Slnečné okuliare Julbo - vyberte tie pravé
HUDY tým
6 minut čtení
Mohlo by sa zdať, že tmavé okuliare sú jedny ako druhé. Pravda, na cestu autobusom alebo na pláž v zásade naozaj postačia akékoľvek. To už ale neplatí vo chvíli, kedy sa s okuliarmi chcete aktívne pohybovať a športovať. Vtedy začnete brať pri kúpe do úvahy aj ďalšie kritériá a oceníte výrobky, pre ktoré je potrebné siahnuť hlbšie do vrecka.
Tento článok vám pomôže s výberom tých správnych okuliarov značky Julbo na rôzne športové aktivity. Najskôr sa však krátko pozrieme na históriu tejto francúzskej značky, pretože nám povie kadečo o tom, s akým zápalom sa vývoju tmavých okuliarov už vyše 130 rokov venuje.
OD HĽADAČOV KRIŠtÁľOV K ROCKOVÝM HVIEZDAM
Prvé slnečné okuliare vyrobil Jules Baud v roku 1888 v dedinke Morez v srdci francúzskeho pohoria Jura. Od začiatku sa zameriaval na inovácie, preto rád vypočul hľadačov krištáľov z Chamonix, ktorí sa v horách báli o svoj zrak. Navrhol pre nich model „Christalliers“.
Skutočne legendárnymi sa ale stali až prvé okuliare určené špeciálne pre horolezcov pohybujúcich sa v ľadovcovom teréne. Ikonické okrúhle rámy s koženými bočnicami nazvané Vermont sa od roku 1950 vyrábajú dodnes. Vďaka svojej popularite medzi lezcami i rockovými hviezdami sa čoskoro objavili na zoznamoch mnohých zberateľov.

PRED OČAMI NAJLEPŠÍCH HOROLEZCOV
V roku 1970 sa technickým poradcom firmy stal špičkový francúzsky horolezec Yannick Seigneur. Okuliare testoval na výpravách na Mount Everest, Makalu, K2, Gasherbrum II, Broad Peak a Nanga Parbat. Vynikajúci športovci boli so značkou Julbo spojení aj v ďalších desaťročiach. Éric Escoffier vystúpil na tri osemtisícovky (Gasherbrum I, Gasherbrum II a K2) počas iba troch týždňov. Patrick Gabarrou zase podnikol niekoľko „malých výletov“, ako napríklad „Le voyage du Gab“, kedy za tri dni prešiel sedem severných stien v masíve Mont Blanc.

OKULIARE na KAŽDÝ ŠPORT
V deväťdesiatych rokoch sa spoločnosť rozhodla expandovať aj mimo čisto horských extrémnych podmienok a vyvinula rad Nautic pre vodné športy. Na vývoji sa podieľal výborný jachtár Franck Cammas, od roku 1998 člen Julbo tímu. S prelomom tisícročia zareagovala značka Julbo na rýchly rozvoj mnohých športových aktivít a rozšírenou ponukou pokryla potreby športov od trail runningu cez jazdu na horských bicykloch až po zimné aktivity.
NEODOLATEĽNÁ JEDINEČNOSŤ
Julbo [vyslovuj „žilbo“] má bezkonkurenčne najširšiu ponuku fotochromatických skiel na trhu. Tie sa vyrábajú z materiálu NXT, ktorý je ľahký a má väčšiu mechanickú odolnosť a optické kvality ako bežné polykarbonátové šošovky. Takzvane „samostmavovacie“ sklá sú vyrábané špeciálnou technológiou, ktorá zaručuje doživotné fungovanie reakcie na intenzitu osvitu. Navyše Julbo k mnohým svojim modelom ponúka prídavný klip pre dioptrickú korekciu okuliarov. Kto iný vám môže niečo také ponúknuť?!
