ZOZNAM VECÍ NA KEMPOVANIE A POD STAN - RADY A TIPY
HUDY team
5 minut čtení
Chystáte sa kempovať a potrebujete sa uistiť, že máte so sebou potrebné kempingové vybavenie? V našom sprievodcovi nájdete kompletný zoznam vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri balení na dovolenku pod stan. Od vhodného oblečenia a obuvi cez výber stanu a vecí na spanie až po potreby na varenie a stravovanie v kempe. Nezabudli sme ani na hygienické potreby a základné vybavenie prvej pomoci, rovnako ako na doplnkové vybavenie, ktoré vám uľahčí život v prírode.
Kempovanie ako také je možné pojať mnohými spôsobmi - môžete stráviť týždeň pri mori, chodiť na výlety len občas a hviezdicovo (vždy z rovnakého miesta s návratom na to isté miesto) s prekonanými výškovými metrami, čo by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Alebo vyrazíte napríklad do Dolomitov a nebudete stačiť vstrebávať horské panorámy (a možnosti vybavenia do stanu bude určovať vaša fyzická kondícia a veľkosť batohu).
Tak či onak, spanie pod stanom je napríklad pre mnoho detí zážitok, na ktorý spomínajú ešte niekoľko mesiacov po prázdninách. O dospelých samozrejme ani nehovoriac.
čo so sebou pod stan?
Náš zoznam vybavenia na kempovanie môžete použiť aj ako taký check-list, ktorým sa môžete postupne prepracovávať a odškrtávať vybavené položky.
ZÁKLADNé VYBAVENie
Turistický batoh
Čím bude váš pobyt dlhší, tým viac oceníte kvalitný, dobre padnúci batoh. Na jednodenné výlety využijeme batohy s litrážou niekde okolo 20-30 l, na tie viacdenné adekvátne väčšie. Neberte si batoh zase zbytočne veľký, známy Murphyho zákon hovorí, že čím väčší batoh máme, tým viac hlúpostí máme sklony v ňom nosiť. Ako správne vybrať turistický batoh sme vám poradili v samostatnom článku. Je dobré mať batoh vybavený aj pláštenkou, prípadne si veci zbaliť do nepremokavých vrecúšok.
Nosič na dieťa
Pokiaľ sa chystáme z kempu chodiť na výlety aj s malým dieťaťom, vôbec nie je od veci vziať preňho so sebou separátnu batožinu, tzv. krošňu alebo nosič. Je to veľmi pohodlný variant nielen pre samotné dieťa, ale aj pre jeho nositeľa. Správna krošňa má ochranu pasažiera proti slnku aj proti dažďu plus nejaký ten prepravný priestor na desiatu a ďalšie detské záležitosti. Ako na turistiku s deťmi vám poradí jedna zaslúžilá mamička z nášho tímu v separátnom článku.
Čelovka
Svetlo, alebo aspoň malá záložná čelovka, by malo byť taktiež súčasťou našej stálej výbavy. Aj malý výlet sa môže pretiahnuť až do zotmenia a otázka správnej rekognoskácie ďalšej cesty môže byť doslova otázkou života a zdravia. Každý člen výpravy by mal mať najlepšie svoj vlastný svetelný zdroj. (Ako si vybrať čelovku?)
Multifunkčný nôž alebo multitool
Hoci sa to nezdá, po určitej dobe zistíte, že kovový všemocný nástroj je jednou z najvyužívanejších častí výbavy. Zbaví nás triesky z palca (pinzeta), pomôže opraviť uvoľnenú skrutku na detskom nosiči (skrutkovač či kliešte), pomôže z náplasti odstrihnúť ten správny kúsok (nožničky) alebo nás len zbaví zrniečka nepríjemne zaseknutého medzi našimi zubami (špáradlo), pomôže natrieť paštétu na chlieb (nožík) alebo otvoriť limonádu, fľašu vína či konzervu (otvárač, vývrtka) alebo vyrobiť synovi pravý drevený prak (pílka). A takto by sme mohli ešte dlho pokračovať.
Mapa
Fyzickú mapu oblasti by sme so sebou mali brať vždy. Telefón nám môže spadnúť a rozbiť sa, alebo sa mu môže vybiť baterka... Od veci nie je doplniť mapu aj buzolou, kompasom a vedieť sa v mape zorientovať a s buzolou aj pokročilejšie pracovať.
