Zimné táborenie jednoducho a rýchlo
René Kujan
Možno aj vy patríte do skupiny milovníkov outdooru, ktorí sa nenechajú odradiť od svojich vonkajších koníčkov ani počas tých menej priaznivých období v roku. Medzi tých, ktorí jednoducho majú riešenie pre rovnicu zima + táborenie. Alebo si možno už nejaký čas hovoríte, že aj v zime môže byť tá turistika, treking celkom fajn. A máte pravdu! Poďte sa s nami pozrieť na niektoré špecifiká zimného táborenia a zaujímavé tipy!
CHVÁLA ZIMNÉmu TÁBORENIu
Aký je vlastne rozdiel medzi letným a zimným kempingom? Skoro by som chcel povedať, že ani žiadny, okrem tých teplôt samozrejme. A na počasí to vlastne celé viazne. Zimné táborenie, turistika s prespaním nie je o tom „nejako to všetko vydržať“. Rovnako ako existuje dobré zimné oblečenie, existuje aj dobré zimné vybavenie, s ktorým budú zážitky rovnako skvelé ako pri táborení v lete.

Táborenie v zime má dokonca oproti letnému variantu mnoho výhod! Tak napríklad:
- Nemusíme so sebou brať príliš veľa vody, a to ani do povestne suchých a vyprahnutých hôr. Pokiaľ nasnežilo alebo je prítomný ľad, použiteľná voda je vlastne všade okolo nás.
- Nemusíme sa trápiť s komármi, kliešťami a podobným dotieravým hmyzom. Dokonca aj obávané medvede väčšinou mierumilovne spia vo svojich brlohoch.
- Sneh je úžasný stavebný materiál. Aj na inak značne nerovnom povrchu môžeme vybudovať rovnú plochu pre náš stan alebo iné táborové ležanie.
- Aj na obľúbených trasách stretneme oveľa menej ľudí ako v lete. Všade panuje pokoj a mier.
- Vodné plochy či vodné toky sú zamrznuté, môžeme sa teda suchou nohou pohybovať aj po takých chodníkoch, ktoré v lete nie sú k dispozícii.
- Vzhľadom na presýtenosť krajiny vodou nehrozí až také nebezpečenstvo požiaru ako v lete. Prevrhnutý varič tak maximálne uhasí sneh, nevzplanie hneď celý les alebo vysušená lúka.
- Snehovú pokrývku môžeme využiť na svoje prírodovedné pozorovania – každé zviera, ktoré prejde okolo nášho bivaku, zanechá v snehu stopy. Vy potom ráno s priateľmi môžete polemizovať, či vás v noci navštívil medveď, rosomák, alebo prerastený jazvec.
- Nesmieme zabudnúť ani na estetickú hodnotu zasneženého lesa či zasnežených skalísk v horách. A keď do toho aspoň občas zasvieti aj slniečko, môžeme svoje sociálne siete potešiť zaujímavou fotografiou scenérie.
Stan alebo celta?!
Aj v niektorých národných parkoch existujú vyhradené miesta pre celoročné prespávanie, kde je možné postaviť stan. Inde existuje zase veľa miest, kde sa stanovanie zakazuje a tolerované je nanajvýš jedno prenocovanie vo forme bivaku, teda bez stanu, pod celtou či pod hviezdami. A to má určite svoju mocnú romantiku, teda okrem toho, že nasledujeme literu zákona.

Stan nás ochráni pred vetrom, nepriaznivým počasím aj poletujúcim snehom. V podstate je možné vystačiť si s rovnakým stanom ako v lete. Do zhruba 10 stupňov pod nulou je to znesiteľný variant. Oveľa výhodnejšie sú ale stany ponúkajúce blaho snehového goliera. Ten má dvojaký účel. Jednak takmer nepriedušne spája tropiko stanu so zemou, izoluje, a tiež môže poslúžiť na zaťaženie stanu proti silnejšiemu vetru. Stačí golier zahádzať snehom a je to. V extrémnych prípadoch je možné snehový golier zaťažiť kameňmi alebo kmeňmi a ešte viac tak zvýšiť vetruodolnosť nášho stanu.
AKO SA DOBRE VYSPÍME AJ V ZIME?
Zo všetkého najviac oceníme pri prespávaní vonku dobrý spacák a s ním viac ako súvisiacu dobrú karimatku. Perfektný štvorsezónny spacák s ohromujúcou komfortnou teplotou môžu univerzálnejší (alebo tiež sporivejší) jedinci nahradiť modulárnym systémom letný spacák + trojsezónny spacák + Zdarského vak, žďarák. Ani tu sa však neoplatí veľmi šetriť. Investícia do drahšej, ale oveľa funkčnejšej kvality v perí či vlne sa nám vráti nielen v zdravo prespaných nociach, ale aj v životnosti výrobkov.