Julbo ide príkladom ostatným výrobcom aj v iných aspektoch. Svoju výrobu má založenú maximálne zodpovedne, s ohľadom na udržateľnosť. Všetky okuliare Julbo sú kompletne opraviteľné a firma garantuje dostupnosť náhradných dielov pre jednotlivé modely minimálne 5 rokov. Vo svojom dodávateľskom reťazci uprednostňuje lokálnych dodávateľov, viac ako 75 % produkcie pochádza z európskych zdrojov. V samotných výrobkoch nájdeme bio-materiály (napr. polyamid Rislan) a pri výrobe sa využíva energia z obnoviteľných zdrojov.
ZÁPAL A TRADÍCIA
Zoznámte sa so značkou Julbo a jej špičkovými slnečnými okuliarmi, ktoré s neutíchajúcim zápalom vyrába už viac ako 130 rokov.
INOVÁCIA A TOP MATERIÁLY
Šošovky okuliarov Julbo sa vyrábajú iba zo špičkových materiálov. Polarizované sklá Spectron HD zaisťujú vyváženosť farieb a kontrastu tak, aby vám ani na prudkom slnku neunikol žiadny detail. Majú hydrofóbnu úpravu a zvýšenú mechanickú odolnosť.
Nezatmavovacie Spectron sú polykarbonátové. Na rozdiel od lacných plastových vznikajú vstrekovaním roztaveného materiálu do formy. Ide o veľmi rýchly proces, na konci ktorého sú sklá odolné proti poškriabaniu alebo zlomeniu.

Zatmavovacie čiže fotochromatické sklá sa vyrábajú z revolučného materiálu Trivex, a to odlievaním a následnou polymerizáciou, ktorá trvá až 20 hodín. Výsledok sa optickou kvalitou blíži k minerálnemu sklu, je však pevnejší, odolnejší a o 10% ľahší ako polykarbonát. Materiál bol vyvinutý v 90. rokoch na vojenské účely. Stretnete sa s ním napríklad na krytoch kokpitov bojových vrtuľníkov. Na výrobu okuliarových skiel sa používa od začiatku tisícročia.
Niektoré ľadovcové okuliare Julbo sú osadené minerálnymi sklami Alti Arc. Minerálne sklo vykazuje najlepšie optické vlastnosti a vysokú odolnosť proti poškriabaniu, je však trošku ťažšie a hlavne krehkejšie.
PREČO NOSIŤ TMAVÉ OKULIARE
Slnečný svit prináša okrem množstva radosti a energie aj množstvo rizík, najmä pre náš zrak. Nebezpečenstvo predstavuje ako viditeľné, tak neviditeľné spektrum svetla. Viditeľné svetlo „len“ oslňuje, aj to však môže pri dlhodobom pôsobení viesť k nebezpečným následkom ako je únava alebo dočasná strata zraku. Pri viditeľnom svetle je navyše potrebné mať na pamäti, že sa odráža od zemského povrchu, pričom sneh späť k našim očiam vracia 80–90 % žiarenia.
Neviditeľné spektrum zahŕňa na jednej strane nízkoenergetické infračervené žiarenie, na druhej vysokoenergetické ultrafialové žiarenie (UV). UVA nie je príliš rizikové, dospelé oko ho dokáže úplne odfiltrovať. Táto schopnosť sa však vyvíja s vekom. Deti ju ešte nemajú, preto je nutné venovať ochrane ich zraku väčšiu pozornosť. UVB je naopak podstatne nebezpečnejšie. Pri dlhodobom pôsobení môže dokonca spôsobiť trvalé poškodenie zraku. Pozor si treba dávať obzvlášť s rastúcou nadmorskou výškou. Každých 1000 metrov vzrastá intenzita UV žiarenia v priemere o 10%.
Zrak je teda dobré chrániť. Pokiaľ sa však pohybujete na horách a ešte k tomu na snehu, je použitie vhodných tmavých okuliarov absolútnou nutnosťou. A to aj v prípade, že je pod mrakom alebo okolitú krajinu halí hmla. Tá totiž filtruje 50% slnečného žiarenia, oblaky dokonca len 10%.