Hodinky
Moderné hodinky nám pomôžu udržiavať našu informovanosť na vysokej úrovni (ako dlho už ideme, koľko sme prešli, koľko nám zostáva do cieľa, ako je na tom naša fyzická kondícia alebo hydratácia, kedy sa stmieva...), v núdzi nám môžu pomôcť napríklad aj určiť svetové strany.
Slnečné okuliare
Okuliare s kvalitným UV filtrom sa hodia ako na slnečné letné dni, tak aj v zime na horách. Ďalej môžu chrániť naše oči aj pred úrazom napríklad vetvičkami v hustom poraste alebo pred vniknutím prachu a podobne. Za zváženie stojí v mnohých prípadoch aj krém s vysokým UV-faktorom. Ten do veľkej miery môže nahradiť aj vhodné oblečenie s UV ochranou.
Nabitý mobilný telefón a nabíjačka
Dobre pripravený mobil by mal byť dnes už úplnou samozrejmosťou. Veľkou výhodou je uloženie čísla na miestne záchranné zložky (Horská služba, miestna polícia a pod.) alebo napríklad aj vhodná aplikácia (napr. Záchranka). Pokiaľ ideme na dlhší výlet, bude potrebné batériu telefónu raz za čas oživiť. K tomu nám pomôže power-banka alebo solárna nabíjačka.
Nepremokavý vak (na čokoľvek)
Niekoľko odolných vreciek s nepremokavou úpravou ochráni naše vybavenie v batohu v akejkoľvek situácii. Navyše ich môžeme využiť aj na prenášanie vody z potoka (na varenie, uhasenie ohňa a pod.) alebo zber lesných plodov, prípadne aj odpadkov.
VArENie
Jedlo a voda
Pitie a jedlo nepodceňujte. Aj na menšiu túru si vždy berte dostatok tekutín v spoľahlivej nádobe a niečo na rýchle doplnenie energie. Pokiaľ idete s deťmi, platí uvedené navyše dvakrát podčiarknuté a s tromi výkričníkmi. To isté platí pre suché oblasti. Nie nadarmo stojí na varovných ceduliach okolo Nevadskej púšte: Než sa vydáte na túru, dobre si spočítajte, koľko vody budete potrebovať. A potom si jej vezmite 5x toľko!
Varič
Spoľahlivý varič so správne zvoleným palivom podľa podmienok, do ktorých vyrážame, je priateľ na nezaplatenie, na život a na smrť. Môže vám pomôcť s biologickou dekontamináciou nájdenej vody, poskytnúť životodarné teplo alebo tekutiny z roztopeného ľadu a snehu – a samozrejme pripraviť teplé jedlo a pitie. (Čím a na čom variť?)
Kempingový riad (hrnce, hrnčeky, misky, príbory, doska na krájanie, korenička...)
Samotný varič by nám bez riadu príliš neposlúžil. Každý kúsok outdoorového riadu je určite peknou a funkčnou zložkou vašej výbavy. Podľa toho, kam a akým spôsobom sa budeme prepravovať, je ale vhodné dobre zvážiť využitie každého dielu. Aby sa nám napríklad dvanásťdielna pikniková súprava na túre v Alpách zbytočne nepreniesla.
Starostlivosť o kuchyňu
Utierka na riad (môže vhodne nahradiť aj malý funkčný uterák), cestovné balenie umývacieho prostriedku, umývacia hubka na riad, prípadne klieštiky na hrnce alebo kempingová chňapka. To všetko prudko zvýši funkčnosť a užitočnosť našej poľnej kuchyne.
Kanister na vodu
Pokiaľ sa budeme zdržiavať prevažne na jednom mieste, je vhodné mať zásobáreň vody pre celú skupinu pekne po ruke (napríklad aby sme pre každé deci nemuseli chodiť cez celý kemp). Je super, keď má náš rezervoár navyše aj nejaký dobre regulovateľný kohútik. Jeho ďalšou funkciou môže byť aj kempingová sprcha.
Fľaša na vodu
Spoľahlivá fľaša, prípadne termoska na vodu či čaj by mala byť v každom batôžku či batohu. Dodržiavanie pitného režimu je na túrach ešte oveľa dôležitejšie ako v civilizácii.
