Na via ferratu s deťmi? Žiadny problém…
Vojtěch Dvořák
Chystáte sa na via ferratu s deťmi? Alebo premýšľate o nejakej aktivite s deťmi v prírode? Lezenie zaistených ciest by mohlo byť práve pre vás. Prečítajte si niekoľko rád a tipov pre bezpečnejšie a jednoduchšie absolvovanie zaistenej cesty s malými horolezcami. Vyrazte vybavení a poučení na zaistené cesty u nás alebo v zahraničí.
ČO PRINÁŠA LEZENIE ZAISTENÝCH CiEST S DEŤMI?
Absolvovanie zaistených ciest (via ferrat) s deťmi môže byť pre všetkých zábavou a zároveň objavovaním nového – vertikálneho sveta. Príroda, skalné prostredie, prípadne kramle a stupne, rebríky sú skvelým ihriskom a učia deti novým pohybovým návykom.
Pre lezenie s deťmi je používanie lana a ich zaisťovanie/doisťovanie (spoločne s tlmičom pádu) veľmi dôležité (odporúčané je lano jednoduché alebo polovičné, dĺžka 10-20 m).
Upozornenie: Ferraty rovnako ako podobné vertikálne aktivity nie sú 100% bezpečné. Avšak s horským vodcom alebo poučeným rodičom toto riziko môže byť minimálne.
NIEkoĽKO tipOV prE ferraty s dEŤmi
• Vyberte via ferratu najlepšie takú, ktorú dobre poznáte. Zhodnoťte vaše a schopnosti vášho zverenca. Najlepšie zvoľte túru s únikovými a odpočinkovými miestami.
• Začnite radšej jednoduchšou zaistenou cestou. Pokojne aj kratšou. Dôležité je malého zverenca neodradiť, neznechutiť či nevydesiť.
• Jasne a zreteľne vysvetlite a prakticky ukážte pred nástupom na začiatku ferraty bezpečnostné prvky a základné pravidlá postupu (rozostupy, cvakanie).
• Skôr ako vyrazíte na túru, skontrolujte počasie a predpoveď pre danú oblasť.
• Myslite aj na orientáciu zaistenej cesty: pri chladnejších dňoch môže byť cesta orientovaná na sever naozaj ako chladnička a naopak južná stena môže byť v letných dňoch Saharou.
• Časová náročnosť sa môže v prípade zápchy alebo pomalšej skupinky pred vami pretiahnuť. Majte časovú rezervu a v batohu pitie, desiatu a oblečenie navyše.
• Buďte dostatočne vybavení: vhodná obuv, technické vybavenie (sedák, tlmič pádu, prilba, lano a karabíny …) Nezabudnite na dostatok vody a jedla a ďalšie odporúčané vybavenie bežné pre túto aktivitu. Čo zbaliť pri cestovaní s deťmi?
• Horolezecké lano používajte iba na zaistenie vášho zverenca ako druholezca. Pre spojenie lana a úväzu použite osmičkový uzol s poistkou.
• Aj napriek tomu, že používate k doisteniu dieťaťa lano, trvajte na súčasnom používaní tlmiča pádu. Prečo? V prípade, že by sa dieťa naozaj pustilo istiaceho oceľového lana, mohlo by sa bez použitia tlmiča pádu zhupnúť do strany, pod previs alebo iného ťažkého miesta!
• Neprekonávajte s lanom dlhé úseky. Radšej voľte kratšie pasáže tak, aby ste dieťa mali pod kontrolou a mohli tak udržiavať vizuálny aj hlasový kontakt.
• V kolmých úsekoch postupujte ako prvolezec po ferrate zaistený pomocou certifikovaného tlmiča pádu. V prípade potreby istiace lano tam, kde dochádza k zmene smeru, precvaknite do karabíny alebo do expresky. Dieťa medzitým čaká zaistené tlmičom pádu na stanovišti a prípadne pomáha podávať lano.
• Sami zaistení na príhodnom mieste (najlepšie tam, kde sa dá dobre stať) vytvorte stanovište a odtiaľ malého zverenca doberajte (istite). Buď pomocou istiaceho kýblika v „reverso móde“ alebo HMS karabíny a polovičného lodného uzla. Počas výstupu malý horolezec vyberá prípadné medziistenie (zanechané karabíny) a berie ich so sebou.