AKO TEDA VYBRAŤ VHODNÉ OKULIARE?
Pri výbere okuliarov pozeráme na dve základné veci – rám a šošovky (sklo). Pri rámoch nás zaujíma predovšetkým materiál, hmotnosť a tvar. Zásadné samozrejme je, aby dobre sedel, teda aby ste o ňom pokiaľ možno ani nevedeli. Väčšina rámov Julbo je vybavených protišmykovou úpravou koncov straníc (nožičiek) a nastaviteľnou oporou na nos. Okuliare určené na pobyt v horách a na snehu majú navyše rôzne veľké postranné zábrany. Pri tých ľadovcových predstavujú bočnice nutnosť – najštýlovejšie sú samozrejme tie kožené. Pokiaľ pri športe používate prilbu, skúste si okuliare aj s ňou, aby ste si overili, že k sebe pasujú. Na vode oceníte zase rám, ktorý neklesá ku dnu, ale pláva na hladine.
Rôzne typy rámov osadilo Julbo rôznymi šošovkami. Kombinácie výrobca volil tak, aby čo najlepšie zodpovedali potrebám daných športových aktivít. Pri väčšine modelov si môžete vybrať lacnejšie polykarbonátové sklá s pevnou priepustnosťou svetla alebo fotochromatické z materiálu NXT. Polykarbonátové sklá sa označujú Spectron. Číslo za názvom udáva index tmavosti (0–4), znamienko „+“ zrkadlovú úpravu, písmená „CF“ tónované zafarbenie. Fotochromatické sklá sa súhrnne nazývajú Reactiv.
šošovky Reactiv Photochromic
Zoznámte sa s fotochromatickými šošovkami Reactiv Technology! Pozrite si video, v ktorom sa dozviete, ako vznikajú a čo všetko ponúkajú.
Fotochromácia využíva podľa zvolenej technológie tri základné princípy – reakciu na teplo, na viditeľné svetlo alebo na UV žiarenie. Julbo pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku kombinuje všetky. Väčšina typov však na teplo citlivá nie je. Výnimku predstavuje model Reactiv Performance 2–4, ktorý vďaka tomu rýchlejšie reaguje pri veľmi nízkych, alebo naopak veľmi vysokých teplotách. Sklá Reactiv High Mountain 2–4 a Reactiv Nautic sú vybavené polarizačným filtrom, ktorý sa nenanáša na povrch šošovky ako pri lacnejších modeloch. Sendvičovou metódou sa zapracováva priamo do materiálu pri jeho odlievaní, čo zaisťuje rovnakú životnosť filtra ako okuliarov samotných.
Treba zdôrazniť, že v súlade s normou EN1836 poskytujú všetky modely okuliarov Julbo 100% ochranu proti UV žiareniu. Údaj VLT (Visible Light Transmission) v zátvorkách udáva percento viditeľného svetla, ktoré dané sklá prepúšťajú.
