TEST: Merino tričko ACLIMA Crew Neck z kolekcie WoolNet
René Kujan
4 minuty čtení
Dalo by sa predpokladať, že Nóri rozumejú tomu, ako sa obliecť. Je to predsa jasné: Na drsnom severe drží opraty pevne v rukách prirodzená selekcia – kto nerozumie tomu, ako sa poriadne obliecť, prechladne a umrie. Pred časom sme na slovenskom trhu predstavili nórsku rodinnú firmu ACLIMA, ktorá už od roku 1939 produkuje zaujímavé výrobky z vlny. A robí to tak prirodzenému výberu sakramentsky ťažké. Tento článok vám prestaví prvú vrstvu oblečenia, a to špeciálny merino kúsok z kolekcie WoolNet – Crew Neck.
Už na krabičke, v ktorej sa tričko s dlhým rukávom dodáva, je vidieť, že to Nóri už nejakú chvíľu robia. Prepracovaný kúsok, z ktorého sa – pokiaľ máte záujem – dočítate niečo o histórii firmy a niečo o vrstvení vlneného oblečenia. V regáli na predajni rozoznáte jednotlivé položky vrstveného oblečenia okamžite podľa farebného rozlíšenia. ACLIMA Crew Neck nesie oranžovú farbu, tvorí prvú vrstvu. To je tá – keď nepočítam trenky (ktoré môžu byť tiež z merina) – ktorá prilieha k telu najtesnejšie. Jej úlohou je odvádzať vlhkosť od tela a zároveň už telu pomáhať s termoreguláciou. Prvú vrstvu využijeme štvorsezónne, v lete v zime, ale o tom ešte neskôr.

Merino – prE a proti
Vlna merino má mnoho výhod a zopár nevýhod. Jednak ide o prírodný materiál, teda o vec, ktorej by sa naše telo tak nejako od prírody malo dotýkať najčastejšie. Vlna krásne izoluje a dokáže pohlcovať a uvoľňovať vlhkosť pri zachovaní veľkej časti svojich izolačných schopností. Vo vlne sa nežije dobre baktériám, to je ďalšia výhoda. My ľudia, keď sa spotíme, tak to po čase smrdí. Možno vás poteší zistenie, že to ale nesmrdíme my, ale tie baktérie. Tie sa vezú na našich telách a so škodoradosťou sa púšťajú do našich telesných tekutín a rozkladajú ich. A to potom väčšinou máva veľmi čuchovo výrazné následky.
¤ Zaujíma ťa, kto všetko oblieka Aclimu a prečo? Zabrús do histórie firmy. Uvidíš, že už sa nebudeš chcieť vybrúsiť. |
Skutočnosť, že sa tým preradným baktériám nepáči vlna, sa na oplátku páči nám, pretože si môžeme dlhšie užívať bezstarostný pohyb v prírode bez toho, aby sme museli riešiť telesné pachy až zápachy. Bavíme sa tu o dňoch až niekoľkých dňoch. Čo je zároveň prudko ekologické a ekonomické, pretože svoje merino oblečenie nemusíte prať tak často ako iné. Ušetríte tak navyše za elektrinu, vodu a pracie prostriedky. Nevýhodou ovčej vlny je jej nie príliš dobrá tvarová stálosť. Vyťaháva sa, zráža sa, a to pri športovom oblečení určite nechceme a nepotrebujeme. Preto sa používajú syntetické prímesi – polyamid a elastan – ako v tomto prípade. Spojenie syntetického a prírodného vlákna prináša ešte ďalšie výhody: Tričko možno prať bežne v práčke, a to až na 40° C.