• Hlavnou funkciou istiaceho lana je zamedzenie pádu – buď do tlmiča pádu alebo toho fatálneho. Ďalšou funkciou je samozrejme zvýšenie pocitu istoty. Navyše sa lano môže hodiť na zlanenie, spúšťanie alebo zaistenie úsekov, kde už nie je natiahnuté oceľové lano.
• Máte skutočne malého lezca a neviete ako ho istiť lanom? Alebo lano jednoducho nemáte? Potom majte malého zverenca aspoň pred sebou, a to tesne. Výhodou je, že ho máte stále na očiach, môžete mu pomôcť s karabínami. Vašu prítomnosť a kontakt dieťa ocení. Dodáva mu pocit bezpečia. Môže sa o vás doslova oprieť. A navyše si v prípade vlastného pádu nespadnete na dieťa!
ODPORÚČANÉ VYBAVENIE MALÉHO HOROLEZCA
PRILBA
Tá by mala na hlave dobre sedieť, nemala by kĺzať do strán alebo dozadu a dopredu. To všetko preto, aby dobre fungovala.
SEDÁK
Pre malých lezcov odporúčame celotelové alebo kombinované úväzy (sedací úväz + hrudný) tak, aby v prípade pádu alebo dlhého visu boli vždy vo zvislej polohe.

TLMIČ PÁDU
Malo by sa vždy jednať o tlmič pádu podľa novej normy, ktorý funguje v rozsahu 40-120 kg. Rázová sila pre 40 kg v prípade pádu nesmie prekročiť 3.5 kN a pri 120 kg cez 6 kN. Ľahších zverencov je nutné doisťovať vlastným dynamickým lanom. Pred výstupom venujte dostatok času, aby sa deti zoznámili s dlaňovými karabínami a vedeli, ako ich otvoriť a tiež cvaknúť na lano.
RUKAVICE
Vhodné na lezenie zaistených ciest. Ponúkajú pohodlný a bezpečný úchop. Ochranu v prípade rozstrapkaného lana, dlhého šplhania či zostupu po lane.
TOPÁNKY
Ideálne také, ktoré podporujú klenbu nohy a s podrážkou, ktorá umožňuje isté státie aj na malých stupoch.
ODPORÚČANÉ VYBAVENIE VEĽKÉHO HOROLEZCA – RODIČA
Okrem lezeckej prilby, sedáku, tlmiča pádu, rukavíc a vhodnej obuvi by mal rodič alebo dospelý sprievod ešte mať:
DOISŤOVACIE LANO
Určite by malo ísť o certifikované dynamické lano. Dop. dĺžka 10-20 m. Mali by ste zvládnuť uviazať osmičkový uzol pre spojenie úväzu zverenca a lana – eliminovať spojenie karabínou. Ďalej aspoň polovičný uzol na istenie či spúšťanie.
HMS KARABÍNA
Tá slúži na istenie. Ďalej sa hodí aj šitá 60cm slučka, aby sa karabína vo veľkých kramloch, držiakoch alebo na oceľovom lane nelámala alebo neležala na skale. Polovičný lodný uzol by takto fungoval obmedzene.

LEKÁRNIČKA
Tá má svoje miesto v batohu pri všetkých outdoorových aktivitách, že áno?!
LEPIACA PÁSKA – TAPE
Tá môže byť po ruke priamo na sedáku pre rýchle zalepenie odrenín, zlomených nechtov alebo pľuzgierov.

ČELOVKA
Aj na kratších túrach má svoje miesto v batohu. Túra sa môže kedykoľvek predĺžiť.
náhradný tlmič pádu

záložné oblečenie
pitie a desiata
nabitý mobilný telefón
nákres (topo) zaistenej cesty
RADY A TIPY PRE LEPŠIE LEZENIE ZAISTENÝCH CIEST NIELEN PRE LEZENIE S DEŤMI
1. PARTNERSKÁ KONTROLA
Robte to ako horolezci. Pred nástupom na ferratu si rovnako ako oni urobte partnerskú kontrolu: Má môj spolulezec dobre oblečený a zapnutý sedací alebo kombinovaný úväz a má správne naviazaný tlmič pádu? Kontrolou môžete predísť následnému veľkému problému. Ani pretočený sedák, nohavičky alebo istiace oko nepôsobia dobre, profesionálne. Ako rodič zodpovedáte za svojho zverenca. Nechajte sa však v rámci zaškolenia skontrolovať aj vy od vášho malého horolezca.
POZOR: V prípade, že vlastne neviete, ako sa správne naviazať alebo ste úplne "nepobozkaný", vaša partnerská kontrola nebude fungovať! Naučte sa teda najskôr správne obliecť sedák a pripojiť tlmič pádu.