turistika, vysokohorská turistika, alpinizmus, snežnice, skialpinizmus, via ferrata
S rastúcou nadmorskou výškou stúpa aj nebezpečenstvo plynúce zo slnečného žiarenia. Z tohto dôvodu sa odporúčajú okuliare s tmavosťou kategórie 3 až 4, na ľadovec potom len 4. Sklá vhodné na takúto aktivitu sú:
![]() |
Spectron 3 (VLT 11 %) alebo Spectron 4 (VLT 5 %, na obrázku) – polykarbonátové nefotochromatické sklá. Napr. okuliare Shield, Explorer 2.0, Monterosa 2 |
![]() |
Alti Arc – minerálne sklá s tmavosťou 4 (VLT 7%). Napr. okuliare Cham |
![]() |
Reactiv Performance 2–4 (VLT 7–35 %) – fotochromatické sklá s veľmi rýchlou zmenou tmavosti v závislosti od meniacich sa svetelných podmienok. Úprava proti zahmleniu a mastnote. Napr. okuliare Monterosa 2, Montebianco 2. |
![]() |
Reactiv High Mountain 2–4 (VLT 5–20 %) – polarizačné fotochromatické sklá. Úprava proti zahmleniu a mastnote. V porovnaní s Reactiv Performance 2–4 majú o niečo menší rozsah zatmavenia. Napr. okuliare Shield. |
BEHANIE, LEZENIE, BEH NA LYŽIACH, TURISTIKA
V závislosti od nadmorskej výšky a počasia volíme medzi tmavosťou kategórie 3 alebo 4. Vzhľadom na to, že sa väčšinou jedná o športové aktivity dlhodobého charakteru, počas ktorých sa často menia svetelné podmienky, odporúčame zvážiť nákup okuliarov s fotochromatickými sklami, napríklad:
![]() |
Reactiv Performance 0–3 (VLT 12–87 %) – nové polarizačné sklá s obrovským rozsahom zatmavenia od úplne čírych až po veľmi tmavé. Napríklad cyklistom poslúžia rovnako dobre v slnečnom popoludní ako pri večernej vychádzke. Úprava proti zahmleniu. Napr. okuliare Edge, Fury. |
![]() |
Reactiv Performance 1–3 Yellow Base (VLT 17–75 %) – do žlta zafarbené sklá pre využitie od úsvitu do súmraku. Úprava proti zahmleniu a mastnote. Napr. okuliare Aerolite. |
![]() |
Reactiv performance 1–3 Red Base (VLT 13–72 %) – do červena zafarbené sklá zvýrazňujú kontrasty v teréne. Úprava proti zahmleniu a mastnote. Napr. okuliare Shield. |
![]() |
Lacnejšiu polykarbonátovú voľbu predstavujú sklá Spectron 3 (VLT 12 %). Napr. okuliare Renegade. |
VODNÉ ŠPORTY
Voda svetlo odráža, preto odporúčame polarizačné sklá, ktoré prepustia iba to priame. Nevýhodu môže predstavovať sťažená čitateľnosť údajov na navigačných prístrojoch, plusom však zase je ošetrenie povrchu proti zachytávaniu stekajúcej vody.
![]() |
Ocean Master Series – namodro sfarbené polarizačné fotochromatické sklá s vodeodpudivou úpravou. Úprava proti zahmleniu a mastnote. Napr. okuliare Ultimate Cover. |
BEZ OHĽADU NA POČASIE
Pozrite sa, ako sa sklá okuliarov Julbo prispôsobujú rôznym svetelným podmienkam meniacim sa v závislosti od počasia či dennej doby.
DETSKÉ OKULIARE
Ako už bolo povedané vyššie, detský zrak treba chrániť obzvlášť starostlivo. Poškodenie zraku môže urýchliť degeneratívne zmeny v oku počas dospelosti. Na poskytnutie dostatočnej ochrany je nutné voliť rám podľa veku dieťaťa. Dôvod je prostý, tvár našich detí má svoje špecifiká, náhodne plochejší tvar a menší koreň nosa, ktorý sa navyše v priebehu rastu dosť mení. Pre jednotlivé vekové kategórie vyrába Julbo napr. tieto okuliare.
![]() |
Okuliare Loop S/M/L so sklami Spectron pre vek 0-5 rokov. |
![]() |
Okuliare Fury Mini so sklami Spectron, vek 4-8 rokov. |
Pri okuliaroch Julbo všeobecne sa ponúkajú najrôznejšie kombinácie rámčekov s rôznymi kategóriami šošoviek. Jednotlivých kombinácií je doslova stovky. Je teda ľahké vybrať si presne tie okuliare, ktoré vám budú dokonale sedieť na tvári a zároveň ich sklá budú zodpovedať presne zvoleným účelom.