VÝROBNÝ RAD WoolNet vystupuje z kolekcie
Výrobný rad WoolNet je veľmi neobyčajný. Pochopíte na prvý pohľad. A na prvý pohľad tiež pochopíte, že ide o prvú vrstvu. Do spoločnosti, najmä dámy, by ste v tom určite ísť nechceli. Ide totiž o tričko v podstate celé sieťkované. Prečo sieť? Má to hneď tri „lebo“:
- To, čo nás drží v teple, nie je samotná látka. Tá vôbec nehreje. Tá v tom lepšom prípade v sebe zachytáva vzduch, ktorý patrí po boku vákua k tým najlepším izolantom, čo tu vôbec máme. A do čoho by ste chceli chytať vzduch lepšie ako do siete?!
- V prípade aktívnejšieho pohybu potrebujeme odvádzať prebytočnú vlhkosť aj prebytočné teplo. A čím by ste chceli upúšťať nadbytočné teplo lepšie ako sieťou?!
- Je potreba menej materiálu, takže športové, outdoorové tričko tak môže byť ľahšie.

Uvedené skutočnosti nám len potvrdzujú, že tričko na hory, do lesov, vôd aj strání Crew Neck má široký teplotný rozsah použitia. Od teplôt viac ako jarných až po teploty úplne zimné. Plnú tkaninu pri spodnom tričku nájdete len na dolnej obrube, na zakončeniach rukávov a krku, na ramenách a ďalej ešte na tenkých pásikoch po bokoch, ktoré tričku dodávajú potrebnú stabilitu na tele a tvarovú pevnosť, stálosť. Čo považujem za dobrú vychytávku, je zdvojenie sieťoviny na lakťoch, kde by hlavne pri vyššej telesnej vlhkosti mohlo dochádzať k teplotnému diskomfortu.
Výrobky z kolekcie WoolNet nájdete v troch výrobných radoch WoolNet Original (z tej je aj testované tričko), WoolNet Hybrid (sieťovina je doplnená plnou tkaninou) a WoolNet Light (ešte sieťovanejšia, odľahčená verzia).

VOJACI, policajti, ZÁCHRANÁRI... A TY
Blahodarné účinky sieťovaného úpletu poznajú veľmi dlho napríklad práve nórski vojaci, ktorým mimochodom ACLIMA taktiež dodáva svoje vlnené výrobky z merina. Ak ste niekedy mali trampskú životnú fázu a obiehali najrôznejšie vojenské výpredaje a army-shopy, určite ste zaznamenali sieťované tričká nórskej armády. Spoznali ste ich hlavne podľa toho, že boli prudko nedostatkové. A ak aj boli, boli zase hneď preč. To samo o sebe ukazuje, že na tom sieťovaní musí niečo byť, nie?!

Svojim sieťovaným nátelníkom sa svojho času veľmi preslávil aj britský profesionálny bežec, maratónsky šampión a zároveň výrobca športových odevov Ron Hill. Tiež prišiel na to, že sieťovina je jednoducho „cool“ (vyslov s patričným britským prízvukom).
VLASTNÁ SKÚSENOSŤ

veľa priestoru
predstavivosti
A ako sa v Aclime behalo mne? Neklamem vám, parádne! Sieťka mi dala presne to, čo som od nej čakal a potreboval. Keď bolo veľmi teplo, pomáhala mi udržať sa v komforte. Prebytočné telesné teplo unikalo okami v sieťovaní. Keď bola veľmi zima, pomáhala mi udržať konštantnú telesnú teplotu tým, že zubami nechtami držala vrstvičku mnou zahriateho vzduchu na povrchu môjho tela a nie niekde v povetrí. Behal som s Aclimou aj počas rôznych vetríkov. To už som nasadil neprefúkavú bežeckú vestu (nezabúdajme, že tričko Crew Neck je prvou vrstvou zo štyroch možných). A samotného ma prekvapilo, ako mám celé paže v príjemnom teple (ani moc, ani málo), aj keď rukávy neboli po celej svojej dĺžke ničím ďalším chránené. Poviem vám, niečo na tej sieti je. Cítim to, aj keď nie som ryba. Ale vy ma v tomto tričku neucítite.
Pri srdci ma hreje aj zistenie, že výrobok má prísnu certifikáciu Oeko-Tex a že sa pri získavaní vlny chovajú k tým merino ovečkám humánne, ako by boli ich vlastné.