2. NOSTE PRILBU
Natreté žemle na ferratách padajú naozaj zriedka. Buď spadnete na hlavu vy, alebo chytíte do lebky kameň, alebo napríklad aj nejaké vybavenie, ktoré spadne lezcovi nad vami. Naučte sa nasadiť si prilbu už pod nástupom. Miesto pod nástupom na prípravu na túru vyberte tak, aby vás nič zhora nemohlo ohroziť! Keď to nejde inak, ako prvú si nasaďte prilbu.
POZOR: Prilba by mala na hlave správne sedieť. Obzvlášť dospelácke prilby na deťoch často neplnia svoju funkciu!
3. STÁLE ZAISTENÍ
Istite seba aj deti aj v ľahkom teréne. Sústreďte sa na lezenie a kontrolujte si dovretosť karabín. Zostávajte zaistení aj v prípade, že vás niekto predbieha. Vaša bezpečnosť má prioritu! Karabíny majte pod kontrolou tak, aby sa vám nemotali pod nohy.


4. ROZOSTUPY
Dodržujte rozostupy. Nenechajte na seba spadnúť gorilieho samca pred vami. Niekedy stačí nebyť aspoň v spádnici potenciálneho pádu. Naučte sa nechávať si pred sebou minimálne dve voľné lanové polia, teda tri voľné držiaky istiaceho oceľového lana. Ak je istenie hustejšie, pridajte úsekov viac.
5. PREDBIEHANIE
Myslite predovšetkým na vlastnú bezpečnosť! Zostávajte zaistení. Všetci! Púšťať nie je povinnosť, ale slušnosť. Čakajte na vhodný okamih. (Polica, chodník alebo dobré stupy.) Buďte trpezliví. Dohovorte sa dopredu na určitom mieste, kde plánujete predbehnúť. Dodržujte do poslednej chvíle rozostup. Nezabudnite poďakovať.
TIP: V prípade, že ste predbiehaní, pritlačte sa k stene a nechajte chrtov prejsť za vašim chrbtom. Vaša bezpečnosť je na prvom mieste!

6. LANO
Naučte sa nosiť na zaistené cesty lano. Stačí 10-20 metrov jednoduchého alebo polovičného lana. S ním a s karabínou HMS by ste mali byť schopní zaistiť alebo aj spustiť vysileného alebo vystrašeného člena výpravy.

Dbajte na to, aby aj istený druholezec stále používal tlmič pádu. V prípade, že je smer cesty šikmo alebo do traverzu a spadol by neistený svojim tlmičom pádu, mohol by vám predviesť pekné kyvadlo a skončiť niekde hlboko pod vami v hladkej stene, alebo dokonca pod previsom.
TIP: Lano do batohu nemotajte, ale len vložte voľne od konca a druhý koniec s karabínou nechajte trčať z batohu tak, že v prípade potreby pošlete lano k spolulezcovi bez toho, aby ste batoh museli dávať dole.

7. ZÁLOŽNÍK
Nie je to úplné bežné, ale profíci nosia na ferraty v batohu záložný tlmič pádu. V prípade pádu člena družstva tak môžete otrasenému lezcovi vymeniť tlmič a túra sa vám bude lepšie a bezpečnejšie dokončovať alebo zostupovať.

8. PLÁNOVANIE
Majte záložný plán. Mali by ste vedieť o únikových miestach na zaistenej ceste, keby bolo potrebné túru skrátiť. Aj znalosť zostupu je súčasťou výstupu. Dobré je aj vedieť a poznať expozíciu cesty. Je to sever? Nebude tam ešte sneh alebo zima? Juh? Horúco a slnko? Pozrite aj časovú náročnosť. Aj krátka, ale populárna via ferrata sa môže značne pretiahnuť kvôli zápcham.
EXTRA TECH-TIP: RÝCHLA KONTROLA FERRATY
Pri každom nástupe do zaistenej cesty sa odporúča blesková optická kontrola cesty podľa nasledujúcich kritérií:
- Sú fixné body vykonané masívne a sú pevne zakotvené?
- Je oceľové lano opticky v dobrom stave a je spojené so všetkými fixnými bodmi?
- Sú jednotlivé napojenia lana dostatočne dobre spojené lanovými svorkami?
- Sú konce lán vybavené krytkami, ktoré zabraňujú ich rozstrapkaniu?
- Pozor! Vyvarujte sa skúškam zaťaženia formou silného lomcovania lanom – hrozí nebezpečenstvo zranenia alebo pádu.
V prípade, že si na jednu z týchto otázok odpoviete NIE, zvážte absolvovanie tejto túry.