Aký je rozdiel medzi viazaním na skialp a freeride?
HUDY tým
4 minuty čtení
Zaujali vás lyžiari kráčajúci do kopca a neviete ako je to možné? Alebo už viete ako je to možné, ale neviete, aké sú rozdiely medzi viazaním na skialp a na freeride? V tomto článku vám poradíme a vysvetlíme hlavné rozdiely a dáme vám tipy a rady ako sa rozhodnúť pri výbere toho najvhodnejšieho viazania práve pre vás.
Skialpové viazanie umožňuje okrem zjazdu aj chôdzu s voľnou pätou. Hmotnosť a funkčnosť sú rozhodujúce faktory. Pri stúpaní pomáha polohovateľná opierka päty. Pre náročnú turistiku alebo dlhé prechody má prednosť viazanie s nízkou hmotnosťou. Ak sa chcete venovať hlavne freeridu, zvoľte funkčné, robustnejšie a logicky aj ťažšie viazanie.
Vravíte si, že 20 dkg na viazaní nehrá rolu? Skúste si vynásobiť týchto 20 deka x 10000 krokov! 2000 kg = 2 tony. O toľko viac môžete nadvíhať nohami v prípade, že si kúpite o 200 g ťažšie viazanie.
Rámové prE freeride
Sú dva druhy „chodiacich“ viazaní. Robustnejšia rámová konštrukcia je charakteristická spojením špičky a pätky (napr. Fritschi) a používa sa predovšetkým pre freeride, hlavne pre jednoduchú manipuláciu (nášľapné). V súčasnej dobe sa už prakticky nevyrábajú, pretože sú to zbytočne ťažké prežitky.
UltraĽAhké na túru
Druhý systém vytvorila pred rokmi firma Dynafit a dnes je známy ako "tech", respektíve pinové viazanie. Používa sa pre túry, kedy je dôraz kladený na nízku váhu. Predná časť predstavuje čeľusť, tzv. „pastička“, s jednoduchým ovládaním. Zadná pätka je otočná a opäť ponúka okrem zjazdového módu dve úrovne pätovej podpery. Tenký profil väčšiny komponentov vyžaduje vysoko kvalitný materiál všetkých dielov.
Pinové viazanie je kompatibilné len s topánkami so špeciálnou úpravou, ktorú majú prakticky všetky súčasné skialpové topánky určené na skitouring. Špička topánky je po stranách osadená kovovými priehlbinkami, do ktorých zapadajú hroty pastičiek. Päta je osadená oceľovou doštičkou s vybraním, do ktorého sa našliapnutím vtlačí pružný oceľový nosník tvaru písmena U, ktorý spája viazanie s topánkou.
Pinové viazanie sa dodáva v niekoľkých modifikáciách, ktoré sa líšia v detailoch, princíp ostáva.
Zásadnou inováciou je jednoduché našliapnutie špičky do viazania a pohodlnejšie ovládanie stúpacích opierok. Toto viazanie je preverenou istotou, a to aj pre ťažšie váhové kategórie, aj keď jeho subtílnosť môže vzbudzovať pochybnosti.
Brzdy NAmIEsto RemIEnkov
Poistné remienky boli z bezpečnostných dôvodov vytlačené brzdami (v lavíne pôsobia lyže ako kotva). Remienky ale uplatníte v ľadovcovom teréne, kde nehrozia lavíny, ale pád lyže do trhliny. Pri nákupe viazania je potrebné poznať šírku lyže (pod lyžiarkou) a podľa toho zvoliť odpovedajúci rozsah brzdy, obvykle sú k dispozícii dve až tri šírky brzdy.
Stúpacie hRebenE tzv. – „HaršajznE“
Haršajzne je možné popísať taktiež ako „mačky na lyže“.
Ich funkciou je zabrániť podšmykovaniu lyží pri výstupe. Nestabilné, podšmykujúce lyže môžu byť nielen nepríjemnosťou, ale predstavujú aj nebezpečenstvo, zvlášť na prudkom svahu. Strata stability môže vyústiť do pádu strmým svahom. Haršajzne sa hodia predovšetkým v jarnom období, kedy sú svahy pokryté firnom. Ďalšou situáciou, kedy haršajzne pomôžu, je stopa „vymydlená“ na ľad. Pokiaľ do viazania zapnete haršajzne, je nutné nastaviť pätovú opierku aspoň na prvú výškovú úroveň. Pokiaľ tak neurobíte, hrozí poškodenie haršajzne alebo viazania.
Kompatibilita s viazaním aj s lyžami
Každá značka má viazanie odlišného systému a podľa jeho tvaru je prispôsobený aj tvar haršajzní. Pri kúpe haršajzen musíte poznať presný model viazania a šírku lyže v jej strede. Rozširovanie lyží logicky prinieslo aj nutnosť rozšíriť haršajzny, ktoré sa teraz dodávajú vo viacerých šírkach od každej značky.
Tipy pre výber viazania
- Hmotnosť – čím náročnejšie túry, tým ľahšie viazanie. Pre náročnú turistiku alebo dlhé prechody preferujte viazanie s nízkou hmotnosťou. Ak sa chcete venovať hlavne freeridu, zvoľte robustnejšie viazanie.
- Funkčnosť – možnosť nastavenia vypínacej sily, nastaviteľnosť dĺžky viazania a jeho rozsah, jednoduchosť manipulácie.
- Kompatibilita viazania s topánkou – nie všetky topánky je možné zapnúť do každého viazania.
- Komfort obsluhy – ovládanie viazania, teda nastupovanie, prepínanie medzi módmi zjazd a chôdza a nastavenie pätovej podpery, počet stupňov a výšky.
- Stúpacie hrebene a brzdy - musia mať väčšiu šírku než majú lyže vo svojom strede (v mieste, kde je viazania).
Na čo sa pýtať pri výbere viazania?
- Chcem málo šliapať do kopca a viac jazdiť dole? = Budem najskôr potrebovať freerideové viazanie.
- Nechcem meniť svoje lyžiarske topánky a nemám na nich kovové inserty? = Potrebujem rámové viazanie.
- Chcem hlavne chodiť do kopcov a robiť prechody? = Najlepšie budú pre mňa ľahké 2 - 3 prackové topánky a pinové viazanie typu "tech" alebo Dynafit.
- Chcem jazdiť na zjazdovkách a občas vo voľnom teréne? = Vhodné je viazanie s brzdami a rámovou konštrukciou, ktoré má normu aj na zjazdovky.
A prečítajte si taktiež súvisiace články
Ako sa vybaviť na skialpy
Čo je potrebné vedieť o stúpacích pásoch
Topánky pre skitouring a freeride
Ako vybrať skialpové lyže