Tepelnému komfortu v spacáku môžeme dosť napomôcť – napríklad výhrevným telesom na USB v prípade niektorých spacákov Grüezi bag, alebo opäť všetkými obľúbenou nalgenkou. Stačí naplniť horúcou vodou (kovovú nalgenu bezpodmienečne uložíme ešte do termoobalu, zamotáme do trička, mikiny a pod., inak hrozí popálenie!), vložíme do nôh spacáku a užívame si pohľady na zimnú nočnú oblohu.
►►► Ako sa vybaviť na zimnú turistiku? ◄◄◄ |
►►► Varenie vonku – praktické rady a tipy ◄◄◄ |
►►► Ako spať pod širákom – rady a tipy ◄◄◄ |
Na spomínanú všadeprítomnosť vody je adekvátne zareagovať vhodným varičom, nádobou na premenu snehu/ľadu na vodu a napríklad aj izolačnou fľašou, termoskou, pokiaľ sa chystáme na výlet dlhší alebo v drsnejších podmienkach. Mnohokrát sa nám na výpravách osvedčila „outdoorová rýchlovarná kanvica“ typu Jetboil alebo plynový varič spojený s kartušou pomocou ohybnej hadičky. Tá umožňuje mrazom neochotný plyn zahrievať alebo preklopiť kartušu hore dnom/zdvihnúť a ochote horenia výrazne pomôcť. Benzínový varič je tiež veľmi vhodný, jeho obsluha je však trochu zložitejšia. Pri nádobách uprednostníme niečo skôr väčšieho objemu a s tepelným výmenníkom.
BOJ S VLHKOSŤOU
Boj o životodarné teplo nám značne uľahčia prírodné materiály ako merino alebo perie. V oblečení aj v spacáku. Naším nepriateľom bude aj vlhkosť, ktorá s teplom súvisí. Navlhnutý spacák, navlhnuté oblečenie odvádza teplo oveľa rýchlejšie a my rýchlejšie prechladneme. Cez deň, keď sme v pohybe, nie je situácia taká závažná, ako keď sa zastavíme a chystáme sa prenocovať. To ešte len prichádza dedo Mráz s jeho zázračnou palicou a poriadne nám naloží.
Je dôležité mať na noc do spacáku suché oblečenie. To najlepšie docielime tak, že máme v batohu, v nepremokavom vrecúšku celú sadu na spanie, najlepšie merino dlhé spodky a merino tričko s dlhým rukávom plus poriadne ponožky alebo páperové papučky. Hovorme tomu napríklad „outdoorové pyžamo“. Oblečenie, ktoré sme mali cez deň na sebe, necháme riadne prevetrať, prípadne premrznúť, aby sme z neho ráno vyklepali kryštáliky nežiaducej vlhkosti. V niektorých prípadoch sa uchýlime k vysúšaniu vecí v spacáku, prípadne pod hlavou, aj keď tam je to vysúšanie také skôr alibistické.

Vykĺznuť ráno z vyhriateho spacáku a navliecť na seba zase to studené, možno ešte trochu vlhké oblečenie vyžaduje riadneho chlapa, prípadne poriadnu ženu. Najviac problémov tradične spôsobujú „denné“ trekové ponožky. Pokiaľ máte valcovú fľašu Nalgene (nie v tvare čutory), máte vyhrané. Tá totiž bez problémov vydrží aj vriacu vodu. Na variči rýchlo privedieme nejakú vodu do varu, naplníme ňou fľašu a na fľašu natiahneme ponožky, ktoré potrebujeme vysušiť. Je to mocné kúzlo, ktoré nám umožní nasúkať sa do suchých/suchších, a hlavne predhriatych ponožiek.
Ako obuť zamrznuté topánky?
Topánky po mrazivej noci predstavujú ďalší problém, ktorý má opäť riešenie pomocou nalgenky. Naplníme horúcou vodou, vrazíme do komína neposlušných topánok a necháme pôsobiť až do úplného rozmrazenia. Kto niekedy zažil kožené pohorky stuhnuté mrazom na kameň a šnúrky trčiace z nich ako nepoddajné drôty, vie, o čom je reč.

Tak, sme oblečení, obutí, môžeme vyraziť. Prvotné pocity stuhnutosti mrazom nás nechávajú chladnými. Dobre vieme, že pohyb na čerstvom vzduchu nás skôr či neskôr prehreje tak, že nám bude príjemne a niektoré svoje zatepľovacie vrstvy budeme aj radi odkladať. V pohybe v záplavách snehu, či už sa bude vykonávať na snežniciach, lyžiach alebo len tak, nám dobre poslúžia palice. Nielenže podporia našu rovnováhu v náročnom teréne, ale aj aktívnejšie zapoja hornú polovicu tela. A to tiež zahreje. Navyše môžeme palice využiť aj pri stavbe improvizovaného prístrešku.

