Pracovné statické laná

Zatiaľ čo pri lezení po skalných stenách ho príliš nevyužijete, pri práci vo výškach, záchrane osôb alebo pri prieskume jaskýň sa bez neho nezaobídete. O čom je reč? O statickom lane s minimálnou prieťažnosťou a maximálnou pevnosťou, ktoré spĺňa najnáročnejšie požiadavky záchranárov, hasičov a výškových špecialistov. Hľadáte presný opak - teda lano účinne tlmiace pády? V tom prípade zamierte do uličky dynamických lán.

Pracovné statické laná– vyberte si z podkategorií

Pracovné statické laná– vyberte si z podkategorií

Filtrovať

Skladom na predajni Zobrazit popis parametru

Všetok tovar máme na sklade a odosielame ho ihneď k vám alebo si ho môžete osobne vyzdvihnúť na vybranej predajni.

Stavy skladových zásob aktualizujeme každých 5 minút.

Cenové rozpätie

Priemer (mm)

Potvrdit výběr

Potrebujete poradiť?

Naši experti sú tu pre vás

chat

Opýtajte sa v online chate

Pracovné statické laná– vyberte si z podkategorií

HUDY – prémiové zážitky a vybavenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť

  • Doprava zadarmo pri nákupe nad 20 Eur
  • Všetok tovar máme skladom a odosielame ho ihneď k vám
  • Jednoduchá rezervácia tovaru na našich predajniach
  • 30 dní na vrátenie tovaru bez udania dôvodu

Najobľúbenejšie značky v kategórii

Dynamické alebo statické lano?

Lano patrí do základnej výbavy každého, kto sa chce bezpečne pohybovať vo výškach - či už sa jedná o horolezca, záchranárov, alebo stavebného robotníka. V kritický moment dokáže zabrzdiť pád lezca, a to za predpokladu, že istiaci kamarát správne zareaguje a zablokuje lano v istiacej pomôcke. Na športové lezenie, horolezectvo a lezenie na umelých stenách sa vždy používajú dynamické laná, pri práci vo výškach a pri záchrane osôb naopak využijete statické laná, ktoré sú ideálne na dlhodobé zaťaženie.

Ako vybrať statické lano?

Statické laná sa používajú ako laná na prácu vo výškach. Na rozdiel od dynamických lán sa dajú použiť pre výstup s blokantmi, pretože nepružia. Naopak sa nehodia na lezenie, pretože majú zníženú prieťažnosť a nedokážu stlmiť pád. Najpoužívanejšie pracovné laná majú priemer 11 mm, ktorý umožňuje použitie rôznych blokantov a zlaňovacích bŕzd. Špeciálne nízkoprieťažné laná Tendon sú vhodné pre armádne zložky, vodných záchranárov a hasičov, nemožno ich ale použiť spoločne s bežnými blokantami a zachytávačmi pádov.

Ako sa starať o lezecké lano

Aby ste sa na svoje lezecké lano mohli vždy stopercentne spoľahnúť, musíte sa oň správne starať. Skladujte ho v suchom prostredí mimo dosahu slnečných lúčov a na jeho transport používajte výhradne lezecký batoh alebo vak na lano, ktorý predlžuje jeho životnosť. Pred každým použitím lano dôkladne skontrolujte po celej jeho dĺžke. Je hladké a nestrapká sa? Má po celej dĺžke približne rovnakú tuhosť a priemer? Všímajte si známky opotrebovania a v prípade potreby lano bezodkladne vymeňte za nové.

Ďalšie lezecké vybavenie

Pre bezpečný pohyb vo výškach potrebujete nielen lano, ale aj ďalšie lezecké vybavenie. Úplným základom je sedací úväz a istiace pomôcky, medzi ktorými sa tešia obľube najmä horolezecké karabíny a expresky. Tie slúžia na zakladanie lana do postupového istenia a na zníženie rizika prípadného pádu. Chýbať by vám nemali ani istítka, blokanty a kladky. Medzi nimi majú svoje miesto automatické istítka, ktoré dokážu zastaviť nečakaný pád, a zlaňovacie osmy, ktoré však patria do rúk len skúseným lezcom.