Strava pri pobyte v kempe (príprava raňajok, večerí, desiat na denné túry)
Okrem potravín určených na priamu konzumáciu patria medzi kulinárske vychytávky pod stan aj lyofilizované či dehydrované potraviny. Hoci ide o potraviny konzervované špeciálnym spôsobom, uchovávajú si lepšie výživové hodnoty ako napríklad klasické konzervy.
SPANie A STrECHA NAD HLAVOU
Ako si kto ustelie, tak si aj ľahne - platí v prípade kempovania dvojnásobne. Po fyzickej námahe horských túr a podobne je dôležitý aj kvalitný spánok. A práve spacie potreby patria medzi úplne najzásadnejšie veci pod stan.
Spacáky
Správna voľba spacáku je dôležitá pre náš pokojný a spravodlivý spánok. Podľa podmienok, do ktorých vyrážame, je potrebné nielen správne zvoliť spací vak podľa teplotného určenia, ale napríklad aj jeho materiál. O tom je napokon celý jeden náš článok.
Karimatky
Karimatiek existuje množstvo druhov. Medzi svoje campingové potreby zaraďte radšej nejakú, ktorú už máte v podobných podmienkach vyskúšanú. Okrem pocitu pohodlia, ktorý by nám mala správna podložka prepožičiavať, má ešte nemenej dôležitú vec – izolovať nás od zeme. Ani ten najlepší spacák nám v chladných podmienkach nemusí pomôcť, keď budeme ležať na tenkej a nie príliš funkčnej karimatke. Ako správne vybrať vhodnú karimatku, sa dočítate v samostatnom článku.
Osvetlenie do stanu
Na osvetlenie stanu môže poslúžiť obyčajná čelovka doplnená o vhodný difuzér, rozptyľovač svetla, alebo špeciálna lampa. Tá môže navyše fungovať napríklad aj ako power-banka na nevyhnutné dobíjanie mobilného telefónu, GPS prístroja, foťáka a podobne.
HYGIENA + PRVá POMOC
Vybavená lekárnička
Dobrá lekárnička môže nielen zachraňovať životy, ale aj najrôznejšie situácie. Určite aj vy dokážete časom nájsť mnoho spôsobov využitia termoizolačnej fólie, trojcípej šatky alebo obväzu. Ako má vyzerať správna lekárnička, napovie tento článok.
Hygienické potreby
Určite budete súhlasiť, že kefka na zuby, pasta, mydlo a prípadne aj šampón spolu s funkčným uterákom tvoria základ vybavenia každého outoorového gentlemana či horskej lady. Univerzálny detergent potom môže doplniť škálu použitia aj o funkciu pracieho gélu. A čo by to boli za hygienické potreby, keby neboli uložené v peknej hygienickej taštičke?
ČO VIAC So SEBOU NA KEMPOVANIE?
Rodinný stan
Pokiaľ zvolíte niektorú z konvenčnejších foriem kempingu, napríklad pobyt v autokempe, a to rovno s celou rodinou, určite siahnete aj po komfortnejšom a väčšom stane, stane priamo rodinnom.
Skladací nábytok
Kempingový nábytok bude už doménou špeciálneho, automobilového kempingu, autokempingu, ktorý sa v našich končinách tešil veľkej obľube obzvlášť za starého režimu.
OBLEČENie
• Funkčné ponožky (návod, ako správne vybrať funkčné ponožky, prinášame v samostatnom článku)
• Funkčné spodné oblečenie (recenzia funkčného spodného oblečenia La Sportiva)
• Funkčné tričká s krátkym alebo dlhým rukávom
• Zatepľovacia vrstva
• Nepremokavá vrstva
• Turistické nohavice (funkčné a priedušné)
• Turistická obuv (hikingové topánky, prípadne pohorky/vysoké turistické topánky - záleží od terénu)
• Ľahké sandálky alebo Skinners (pre úľavu nohám po túre, na chodenie v kempe...)
• Gumáky, zateplené čižmy (pre prípad nevľúdneho počasia, celodenného pobytu v kempe, pri rannej rose) – najmä pre deti
• Čiapka alebo univerzálna šatka typu Buff
• Rukavice
• Pláštenka alebo pončo
A v neposlednom rade sa v prírode nezabúdajme správať ohľaduplne, šetrne ku všetkému a ku všetkým. Chceme predsa pekné životné prostredie zachovať aj pre svoje deti a deti ich detí, nie?!