JEDLO A PITIE V ZIME
Čo sa jedla a pitia týka, určite už máte svoje preferencie, ktoré sa vám nebudeme snažiť vyhovoriť. Netreba asi ani pripomínať, že sušená plnohodnotná outdoorová strava má svoje výhody. K zimným potulkám snáď len toľko, že mráz nie je najlepší kuchár, takže vždy premýšľajte, ako sa dotyčná vec bude pripravovať či konzumovať zmrznutá na kameň. Ak ste ako niektorí z nás závislí na čokoláde, nalámte si ju radšej v pokoji domova dopredu na menšie kocky. Tiež napríklad niektoré energetické tyčinky sa vplyvom mrazu stávajú nepohryzateľné, neporcovateľné. Kto ich má však pripravené na malé kocky, vloží do úst, zaleje teplým čajom z termosky a časom sa k tým tyčinkovým kalóriám predsa len dostane. Príbeh o lúpaní a porciovaní zmrznutého pomaranča pomocou rámovej píly si radšej necháme na rozprávanie o hororovom večeri.

Pokiaľ v zásade vstávate hlavne preto, aby ste si uvarili kávu, a až za dlhú dobu potom sa budíte, existuje výborný outdoorový trik: sáčková káva The Brew Company, dánsky vynález. Vyskúšané: Nevyliezate vôbec zo spacáku, iba jednou rukou zavaríte v Jetboile vodu, nalejete do vrecka, následne kávu do šálky a do seba. Dobrá, čerstvá káva až do postele - to vám koľkokrát nedajú ani v hoteli! A prázdne, avšak stále horúce vrecko od kávy môžeme strčiť do vrecka a zahrievať si s ním napríklad ruky skrehnuté ranným balením stanu...

Tirolsko ako kempovací raj?
Chcete vyskúšať zimné kempovanie, ale zároveň si ponechať zadné dvierka? Užiť si pohodový kemp a zároveň mať možnosť si ísť napríklad zalyžovať, zabežkovať, korčuľovať alebo si zahrať curling? Mať po ruke zariadenie pre menšie deti, alebo sa napríklad oddávať aj pravému kempingovému luxusu? Tak to by pre vás mohlo byť odpoveďou Tirolsko so svojim zimným kempovaním pre každého.

Priamo pri stanici lanovky |
◙ Camping Sölden v údolí Ötztal ◙ Tirol Camp v údolí PillerseeTal |
○ priamy prístup do lyžiarskych areálov ○ lyžiareň s konštrukciou na vysúšanie obuvi ○ vlastný wellness |

Priamo pri bežkárskej stope |
◙ Campingplatz Leutasch-Austria Parks v obci Leutasch v regióne Seefeld ◙ Camping Mayrhofen v údolí Zillertal ◙ Camping Ötztal ◙ termálne kúpele Aqua Dome |
Priamo pri jazere |
◙ Camping Seehof v údolí Alpbachtal |
○ pre rodiny s menšími deťmi ○ bežkárske stopy ○ korčuľovanie ○ tirolský curling na zamrznutom jazere |
Obzvlášť vhodný pre rodiny |
◙ Euro-Camp v regióne Kaiserwinkl |
○ detské bazéniky, kryté ihriská ○ prechádzky na poníkoch, jazdy konským záprahom ○ túry na snežniciach ○ situovaný pri spodnej stanici lyžiarskeho vleku Unterbergbahn |

Obzvlášť udržateľný |
◙ Hell-Camping v údolí Zillertal |
○ s ekologickými certifikátmi ○ nízkoenergetické stavebné metódy ○ zelené strechy |
Obzvlášť luxusné |
◙ Zugspitz Resort v regióne Tiroler Zugspitz Arena |
○ luxusné privátne kúpeľne s vaňou ○ reštaurácia s panoramatickým výhľadom ○ rodinné spa ○ kryté adventure ihrisko ○ služba starostlivosti o deti |

Viac informácií na www.tyrolsko.cz.
Podobné články
Jordánsko: exotický trek horami a púšťou - Jordan Trail
5 minut čtení
9. 4. 2025, Marek Žampach


Diaľkové alebo nordické korčuľovanie - tipy a triky od švédskeho sprievodcu
5 minut čtení
10. 2. 2025, Jaromír Zaoral


Pembrokeshire Coast Path: 300 kilometrov divokých útesov a opustených pláží
1. 2. 2025, Marek Žampach

