prístrešok z bambusu a banánových listov. Plavba po rieke, nad ktorou sa nakláňajú palmy, patrí tiež k nezabudnuteľným zážitkom.
Phonsavan
Kúsok od tohto mestečka leží takzvaná „Planina džbánov“. Ide o priestor, na ktorom sa nachádzajú obrovské kamenné nádoby, ktorých pôvod je veľmi nejasný. Celá široká oblasť bola počas vietnamskej vojny intenzívne bombardovaná a bolo treba celú pláň odmínovať. Tejto problematike je venovaná aj výstava nachádzajúca sa pri vstupe na jedno z najväčších nálezísk týchto kamenných džbánov. Nevybuchnutá munícia nie je bohužiaľ záležitosťou minulých rokov, ide stále o súčasnú hrozbu. Neodporúča sa chodiť mimo chodníka a dotýkať sa podozrivých predmetov.
ČO SI ZBALIŤ NA CESTU DO LAOSU
Najdôležitejšia rada hneď na začiatok: Pokúste sa zbaliť do malého batohu. Bude sa vám s ním pohodlne presúvať, vyhnete sa vláčeniu ťažkej batožiny v horúčave a nebudete tráviť večnosť prebaľovaním. Pokiaľ to poriadne premyslíte a vezmete si so sebou len skutočne potrebné veci, mohlo by sa vám podariť zbaliť do 30-litrového batohu. Veľa vecí sa dá prípadne kúpiť až na mieste a pokiaľ sa chystáte do tej civilizovanejšej časti, nie je potrebné výbavu predimenzovávať.
TOPÁNKY
Najviac času pravdepodobne strávite v sandáloch. Vhodné je zvoliť také, ktoré sú robené aj do terénu, čo oceníte, keď sa budete prechádzať napríklad medzi ryžovými poľami alebo poleziete na nejakú vyhliadku. Pokiaľ máte v pláne nejakú túru v džungli, bude sa hodiť aj uzavretá topánka. Dôraz pri výbere by ste mali dať na to, aby bola ľahká a najmä priedušná. Tie s gore-texom nechajte doma.
Oblečenie
Najviac používané kúsky budú bezpochyby nejaké pohodlné kraťasy a ľahké tričko. Na zahodenie by nebola ani outdoorová košeľa s dlhým rukávom, ktorá vás ochráni pred UV žiarením. Dámy si môžu pribaliť šaty, pre ktoré nepochybne nájdu uplatnenie. Hoci väčšinu času bude v batohu, niekedy príde na rad aj tenká mikina. To isté, čo platilo pre topánky, platí aj pre bundu, gore-tex vám v týchto podmienkach bude k ničomu. Lepším variantom je softshell vetrovka. A keď bude pršať? Výborne poslúži pláštenka alebo aj dáždnik. Ak pôjdete v období sucha, dážď si našťastie veľmi neužijete. Naopak, slnko vám bude robiť spoločnosť skoro každý deň. Prihoďte si do batohu nejakú šiltovku alebo klobúk a samozrejme aj plavky.
OSTATNÉ VYBAVENIE
Napriek tomu, že Laos je bezpečná krajina, nie je od veci zostávať obozretní. Existujú skryté ľadvinky, ktoré sa nosia pod oblečením, a do ktorých si môžete schovať ako hotovosť, tak doklady. Ďalšiu hotovosť môžete uložiť do takzvaných security belts. Ideálne je mať bankovky rozmiestnené na niekoľkých miestach. Ďalšou šikovnou vecou je malý, ľahký batôžtek na jednodňové výlety pre prípad, že zvyšok vecí zostane na ubytovaní. Ak máte v pláne nocovať na hosteloch, môže sa hodiť malý visiaci zámok na skrinky, ktorým často táto drobnosť chýba.
Keď sa zatúlate k nejakej lagúne, môže prísť vhod aj rýchloschnúci uterák. Ten využijete aj v niektorých ubytovaniach, kde ho automaticky nedostanete. V Laose, rovnako ako v susednom Vietname, sa nachádza mnoho jaskýň. Aby ste si mohli poriadne prezrieť ich mnohokrát rozľahlé dómy, budete potrebovať čelovku s dostatočným dosvitom. Svetielko v telefóne vám stačiť nebude. Nevyhnutným doplnkom budú samozrejme aj slnečné okuliare a opaľovací krém s vysokou SPF ochranou.
LEKÁRNIČKA
Pokiaľ sa budete vydávať mimo hlavných turistických miest, môže byť problém zohnať nejaké medikamenty. Preto je lepšie si ich priviesť so sebou. Okrem liekov, ktoré užívate pravidelne, pribaľte aj tablety na bolesť a horúčku. Hygiena v stravovacích zariadeniach nie je na európskej úrovni. Budete tak pravdepodobne vďační za prášky na zažívacie problémy a živočíšne uhlie. Preventívne môžu pomôcť aj probiotiká. Lekárničku môžete doplniť aj repelentom proti hmyzu s obsahom účinnej látky DEET. Prípadne si ešte pred odletom zájdite k svojmu praktickému lekárovi a nechajte si predpísať tzv. „triedené antibiotiká“, ktoré vás môžu dostať z hociktorej zdravotnej patálie.
Čo mi najviac učarovalo na Laose, je ústretovosť miestnych obyvateľov, ktorí, hoci žijú v jednej z najchudobnejších krajín juhovýchodnej Ázie, sa na vás stále usmievajú. Tiež pomalé tempo, ktorým tu všetko ubieha, je ako balzam pre nás vystresovaných, neustále sa niekam ponáhľajúcich. Nasajte miestnu atmosféru pri konzumácii najrôznejších exotických pokrmov alebo ovocných smoothie. Stoja tu až smiešne málo. Návšteva rozmanitého, bezpečného Laosu stojí za trochu odvahy! ;)